Povežite se s nama

U fokusu

U Domu zdravlja isplaćivane stimulacije, ravnatelj tvrdi: Spriječio sam odlazak doktoracima isplaćivane stimulacije

Objavljeno:

- dana

DODACI NA PLAĆU

Iako su 2011. godinu završili s manjkom prihoda od 36.462 kune, u Domu zdravlja Varaždinske županije ravnatelju Ivanu Crnkoviću i pojedinim djelatnicima isplaćivane su stimulacije. Za to, kao i za dodatne poslove ravnatelja i pomoćnika ravnatelja navedene godine potrošeno je ukupno 765.726 kuna.

(Ne)informiranost

Navedeno je to u izvješću o obavljenoj financijskoj reviziji Doma zdravlja Varaždinske županije za 2011. godinu, koju su državni revizori u toj ustanovi obavljali od kraja svibnja do kraja kolovoza prošle godine.

30 % iznad osnovne  plaće mogu prema  Pravilniku dobiti radnici Doma zdravlja za natprosječne rezultate rada, ali samo ako ustanova posluje pozitivno. Dom zdravlja je 2011. ostvario manjak

Pitanje (ne)isplate stimulacija je na sjednici Županijske skupštine još krajem prosinca postavio vijećnik HSS-a Zvonimir Sabati. Župan Predrag Štromar tada mu je odgovorio da o tome nema saznanja te da bi isplata stimulacija bila nelegalna s obzirom na to da se plaće moraju isplaćivati sukladno kolektivnom ugovoru. Prije dva tjedna vijećnici su primili i službeni odgovor ravnatelja Doma zdravlja Ivana Crnkovića u kojem je samo kratko naveo da se plaće isplaćuju sukladno kolektivnom ugovoru te na temelju Pravilnika o plaćama, naknadama plaća i drugim materijalnim pravima radnika Doma zdravlja.
Zanimljivo, niti jedan od njih nije spomenuo nalaz državne revizije iako se Crnković na njega očitovao, dok je župan s njim trebao biti upoznat s obzirom na to da je riječ o zdravstvenoj ustanovi čiji je osnivač upravo Županija. Štromar je ujedno pokazao da baš i nije informiran o pravima radnika Doma zdravlja.

Upravno vijeće je, sukladno nalazu, smanjilo koeficijent za obračun plaće ravnatelja, i to s 2,9 na 2,35

Prema Pravilniku o plaćama, naknadama plaća i drugim materijalnim pravima, za natprosječne rezultate rada radnici mogu ostvariti pravo na dodatak do 30 posto iznad osnovne plaće. Revizija upravo taj dodatak naziva “stimulacijom”, koja je, dakle, legalna. Međutim, radnicima se smije isplatiti samo ako zdravstvena ustanova posluje pozitivno.
Državni revizori u svojem izvješću isplate stimulacija ne bi ni spominjali da je Dom zdravlja 2011. godine pozitivno poslovao. Međutim, tu su godinu završili s manjkom od 36.462 kune, dok je preneseni manjak prihoda i primitaka iz 2010. godine iznosio 3.558.234 kune.
Unatoč tome, navode revizori, na temelju odluke ravnatelja iz siječnja, veljače, lipnja, kolovoza i studenoga 2011. te siječnja 2012. pojedinim djelatnicima plaće su povećane od 5 do 20 posto.
– Za navedene namjene (dodatne poslove ravnatelja i pomoćnika ravnatelja te stimulacije zaposlenih) tijekom 2011. isplaćeno je 765.726 kuna, od čega se 707.131 kuna odnosi na povećanje plaće na temelju odluke ravnatelja, a 58.595 kuna na temelju odluke upravnog vijeća – piše u revizorskom izvješću.

Revizija 2006. godine bez primjedbi

Dom zdravlja je osnovan 2003. godine spajanjem četiriju domova zdravlja, u Varaždinu, Ivancu, Novom Marofu i Ludbregu, a u sklopu njega je sve do lipnja prošle godine djelovala i izvanbolnička Hitna pomoć. Ivan Crnković navodi da je to razlog zbog kojeg je plaća ravnatelja i njegovog pomoćnika bila obračunata po višem koeficijentu za “ravnatelja županijske bolnice i SHMP (stanice Hitne pomoći)”.
Napominje da državna revizija 2006. godine nije imala primjedbi na visine koeficijenata koji su isti od integracije domova zdravlja i nisu se mijenjali.
– Uredba o koeficijentima donesena je 2001. godine, prije spajanja domova zdravlja, a nije bila dopunjena koeficijentom za integrirani dom zdravlja u sklopu kojeg je organizirana i izvanbolnička Hitna pomoć. Iste koeficijente su imali i još uvijek imaju ravnatelji domova zdravlja u gotovo svim županijama koje imaju integrirani dom zdravlja – kaže Crnković.
Navodi da je Dom zdravlja prije izdvajanja Hitne pomoći i odlazaka liječnika iz primarne zdravstvene zaštite imao 360 zaposlenika. – Sada kada je u Domu zdravlja ostalo 160 djelatnika izmijenjen je Pravilnik o unutarnjem ustrojstvu i sistematizaciji radnih mjesta te koeficijent ravnatelja iznosi 2,35 sukladno Uredbi iz 2001. godine kao da se radi o malom neintegriranom Domu zdravlja kakvi su nekad prije 2003. bili Ivanec, Novi Marof, Ludbreg i Varaždin – zaključio je Crnković.

Koeficijenti

To je samo jedan od razloga zbog kojih su Domu zdravlja dali uvjetno mišljenje. – Plaće u pojedinim slučajevima nisu isplaćivane u skladu sa zakonskim odredbama – zaključili su u izvješću.

765.726 kuna potrošeno je 2011. za stimulacije isplaćene pojedinim djelatnicima Doma zdravlja te za dodatne poslove ravnatelja i pomoćnika ravnatelja

Crnkovićeva plaća je odlukom Upravnog vijeća iz 2009. godine povećana za 10 posto za dodatne poslove voditelja ispostave Doma zdravlja u Ludbregu iako to radno mjesto sistematizacijom nije predviđeno. Državni revizori su ujedno utvrdili da se plaće ravnatelja i njegovog pomoćnika ne obračunavaju sukladno Uredbi o nazivima radnih mjesta i koeficijentima složenosti poslova u javnim službama. – Predviđeni koeficijenti za obračun plaće viši su od utvrđenih Uredbom – navode.
Prema Uredbi, koeficijent za obračun plaće ravnatelja doma zdravlja je 2,35, a za plaću pomoćnika 1,95. Umjesto toga, plaća ravnatelja Doma zdravlja obračunavala se prema koeficijentu koji pripada “ravnatelju županijske bolnice i SHP (stanice hitne pomoći)”, a to je 2,9, dok pomoćniku pripada koeficijent 1,95.
Upravno vijeće Doma zdravlja je već reagiralo na nalaz revizije. Koeficijenti za obračun plaća su smanjeni sukladno uputama revizije, pa se plaća ravnatelja Crnkovića i njegovog pomoćnika sada obračunava po nižem koeficijentu.

“Spriječio sam odlazak doktora”

Ravnatelj Doma zdravlja Varaždinske županije Ivan Crnković ističe da djelatnicima nisu isplaćivane stimulacije, nego je riječ o dodatku na plaću. – Sukladno Pravilniku o plaćama i naknadama plaća, radnici mogu ostvariti pravo na dodatak do visine 30 posto od osnovne plaće, ako zdravstvena ustanova posluje pozitivno u tekućoj godini. Budući da je 2010. godine, kao i po svim periodičnim obračunima u 2011., ostvaren pozitivan rezultat poslovanja, tijekom 2011. godine isplaćivan je dodatak na plaću kako je navedeno u nalazu revizije. Tu godinu ne bismo bili završili s manjkom od 36.462 kune da Ministarstvu zdravlja nije trebalo pola godine da odobri rad pedijatrijske ambulante u Lepoglavi zbog čega smo iz vlastitih sredstava morali osigurati plaće liječnici i medicinskoj sestri, a izostala je i planirana naplata vlastitih prihoda – navodi Crnković.
I dok je dodatak na plaću njemu isplaćen na temelju odluke Upravnog vijeća, zanimalo nas je kojim je djelatnicima on odobrio dodatak na plaću.
– Ne bih to želio komentirati. Međutim, navest ću vam samo jedan primjer. Iz Doma zdravlja od 1996. godine otišlo je više od 150 liječnika primarne zdravstvene zaštite i to u privatnike – zakupce, odnosno 2010. postali su koncesionari. Recite je li normalno da liječnik koji je specijalist medicine rada, a zaposlen je u Domu zdravlja, ima 10.000 do 11.000 kuna neto plaće, dok timovi medicine rada ugovoreni s HZZO-om godišnje po tom ugovoru dobivaju 650.000 kuna godišnje i uz to još zarade od dodatnih poslova? A ostvaruju isti program! Ako ravnatelj ima pravo dati do 30 posto dodatka na plaću, zar nije normalno da to učini i tako spriječi da mu doktor ode u privatnike? – zapitao se Crnković.
Kome su još isplaćivani dodaci, nije želio precizirati. Za dodatak od 10 posto na plaću, koje mu je Upravno vijeće odobrilo za poslove voditelja ispostave Doma zdravlja u Ludbregu, kaže da je postupljeno racionalno, jer nisu zaposleni novi djelatnici za čije bi se plaće potrošilo neusporedivo više.

 

Izvor:
Foto: ARHIVA RT

U fokusu

U Općini Sračinec moraju se ponoviti parlamentarni izbori

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: Ilustracija

DIP je 18. travnja održao konferenciju za medije na kojem su govorili i o nepravilnostima na koje su birači naišli tijekom samih izbora.

Otkrili su kako će se u dvije izborne jedinice izbori ponoviti, piše 24sata.hr.

Riječ je o III. i V. izbornoj jedinici, gdje se utvrđene nepravilnosti.

– Što se tiče III. izborne jedinice, riječ je o Općini Sračinec, a odnosi se na listu kandidata u 12 izbornoj jedinici. Što se tiče V. izborne jedinice, radi se o općini Markušica, tamo je pronađeno više glasačkih listića nego što ih je trebalo biti – komentirao je potpredsjednik Povjerenstva Josip Salapić.

Na tim će se biračkim mjestima izbori ponoviti i to ove nedjelje za predstavnika manjina.

Nastavite čitati

U fokusu

Hajdaš Dončić nedodirljiv po broju preferencijalnih glasova, drugi je Matija Posavec, a treći Stričak

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U našoj III. izbornoj jedinici na parlamentarnim izborima 17. travnja glasalo je 218.591 birača, odnosno 62,63 %.

Zanimljivo je pogledati raspored preferencijalnih glasova birača. Da bi kandidati preferencijalno ušli u Sabor morali su skupiti više od 10 posto od ukupnih glasova liste. To ovaj put nije uspjelo nikome iz III. izborne jedinice. Najbliže prolazu bio je Siniša Jenkač, kandidat na listi HDZ-a i partnera koji je s 10 mjesta pokušao ˝uloviti˝ mandat.

Na listi koju predvodi SDP u III. izbornoj jedini najviše preferencijalinih glasova dobio je prvi na listi Siniša Hajdaš Dončić. Cijela lista je dobila 77.793 glasova. Hajdaš Dončić prikupio je 21.765 glasova. Drugi je župan Krapinsko-zagorske županije Željko Kolar s 5760 glasova, a treći predsjednik Reformista Radimir Čačić s 4960 glasova.

U III. izbornoj jedinici lista koju predvodi HDZ dobila je 58.346 glasova. Varaždinski župan Anđelko Stričak dobio je 9599 glasova, na drugom mjestu je gradonačelnik Novoga Marofa Siniša Jenkač s 4934 glasa, a treći je predsjednik HDZ-a Krapinsko – zagorske županije Zoran Gregurović s 4649 glasova.

Nezavisna platforma Sjever (NPS) dobila je ukupno 25.829 glasova. Najviše njih, čak 16.241, pripalo je Matiji Posavcu. Drugi po broju glasova je gradonačelnik Ivanca Milorad Batinić s 1502 glasa, a treći gradonačelnik Ludbrega Dubravko Bilić s 832 glasa.

U Sabor iz III. izborne jednice prvi put ide i “Možemo”, čija je lista dobila 13.229 glasova. Najviše glasova dobio je nositelj Luka Korlaet, odnosno 1773. Varaždinka Dubravka Novak je druga s 1028 glasova, a treća je Varaždinka Dorotea Strelec s 373 glasa.

Razina države

Nakon prebrojanih 99,43 posto glasova, predsjednik HDZ-a Andrej Plenković osvojio je, kao nositelj liste u I. izbornoj jedinici, 32.874 preferencijalna glasa, a više od njega dobio je Ivan Anušić, prvi na listi u IV. jedinici, osvojivši 37.520 glasova.

U koaliciji Rijeke pravde najviše preferencijalnih glasova osvojio je Siniša Hajdaš Dončić (21.755), Peđa Grbin (19.844), Arsen Bauk (16.733), Boris Lalovac (13.161) i Mišel Jakšić (12.683).

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje