Povežite se s nama

U fokusu

Čehok nabildao broj prikupljenih potpisa potpore za gradonačelničku kandidaturu?

Objavljeno:

- dana

PREDIZBORNI INŽENJERING

Ivan Čehok je sa zamjenicima Zlatanom Avarom i Sandrom Malenicom prošlog četvrtka predao svoju kandidaturu za gradonačelnika. Tom prilikom je izjavio da je u kratkom roku skupio 2.500 potpisa potpore građana. No, je li doista tako?

Naime, kandidati koji su se željeli natjecati za gradonačelnika morali su skupiti najmanje 900 pravovaljanih potpisa potpore od Varaždinaca. Kod predaje lista s potpisima građana bivši varaždinski gradonačelnik ustvrdio je da se “ne opterećuje s brojem potpisa“ i najavio pobjedu u prvom krugu.

Ubrzo su na društvenim mrežama i Facebook stranici “Glas za Varaždin“ osvanuli komentari građana u kojima izražavaju sumnju da je Čehok kampanju namjerno započeo izmišljenom grandioznom brojkom potpisa birača.

– Samo kaj nisi donesel 2.500 (potpisa) kak si rekel, nego 1.600. S lažima si prešel, s lažima si opet počel. Zakaj z nas opet bedake delaš? – pita se izvjesni Nikola Borovec.

Dodavanje?!

Ovakva iskušana strategija bildanja broja prikupljenih potpora potencijalnih glasova birača, kojom se nastoji pokazati moć, na hrvatskoj političkoj sceni nije novost. Međutim, iz Gradskog izbornog povjerenstva (GIP) su izvijestili da ukupan broj predanih pravovaljanih i nepravovaljanih potpisa oni ne utvrđuju, a ni kandidati za gradonačelnike potpise nisu dužni zbrajati, već samo numerirati predane potpisne liste.

– Gradsko izborno povjerenstvo nije bio u obvezi utvrđivanja ukupnog broja prikupljenih potpisa vezano uz kandidaturu za gradonačelnika, odnosno kandidacijske liste grupe građana za Gradsko vijeće. Podaci s obrazaca unosili su se u sustav Apis, a kada je utvrđeno da je unesen dostatan broj valjanih potpisnika – podržavatelja kandidatura za gradonačelnika (900), odnosno Vijeće (600), daljnji unos se nije obavljao budući nije relevantan za pitanje valjanosti kandidatura – ističe Alan Pretković, predsjednik GIP-a.

Pojasnio je i da u Povjerenstvu nemaju dovoljno članova koji bi zbrajali numerirane potpise na spomenutim kandidacijskim listama te da GIP nema zakonsku obavezu javno objavljivati takve podatke.

Sve to, kao i dosad, ostavlja dovoljno prostora za manipuliranje brojkama, jer nije nikakav problem skupljene potpise za kandidaturu za gradonačelnika dodati na listu za Gradsko vijeće, pribrojiti ih ili po potrebi – još malo nadodati.

Zanimljivo je usporediti fotografije na kojima su zabilježene količine potpisnih lista koje je GIP-u predao kandidat grupe birača Vlado Sevšek, a u odnosu na onu predanu od strane Ivana Čehoka.

Kad se to usporedi, može se zaključiti da je riječ o sličnim količinama propisanih obrazaca,  a ne duplo većim, kao što to prikazuju iz Čehokovog stožera. Sevšek je, prema nama dostupnim informacijama, predao 1.500 potpisa građana koji podržavaju njegovu kandidaturu za gradonačelnika i još toliko za Gradsko vijeće. Riječ je o istim ljudima koji su podržali kandidaturu, no njihov se broj ne može zbrajati dva puta.

U nastavku donosimo fotografije snimljene uoči predaje kandidacijskih lista.

Izvor:
Foto: Facebook/RT

U fokusu

FOTO Mraz uništio kulture i na području Varaždinske županije

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Pad temperature proteklih nekoliko dana opet je pogodio poljoprivrednike.

Naime, tijekom 21. i 22. travnja na nekim je mjestima temperatura otišla u minus, a povrće i voće oštetio je mraz.

– Šteta od mraza je 100 % i to drugu godinu zaredom. U ponedjeljak, 22. travnja, ujutro u voćnjaku je bilo – 3 stupnja – rekao nam je proizvođač jabuka, krušaka i šljiva te vinogradar Josip Žmegač iz Donje Voće.

Predsjednik Kriznog stožera Hrvatske voćarske zajednice (HVZ) Željko Ledinski upozorio je kako veliki problem voćarima predstavlja to što osiguravajuća društva nisu željela osiguravati štete od mraz za ovu godinu.

Ove fotografije su sa Žmegačevog imanja u Donjoj Voći, ali kako saznajemo štete od mraza je bilo na području susjednih općina kao i diljem Hrvatske.

Nastavite čitati

U fokusu

Državni revizori utvrdili hrpu nepravilnosti u poslovanju Međimurske županije

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: Ilustracija

Revizori su u Međimurskoj županiji utvrdili poduži popis onoga što je napravljeno krivo, a Matija Posavec, u službenom očitovanju kaže da je dio nepravilnosti u međuvremenu već ispravljen.

Sada je objavljeno i službeno izvješće Ureda državne revizije u kojem mu se nalaže što sve mora promijeniti u poslovanju županije. Zbog utvrđenih nepravilnosti Međimurska županija je za 2022. dobila uvjetno mišljenje, piše n1info.hr.

Među ostalim, revizori su otkrili da u poslovnim knjigama Međimurske županije rashodi u iznosu od 2.837.430 kuna odnosno nešto više od 378 tisuća eura nisu evidentirani na propisanim računima Računskog plana. Osim toga, pogrešno su iskazani i u financijskim izvještajima.

Također, tijekom 2022. Međimurska županija naručila je razne usluge od tvrtki u svom vlasništvu. Računi su im plaćeni, no revizori su utvrdili da za gotovo 1,6 milijuna kuna odnosno oko 212 tisuća eura nije bilo priloženih specifikacija.

Otkriveni su i ozbiljni propusti u ugovoru o financiranju Županijske bolnice. U pitanju je ugovor za sufinanciranje dijela troškova projekta “Rekonstrukcija i opremanje bolnice za potrebe dnevne bolnice i jednodnevne kirurgije”. Županija je, prema revizorskom izvješću, u prijašnjim razdobljima Županijskoj bolnici doznačila 8.343.804 kuna odnosno oko 1,1 milijun eura, a od 2021. prestala je plaćati preuzetu obvezu sufinanciranja. Krajem 2022. ostao je dug od 6,4 milijuna kuna odnosno oko 855 tisuća eura, ali on nije evidentiran u poslovnim knjigama niti je iskazan u financijskim izvještajima. Županijska bolnica je iz vlastitih sredstava podmirila ovaj iznos, umjesto Međimurske županije.

Više čitajte OVDJE.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje