Povežite se s nama

U fokusu

Buniću žao što Kišić gubi kontrolu u SDP-u, a Habijan želi pomoći Habušu i napisati mu izvješće

Objavljeno:

- dana

SVE ZBOG VLADE VLAŠIĆA

I dok je Nadzorni odbor Aquatehnike jučer predložio smjenu direktora te tvrtke Gordana Novaka (SDP), članovi Nadzornog odbora Varkoma, unatoč najavama, nisu raspravljali o razrješenju direktora te tvrtke Vlade Vlašića (HNS).

Doznajemo da su članovi NO-a, pa tako i dvojica iz redova SDP-a, prihvatili informaciju direktora o poslovanju Varkoma. SDP-ovi članovi Neven Bosilj i Krešimir Šalig zatražili su dodatnu dokumentaciju o provođenju projekta Aglomeracije, pa bi se o tome ponovno trebalo raspraljati na sjednici za 15-ak dana. 

Iako je predsjednik gradskog SDP-a Alen Kišić javno zatražio da gradonačelnik Goran Habuš smjeni Vlašića, to pitanje jučer uopće nije otvoreno.

Bunić: SDP-ovim članovima NO-a Varkoma puno draža naknada od 2.000 kn od kredibiliteta njihovog predsjednika

– Kad je Alen Kišić javno i pred kamerama izjavio da će tražiti ostavku direktora Varkoma, što je na sjednici Gradskog vijeća ponovio član SDP-a Josip Hehet, pomislio sam: „Možda je malo kasno, no SDP se ipak probudio te će početi braniti javni interes“. Moja zabluda je vrlo kratko trajala. Naime, Kišić je 15. studenoga javno obmanjivao javnost ili je u potpunosti izgubio kontrolu u gradskoj organizaciji SDP-a – reagirao je Željko Bunić, vijećnika HSLS-a u priopćenju.  

On sumnja da je SDP-ovim članovima Nadzornog odbora puno važnija i draža mjesečna naknada od 2.000 kuna od kredibiliteta predsjednika njihove gradske organizracije.

– Članovi NO-a iz kvote SDP-a, umjesto da muški odgovore „bullyima“ iz HNS, pitanje odgovornosti direktora Varkoma nisu ni spomenuli, a kamoli da su tražili njegovu ostavku. Tim članovima nije smetalo što je Goran Habuš prije nekoliko dana najavio otkaz SDP-u bliske Jelene Toth, niti što nekoliko sati prije HNS glasao za smjenu Gordana Novaka, SDP-ovog direktora Aquatehnike. I što onda preostaje Alenu Kišiću, nego da neumorno obećava da će braniti javni interes, a da to obećanje, ne uvijek svojom krivnjom, baš nikada ne ispuni – zaključio je Bunić.

I Damir Habijan, predsjednik varaždinskog HDZ-a, ne razumije izjave Alena Kišića i postupke SDP-ovih članova NO-a Varkoma.

Habijan: Sad kad su SDP-ovi imali priliku pokrenuti smjenu Vlašića, oni su podržali njegovo izvješće o radu

– Nakon što je doneseno rješenje DKOM-a o poništenju natječaja za gradnju pročistača, članovi NO-a uopće nisu reagirali. Upravo zato što smo očekivali da ni sada neće reagirati, tražili smo opoziv svih članova Nadzornog odbora. To je procedura propisana zakonom, dok je Kišić od Habuša tražio da nezakonito smjeni Vlašića. Sad kad su SDP-ovi članovi NO-a imali mogućnost pokrenuti njegovo razrješenje, podržali su Vlašićevo izvješće o radu – naveo je.

Najavio je da će od Odbora za statutarno-pravna pitanja Gradskog vijeća zatražiti mišljenje o tome je li HDZ-ov prijedlog za dopunu dnevnog reda bio u skladu s Poslovnikom, no razmišlja i o tome da sam napiše izvješće za gradonačelnik.

– Podsjećam da smo predložili da gradonačelnik podnese izvješće o provođenju Aglomeracije, što je gospodinu Josipu Hehetu, predsjedniku Gradskog vijeća prvo bilo u redu, a poslije se predomislio. Tako da mogu za sljedeću sjednicu gospodinu Habušu pripremiti to izvješće, pa ćemo vidjeti hoće li ga prihvatiti – rekao je Habijan.

 

 

Izvor:
Foto: Arhiva RT

U fokusu

Poznat je datum kad kreće isplata povrata poreza

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Porezna uprava objavila je da isplata povrata poreza na dohodak kreće 2. svibnja. Pravo na povrat ima čak 830.122 porezna obveznika, a rješenje Porezne uprave počet će stizati od današnjeg dana.

-Na nivou Republike Hrvatske, sa stanjem na dan 15.04.2024. godine,  u postupku utvrđivanja godišnjeg obračuna poreza na dohodak za 2023. godinu kod ukupno 830.122 porezna obveznika utvrđena je razlika više uplaćenog poreza i prireza na dohodak za povrat u iznosu od 332.811.592,99 eura, dok je kod 97.512 poreznih obveznika utvrđena obveza za uplatu poreza na dohodak i prireza na dohodak u iznosu 35.290.255,23 eura – stoji u priopćenju Porezne uprave.

Temeljem godišnjeg obračuna poreza na dohodak za 2023. godinu ukupno će 212.438 poreznih obveznika – mladih osoba ostvariti pravo na povrat više uplaćenog poreza na dohodak i prireza poreza na dohodak s osnove umanjenja poreza fizičkim osobama, od toga 83.528  osoba do 25 godina života u iznosu od  75.881.564,42 eura, odnosno 128.910 mladih osoba od 26 do 30 godina života u iznosu od  100.127.481,51 eura.

Ostatak priopćenja donosimo u nastavku:

Obavijest o privremenim poreznim rješenjima u svezi povrata poreza na dohodak za 2023. građani će početi dobivati od 22. travnja 2024. u svoje Korisničke pretince u sustav eGrađani (https://gov.hr/?lang=hr), a Porezna uprava će tijekom svibnja započeti s dostavom rješenja poštom na adrese prebivališta ili uobičajenog boravišta.

Povrati poreza izvršavat će se onim poreznim obveznicima koji ispunjavaju uvjete za povrat, kontinuirano prema redoslijedu kojim će se izdavati rješenja.

Visina povrata poreza ovisi o visini uplaćenog poreza i prireza, olakšicama na koje porezni obveznik ima pravo, te godinama života za mlade osobe (do 30 g.).

Očekuje se da će većina povrata po godišnjem obračunu poreza na dohodak za 2023. godinu u posebnom postupku biti izvršena do kraja svibnja 2023. godine.

Nastavite čitati

U fokusu

Gong: “Milanović se ne ponaša kao odgovoran državnik, a Ustavni sud ne djeluje kao čuvar Ustava“

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Gong smatra da se Ustavni sud svojim loše obrazloženim upozorenjem predsjedniku Milanoviću stavio iznad Ustava.  Ako predsjednik Republike podnese ostavku, ništa ne smije sprječavati izabrane zastupnike Sabora da odaberu Milanovića za predsjednika Vlade.

Tako u jučerašnjoj objavi ove organizacije civilnog društva koja je usmjerena unaprjeđenju demokratskih procesa i institucija te demokratske političke kulture podsjećaju da većina na Ustavnom sudu smatra da je predsjednik svojim sudjelovanjem u kampanji kontinuirao kršio Ustav.

. No Ustavni sud nikad nije donio odluku da je predsjednik kršio Ustav. Dapače, većina ustavnih sudaca ističe kako rezultati izbora nisu na bilo koji način sporni. Nejasno je stoga, kako izostanak bitne povrede može za posljedicu imati drakonsku kaznu koja nije predviđena nijednom odredbom Ustava. Svojim zaključkom prijete uskratom političkih prava Zoranu Milanoviću, i volji zastupnika da biraju tko će biti mandatar – ističu u Gongu.

I dodaju:

„U skladu s njegovom ulogom čuvara stabilnosti državne vlasti, Zoran Milanović morao je dati ostavku na mjesto predsjednika države kada se odlučio sudjelovati u parlamentranim izborima. Predsjednik države to nije učinio nego je čak i najavljivao svoje buduće ministre. Važna ustavna uloga predsjednika jest povjeravanje mandata za sastavljanje Vlade. Kako taj proces može biti nepristran, ako Milanović s pozicije predsjednika pomaže jednoj strani u sastavljanju većine?“

Tvrde i da je Ustavni sud po svojoj već ustaljenoj praksi, na koju su već upozoravali kroz slučaj Markovog trga, propustio kvalitetno i precizno argumentirati odluku.

– I to odluku koja je po svojoj formi upozorenje protiv kojeg nema pravnog lijeka, stoga ni mogućnosti predsjedniku da se eventualno obrati Europskom sudu za ljudska prava. Sud izriče zabrane na temelju paušalnog pozivanja na određene ustavne norme, dok u isto vrijeme navodi da tijekom cijelog predizbornog razdoblja predsjednik svojim ponašanjem nije napravio značajan utjecaj na ishod izbora – zaključuju u Gongu.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje