Povežite se s nama

U fokusu

Bez novca zbog krivih podataka ili sabotaže?

Objavljeno:

- dana

SUMNJA

Zašto 21 grad i općina iz Varaždinske županije iz državnog proračuna nisu dobili ni kunu odštete zbog klizišta i poplava, koje su, prema procjenama, prouzročile štetu od čak 84 milijuna kuna?

Prema Državnom povjerenstvu za procjenu šteta od elementarnih nepogoda, cjelokupni zahtjev za pomoć je odbijen zbog nepotpunih i nepravilno dostavljenih podataka. Od 21 općine i grada, njih 10 je dostavilo potpune podatke, a preostalih 11 štete nije ispravno prikazalo. Umjesto da barem odobre isplatu pomoći za one koji su dobro odradili svoj posao, Državno povjerenstvo je zahtjev odbilo u potpunosti i prstom uprlo u Županijsko povjerenstvo. Prozvali su ih da su oni bili „dužni otkloniti nedostatke pojedinim jedinicama lokalne samouprave i dostaviti valjani cjelokupni zahtjev“.
Međutim, ne samo da je upitno tko je trebao otkloniti nedostatke, nego se može sumnjati da većina članova Državnog povjerenstva ne zna obavljati posao ili su – sabotirali Županiju. Upravo to proizlazi iz odgovora predsjednika Županijskog povjerenstva Zlatka Pukšića na vijećničko pitanje Anđelka Stričaka iz svibnja.
– U dopisu Državnog povjerenstva netočno je interpretiran podatak iz zakona. Naime, Županijsko povjerenstvo ne imenuje općinska i gradska povjerenstva, nego je to u ingerenciji predstavničkog tijela. Međutim, točno je da Županijsko povjerenstvo koordinira, pomaže i usklađuje rad gradskih i općinskih povjerenstava, ali ne ispravlja netočne i nepotpune podatke. Ta ista obveza zakonom je propisana i za Državno povjerenstvo, pa je malo neozbiljno da oni sami nisu to poštovali – naveo je Pukšić, koji je svoje tvrdnje potkrijepio dokumentima.
Iz dopisa se doista vidi da predsjednik Državnog povjerenstva Damir Rimac ne zna na koji način se imenuju „niža“ povjerenstva.

Daleko je Zagreb

No nije to glavni problem. Državno povjerenstvo je 11. rujna prošle godine poslalo dopis u kojem od Županijskog povjerenstva traži da sve općine i gradove obavijeste da u najkraćem roku dostave točne podatke.
Županijsko povjerenstvo je to i učinilo, ali bilo je prekasno: taj dopis su zaprimili u listopadu, a tada je već bila donesena odluka da Varaždinska županija neće dobiti ni kunu!? – Sve bi to imalo smisla da je Državno povjerenstvo na svojoj ponovljenoj sjednici 18. rujna prošle godine donijelo odluku da Varaždinska županija ne dobiva nikakvu naknadu radi nepotpunih podataka. Ovaj dopis je Županijsko povjerenstvo zaprimilo 23. listopada, dakle 42 dana nakon što je već donesena odluka da se sredstva neće ostvariti, pa se nepravilnosti nisu ni mogle ispraviti – naglasio je Pukšić u odgovoru.

Prijedlog da novac dobije 10 općina s ispravnim podacima – odbijen

Zanimljiva je još jedna stvar. – Iz zapisnika sjednice Državnog povjerenstva razvidno je da su dva člana bila za to da se jedinicama koje su dobro ispunile izvješća (bilo ih je deset) ipak dodijeli pomoć, ali su bili nadglasani – navodi Pukšić.
Iz toga proizlazi da su ipak mogli donijeti odluku o pomoći onima s točnim podacima, a to su: Bednja, Donja Voća, Ludbreg, Gornji Kneginec, Maruševec, Sveti Ilija, Martijanec, Mali Bukovec, Vidovec i Veliki Bukovec. Svi oni, ali i ostale općine i gradovi sada se mogu tek pitati zašto je dopis iz Zagreba u Varaždin putovao više od mjesec dana.

Izvor:
Foto:

U fokusu

Habijan o radu na izborni dan: Neradni je dan, a oni koji žele radnike na poslu moraju platiti

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Već neko vrijeme traju polemike o tome je li dan izbora neradni dan ili poslodavci mogu radnicima naložiti da dođu na posao.

Danas smo pisali o slučaju gdje je poslodavac, odnosno tvrtka iz Ludbrega, svojim radnicima naložila da 17. travnja dođu na posao.

Dan izbora je neradni dan? Očito ne i za radnike jedne poznate ludbreške tvrtke

O toj temi danas se oglasio i ministar gospodarstva Damir Habijan.

Izborni dan je neradni te su poslodavci obvezni osigurati radnicima ostvarivanje njihova biračkog prava, a oni koji na izborni dan 17. travnja budu radili imaju pravo na povećanu plaću za taj dan, izjavio je Damir Habijan.

Habijan naglašava da zakon propisuje da je to neradni dan, a i Državno izborno povjerenstvo je reklo da su poslodavci obvezni radnicima osigurati ostvarivanje njihova biračkog prava.

Dodaje i da zakon propisuje kako radnici koji rade u dane blagdana i neradne dane imaju pravo na povećanu plaću.

Svima treba osigurati izlazak na izbore, a onima koji rade uvećati plaću za taj dan, rekao je Habijan.

Nastavite čitati

U fokusu

Ovo su imena ljudi na HDZ-ovoj listi u našoj izbornoj jedinici

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Nakon sastanka stranačkih tijela, predsjednik Vlade i HDZ-a Andrej Plenković predstavio je izborni program “Za sve izazove” kao i izborne liste.

-S nama na liste idu dosadašnji partneri – HSLS, HDS, HNS, Hrvatska stranka umirovljenika i Marijana Petir. Naša ključna poruka bila je politička stabilnost, koju smo zadržali i održali. Rezultat je to politike desnog centra, liberalnih stranaka, demokršćanskih stranaka i manjinskih stranaka. Sastavit ćemo Vladu, bit ćemo relativni pobjednici – rekao je Plenković.

Nositelji HDZ-ovih lista bit će: Andrej Plenković (prva izborna jedinica), Gordan Jandroković (druga), Anđelko Stričak (treća), Ivan Anušić (četvrta), Marin Piletić (peta), Davor Božinović (šesta), Tomo Medved (sedma), Oleg Butković (osma), Ivan Malenica (deveta), Branko Bačić (deseta), dok će listu za dijasporu (11 izborna jedinica) nositi državni tajnik Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan Hrvatske Zvonko Milas.

Lista u III. izbornoj jedinici izgleda ovako:

1. Anđelko Stričak

2. Zoran Gregurović

3. Ljubomir Kolarek

4. HNS (Predrag Štromar)

5. Damir Habijan

6. Žarko Tušek

7. Sanja Borovec

8. Dražen Srpak

9. Ljubica Jembrih

10. Siniša Jenkač

11. HNS (Robert Šplajt)

12. Gordana Ramušćak

13. Zdravko Tušek

14. Goran Kaniški

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje