Povežite se s nama

U fokusu

Čačića badava čekamo…

Objavljeno:

- dana

Kako je teklo suđenje Radimiru Čačiću u Kaposvaru

Srijeda, 14. studenog, malo prije devet sati. Radimira Čačića badava čekamo na Kapošvarskom stolcu suda (Kaposvári Ítélőszék), zapravo županijskom sudu, koji tijekom ovog ljeta dobio nov naziv. U  dalekom je Kataru s poslovnom delegacijom. Ni hrvatskih medija nema na drugostupanjskom, odlučujućem ročištu u vezi Čačićeve prometne nesreće. Kolega kaže: nisu znali za mogućnost nazočnosti na ročištu.

I sutkinja se začudi kad vidi da zapravo nikog nema iz Hrvatske. Čak je odsutan i odvjetnik Ćedo Prodanović. Ovdje je samo njegov madžarski kolega, odvjetnik Péter Zamecsnik. Za razliku od dana kada je izricana prvostupanjska presuda, šume kamera hrvatskih televizije sada nema. Samo nekoliko Mađara snima što se događa u sudnici. Sutkinja Némethné dr Halász Bernadett osobno se obraća novinarima da vidi tko koga zastupa, za koga izvještava. Sa zadovoljstvom konstatira da će preko varaždinskog Regionalnog tjednika ipak i hrvatska javnost doznati za presudu i njeno obrazloženje, ako nikako drugačije.

 Tužiteljica glavnog županijskog tužiteljstva   dr. Simon Margit u svom izlaganju naglašava: činjenično stanje kako ga vidi umnogome se razlikuje od onog prvostupanjskog. Ona će biti stroža, traži bezuvjetnu kaznu za počinitelja. Tvrdi da je kobnog dana 2010. vidljivost  bila dobra. Osim toga, tvrdi, vozač Chyrslera prekoračio je dopuštenu brzinu vožnje, zatim nije držao dovoljan  razmak u odnosu na Škodu Liptakovih, koja je ipak bila osvijetljena, kako je to od početka tvrdila i njena vozačica, sukladno nekim očevidcima.  Primjerice,  policajcima koji su prvi stigli na licu  mjesta.

U vezi brzine  Čačićeva auta tužiteljica je prihvatila sudskog vještaka koji je govorio o brzini 145-150 kilometru  na sat. Isto tako je prihvatila  tvrdnju  da je i majka vozačice na prednjem sjedalu koristila zaštitni pojas, ali je unatoč tomu zadobila takve ozlijede da je preminula zbog sudara.

Poslije suđenja Liptak, vozačica Škode u koji je udario Chrysler, veli da je djelomično zadovoljna s bezuvjetnom kaznom. Nada se da će Čačić u zatvoru razmisliti o tome što je počinio, zašto je prouzročio smrt njene majke i njenog muža. Na pitanje hoće li pokrenuti postupak za materijalnu nadoknadu, zajedno s odvjetnikom je odgovorila: o tome će još razmisliti. Čini nam se, da ni to neće izostati.

Više prekršaja od strane Čačića, veli tužiteljica,  glavni je uzrok nesreće u kojoj su dvije osobe preminule a jedna osoba teško ozlijeđena. Zbog toga traži od suda strožu, bezuvjetnu  kaznu. 

Zoltán Gál, odvjetnik Liptakovih, tvrdi da je od dva stručnjaka jedan pristran,  što je i sam priznao  rekavši da je u prvom redu uzeo u obzir one činjenice koje su povoljnije za počinitelja. dr. Gál je podsjetio  i na to da nikog nije zanimalo je li Čačić imao suputnika, iako se na fotografiji vatrogasaca može vidjeti otvoreni zračni jastuk ispred desnog sjedila. Mađarski odvjetnik također spominje  da je hrvatski političar na početku postupka govorio o tome da nije obratio pažnju je li Škoda osvijetljena, a kasnije je tvrdio da nije bila osvijetljena.

 Dr Zamecsnik Péter, Čačićev mađarski odvjetnik,  podupirao je činjenično stanje kako ga je postavio prvostupanjski sud. Naravno da se ne slaže sa tužiteljicom. Među ostalim pozivao sa na to da su  se razne, jedno drugoj proturječne tvrdnje čule na prijašnjim ročištima. Iz toga sud treba izdvojiti  objektivne dokaze i donijeti pravednu  presudu.

 I sud je sve ovo stavio na vagu i konačno presudio:  Radimir Čačić  bezuvjetno je osuđen na 22 mjeseca zatvora. Od te kazne minimalno polovinu treba da provesti u zatvoru, nakon čega se  može pustiti na uvjetnu slobodu. Kaznu će prema mađarskim pravnicima vjerojatno izdržati u Hrvatskoj.

 U obrazloženju je sutkinja je u više točaka korigirala sud prvog stupnja. Tako je među ostalog  izjavila: vidljivost kobnog dana bila je zadovoljavajuća. Na autocesti prema Budimpešti moglo se vidjeti čak 2.000-4.000 metara, iako je padala slaba kiša i kolnik je bio klizak. Ali magle nije bilo, na što se na početku suđenja Čačić silno pozivao. Pitanje se također postavljalo je li bila osvijetljena stradala Škoda? Prema sutkinji da, što su ranije potvrdili i prvi očevici nesreće.

Na prvom stupnju dva vještaka  su se pozivali na  različite podatke kada su govorili o brzini. Prema sutkinji,   Chrysler  ipak  nije prekoračio relativnu ni apsolutnu brzinu, ali se ipak sudario, ali nije prilagodio brzinu okolnostima na cesti. A to ukazuje na  veliki stupnja nepažljivosti, a razlog je zapravo nepoznat. A što se tiče eventualne vodene zavjese, na što se optuženik isto  pozivao, iznijet je stav: ako je bilo takvo što, to je vozač trebao uzeti u obzir pri vožnji.

Sud je kao olakotnu okolnost uzeo pozitivan odnos optuženog prema postupku, odnosno  to što je više vremena proteklo od događaja. 

Putujući doma iz Kaposvara, slušam Hrvatski radio. Prijenos iz Sabora. Jedan zastupnik neočekivano se obraća premijeru Milanoviću kojeg pita za njegovo mišljenje o presudi Čačiću, koja je donijeta sat vremena prije. Premijer ništa ne zna što se dogodilo u mađarskoj sudnici. Kasnije radio više puta prekida saborsko emitiranje,  dajući na znanje vijest dana. Pozivaju se na vijest Reuters-a, odnosno mađarske agencije MTI. Sudeći prema prvim reakcijama hrvatska političku scenu  čekaju burmi dani.

 

Izvor:
Foto: Siniša Sović

U fokusu

Stanari kod VTC-a i dalje bez parkinga i prilaza javnoj cesti; HDZ: Gradonačelniče, napravite barem procjenu zemljišta

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Stanari koji žive u zgradama pored varaždinskog VTC-a i dalje nisu dočekali rješenje, iako im je bilo obećano. Ta se tema ponovo aktualizirala i na prošloj sjednici Gradskog vijeća.

Aranka Oreški (HDZ) podsjetila je da postoji mogućnosti da će stanari i hitne službe izgubiti pristup zgradi jer je parcelu kupio privatni vlasnik.

Gradonačelnik Bosilj joj je odgovorio da Grad uopće nije strana u postupku, ali dodao je da je Grad želio pomoći. Tvrdi da je riječ o privatnom vlasniku koji preko javnih sredstva želi riješiti svoj problem jer je za gradonačelnika Čehoka formirana parcela na igralištu gdje je izgrađen VTC.

– Prema GUP-u to je dvorište VTC-a. Imam dva pravna mišljenja da se dvorište ne može kupovati. Imam empatiju za građane, ali oni se moraju dogovoriti s vlasnikom. Niti jedan vlasnik građevine ne može spriječiti pravo pristupa građanima, a pogotovo ne hitnim službama – rekao je gradonačelnik Varaždina.

O svemu se oglasio i HDZ priopćenjem.

– Imali smo priliku vidjeti i čuti kako je varaždinski gradonačelnik Neven Bosilj na Gradskom vijeću izjavio da problem stanara u kvartu Kozarčeva nije njegova briga. Potom smo imali priliku pročitati da gradonačelnik stanarima zgrada oko VTC-a predlaže da sami riješe slučaj s privatnim investitorom te tvrdi da je on ucijenjen od strane privatnog investitora – kaže HDZ.

Grad Varaždin u vlasništvu ima 1009 cesta, trgova, parkirališta, 287 poljskih puteva, 56 zelenih površina, kupuje sve i svašta, a novaca za krucijalni problem nema. Stanari okolnih zgrada su pod velikim stresom jer moguće je da već sutra neće imati gdje parkirati, podsjetili su u HDZ-u!

– Zanima nas je li gradonačelnik angažirao sudskog vještaka da napravi procjenu vrijednosti zemljišta, što je sasvim logično ukoliko želi pregovarati i riješiti problem. Očito je da ne želi riješiti problem! Neka prestane obmanjivati javnost! Mi sigurno ne pogodujemo privatnom investitoru nego želimo pomoći stanarima okolnih zgrada koji su nam se i obratili. Svakim novim potezom dokazuje da je najnesposobniji gradonačelnik u povijesti grada Varaždina! – istaknuli su u HDZ-u.

Tema VTC-a pojavljuje se svako malo i na sjednicama Gradskog vijeća i u političkim priopćenjima, ali sve to nije riješilo problem stanarima Supilove s kojima smo u nekoliko navrata razgovarali.

Još u studenom prošle godine rekli su nam da se nadaju rješenju, potom su tražili sastanak s gradskom vlasti, ali ni to nije polučilo rješenje. Investitor, odnosno tvrtka Marlex je još u svibnju prošle godine, dakle od toga je prošlo skoro godinu dana, poslala dopis Gradu Varaždinu u kojem nude na prodaju čestice na kojima je prilazna cesta. Uz to predlažu da svaka strana, Marlex i Grad Varaždin, naprave svoju procjenu vrijednosti zemljišta.

U Marlexovoj ponudi stajalo je i da su spremni Gradu besplatno ustupiti travnatu površinu i pločnike. Također, ukoliko se postigne dogovor, spremni su dvije godine pričekati da im Grad plati pristupnu cestu. Međutim, od svega toga ništa, Grad nije pristao na ponuđenu cijenu, koja je, prema gradonačelniku Bosilju, bila previsoka.

Sve se to pretvorilo u trakavicu, koja, da ne bi bilo zabune, seže godinama unazad. Očajni stanari su nam pak u nekoliko navrata rekli da su svjesni da problem nije od jučer, ali i poručili da je na Gradu Varaždinu da ga sada riješi. Ostali su bez parkirnih mjesta, a ni prostor pred samim ulazima u zgradu nije njihov, baš kao ni pločnici. Kako bi otvorili vrata zgrade u kojoj žive moraju zakoračiti po tuđem zemljištu. Sve to zvuči nevjerojatno, ali upravo tu su problemi brojnih stanara Supilove i Zagrebačke ulice u Varaždinu.

Danas je HDZ poslao novo priopćenje koje prenosimo u nastavku:

Gradonačelniče, učinite barem prvi korak, procjenu vrijednosti tog zemljišta

Grad Varaždin u svom vlasništvu ima više od tisuću cesta, trgova i parkirališta. Grad je, između ostalog, vlasnik 40 garaža, 287 poljskih puteva te 56 zelenih površina i parkova. Nedavno je i pregovarao da kupi novo zemljište u jugoistočnom dijelu grada za više od milijun eura.

No, kada Grad Varaždin i gradonačelnik Neven Bosilj trebaju uzeti u zaštitu više od dvije tisuće građana u okolici VTC-a i omogućiti im normalne uvjete života, ti isti stanari prepušteni su sami sebi.

– Nažalost, još čekamo od gradonačelnika Bosilja odgovor ili gestu “dobre volje” vezano za postavljeno pitanje na Gradskom vijeću koje se odnosi na rješavanje pitanja parkirališnog prostora oko VTC-a. Taj gorući problem pogađa više od 2.000 naših sugrađana tog dijela grada. Nažalost, bili smo i svjedoci izjava gradonačelnika na Gradskom vijeću koje su izazvale nelagodu među stanarima tog kvarta – Kozarčeva. Njegova nedavna izjava da problemi stanara nisu njegova briga, tj. da si sami riješe taj problem, je doslovno skandalozna. Naime, građani su ga upravo i zbog toga birali za gradonačelnika da zajedno s nama vijećnicima rješava probleme, a ne da daje takve izjave – izjavila je gradska vijećnica i predsjednica Kluba vijećnika HDZ-a Aranka Oreški te dodala.

– Grad je vlasnik preko tisuću cesta, trgova i parkirališta, zatim 40 garaža, 287 poljskih puteva, 56 zelenih površina, parkova, itd., pa se postavlja pitanje tko je kupovao i izgradio sve to, stanari tih kvartova ili Grad? Je li se sve to kupovalo donacijama, tj. da svaki stanar da neki iznos, ili se sve to plaćalo, kupovalo, gradilo i uređivalo proračunskim sredstvima? Jesu li prijašnji gradonačelnici okretali leđa od sličnih problema i upućivali građane da si ih sami riješe? Stoga, molim gradonačelnika da učini prvi korak u rješavanju tog problema, tj. izvrši po ovlaštenom procjenitelju procjenu vrijednosti tog zemljišta i isto dostavi na razmatranje gradskim vijećnicima. Neka se napokon i na Gradskom vijeću raspravi o toj problematici, vidi koji je to trošak i, ako se odluči kupiti, odmah razmotri u koju svrhu; parkiralište, zelene površine i slično – pojasnila je Oreški, predsjednica Kluba vijećnika HDZ-a.

Nastavite čitati

U fokusu

Za najosnovniju uskršnju košaricu na varaždinskom placu izdvojit ćete oko 70 eura

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Uskrs ima dvije košarice. Prvu, onu doslovnu, u koju se svake godine stavljaju ukrašena jaja i ostale namirnice, kasnije krasi stol i ističe osjećaj blagdana. I drugu, onu potrošačku, koja traje prije i za vrijeme Uskrsa. Obje su za hrvatski stol jednako bitne.

Prošle godine prosječna uskršnja potrošačka košarica imala je raspon od 100 do 328 eura vrijednosti, podaci su Nezavisnog hrvatskog sindikata (NHS). Istraživanje magazina “Ja Trgovac” i agencije Hendal u 2023. godini potvrdilo je sliku o potrošnji hrvatskih građana za Uskrs. Pokazalo se da se na većini hrvatskih stolova u kućanstvima uglavnom nalazi tradicionalni uskršnji ručak te namirnice.

Hrvati uglavnom vole jesti šunku, jaja, hren, rotkvice i mladi luk, a za ručak se najčešće jedu pečena janjetina i svinjetina ili puretina s mlincima. Prosječni hrvatski Uskrs ne može proći bez kuhanih jaja, što je 2023. godine čak 97 posto ispitanika potvrdilo.

Zatim slijedi mladi luk, koji je u 2023. planiralo kupiti 86 posto građana, kuhana šunka, koju je isti broj građana planirao kupiti i konzumirati, te namirnica hren. Za hren čak 56 posto ispitanih smatra da mora biti dio uskršnjeg objeda. Klasični uskršnji deserti za mnoge dijelove Hrvatske su pinca i orehnjača, koje planira kupiti otprilike trećina ispitanih građana, potvrdilo je istraživanje.

Namirnice za uskršnju košaricu Varaždinci nabavljaju i na Gradskoj tržnici.

Skuplje?

– Ove godine za uskršnju košaricu otići će oko 200 eura. Gotovo identično kao i prošle godine. Što se tiče cijena, one su gotovo kao i prošle godine. Ne znam zašto se ljudi toliko žale na cijene, pa sve je poskupjelo pa tako i namirnice na tržnici – ističe varaždinska umirovljenica koju smo zatekli u Mlječnoj hiži na Gradskoj tržnici Varaždin.

Cijene jaja ove godine za Uskrs u Varaždinu kreću se od 22 centa do 25 centi za komad. Tako ćete za deset jaja ove godine morati izdvojiti 2,5 eura.

– Svi trube o tome kako su jaja skupa. Cijena jaja je stabilna – ističe prodavačica jaja na varaždinskom placu.

Uskršnja košarica nije ništa bez dimljene šunke. Kilogram dimljene šunke kreće se oko 13 eura.

– Naravno da je skuplje nego u trgovačkom centru, no meso je domaće i priprema te šunke iziskuje više vremena – dodaje mesar iz jedne mesnice.

Budući da prosječna šunka iznosi oko 2 kilograma, to će vas stajati oko 25 eura. Za Uskrs ljudi u mesnici često kupuju i kobasice, a kilogram domaćih kobasica za kuhanje stoji 10 eura.

Uz šunku i kobasice najbolje se ljubi sir. Prosječna cijena kilograma kuhanog polutvrdog sira iznosi 10 eura.

– Cijena je ista kao i prošle godine. Mnogo vremena i truda iziskuje proizvodnja ovih sireva – dodaje proizvođač.

Mladi luk

Što se povrća tiče, vezica mladog luka stoji jedan euro.

– Cijena je godinama bila oko pet kuna, a sada je euro. Cijene su porasle oko 30 posto kako je uveden euro, no tako je bilo i u Sloveniji kad su uveli euro. Slabo se prodaje, katastrofa. Od Sesveta prošle godine sve je manje ljudi na placu – dodaje Liljana Hudika.

Što se luka tiče obitelj Hudika iz Varaždina ga proizvodi.

– Nekad je kilogram lučica bio 50 centi, a sad je tri eura. To je šest puta više, a danas vam nitko neće raditi badava. Mnogo je posla s lukom i trebate platiti radnu snagu, pa cijena od euro za pušlek nije uopće previše – dodaje Hudika.

U uskršnjoj košarici često se nađu i rotkvice, a na varaždinskom placu pušlek rotkvica stoji euro.

– Mislim da to nije previše, no ljudi slabo kupuju na placu. Radnim radom naši kupci su umirovljenici, a jedino je u subotu plac prepun i onda je prodaja vrlo dobra – dodala je žena koja već dvadesetak godina prodaje na placu.

Skromno

Znači prosječna najosnovnija uskršnja košarica na varaždinskom placu (šunka, kobasice, sir, mladi luk, jaja, rotkvica) oko 70 eura.

– Prijašnjih godina za ono osnovno bilo vam je dovoljno oko 50 eura. Sve je poskupjelo, pa tako i uskršnja košarica. No, nećemo sad štedjeti za jedan dan u godini – zaključio je Varaždinac.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje