Povežite se s nama

U fokusu

Država dala 13 milijuna kuna za prijevoz učenika, a uzela 8,5 milijuna školama i zdravstvu!

Objavljeno:

- dana

JE LI VARAŽDINSKA ŽUPANIJA PREVARENA?

Je li država prevarila Varaždinsku županiju? Prema odluci Vlade, za sufinanciranje prijevoza srednjoškolaca iz državnog proračuna ove godine u županijski proračun treba stići 13 milijuna kuna. Ta brojka jasno je navedena u rebalansu proračuna za ovu godinu, koji su županijski vijećnici većinom glasova prihvatili prošli tjedan.

Međutim, iz državnog proračuna će istovremeno stići čak 8,5 milijuna kuna manje za osnovne i srednje škole, socijalnu skrb i zdravstvo! Riječ je o prihodima koji se službeno zovu „pomoći izravnanja za decentralizirane funkcije“. Zbog toga je Županija za osnovne i srednje škole prisiljena izdvojiti 907 tisuća kuna manje, a za socijalnu skrb gotovo 600 tisuća kuna manje. Najgore je prošlo županijsko zdravstvo: ostaje bez čak 5 milijuna kuna. Smanjenja bi bila još veća da se u županijskom proračunu ne planira gotovo dva milijuna kuna više prihoda od dodatnog udjela u porezu na dohodak.

13 milijuna kuna iz državnog proračuna za sufinanciranje prijevoza srednjoškolaca

8,5 milijuna kuna manje iz državnog proračuna za škole, socijalnu skrb i zdravstvo

Konkretno, županijski proračun je rebalansom s planiranih 219,2 milijuna kuna povećan na 222,7 milijuna kuna, odnosno za 3,5 milijuna kuna ili 1,6 posto. Međutim, na raspolaganju je manje od 195 milijuna kuna, jer preneseni manjak prihoda s kraja prošle godine iznosi 27,8 milijuna (7,8 milijuna više od prvotnog plana).

Prihodi od pomoći iz državnog proračuna bili su planirani u iznosu od 94,4 milijuna kuna, ali su, unatoč tome što će stići čak 13 milijuna kuna za prijevoz učenika, rebalansom povećani za svega 1,3 milijuna kuna. Zašto? – Iako su uključeni novi prihodi, ukupno povećanje ove skupine prihoda je znatno manje i to iz razloga što su morale biti provedene korekcije na stavkama pomoći koje se neće realizirati do kraja godine. Zbog Uredbe Vlade RH (…) morale su biti smanjene za 8.515.952 kune – piše u obrazloženju rebalansa.

O rebalansu proračuna odlučivalo se bez vijećnika HSS-a, HDZ-a i jednog HSLS-ovog vijećnika. Oni su sjednicu Županijske skupštine napustili revoltirani zbog toga što na dnevni red nije stavljena informacija o stanju u Općoj bolnici Varaždin, ali i zbog toga što je župan Predrag Štromar informacije o štetama uzrokovanih poplavom dao prije sjednice, umjesto da se o tome raspravljalo u sklopu dnevnog reda.

(Pre)više znaju?

Zbog toga je od oporbenih vijećnika u raspravi o rebalansu proračuna jedini sudjelovao nezavisni Ivan Vincetić, koji je ustvrdio da „nešto ne štima“. Naime, iz iznosa prikazanih po stavkama proračuna za ovu godinu, pokušao je izračunati koliko za prijevoz srednjoškolaca ove godine zapravo treba dati Županija, a koliko općine i gradovi.

Je li Županija dobiveni novac za prijevoz đaka raspodijelila nauštrb općina i gradova, upitao je vijećnik Vincetić

– Ako je ukupno 23 milijuna i od toga odbijemo oko dva milijuna kuna za studente, ostaje 21 milijun kuna. Ako pak od toga oduzmemo 13 milijuna kuna, s koliko prijevoz srednjoškolaca sufinancira država, ostaje 8 milijuna kuna. Od tih 8 milijuna 5,5 milijuna kuna daju općine i gradovi. Nešto tu nije u redu. Čini se kao dobra preraspodjela, ali u korist Županije, a nauštrb općina i gradova – rekao je Vincetić.

Istaknuo je da proračun nije transparentan, što je potkrijepio još jednim primjerom. – Troškovi za najamnine po JPP projektima, koji iznose 30-ak milijuna kuna, uopće nisu iskazani u rashodima. Nešto se skriva ili se nešto zna, a ne želi se reći. Za takav proračun neću glasovati – naveo je.

Čelni ljudi Županije nisu dali nikakva pojašnjenja.

 

Koliki je manjak u županijskoj blagajni?

Župan Predrag Štromar je u srijedu na sjednici Županijske skupštine istaknuo da su prvim rebalansom proračuna za ovu godinu samo usklađene stavke na koje nisu mogli utjecati prilikom donošenja proračuna. – Kada smo donosili proračun, nismo imali informacije o visini prihoda od decentraliziranih sredstava, o 13 milijuna kuna novih prihoda za prijevoz srednjoškolaca, kao i o tome da će iz državnog proračuna u županijski biti isplaćen novac za pokriće troškova referenduma o ulasku Hrvatske u EU. Isto tako, nismo mogli znati da će na kraju 2011. godine ukupni manjak prihoda biti 27,9 milijuna kuna. No očekujem da ćemo na kraju ove godine manjak smanjiti na 25 milijuna kuna – rekao je Štromar.
Novost je da minus u blagajni županijska vlast više ne planira pokriti prodajom dionica i udjela u trgovačkim društvima PZC i Hidroing, od čega je bio planiran prihod od 27,6 milijuna kuna. Umjesto toga, sada se planira kratkoročno zaduženje od 31,9 milijuna kuna, čime Županija želi osigurati i likvidnost “potrebnu za realizaciju planiranih programa”.
Nezavisnom vijećniku Ivanu Vincetiću te brojke nisu bile jasne. – Čudno. Planiramo manjak od 27,9 milijuna kuna, a za njegovo pokriće se zadužujemo za 32 milijuna kuna. Pa jel’ onda to manjak ili nije? – upitao je, ali odgovor nije dobio.

Izvor:
Foto: VARAŽDINSKA ŽUPANIJA

U fokusu

Hajdaš Dončić nedodirljiv po broju preferencijalnih glasova, drugi je Matija Posavec, a treći Stričak

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U našoj III. izbornoj jedinici na parlamentarnim izborima 17. travnja glasalo je 218.591 birača, odnosno 62,63 %.

Zanimljivo je pogledati raspored preferencijalnih glasova birača. Da bi kandidati preferencijalno ušli u Sabor morali su skupiti više od 10 posto od ukupnih glasova liste. To ovaj put nije uspjelo nikome iz III. izborne jedinice. Najbliže prolazu bio je Siniša Jenkač, kandidat na listi HDZ-a i partnera koji je s 10 mjesta pokušao ˝uloviti˝ mandat.

Na listi koju predvodi SDP u III. izbornoj jedini najviše preferencijalinih glasova dobio je prvi na listi Siniša Hajdaš Dončić. Cijela lista je dobila 77.793 glasova. Hajdaš Dončić prikupio je 21.765 glasova. Drugi je župan Krapinsko-zagorske županije Željko Kolar s 5760 glasova, a treći predsjednik Reformista Radimir Čačić s 4960 glasova.

U III. izbornoj jedinici lista koju predvodi HDZ dobila je 58.346 glasova. Varaždinski župan Anđelko Stričak dobio je 9599 glasova, na drugom mjestu je gradonačelnik Novoga Marofa Siniša Jenkač s 4934 glasa, a treći je predsjednik HDZ-a Krapinsko – zagorske županije Zoran Gregurović s 4649 glasova.

Nezavisna platforma Sjever (NPS) dobila je ukupno 25.829 glasova. Najviše njih, čak 16.241, pripalo je Matiji Posavcu. Drugi po broju glasova je gradonačelnik Ivanca Milorad Batinić s 1502 glasa, a treći gradonačelnik Ludbrega Dubravko Bilić s 832 glasa.

U Sabor iz III. izborne jednice prvi put ide i “Možemo”, čija je lista dobila 13.229 glasova. Najviše glasova dobio je nositelj Luka Korlaet, odnosno 1773. Varaždinka Dubravka Novak je druga s 1028 glasova, a treća je Varaždinka Dorotea Strelec s 373 glasa.

Razina države

Nakon prebrojanih 99,43 posto glasova, predsjednik HDZ-a Andrej Plenković osvojio je, kao nositelj liste u I. izbornoj jedinici, 32.874 preferencijalna glasa, a više od njega dobio je Ivan Anušić, prvi na listi u IV. jedinici, osvojivši 37.520 glasova.

U koaliciji Rijeke pravde najviše preferencijalnih glasova osvojio je Siniša Hajdaš Dončić (21.755), Peđa Grbin (19.844), Arsen Bauk (16.733), Boris Lalovac (13.161) i Mišel Jakšić (12.683).

Nastavite čitati

U fokusu

Marković: Bez Čačića na listi SDP bi dobio sedmi mandat u III. izbornoj jedinici

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U III. izbornoj jedinici SDP je dobio šest mandata odnosno 36,75 % glasova, slijedi HDZ s pet mandata, pa NPS s dva mandata i Možemo s jednim zastupnikom.

S liste Rijeke pravde iz naše izborne jedinice u Hrvatski sabor ulaze Siniša Hajdaš Dončić, Barbara Antolić Vupora, Željko Kolar, Boška Ban Vlahek, Miroslav Marković i Jasenka Auguštan-Pentek.

– Zahvalila bih biračima. SDP Varaždinske županije sada ima dva mandata više. Mladi kandidati odradili su odličnu kampanju i dobili zavidan broj preferencijalnih glasova. Izražavam osobnu, ali i stranačku podršku mladima, a i dalje ćemo raditi na tome da postanemo faktor koji će upravljati ovom županijom. Nadam se i da će vladu sastaviti SDP i da se više neće crvene sredine zaobilaziti prilikom dodjele sredstava sa nacionalne razine – istaknula je Barbara Antolić Vupora, predsjednica Županijskog SDP-a.

U Sabor je prvi put ušao varaždinski dogradonačenik Miroslav Marković.

– Žao mi je što smo kao Županijska organizacija morali prihvatiti trule kompromise s nacionalne razine i da se pokazalo da su ti kompromisi loši za ukupan rezultat stranke na što smo i upozoravali središnjicu – rekao je Marković.

Taj kompromis odnosio se na Reformiste koji se našli na listi Rijeka pravde.

– SDP bi bez Radimira Čačića na listi, odnosno da je na listi bio varaždinski gradonačelnik Neven Bosilj, dobio i sedmi mandat – naglasio je Marković.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje