Povežite se s nama

U fokusu

G. Štefanić: Najgora poplava do sada – cijelu noć nismo uspijevali zaustaviti vodu

Objavljeno:

- dana

Poplave u Varaždinskoj županiji

Obilne kiše protekle noći uzrokovale su poplave diljem Varaždinske županije. Najgora situacija bila je u Varaždinskim Toplicama.

Varaždinske Toplice još nisu do kraja sanirale štetu nastalu obilnim poplavama koje su lani zadesile područje, a isti se scenarij počeo ponavljati i protekle noći. Kiša koja je počela padati u subotu na večer uzrokovala je izlijevanje podzemnih voda koje su poplavile vrtove i podrume. Najviše je stradalo gradsko naselje Sopotje te naselja Tuhovec, Drenovec i Ćurilovec. Na teren su oko 23 sata u subotu izašli vatrogasci topličkog DVD-a te do 4.30 ujutro ispumpavali vodu. Situacija se počela smirivati smanjenjem oborina u nedjelju oko podneva. S vatrogascima su na trenu i gradonačelnica Goranka Štefanić te njezin zamjenik Nedeljko Mihalić.

Cijelonoćna borba s vodom

Lani su nadiranje vode uspjeli spriječiti u roku od dva sata, dok je to ove godine potrajalo cijelu noć

Iako je izgledalo kako ne može biti gore nego prošle godine, u Toplicama se pokazalo suprotno. Lani su nadiranje vode uspjeli spriječiti u roku 2 sata, dok je ove godine to potrajalo cijelu noć.

Taman kad smo pomislili da je gotovo, da su vatrogasci uspjeli sve ispumpati, voda je iznova došla. Morali smo pod svaku cijenu naći uzrok takvog nadiranja vodene bujice iz podzemnog potoka, rekla je Goranka Štefanić.

Oko 14 sati razlog je i pronađen – brojne naplavine velikog, preprečenog granja, kamenja… koje su iz otvorenog dijela potoka u šumi, ušle i u njegov podzemni dio koji prolazi gradom. Najugroženije ulice su K vodopadu, B. Jelačića i Antuna Mihanovića. U Jelačićevoj je voda poplavila podrume od kojih mnogi služe kao stambene jedinice.

Prioritet – pronalazak trajnog rješenja

Na teren su oko 23 sata u subotu izašli vatrogasci topličkog DVD-a te do 4.30 ispumpavali vodu

Kako bi napokon došli do uzroka do sada neviđene bujice u samome gradu, vatrogasci su na glavnom topličkom trgu – Trgu bana Jelačića, “otvorili” potok, zatvoren već 40-ak godina.

Pod hitno treba naći rješenje ovog problema kako se takvo što ne bi događalo pri svakoj jačoj kiši. Kao što se sada vidi, svaki put je sve gore i opasnije. U cijeloj situaciji ipak jedna pozitivna stvar, pronalazak uzroka, što je više od polovice rješenja problema. Nema čekanja – treba hitno djelovati, rekla je gradonačelnica Štefanić.

Obilne kiše uzrokovale su probleme i u ostalom djelu županije. Radi izlijevanja potoka zatvorena je pruga od Lepoglave do Golubovca te će do daljnjega na istoj relaciji prometovati autobusi. U naselju Madraševac kod Martijanca izlila se rijeka Plitvica. Na cesti D 35 brzina vožnje ograničena je na 40 km/h i to na dionicama Mirka Maleza – rotor Ivanec, Kaniža – Čret, i Lepoglava kod asfaltne baze. Za promet je zatvorena i cesta od Jalžabeta do Šemovca, Ladanje – Nova Ves, Ivanec – Jerovec, te lokalna cesta kod zone Jalžabet. Na području Martijanca i Trnovca Bartolovečkog zbog izlijevanja vode poplavljeni su vrtovi i kuće. Iz centra 112 tvrde da se stanje poboljšava, kiša je prestala i prognoze ne pokazuju eventualno novi val oborina.

Izvor:
Foto:

U fokusu

Zbog krize u Njemačkoj drvoprerađivači smanjili proizvodnju, Požgaj grupa našla nova tržišta

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Kako je drvno-prerađivačku industriju i graditeljstvo pogodila kriza, ponajprije u Njemačkoj, čini se da se po prvi put događa da Hrvatske šume ne mogu prodati predviđenu količinu trupaca. Odnosno, prema nekim informacijama do kojih je došao Lider, imaju višak.

Pad narudžbi je očekivan, jer nakon štete izazvane olujnim nevremenom uslijedila je kriza u Njemačkoj koju sve više osjećaju i druge europske zemlje. Potvrđuje to i čelni čovjek Požgaj grupe Nikola Požgaj koji kaže da se pad narudžbi mogao očekivati čak i da krize u Njemačkoj nije bilo s obzirom na to da su 2021. i 2022. bile rekordne godine u proizvodnji i izvozu drvno-prerađivačke industrije.

Naime, to su godine nakon pandemije kada su kupci nastojali popuniti skladišta robom koju su k tome plaćali skuplje, pa kad su se trgovci namirili, bilo je za očekivati pad bez obzira na krizu u Njemačkoj.

Doduše, on ne vjeruje da je došlo do ukupnog pada narudžbi drvnoprerađivačkih proizvoda i posljedično tome pojave viška trupaca zbog toga, nego kao jedini mogući uzrok neprodanih trupaca vidi u spomenutoj vjetrolomnoj oluji koja je oštetila mnoga stabla.

– Nisam siguran da ima viška trupaca u Hrvatskim šumama jer ih i oni režu onoliko koliko treba. Ako bi ih rezali više, to bi značilo da trupci negdje leže i postoji opasnost da počnu trunuti. Ali u HŠ najbolje znaju taj podatak, a ono što se može reći jeste da je s nekih tržišta, tu prvenstveno mislim na njemačko, naručeno manje drvno-prerađivačke robe u zadnje vrijeme – kaže Požgaj.

No dodao je da Požgaj grupa i dalje radi s istim kapacitetom, odnosno, pad njemačkih narudžbi nadomještaju novim narudžbama iz drugih zemalja.

Više o svemu pročitajte OVDJE

Nastavite čitati

U fokusu

Poznat je datum kad kreće isplata povrata poreza

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Porezna uprava objavila je da isplata povrata poreza na dohodak kreće 2. svibnja. Pravo na povrat ima čak 830.122 porezna obveznika, a rješenje Porezne uprave počet će stizati od današnjeg dana.

-Na nivou Republike Hrvatske, sa stanjem na dan 15.04.2024. godine,  u postupku utvrđivanja godišnjeg obračuna poreza na dohodak za 2023. godinu kod ukupno 830.122 porezna obveznika utvrđena je razlika više uplaćenog poreza i prireza na dohodak za povrat u iznosu od 332.811.592,99 eura, dok je kod 97.512 poreznih obveznika utvrđena obveza za uplatu poreza na dohodak i prireza na dohodak u iznosu 35.290.255,23 eura – stoji u priopćenju Porezne uprave.

Temeljem godišnjeg obračuna poreza na dohodak za 2023. godinu ukupno će 212.438 poreznih obveznika – mladih osoba ostvariti pravo na povrat više uplaćenog poreza na dohodak i prireza poreza na dohodak s osnove umanjenja poreza fizičkim osobama, od toga 83.528  osoba do 25 godina života u iznosu od  75.881.564,42 eura, odnosno 128.910 mladih osoba od 26 do 30 godina života u iznosu od  100.127.481,51 eura.

Ostatak priopćenja donosimo u nastavku:

Obavijest o privremenim poreznim rješenjima u svezi povrata poreza na dohodak za 2023. građani će početi dobivati od 22. travnja 2024. u svoje Korisničke pretince u sustav eGrađani (https://gov.hr/?lang=hr), a Porezna uprava će tijekom svibnja započeti s dostavom rješenja poštom na adrese prebivališta ili uobičajenog boravišta.

Povrati poreza izvršavat će se onim poreznim obveznicima koji ispunjavaju uvjete za povrat, kontinuirano prema redoslijedu kojim će se izdavati rješenja.

Visina povrata poreza ovisi o visini uplaćenog poreza i prireza, olakšicama na koje porezni obveznik ima pravo, te godinama života za mlade osobe (do 30 g.).

Očekuje se da će većina povrata po godišnjem obračunu poreza na dohodak za 2023. godinu u posebnom postupku biti izvršena do kraja svibnja 2023. godine.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje