Povežite se s nama

U fokusu

Avar i Bunić: Upravno vijeće JUGS-a ne zanima gdje je nestalo 20 milijuna kuna, nego naši potpisi. A i potpisi su nestali!

Objavljeno:

- dana

JAVNA USTANOVA GRADSKI STANOVI

Državnom odvjetništvu i USKOK-u bit će predani svi nalazi o poslovnom i financijskom stanju u Javnoj ustanovi Gradski stanovi, najavili su Zlatan Avar i Željko Bunić, varaždinski gradski vijećnici na konferenciji za novinare.

Oni su zajedno s četvero zaposlenika Grada Varaždina članovi Povjerenstva za utvrđivanje poslovnog i financijskog stanja Gradskih stanova, tijela koje je osnovano u svibnju ove godine nakon što je javna ustanova zatražila suglasnost od Grad Varaždina za novo zaduživanje od 8,75 milijuna kuna.

Kao što je poznato, Povjerenstvo je utvrdilo da su Gradski stanovi prezaduženi i da su novac trošili nenamjenski zbog čega prijeti blokada računa Gradu Varaždinu, kao osnivaču. Utvrdili su i niz drugih upitnih poteza.

U vlasništvu Gradskih stanova – rotor u Krležinoj!

– Rotor u Ulici Miroslava Krleže nije u vlasništvu Grada Varaždina, nego Gradskih stanova. Iako to uopće nije njihova djelatnost, Gradski stanovi su uzeli kredit za rotor. Tu se radi o skrivenoj zaduženosti Grada, a nije riječ o jedinom slučaju. Skrivena zaduženost je vidljiva i u slučaju izgradnje socijalnih stanova u Hraščici, za koje Grad nije izvršio svoje obveze, pa su dovršeni novcem koje su Gradski stanovi od Agencije pravni promet i posredovanje nekretninama (APN) dobili za zgrade u Ulici Vilka Novaka – naveli su Avar i Bunić.

O sadržaju njihovog izvješća, međutim, Upravno vijeće Gradskih stanova nije raspravljalo na prošlotjednoj sjednici, nego je predsjednik Marijan Mesek zamjerio što njihovo “izvješće nije bilo potpisano”.

Dvojac je to demantirao. – Naše izvješće sastojalo se od dva dijela, općeg koje smo uredno potpisali, te prezentacije. Sve smo predali gradonačelniku Goranu Habušu, kojem smo sve i prezentirali na sastanku na kojem su ujedno bili pročelnici Branka Matavulj i Mario Sambolec. Nisu imali nikakve primjedbe, a reakcija je izostala. Izvješće je do Upravnog vijeća “putovalo” 45 dana, a što je poslano, ne znamo. Međutim, čak i ako su dobili samo prezentaciju, koja je napravljena na način da su podaci jasni i onima koji se ne bave financijama i računovodstvom, smatramo da je tisuću puta važniji sadržaj izvješća, nego forma – istaknuli su.

Avar: Upravno vijeće treba podnijeti kolektivnu ostavku

Kao primjer činjenica, kojima se odavno trebalo baviti Upravno vijeće, navode ogromnu razliku u novcu koji je primljen i potrošen za četiri zgrade u Ulici Vilka Novaka. Manjak iznosi čak 20 milijuna kuna!

– Mi smo utvrdili tu činjenicu, ali gdje je novac završio, mi ne znamo. Time se trebaju baviti druge institucije – rekli su.

Avar je ustvrdio da bi Upravno vijeće trebalo podnijeti kolektivnu ostavku.

– Članovi Upravnog vijeća smatraju da im je 1.000 ili 2.000 kuna mjesečno, koliko dobivaju, “nagrada” za stranački rad, a ne smatraju da je riječ o dužnosti koja nosi veliku odgovornost. Nisu se sastajali, nisu reagirali, nego samo kupuju vrijeme – ustvrdio je Avar.

Kraj gradskog i državnih revizora potrošit će 200.000 kuna

Ni on ni Bunić ne shvaćaju zašto je Upravno vijeće odlučilo da će angažirati neovisnu privatnu tvrtku koja će obaviti reviziju poslovanja.

– Na to će biti potrošeno dodatnih oko 200.000 kuna javne ustanove, koja je već prezadužena. Zašto Upravno vijeće nije zatražilo unutarnju reviziju budući da u Gradu radi viši unutarnji revizor? On je, uostalom, i bio član Povjerenstva za JUGS. Mogli su pozvati i Državni ured za reviziju, koji ne samo da radi besplatno, nego ponekad reviziju poslovanja dolaziti obaviti s policijom. Dakle, umjesto da angažiraju revizore, čiji rad bi bio besplatan, Upravno vijeće će potrošiti oko 200 tisuća kuna na angažiranje privatne tvrtke – ukazali su gradski vijećnici.

Otkrili: koji moćnici stoje iza Avara i Bunića?

Odgovorili su i na optužbe da iza nekih članova Povjerenstva stoje moćnici, koje je ravnatelj JUGS-a Vladimir Kukec iznio pred Upravnim vijećem.

Avar i Bunić su odlučili otkriti tko su ti moćnici.

– Imena moćnika koji iza nas stoje objavljena su na 39. stranici Regionalnog tjednika i 55. stranici Varaždinskih vijesti. Pronaći ih možete u rubrici “Rođeni”. Tek rođena djeca – to su moćnici koji stoje iza nas. Upravo njih ćemo zadužiti, što ne želimo dopustiti – zaključili su.

Avar i Bunić su izvješće Povjerenstva odlučili javno obaviti na scribd.com.

Izvor:
Foto: Siniša Sović

U fokusu

U Općini Sračinec moraju se ponoviti parlamentarni izbori

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: Ilustracija

DIP je 18. travnja održao konferenciju za medije na kojem su govorili i o nepravilnostima na koje su birači naišli tijekom samih izbora.

Otkrili su kako će se u dvije izborne jedinice izbori ponoviti, piše 24sata.hr.

Riječ je o III. i V. izbornoj jedinici, gdje se utvrđene nepravilnosti.

– Što se tiče III. izborne jedinice, riječ je o Općini Sračinec, a odnosi se na listu kandidata u 12 izbornoj jedinici. Što se tiče V. izborne jedinice, radi se o općini Markušica, tamo je pronađeno više glasačkih listića nego što ih je trebalo biti – komentirao je potpredsjednik Povjerenstva Josip Salapić.

Na tim će se biračkim mjestima izbori ponoviti i to ove nedjelje za predstavnika manjina.

Nastavite čitati

U fokusu

Hajdaš Dončić nedodirljiv po broju preferencijalnih glasova, drugi je Matija Posavec, a treći Stričak

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U našoj III. izbornoj jedinici na parlamentarnim izborima 17. travnja glasalo je 218.591 birača, odnosno 62,63 %.

Zanimljivo je pogledati raspored preferencijalnih glasova birača. Da bi kandidati preferencijalno ušli u Sabor morali su skupiti više od 10 posto od ukupnih glasova liste. To ovaj put nije uspjelo nikome iz III. izborne jedinice. Najbliže prolazu bio je Siniša Jenkač, kandidat na listi HDZ-a i partnera koji je s 10 mjesta pokušao ˝uloviti˝ mandat.

Na listi koju predvodi SDP u III. izbornoj jedini najviše preferencijalinih glasova dobio je prvi na listi Siniša Hajdaš Dončić. Cijela lista je dobila 77.793 glasova. Hajdaš Dončić prikupio je 21.765 glasova. Drugi je župan Krapinsko-zagorske županije Željko Kolar s 5760 glasova, a treći predsjednik Reformista Radimir Čačić s 4960 glasova.

U III. izbornoj jedinici lista koju predvodi HDZ dobila je 58.346 glasova. Varaždinski župan Anđelko Stričak dobio je 9599 glasova, na drugom mjestu je gradonačelnik Novoga Marofa Siniša Jenkač s 4934 glasa, a treći je predsjednik HDZ-a Krapinsko – zagorske županije Zoran Gregurović s 4649 glasova.

Nezavisna platforma Sjever (NPS) dobila je ukupno 25.829 glasova. Najviše njih, čak 16.241, pripalo je Matiji Posavcu. Drugi po broju glasova je gradonačelnik Ivanca Milorad Batinić s 1502 glasa, a treći gradonačelnik Ludbrega Dubravko Bilić s 832 glasa.

U Sabor iz III. izborne jednice prvi put ide i “Možemo”, čija je lista dobila 13.229 glasova. Najviše glasova dobio je nositelj Luka Korlaet, odnosno 1773. Varaždinka Dubravka Novak je druga s 1028 glasova, a treća je Varaždinka Dorotea Strelec s 373 glasa.

Razina države

Nakon prebrojanih 99,43 posto glasova, predsjednik HDZ-a Andrej Plenković osvojio je, kao nositelj liste u I. izbornoj jedinici, 32.874 preferencijalna glasa, a više od njega dobio je Ivan Anušić, prvi na listi u IV. jedinici, osvojivši 37.520 glasova.

U koaliciji Rijeke pravde najviše preferencijalnih glasova osvojio je Siniša Hajdaš Dončić (21.755), Peđa Grbin (19.844), Arsen Bauk (16.733), Boris Lalovac (13.161) i Mišel Jakšić (12.683).

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje