Povežite se s nama

U fokusu

Direktor ubuduće bez menadžerskog ugovora

Objavljeno:

- dana

Osam kandidata za direktora ludbreške komunalne tvrtke

Kada direktori varaždinskih komunalnih i sličnih tvrtki odlaze odlukom (većinskog) vlasnika Grada Varaždina, isplaćuju im se pozamašne otpremnine od tristotinjak tisuća pa do 700 tisuća kuna, što se tumači obvezom poštovanja odredbi njihovih menadžerskih ugovora. Oni, međutim, nisu jedinstveni samo za Varaždin, već su postojali i u Ludbregu, ali to više neće biti tako.

Krajem prošle godine, u javnost je dospio i menadžerski ugovor direktora ludbreškoga komunalnog poduzeća Lukoma Igora Franolića koji je bio HDZ-ov kandidat za gradonačelnika Ludbrega na prošlim lokalnim izborima. U njemu je stajalo da i on, baš poput varaždinskih mu kolega, ima pravo na pozamašnu otpremninu – oko 700 tisuća kuna. Uz otpremninu imao je povlastice poput usavršavanja stranih jezika, korištenja službenog mobitela i računala bez ograničenja kao i posjete stručnim sajmovima.
No, za razliku od varaždinskih kolega, Franoliću ta otpremnina ipak nije isplaćena. Franolić je, potvrđuju u komunalnom poduzeću, potpisao novi ugovor nakon što je krajem ožujka razriješen s mjesta direktora.
– Igor Franolić nije dobio otkaz, već je razriješen s dužnosti direktora što znači da mu je ponuđen novi ugovor, koji je on i potpisao. Trenutno je na poziciji voditelja odlagališta otpada – odgovorna osoba za gospodarenje otpadom. Riječ je o radnome mjestu u skladu s njegovom stručnom spremom, o vrlo važnoj poziciji s obzirom na situaciju s gospodarenjem otpadom u gradu te očekujemo njegov puni doprinos na tome mjestu – poručili su iz Lukoma.

Franolić je trenutno na poziciji voditelja odlagališta otpada

Kontaktirali smo i samog Franolića kako bismo ga pitali misli li tužiti svoje poduzeće zbog raskidanja menadžerskog ugovora i neisplate otpremnine.
– U ovom trenutku ne želim ništa komentirati prije konzultacije s odvjetnicima – kratko je rekao. Kako bilo, njegov nasljednik sigurno neće imati menadžerski ugovor, poručio je ludbreški gradonačelnik Dubravko Bilić.

Natječaj primjer

– Protivim se takvim ugovorima, čak smatram da bi se u slučaju tvrtki koje su u javnom vlasništvu to trebalo tretirati kao kazneno djelo. Tvrtka Lukom, vjerujem, uskoro će uz pravilno upravljanje postati tvrtka na ponos građana. Pred nama je odvojeno prikupljanje otpada, izmijenit ćemo cijene odvoza smeća, a u planu su i brojni projekti koje komunalna poduzeća diljem Hrvatske provode. Lukom mora biti uspješan na tržištu, proširiti spektar djelatnosti, proširiti ih na susjedne općine. Uz ostvarenje zacrtanih ciljeva, otvorit će se i mogućnosti za nova zapošljavanja – veli Bilić.
Novi direktor Lukoma bit će poznat 23. srpnja. Inače, na natječaj koji je bio objavljen i na Hrvatskom zavodu za zapošljavanje, javilo se osam kandidata. Protekne li odabir bez repova, to će biti rijedak primjer nepristranog izbora vodećih ljudi javnih tvrtki ne samo u Ludbregu, nego i šire. Nažalost.

Igor Franolić nije htio komentirati hoće li zbog raskida ugovora i neisplate otpremnine tužiti Lukom. Rekao je da se mora konzultirati sa svojim odvjetnicima

Gradonačelnik Dubravko Bilić:  “Protivim se menadžerskim ugovorima; u slučaju tvrtki koje su u javnom vlasništvu, trebali bi biti kazneno djelo.”

Izvor:
Foto:

U fokusu

FOTO Mraz uništio kulture i na području Varaždinske županije

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Pad temperature proteklih nekoliko dana opet je pogodio poljoprivrednike.

Naime, tijekom 21. i 22. travnja na nekim je mjestima temperatura otišla u minus, a povrće i voće oštetio je mraz.

– Šteta od mraza je 100 % i to drugu godinu zaredom. U ponedjeljak, 22. travnja, ujutro u voćnjaku je bilo – 3 stupnja – rekao nam je proizvođač jabuka, krušaka i šljiva te vinogradar Josip Žmegač iz Donje Voće.

Predsjednik Kriznog stožera Hrvatske voćarske zajednice (HVZ) Željko Ledinski upozorio je kako veliki problem voćarima predstavlja to što osiguravajuća društva nisu željela osiguravati štete od mraz za ovu godinu.

Ove fotografije su s njegovog imanja u Donjoj Voći, ali kako saznajemo štete od mraza je bilo na području susjednih općina kao i diljem Hrvatske.

Nastavite čitati

U fokusu

Državni revizori utvrdili hrpu nepravilnosti u poslovanju Međimurske županije

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: Ilustracija

Revizori su u Međimurskoj županiji utvrdili poduži popis onoga što je napravljeno krivo, a Matija Posavec, u službenom očitovanju kaže da je dio nepravilnosti u međuvremenu već ispravljen.

Sada je objavljeno i službeno izvješće Ureda državne revizije u kojem mu se nalaže što sve mora promijeniti u poslovanju županije. Zbog utvrđenih nepravilnosti Međimurska županija je za 2022. dobila uvjetno mišljenje, piše n1info.hr.

Među ostalim, revizori su otkrili da u poslovnim knjigama Međimurske županije rashodi u iznosu od 2.837.430 kuna odnosno nešto više od 378 tisuća eura nisu evidentirani na propisanim računima Računskog plana. Osim toga, pogrešno su iskazani i u financijskim izvještajima.

Također, tijekom 2022. Međimurska županija naručila je razne usluge od tvrtki u svom vlasništvu. Računi su im plaćeni, no revizori su utvrdili da za gotovo 1,6 milijuna kuna odnosno oko 212 tisuća eura nije bilo priloženih specifikacija.

Otkriveni su i ozbiljni propusti u ugovoru o financiranju Županijske bolnice. U pitanju je ugovor za sufinanciranje dijela troškova projekta “Rekonstrukcija i opremanje bolnice za potrebe dnevne bolnice i jednodnevne kirurgije”. Županija je, prema revizorskom izvješću, u prijašnjim razdobljima Županijskoj bolnici doznačila 8.343.804 kuna odnosno oko 1,1 milijun eura, a od 2021. prestala je plaćati preuzetu obvezu sufinanciranja. Krajem 2022. ostao je dug od 6,4 milijuna kuna odnosno oko 855 tisuća eura, ali on nije evidentiran u poslovnim knjigama niti je iskazan u financijskim izvještajima. Županijska bolnica je iz vlastitih sredstava podmirila ovaj iznos, umjesto Međimurske županije.

Više čitajte OVDJE.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje