Povežite se s nama

U fokusu

Varaždinska Čistoća: Dobra edukacija djece jamac je većeg postotka selektiranja otpada

Objavljeno:

- dana

GDJE SMO

Varaždinci i najbliži susjedi na kućnom pragu odvajaju 20-ak posto otpada.

Ma koliko se ovaj postotak možda čini mali, područje varaždinske Čistoće i s njim je među najboljima u Hrvatskoj prema primarnom selektiranju otpada.
Činjenica je da se Hrvatska tek uči biti dobar gospodar okoliša, pa se selektiranje tek treba uvriježiti u kulturi stanovništva. U ekološki osviještenijim zemljama, poput, recimo, Norveške, čak 70 posto kućanstava selektira na kućnom pragu, ali to su u Hrvatskoj standardi za budućnost.

Dvosjekli mač

Čistoća je s početkom 2016. godine podijelila vreće za staklo, plastiku i tekstil, za 30-ak tisuća kućanstava u Varaždinu i 13 okolnih općina. Tako su sad korisnici uz dvije kante – za otpad i papir – dobili sve potrebno za selekciju na kućnom pragu. 
Trenutno se čeka još uvođenje i treće kante za bio otpad ali ona ne može stići u kućanstva dok se ne nađe lokacija na koju će se kompost odvoziti. Jer, iako tvrtka Varkom ima kompostanu, tvrtka nema dovoljno kapaciteta. 

Građani su uglavnom zadovoljni s Čistoćom i nemaju prigovora, osim onih koji ionako na sve prigovaraju. Jedino što se nadaju da će se što prije uvesti princip naplate računa prema količini smeća u kućanstvu. Međutim, to bi mogao biti dvosjekli mač. U poduzeću neće to reći, ali Čistoća bi vjerojatno mogla odmah uvesti taj sistem, kad, znajući mentalitet, ne bi bilo straha od kontraefekta. Već je dokazano da je puno onih koji će objeručke zgrabiti priliku za izbjegavanje plaćanja računa, što bi si priskrbili ilegalnim odlaganjem smeća. 
Građani ubuduće ne moraju brinuti kamo s otpadom od manjih građevinskih radova koje obavljaju sami. Do 200 kilograma građevnog otpada mogu odložiti u Reciklažno dvorište. Nije neobično i da, ako renoviraju, recimo, kuponicu, zamole susjeda da on preda višak kilograma, kako bi se izbjegla naplata. To su, nazovimo ih tako, smicalice koje se mogu oprostiti. Ali ono što se ne može je svakodnevno bacanje novih keramičkih pločica, wc-školjki ili umivaonika u okolne šume. 

Klinci „selektori“

Tješi podatak da su mlađe generacije puno svjesnije važnosti selektiranja otpada od svojih roditelja. Čistoća redovito provodi edukaciju po školama i vrtićima o važnosti selekcije. Klincima se na njima razumljiv način prezentira čemu služi koja kanta i zašto je to važno. Odgajanje novih generacija, svjesnih važnosti selektiranja otpada, jedino je dugoročno rješenje. Tad će i Varaždin s okolicom bilježiti veću selekciju otpada na kućnom pragu od današnjih 20 posto.

Tješi podatak da su mlađe generacije puno svjesnije važnosti selektiranja otpada od starijih

Čistoća se svojom suradnjom s tekstilnom tvrtkom Regeneracija iz Zaboka smatra primjerom korisnog upotrebljavanja otpada. Naime, prikupljeni tekstil odvozi se u Regeneraciju, u kojoj se od njega izrađuju  novi materijali. Međutim, vreća s tekstilom, kao i onih s plastikom, često se prvi dokopaju skupljači otpada, jer to mogu unovčiti. U Čistoći još razmišljaju kako doskočiti tom problemu. 

Sve u svemu se može zaključiti da se Varaždinci polako privikavaju na nove metode u kulturi života i stanovanja.
Ali kako se kod nas zapravo vrlo malo toga shvaća ozbiljno dok se ne zaprijeti kaznom, u Čistoći vjeruju da će tek dugoočekivana Uredba Vlade – kojom će se regulirati prava i obveze građana u selekciji otpada  i odrediti penalizacija – donijeti veće, konkretnije rezultate.

Izvor:
Foto: Privatna arhiva

U fokusu

FOTO Mraz uništio kulture i na području Varaždinske županije

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Pad temperature proteklih nekoliko dana opet je pogodio poljoprivrednike.

Naime, tijekom 21. i 22. travnja na nekim je mjestima temperatura otišla u minus, a povrće i voće oštetio je mraz.

– Šteta od mraza je 100 % i to drugu godinu zaredom. U ponedjeljak, 22. travnja, ujutro u voćnjaku je bilo – 3 stupnja – rekao nam je proizvođač jabuka, krušaka i šljiva te vinogradar Josip Žmegač iz Donje Voće.

Ove fotografije su s njegovog imanja u Donjoj Voći, ali kako saznajemo štete od mraza je bilo na području susjednih općina kao i diljem Hrvatske.

Nastavite čitati

U fokusu

Državni revizori utvrdili hrpu nepravilnosti u poslovanju Međimurske županije

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: Ilustracija

Revizori su u Međimurskoj županiji utvrdili poduži popis onoga što je napravljeno krivo, a Matija Posavec, u službenom očitovanju kaže da je dio nepravilnosti u međuvremenu već ispravljen.

Sada je objavljeno i službeno izvješće Ureda državne revizije u kojem mu se nalaže što sve mora promijeniti u poslovanju županije. Zbog utvrđenih nepravilnosti Međimurska županija je za 2022. dobila uvjetno mišljenje, piše n1info.hr.

Među ostalim, revizori su otkrili da u poslovnim knjigama Međimurske županije rashodi u iznosu od 2.837.430 kuna odnosno nešto više od 378 tisuća eura nisu evidentirani na propisanim računima Računskog plana. Osim toga, pogrešno su iskazani i u financijskim izvještajima.

Također, tijekom 2022. Međimurska županija naručila je razne usluge od tvrtki u svom vlasništvu. Računi su im plaćeni, no revizori su utvrdili da za gotovo 1,6 milijuna kuna odnosno oko 212 tisuća eura nije bilo priloženih specifikacija.

Otkriveni su i ozbiljni propusti u ugovoru o financiranju Županijske bolnice. U pitanju je ugovor za sufinanciranje dijela troškova projekta “Rekonstrukcija i opremanje bolnice za potrebe dnevne bolnice i jednodnevne kirurgije”. Županija je, prema revizorskom izvješću, u prijašnjim razdobljima Županijskoj bolnici doznačila 8.343.804 kuna odnosno oko 1,1 milijun eura, a od 2021. prestala je plaćati preuzetu obvezu sufinanciranja. Krajem 2022. ostao je dug od 6,4 milijuna kuna odnosno oko 855 tisuća eura, ali on nije evidentiran u poslovnim knjigama niti je iskazan u financijskim izvještajima. Županijska bolnica je iz vlastitih sredstava podmirila ovaj iznos, umjesto Međimurske županije.

Više čitajte OVDJE.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje