Povežite se s nama

U fokusu

Franjo Prstec predložio da se bolnici oduzmu nekretnine i dodjele – Gradu

Objavljeno:

- dana

VARAŽDINSKE TOPLICE NA NOGAMA

Prije nego što je uopće prvi put sjeo u stolac predsjednika Gradskog vijeća Varaždinskih Toplica, novoizabrani prvi čovjek Vijeća Franjo Prstec (HDZ) svojom je odlukom uspio isprovocirati prosvjed tristotinjak zaposlenika Specijalne bolnice za medicinsku rehabilitaciju na glavnom topličkom trgu u ponedjeljak. Takvu je burnu reakciju izazvala njegova odluka da na dnevni red sjednice – koja je uslijedila nekoliko sati kasnije – uvrsti točku dnevnog reda kojom se želi Bolnici oduzeti nekretnine za ugostiteljsku djelatnost.

Prema Prstecovom prijedlogu Bolnici bi se oduzeli  “Lovrina kupelj”, “Josipova kupelj”, Park i ostale nekretnine koje se bave ugostiteljskom djelatnošću.

Oduzimanje nekretnina

Konkretno, riječ je o točki pod nazivom Prijedlog Odluke o poduzimanju radnji radi poboljšanja turističko-ugostiteljske ponude Grada Varaždinske Toplice. Oduzeli bi se “Lovrina kupelj”, “Josipova kupelj”, Park i ostale nekretnine koje se bave ugostiteljskom djelatnošću.

Potrebu za oduzimanjem ugostiteljskog sektora Bolnici, pa potom vjerojatno i njihovu privatizaciju, Prstec je, između ostalog, opravdao “nezadovoljstvom rezultatima bolničkog ugostiteljstva”, kao i “preniskim cijenama kojima su nelojalna konkurencija topličkim ugostiteljima”. Njegove su argumente na prosvjedu nazvali apsolutno neistinitima, što je v.d. upravitelja bolnice Damir Mihalić potkrijepio i brojkama.

“Svi argumenti i obrazloženja zapravo su suvišni, jer Grad uopće nije vlasnik tih prostora, pa ostaje potpuno nejasno kako je predsjednik Vijeća uopće pomislio da Grad postane njihov vlasnik”, Damir Mihalić

“Argumenti”

Gradonačelnica Goranka Štefanić i njezin zamjenik Nedeljko Mihalić odbacili su svaku pomisao da izvršna vlast ima bilo kakve veze s uvrštavanjem sporne točke na dnevni red sjednice.

– Svi argumenti i obrazloženja zapravo su suvišni, jer Grad uopće nije vlasnik tih prostora, pa ostaje potpuno nejasno kako je predsjednik Vijeća uopće pomislio da Grad postane njihov vlasnik – rečeno je novinarima u zgradi Grada uoči prosvjeda.

Novinare su pozvali gradonačelnica Goranka Štefanić i njezin zamjenik Nedeljko Mihalić da bi, iznijeto je, odbacili svaku pomisao da izvršna vlast ima bilo kakve veze s uvrštavanjem sporne točke na dnevni red sjednice. Unatoč tome što mu je objašnjeno da je eventualno donošenje takve odluke apsolutno suprotno s hrvatskim zakonima te direktan udar na pravo vlasništva, ta je točka na njegovo inzistiranje uvrštena na dnevni red sjednice.

Protuzakonita odluka i “markiranje”

“Te nekretnine nikad niti nisu bile gradsko vlasništvo”, gradonačelnica Štefanić

 Franjo Prstec je – nakon što je donijeta odluka o prosvjedu – prvo je pokušao otkazati sjednicu ali kad mu je rečeno da je to zakonom nemoguće, jednostavno se – nije pojavio.

– Građani su mi dali povjerenje da vodim Grad u njihovom interesu i jednostavno ne mogu dozvoliti da se donose protuzakonite odluke, kao i odluke protiv zaposlenika i same Specijalne bolnice. Spomenuti objekti nisu u vlasništvu Grada, pa je logično da Grad nema nikakvo pravo donositi odluku o raspolaganju njima. Te nekretnine nikad niti nisu bile gradsko vlasništvo – rekla je gradonačelnica. Ona je namjeravala tražiti micanje sporne točke s dnevnog reda i pri Državnoj upravi tražiti ocjenu zakonitosti takve odluke, ali sve to nije trebala, jer Franjo Prstec je – nakon što je donijeta odluka o prosvjedu – prvo pokušao otkazati sjednicu ali kad mu je rečeno da je to zakonom nemoguće, jednostavno se – nije pojavio.

Gorak okus

“Objekti su derutni, ali Bolnica je po kadru među prvih deset u Hrvatskoj”,  Damir Mihalić

Ipak, njegov prijedlog ostavio je gorak okus zaposlenicima Bolnice koji sad, kako su rekli i na prosvjedu, ne znaju što mogu očekivati u budućnosti. – Očigledna je namjera oduzeti Bolnici ono što je njezino i valjda privatizirati, rezignirani su ljudi. Istina je, rečeno je, da su objekti derutni, ali Bolnica je po kadru među prvih deset u Hrvatskoj. Rekao je to Damir Mihalić. Njegovu izjavu potkrijepili su i prosvjednici s diplomama u rukama, osvojenima na brojnim kuharsko-ugostiteljskim natjecanjima.

Franjo Prstec

Inače, Franjo Prstec je na mjesto predsjednika Gradskog vijeća došao podrškom članova svoje stranke, HSLS-a, i nezavisnoga, bivšeg predsjednika Vijeća s najkraćim mandatom, Stanka Medvedeca. Prije toga je Vijeće Varaždinskih Toplica dulje vrijeme bilo bez predsjednika. Tko će imati većinu u Vijeću – oporba ili pozicija – ovisilo je uvijek o jednom vijećniku. Kad se Stanko Medvedec priklonio gradskoj oporbi, bilo je to dovoljno da Prstec bude izabran za predsjednika. I odmah izazove nezadovoljstvo sugrađana, od kojih većina – posredno ili neposredno – živi upravo od Specijalne bolnice Varaždinske Toplice. Jer, Bolnica zapošljava najviše ljudi u Varaždinskim Toplicama – od 649 radnika, njih 369 je s područja Grada. – Nitko ne bježi od činjenice da se nekretnine trebaju urediti, ali za to trebamo sjesti s Gradom i razgovarati – rekao je Draženko Vuk.

Nakon što je, dakle, izazvao lavinu negodovanja, Franjo Prstec, kao ni njegovi stranački kolege i vijećnici HSLS-a, nisu se pojavili na sjednici. Nezavisni vijećnik Stanko Medvedec, čiji je glas bio presudan pri Prstecovom imenovanju za predsjednika Vijeća, došao je na sjednicu i glasao za skidanje sporne točke s dnevnog reda.

Izvor:
Foto: Ivan Agnezović

U fokusu

Poznat je datum kad kreće isplata povrata poreza

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Porezna uprava objavila je da isplata povrata poreza na dohodak kreće 2. svibnja. Pravo na povrat ima čak 830.122 porezna obveznika, a rješenje Porezne uprave počet će stizati od današnjeg dana.

-Na nivou Republike Hrvatske, sa stanjem na dan 15.04.2024. godine,  u postupku utvrđivanja godišnjeg obračuna poreza na dohodak za 2023. godinu kod ukupno 830.122 porezna obveznika utvrđena je razlika više uplaćenog poreza i prireza na dohodak za povrat u iznosu od 332.811.592,99 eura, dok je kod 97.512 poreznih obveznika utvrđena obveza za uplatu poreza na dohodak i prireza na dohodak u iznosu 35.290.255,23 eura – stoji u priopćenju Porezne uprave.

Temeljem godišnjeg obračuna poreza na dohodak za 2023. godinu ukupno će 212.438 poreznih obveznika – mladih osoba ostvariti pravo na povrat više uplaćenog poreza na dohodak i prireza poreza na dohodak s osnove umanjenja poreza fizičkim osobama, od toga 83.528  osoba do 25 godina života u iznosu od  75.881.564,42 eura, odnosno 128.910 mladih osoba od 26 do 30 godina života u iznosu od  100.127.481,51 eura.

Ostatak priopćenja donosimo u nastavku:

Obavijest o privremenim poreznim rješenjima u svezi povrata poreza na dohodak za 2023. građani će početi dobivati od 22. travnja 2024. u svoje Korisničke pretince u sustav eGrađani (https://gov.hr/?lang=hr), a Porezna uprava će tijekom svibnja započeti s dostavom rješenja poštom na adrese prebivališta ili uobičajenog boravišta.

Povrati poreza izvršavat će se onim poreznim obveznicima koji ispunjavaju uvjete za povrat, kontinuirano prema redoslijedu kojim će se izdavati rješenja.

Visina povrata poreza ovisi o visini uplaćenog poreza i prireza, olakšicama na koje porezni obveznik ima pravo, te godinama života za mlade osobe (do 30 g.).

Očekuje se da će većina povrata po godišnjem obračunu poreza na dohodak za 2023. godinu u posebnom postupku biti izvršena do kraja svibnja 2023. godine.

Nastavite čitati

U fokusu

Gong: “Milanović se ne ponaša kao odgovoran državnik, a Ustavni sud ne djeluje kao čuvar Ustava“

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Gong smatra da se Ustavni sud svojim loše obrazloženim upozorenjem predsjedniku Milanoviću stavio iznad Ustava.  Ako predsjednik Republike podnese ostavku, ništa ne smije sprječavati izabrane zastupnike Sabora da odaberu Milanovića za predsjednika Vlade.

Tako u jučerašnjoj objavi ove organizacije civilnog društva koja je usmjerena unaprjeđenju demokratskih procesa i institucija te demokratske političke kulture podsjećaju da većina na Ustavnom sudu smatra da je predsjednik svojim sudjelovanjem u kampanji kontinuirao kršio Ustav.

. No Ustavni sud nikad nije donio odluku da je predsjednik kršio Ustav. Dapače, većina ustavnih sudaca ističe kako rezultati izbora nisu na bilo koji način sporni. Nejasno je stoga, kako izostanak bitne povrede može za posljedicu imati drakonsku kaznu koja nije predviđena nijednom odredbom Ustava. Svojim zaključkom prijete uskratom političkih prava Zoranu Milanoviću, i volji zastupnika da biraju tko će biti mandatar – ističu u Gongu.

I dodaju:

„U skladu s njegovom ulogom čuvara stabilnosti državne vlasti, Zoran Milanović morao je dati ostavku na mjesto predsjednika države kada se odlučio sudjelovati u parlamentranim izborima. Predsjednik države to nije učinio nego je čak i najavljivao svoje buduće ministre. Važna ustavna uloga predsjednika jest povjeravanje mandata za sastavljanje Vlade. Kako taj proces može biti nepristran, ako Milanović s pozicije predsjednika pomaže jednoj strani u sastavljanju većine?“

Tvrde i da je Ustavni sud po svojoj već ustaljenoj praksi, na koju su već upozoravali kroz slučaj Markovog trga, propustio kvalitetno i precizno argumentirati odluku.

– I to odluku koja je po svojoj formi upozorenje protiv kojeg nema pravnog lijeka, stoga ni mogućnosti predsjedniku da se eventualno obrati Europskom sudu za ljudska prava. Sud izriče zabrane na temelju paušalnog pozivanja na određene ustavne norme, dok u isto vrijeme navodi da tijekom cijelog predizbornog razdoblja predsjednik svojim ponašanjem nije napravio značajan utjecaj na ishod izbora – zaključuju u Gongu.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje