Povežite se s nama

U fokusu

Bale na željeznički kolodvor u Varaždinu pa u Austriju, Njemačku ili BiH?

Objavljeno:

- dana

ŠEST PONUDA ZA BALE

Umjesto u MBO tvornicu koja se nalazi neposredno pokraj odlagališta u Brezju, više od 110 tisuća tona baliranog komunalnog otpada iz Varaždina i četiri općine moglo bi se odvoziti u Austriju, Njemačku, Slovačku, Bosnu i Hercegovinu ili u hrvatski Davor.

Na koncesijski natječaj, koji je Grad Varaždin raspisao u listopadu prošle godine zajedno s općinama Petrijanec, Sveti Ilija, Trnovec Bartolovečki i Vinica pristiglo je šest ponuda. Otvorene su danas u Gradskoj vijećnici pred predstavnicima šest tvrtki i članovima stručnog povjerenstva na čelu s Vladom Vlašićem, komunalnim pročelnikom.

Tko je dostavio ponude?

Ponudu je dostavila zajednica ponuditelja Gorenje Surovina Maribor, Kemis-Termoclean Zagreb i E.ON Energy iz Helmstedta u Njemačkoj. Njihova ponuda iznosi 958,525 kuna po toni ili 1.040 kuna s PDV-om, a nude spaljivanje u roku od 180 dana.

Zajednica ponuditelja Gradnja Sibinj i Ilidža Company Šamac iz BiH ponudili su odlaganje bala u ili na tlo, rok je 300 dana, a cijena po toni otpada je 825 kuna ili 1.031 s PDV-om.

Ponudu su dostavili i Slovaci, tvrtke Skladky Otpadu i DSC a.s. iz Bratislave. Bale mogu obraditi odlaganjem u/na tlo ili spaljivanjem u roku od 180 dana, a ponudili su cijenu od 899 kuna ili 1.124 kuna s PDV-om.

Javila se i varaždinska T7 Grupa koja je jedina ponudila mehaničko-biološku obradu otpada i to za 1.038 kuna po toni (1.297 s PDV-om) u roku od 730 dana.

Zajednica ponuditelja Cezar Zagreb, Komunalac Davor ii Eko-Flor Plus Oroslavje, uz T7 grupu jedini iz Hrvatske i bez inozemnih partnera, nudi odlaganje otpada u/na tlo u roku od samo 120 dana i to po cijeni od 802,42 kune po toni ili 1.003 kune s PDV-om.

Stigla je i ponuda zajednice ponuditelja varaždinskog Univerzala i tvrtke EVN iz Austrije, koji nude spaljivanje u roku od 365 dana, cijena je 890,38 kuna po toni bez i s PDV-om.

Tko je najpovoljniji?

Iz toga je jasno da je T7 VIS ponudio najvišu cijenu, ali za mehaničko-biološku obradu, dok je najjeftinija ponuda bez PDV-a ona zagrebačkog Cezara, Komunalca iz Davora i Eko-Flora Plus, koji ne nude obradu, a ni spaljivanje, nego samo odlaganje.

Međutim, gledaju li se cijene s PDV-om, najniža je ponuda varaždinskog Univerzala i austrijskog EVN-a. Iznosi nešto manje od 900 kuna po toni, što je oko 100 kuna manje od ponude Cezara, Komunalca i Eko-Flora Plus (1.000 kuna s PDV-om).

No tri hrvatske tvrtke nude rok od samo dva mjeseca, a Univerzal i EVN od godine dana.

Dozvole za izvoz i uvoz smeća

Zašto Univerzal i EVN imaju jedinstvenu ponudu, bez uračunatog PDV-a? – Nastupamo kao zajednica ponuditelja s vanjskim izvođačem, s tvrtkom koja ima spalionice u inozemstvu. Zapravo ćemo raditi uslugu za vanjskog partnera, a oni će Gradu slati fakture. Ta usluga ne ulazi u sustav PDV-a. Isto tako, budući da obavljamo uslugu za inozemnog partnera, naša tvrtka također ne podiježe sustavu PDV-a – rekao je Marijan Kovačić iz Univerzala.

Predloži li stručno povjerenstvo njihovu ponudu kao najpovoljniju i najbolju, a to potvrde Gradsko vijeće Varaždina i četiri općinska vijeća, bale će iz Brezja biti dovezene na željeznički kolodvor u Varaždin. – Vjerojatno će biti transportirane na više kolodvora da bi se što brže utovarivalo i odvozilo – naveo je Kovačić.

Ako će oni postati koncesionari, morat će ishoditi dozvole za izvoz bala komunalnog otpada iz Hrvatske, dozvole za uvoz bala u Austriju, kao i dozvole od Slovenije ili Mađarske za provoz.

Iznenađen visokim cijenama

I dok oni nude spaljivanje u inozemstvu, T7 VIS jedini je ponudio mehaničko-biološku obradu. – Imamo MBO tvornicu koja ima sve potrebne dozvole. Iako smo u natječaju diskriminirani, jer se nije tražila obrada otpada, nego niži rang gospodarenja otpadom, odlaganje ili spaljivanje, ipak smo se odlučili javiti, jer smo spremni obraditi balirani komunalni otpad. Naša ponuda je skuplja, jer je obrada uvijek skuplja od odlaganja. Iznenađen sam jako visokim cijenama iz drugih ponuda i to samo za odlaganje otpada – rekao je Marijo Bucina iz T7 VIS-a.

Moglo je biti jeftinije?

Kao što je poznato T7 VIS je s Gradom Varaždinom potpisao ugovor o obradi baliranog otpada, ali je Grad pokrenuo sudski spor kojim taj ugovor želi proglasiti ništetnim. . Gradonačelnik Goran Habuš je prije točno godinu dana istinuo da je ugovorena cijena s T7 VIS-om previsoka i da se bale mogu zbrinuti za manje od 500 kuna po toni.

Danas se pokazalo da to ipak nije tako: najniža ponuda iznosi 890 kuna i to ne za mehaničku i biološku obradu, nego za spaljivanje.

Ugovorena cijena između Grada i T7 VIS-a iznosi 1.038 kuna bez PDV-a, a toliko su i sada ponudili. – Najniža cijena koju smo nudili Gradu bila je 560 kuna plus PDV, pri čemu smo predložili da o ostatku do ugovorene cijene odlučuje sud – podsjetio je Bucina.

Nakon otvaranja ponuda, stručno povjerenstvo ponude mora analizirati i vijećima Grada i općina uputiti svoj prijedlog. Rok za žalbu je 10 dana.

Izvor:
Foto: Siniša Sović

U fokusu

Dan izbora je neradni dan? Očito ne i za radnike jedne poznate ludbreške tvrtke

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Predsjednik Zoran Milanović je prilikom objave odluke o provedbi izbora za Sabor 17. travnja najavio kako će tada biti neradni dan. Međutim, očito ne za sve. Čitatelji su nam poslali obavijest Uprave tvrtke Lim-mont d.o.o., koja ima svoje pogone u Ludbregu i Vrbanovcu, a u kojoj se navodi da će taj dan biti radni za sve. Radnici su očekivano razočarani.

Izbori su neradni dan, ali će, po svemu sudeći, svi koji to žele moći raditi. Neki trgovački lanci već su se izjasnili da taj dan neće raditi, a Ministarstvo zdravstva dalo je pak preporuku zdravstvenim ustanovama da organiziraju rad u svojim ustanovama kako bi se pacijentima omogućila planirana i potrebna zdravstvena skrb, a radnicima ujedno omogućilo ostvarenje biračkog prava. Međutim, neke bolnice već su objavile da 17. travnja neće obavljati preglede koji nisu hitni.

KBC Zagreb odgodit će tako sve preglede i operacijske zahvate zakazane za dan provedbe parlamentarnih izbora 17. travnja, koji nisu hitni.

Podsjetimo i da je Državno izborno povjerenstvo (DIP) pozvalo sve poslodavce da na izbornu srijedu, 17. travnja ove godine organiziraju posao tako da zaposlenicima koji će taj dan raditi, omoguće izlazak na biračko mjesto.

Poslodavce se u obavijesti DIP-a poziva da poslovni proces organiziraju, smjenskim radom, u više timova ili u sličnim oblicima rada, kako bi se, apelira Povjerenstvo, omogućilo da zaposlenici koji rade na taj dan, ostvare svoje biračko pravo.

Nastavite čitati

U fokusu

Stanari kod VTC-a i dalje bez parkinga i prilaza javnoj cesti; HDZ: Gradonačelniče, napravite barem procjenu zemljišta

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Stanari koji žive u zgradama pored varaždinskog VTC-a i dalje nisu dočekali rješenje, iako im je bilo obećano. Ta se tema ponovo aktualizirala i na prošloj sjednici Gradskog vijeća.

Aranka Oreški (HDZ) podsjetila je da postoji mogućnosti da će stanari i hitne službe izgubiti pristup zgradi jer je parcelu kupio privatni vlasnik.

Gradonačelnik Bosilj joj je odgovorio da Grad uopće nije strana u postupku, ali dodao je da je Grad želio pomoći. Tvrdi da je riječ o privatnom vlasniku koji preko javnih sredstva želi riješiti svoj problem jer je za gradonačelnika Čehoka formirana parcela na igralištu gdje je izgrađen VTC.

– Prema GUP-u to je dvorište VTC-a. Imam dva pravna mišljenja da se dvorište ne može kupovati. Imam empatiju za građane, ali oni se moraju dogovoriti s vlasnikom. Niti jedan vlasnik građevine ne može spriječiti pravo pristupa građanima, a pogotovo ne hitnim službama – rekao je gradonačelnik Varaždina.

O svemu se oglasio i HDZ priopćenjem.

– Imali smo priliku vidjeti i čuti kako je varaždinski gradonačelnik Neven Bosilj na Gradskom vijeću izjavio da problem stanara u kvartu Kozarčeva nije njegova briga. Potom smo imali priliku pročitati da gradonačelnik stanarima zgrada oko VTC-a predlaže da sami riješe slučaj s privatnim investitorom te tvrdi da je on ucijenjen od strane privatnog investitora – kaže HDZ.

Grad Varaždin u vlasništvu ima 1009 cesta, trgova, parkirališta, 287 poljskih puteva, 56 zelenih površina, kupuje sve i svašta, a novaca za krucijalni problem nema. Stanari okolnih zgrada su pod velikim stresom jer moguće je da već sutra neće imati gdje parkirati, podsjetili su u HDZ-u!

– Zanima nas je li gradonačelnik angažirao sudskog vještaka da napravi procjenu vrijednosti zemljišta, što je sasvim logično ukoliko želi pregovarati i riješiti problem. Očito je da ne želi riješiti problem! Neka prestane obmanjivati javnost! Mi sigurno ne pogodujemo privatnom investitoru nego želimo pomoći stanarima okolnih zgrada koji su nam se i obratili. Svakim novim potezom dokazuje da je najnesposobniji gradonačelnik u povijesti grada Varaždina! – istaknuli su u HDZ-u.

Tema VTC-a pojavljuje se svako malo i na sjednicama Gradskog vijeća i u političkim priopćenjima, ali sve to nije riješilo problem stanarima Supilove s kojima smo u nekoliko navrata razgovarali.

Još u studenom prošle godine rekli su nam da se nadaju rješenju, potom su tražili sastanak s gradskom vlasti, ali ni to nije polučilo rješenje. Investitor, odnosno tvrtka Marlex je još u svibnju prošle godine, dakle od toga je prošlo skoro godinu dana, poslala dopis Gradu Varaždinu u kojem nude na prodaju čestice na kojima je prilazna cesta. Uz to predlažu da svaka strana, Marlex i Grad Varaždin, naprave svoju procjenu vrijednosti zemljišta.

U Marlexovoj ponudi stajalo je i da su spremni Gradu besplatno ustupiti travnatu površinu i pločnike. Također, ukoliko se postigne dogovor, spremni su dvije godine pričekati da im Grad plati pristupnu cestu. Međutim, od svega toga ništa, Grad nije pristao na ponuđenu cijenu, koja je, prema gradonačelniku Bosilju, bila previsoka.

Sve se to pretvorilo u trakavicu, koja, da ne bi bilo zabune, seže godinama unazad. Očajni stanari su nam pak u nekoliko navrata rekli da su svjesni da problem nije od jučer, ali i poručili da je na Gradu Varaždinu da ga sada riješi. Ostali su bez parkirnih mjesta, a ni prostor pred samim ulazima u zgradu nije njihov, baš kao ni pločnici. Kako bi otvorili vrata zgrade u kojoj žive moraju zakoračiti po tuđem zemljištu. Sve to zvuči nevjerojatno, ali upravo tu su problemi brojnih stanara Supilove i Zagrebačke ulice u Varaždinu.

Danas je HDZ poslao novo priopćenje koje prenosimo u nastavku:

Gradonačelniče, učinite barem prvi korak, procjenu vrijednosti tog zemljišta

Grad Varaždin u svom vlasništvu ima više od tisuću cesta, trgova i parkirališta. Grad je, između ostalog, vlasnik 40 garaža, 287 poljskih puteva te 56 zelenih površina i parkova. Nedavno je i pregovarao da kupi novo zemljište u jugoistočnom dijelu grada za više od milijun eura.

No, kada Grad Varaždin i gradonačelnik Neven Bosilj trebaju uzeti u zaštitu više od dvije tisuće građana u okolici VTC-a i omogućiti im normalne uvjete života, ti isti stanari prepušteni su sami sebi.

– Nažalost, još čekamo od gradonačelnika Bosilja odgovor ili gestu “dobre volje” vezano za postavljeno pitanje na Gradskom vijeću koje se odnosi na rješavanje pitanja parkirališnog prostora oko VTC-a. Taj gorući problem pogađa više od 2.000 naših sugrađana tog dijela grada. Nažalost, bili smo i svjedoci izjava gradonačelnika na Gradskom vijeću koje su izazvale nelagodu među stanarima tog kvarta – Kozarčeva. Njegova nedavna izjava da problemi stanara nisu njegova briga, tj. da si sami riješe taj problem, je doslovno skandalozna. Naime, građani su ga upravo i zbog toga birali za gradonačelnika da zajedno s nama vijećnicima rješava probleme, a ne da daje takve izjave – izjavila je gradska vijećnica i predsjednica Kluba vijećnika HDZ-a Aranka Oreški te dodala.

– Grad je vlasnik preko tisuću cesta, trgova i parkirališta, zatim 40 garaža, 287 poljskih puteva, 56 zelenih površina, parkova, itd., pa se postavlja pitanje tko je kupovao i izgradio sve to, stanari tih kvartova ili Grad? Je li se sve to kupovalo donacijama, tj. da svaki stanar da neki iznos, ili se sve to plaćalo, kupovalo, gradilo i uređivalo proračunskim sredstvima? Jesu li prijašnji gradonačelnici okretali leđa od sličnih problema i upućivali građane da si ih sami riješe? Stoga, molim gradonačelnika da učini prvi korak u rješavanju tog problema, tj. izvrši po ovlaštenom procjenitelju procjenu vrijednosti tog zemljišta i isto dostavi na razmatranje gradskim vijećnicima. Neka se napokon i na Gradskom vijeću raspravi o toj problematici, vidi koji je to trošak i, ako se odluči kupiti, odmah razmotri u koju svrhu; parkiralište, zelene površine i slično – pojasnila je Oreški, predsjednica Kluba vijećnika HDZ-a.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje