Povežite se s nama

U fokusu

Aquacity još atraktivniji, ali bez vizije – propada

Objavljeno:

- dana

Cesta Varaždin otišla s Motičnjaka

Na Motičnjaku, popularno nazvanom varaždinsko more, više nema postrojenja za vađenje šljunka Ceste Varaždin. Time je Grad Varaždin, sukladno sporazumu, dobio na upravljanje novi prostor koji bi trebao privesti svrsi, a muku muči da u funkciju stavi restoran Aquacity i istoimeni sportsko-rekreacijski centar koji je infrastrukturno potpuno opremljen, ali usprkos tome propada.

Varaždinsko more nastalo je kao posljedica višegodišnje eksploatacije šljunka od strane Ceste Varaždin. Nakon što je 2006. poduzeće prodano Colasu, Grad Varaždin otkupio je zemljište na kojem se prostire zajedno s restoranom Aquacity. No, sukladno ugovoru, Cesta Varaždin moga je još vaditi šljunak na dijelu Motičnjaka.

Čuvarska služba

– Eksploatacijsko polje Motičnjak imalo je koncesiju do 31. prosinca ove godine. U sporazumu i ugovoru koji su potpisani s Gradom Varaždinom, međutim, kao rok za predaju zemljišta na upravljanje stoji 31. prosinca prošle godine. Stoga smo još u lipnju 2012. prekinuli eksploataciju te počeli sanaciju i micati postrojenje, a o tome smo obavijestili Grad Varaždin – doznajemo od Siniše Košćaka, direktora Ceste Varaždin.

Aquacity bi danas zacijelo drukčije izgledao da je prodan u rujnu 2010. godine. Tada je tvrtka Gumeko nudila 3,2 milijuna kuna za dio „varaždinskog mora“ gdje je restoran, kao i ulaganje od 24 milijuna kuna i zapošljavanje do 50 djelatnika. Međutim, to je bilo premalo za većinu u varaždinskom Gradskom vijeću. Vijećnici su isticali da je za kupnju i uređenje cijelog prostora uloženo deset milijuna kuna, a da u natječaju nije naznačeno koje se točno zemljište prodaje. Za utvrđivanje kupoprodajne cijene Grad Varaždin angažirao je Antuna Možinu koji je u međuvremenu skinut s liste ovlaštenih sudskih vještaka za građevinarstvo. (vms)

Sanacija eksploatacijskog polja Motičnjak, kako naglašava, napravljena je sukladno Zakonu o rudarstvu te pod nadzorom rudarske inspekcije i inspekcije zaštite okoliša.
– Zbog lošeg vremena, odnosno oštrije zime, sanacija se produljila do ožujka ove godine. Nakon njezinog završetka, podnijeli smo zahtjev za brisanje Motičnjaka iz registra eksploatacijskih polja. Taj postupak obuhvaća izlazak inspekcija na teren, usklađivanje projekata sanacije sa stanjem na terenu, pisanje rješenja i još neke radnje, za što je opet trebalo određeno vrijeme. Stoga smo u lipnju dobili rješenje da se Motičnjak briše iz registra eksploatacijskih polja – pojašnjava Košćak.
U međuvremenu dok nije stiglo rješenje, Cesta Varaždin je organizirala čuvarsku službu jer je bila i dalje odgovorna za prostor na kojem se vadio šljunak.
– Dok je bilo naše postrojenje, bila je mala vjerojatnost da će se netko tu doći kupati. No kada je postrojenje maknuto, morali smo osigurati taj prostor je bismo bili odgovorni za nesreću na tom prostoru – upozorava Košćak dodavši da se šljunak vadio s dubina od 25 do 30 metara.

Najam, prodaja ili…

A što u vezi varaždinskog mora poduzima Grad Varaždin, koji je ovih dana dobio na upravljanje dodatni prostor gdje je još prošle godine bilo postrojenje Ceste? Ništa ili vrlo malo, ne samo kada je u pitanju stavljanje u funkciju novog prostora, nego i već uređeni dio sportsko-rekreacijskog centra Aquacity. Visoka trava, zapušteni sportski tereni, zatvoren restoran… zorno svjedoče o (ne)brizi vlasnika za imovinu. S obzirom na to, ne čudi da do prije tjedan dana na Aquacityju nije bilo gotovo niti jednog kupača ili rekreativca, baš kao i proteklih mjeseci.
Ne nedostaje, međutim, obećanja iz kojih je vidljivo da još uvijek nema jasne vizije što s tim sportsko-rekreacijskim centrom.

– Aquacity i Gradske bazene smo naslijedili. Njihova ukupna dugovanja bila su oko šest milijuna kuna, a na Aquacity otpada tri milijuna kuna. Trebalo je to sanirati. Želja nam je ovog tjedna deblokirati račun, vratiti radnike i staviti ga u funkciju kako bi se svi kapaciteti mogli koristiti. Paralelno ćemo tražiti novog najmoprimca ili ćemo ga pokušati prodati, a možda – kad vidimo kako će se sve zajedno odvijati – ostane u vlasništvu Grada – najavio je varaždinski gradonačelnik početkom lipnja.

Od tada je prošlo gotovo mjesec dana, kupališna sezona je počela, ali ništa se nije promijenilo. Stoga ne čudi što su na to prosvjedom upozorili i njegovi zaposlenici koji mjesecima ne dobivaju plaću.

Izvor:
Foto: Siniša Sović

U fokusu

Treće poskupljenje cigareta u samo mjesec dana

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Novo poskupljenje cigareta na hrvatskom tržištu, treće po redu od početka ožujka.

Nakon Tvornice duhana Rovinj i kompanije Philip Morris Zagreb, dizanje cijena najavila je i tvrtka  JT International Zagreb, i to za 10 eurocenti po kutiji.

JT je prijavio povećanje maloprodajnih cijena za određene marke cigareta  i prijave maloprodajnih cijena za nove marke pod brandom Camel. Nove cijene stupaju na snagu u srijedu, 3. travnja.

Sobranie će po novome stajati 4,90 eura, Camel 4,30 eura, Camel legend 4,10 eura, Camel compact 4,20 eura, Winston 4,20 eura, Benson & Hedges 4,10 eura te LD 4,20 eura.

Cijene su povećane između 2 i 2,5 posto, ovisno o vrsti cigareta, ali sve su, bez iznimke, skuplje za 10 eurocenti. Za toliko su cijene digli i TDR te Philip Morris. Ima li tu možda posla za Agenciju za zaštitu tržišnog natjecanja?

Izvor: Danica

Nastavite čitati

U fokusu

Većina učenika je ispod osnovne razine znanja hrvatskog jezika: ˝To je zbog novih tehnologija˝

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Vinko Filipović, ravnatelj Nacionalnog centar za vanjsko vrednovanje obrazovanja, komentirao je, među ostalim, rezultate nacionalnog ispita u školama.

Nacionalni ispit iz 2023. pokazao je poražavajući podatak da je u hrvatskom jeziku najviše učenika bilo ispod osnovne razine.

-Djelom je to točno, a to je zato jer se odnosi na pisani zadatak. Zbog suvremenih tehnologija naši učenici se sve lošije pisano izražavaju, ali mi upravo na otme inzistiramo, na učeničkoj pismenosti materinskog jezika. Stvari se neće lako popraviti, na društvenim mrežama učenici, kao i svi mi, komuniciraju skraćenicama i anglizmima – rekao je Filipović u Novom danu na N1 televiziji.

I fizika je imala najgore ocijene.

-To je na državnoj maturi. To je jedan višegodišnji problem jer je ona loše stručno zastupljena u školama zbog tržišta koje je fizičare usmjerilo u neka druga profitabilnija zanimanja. Pitanje je u kojoj je mjeri težina zadataka primjeran usvojenom znanju, a treba uzeti u obzir da je ona izborni predmet i da ju polažu i oni kojima ne polaganje neće donijeti nikakvu štetu, kao što je obveznim predmetima, naveo je.

Filipović kaže da ovi rezultati nemaju nikakav utjecaj na upise u srednje škole, ali da su dobar pokazatelj.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje