Povežite se s nama

U fokusu

Ivan Čehok: U saborskoj mirovini sam od 47. godine. Je li to etično? Nije. To je bila “situacijska reakcija”

Objavljeno:

- dana

Ivan Čehok u “Nedjeljiom u 2”

“Mislim da ćemo Radimir Čačić i ja silom prilika surađivati.”

O Čačiću

To je odgovor Ivana Čehoka na pitanje Aleksandra Stankovića o budućim odnosima s Radimirom Čačićem , na relaciji gradonačelnik – župan.

Gostujući u emisiji “Nedjeljom u 2” Čehok je, između ostaloga, odgovarao i na pitanja o razlozima sukoba s Čačićem, uz kojeg se povezivao njegov pad 2011. godine.

Čehok je rekao kako je s Čačićem u Koaliciji 2005. godine završio naivno. Čačić je uskoro razvio premijerske ambicije

– Sve je puklo nakon vožnje iz Cavtata gdje smo primili nagradu za Varaždin kao najuređeniji grad. Vozili smo se prema Dubrovniku, a uz cestu je bio jumbo plakat Radimira Čačića. Pisalo je: Učinio sam u Varaždinu, učinit ću i u Hrvatskoj. Sve zasluge za uspjeh Varaždina je pripisao sebi i kitio se tuđim perjem. Pa ja sam bio gradonačelnik. To je bio kraj – prisjeća se danas Ivan Čehok.

On županije općenito smatra nepotrebnima jer je, kako veli, Hrvatska premala za tri nivoa vlasti. Na županije se troši čak šest milijardi kuna godišnje.

O Vindiji i Drku

Bilo je riječi i o Vindiji. Nedavno je kod Stankovića u gostima biobivši zaposlenik Vindije, Rajko Dondur, i govorio o poreznom kriminalu u poduzeću. Ivan Čehok je dao do znanja da ne vjeruje Donduru i da smatra da je sve to učinio u nečijem interesu. Na pitanje voditelja zašto bi onda optužio i sebe – jer je Dondur priznao svoje sudjelovanje u prevarama – Čehok je rekao:

– Ima ljudi koji toliko mrze nekoga da su u stanju i sebe okriviti da bi toj osobi što više napakostili .

Gradonačelnik je temu o Vindiji zaključio obećanjem podrške gradske vlasti Vindiji:

– To je velika tvrtka, zapošljava, gradi novi pogon u kojemu će dodatno zaposliti ljude.

O mizernim plaćama

Nakon što se gradonačelnik Čehok pohvalio da Varaždin ima dvije najveće Poslovne zone u Hrvatskoj, a uskoro se očekuje i treća – ona u Brezju, voditelj ga je podsjetio da radnici u tim zonama imaju 350 eura plaću.

– U tom trenutku nije bilo izbora. Dolazile su tekstilne tvrtke u kojima su se zapošljavali šivači iz propalog Varteksa. Sad trebamo ići dalje. Počinje dogradnja Tehnološkog parka 1 što će dovesti inženjere. Jaki smo i po informatičarima – rekao je.

Stanković je spomenuo ono o čemu se baš i ne priča: iz Varaždina se mladi masovno iseljavaju.

Čehok je to potvrdio, zaključio da su trendovi loši i da se to mora spriječiti. Jednim od razloga smatra i blizinu granice.

Govoreći o tri optužnice i eventualnoj presudi Čehok je rekao da nije kriv. Stankovića je zanimalo barem hipotetski što bi se u tom slučaju dogodilo:

– Ako bih bio osuđen na više od pet godina, automatski se raspisuju izbori, a za dvije bi me dogradonačelnik mogao zamijeniti – rekao je.

O tužbama

O tužbama još veli da je „Ustavni sud ZKP po kojem sam optužen proglasio neustavnim“.

Što se tiče milijunske štete za Grad, za što ga terete optužnice, Čehok je rekao da je on vjerovao procjeniteljima.

– Ima li Grad založno pravo na Vašu osobnu imovinu?

– Nema. Ali i da ima ja ju ne bih sad kao gradonačelnik skidao.

O mirovini u 47. godini

Aleksandra Stankovića je zanimalo od čega je gradonačelnik živio zadnjih šest godina.

– U saborskoj mirovini sam.

– S koliko godina ste otišli u mirovinu?

– 47.

– Predavali ste etiku na Fakultetu. Je li etično otići u mirovinu s 47 godina?

– Nije. I osobno sam se zalagao protiv raznoraznih prava i beneficija. Ali to mi je dobro došlo da se pripremam za procese – ispričao je gradonačelnik.

Na pitanje zašto se nije vratio predavanjima, rekao je da nije želio akademsku zajednicu kontaminirati svojim procesima.

Kad je Stanković Varaždin stavio u kontekst Zagorja, Čehok je rekao da je to Varaždinština. – Točka između Zagorja, Međimurja i Podravine.

Izvor:
Foto: screnshoot

U fokusu

Zbog krize u Njemačkoj drvoprerađivači smanjili proizvodnju, Požgaj grupa našla nova tržišta

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Kako je drvno-prerađivačku industriju i graditeljstvo pogodila kriza, ponajprije u Njemačkoj, čini se da se po prvi put događa da Hrvatske šume ne mogu prodati predviđenu količinu trupaca. Odnosno, prema nekim informacijama do kojih je došao Lider, imaju višak.

Pad narudžbi je očekivan, jer nakon štete izazvane olujnim nevremenom uslijedila je kriza u Njemačkoj koju sve više osjećaju i druge europske zemlje. Potvrđuje to i čelni čovjek Požgaj grupe Nikola Požgaj koji kaže da se pad narudžbi mogao očekivati čak i da krize u Njemačkoj nije bilo s obzirom na to da su 2021. i 2022. bile rekordne godine u proizvodnji i izvozu drvno-prerađivačke industrije.

Naime, to su godine nakon pandemije kada su kupci nastojali popuniti skladišta robom koju su k tome plaćali skuplje, pa kad su se trgovci namirili, bilo je za očekivati pad bez obzira na krizu u Njemačkoj.

Doduše, on ne vjeruje da je došlo do ukupnog pada narudžbi drvnoprerađivačkih proizvoda i posljedično tome pojave viška trupaca zbog toga, nego kao jedini mogući uzrok neprodanih trupaca vidi u spomenutoj vjetrolomnoj oluji koja je oštetila mnoga stabla.

– Nisam siguran da ima viška trupaca u Hrvatskim šumama jer ih i oni režu onoliko koliko treba. Ako bi ih rezali više, to bi značilo da trupci negdje leže i postoji opasnost da počnu trunuti. Ali u HŠ najbolje znaju taj podatak, a ono što se može reći jeste da je s nekih tržišta, tu prvenstveno mislim na njemačko, naručeno manje drvno-prerađivačke robe u zadnje vrijeme – kaže Požgaj.

No dodao je da Požgaj grupa i dalje radi s istim kapacitetom, odnosno, pad njemačkih narudžbi nadomještaju novim narudžbama iz drugih zemalja.

Više o svemu pročitajte OVDJE

Nastavite čitati

U fokusu

Poznat je datum kad kreće isplata povrata poreza

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Porezna uprava objavila je da isplata povrata poreza na dohodak kreće 2. svibnja. Pravo na povrat ima čak 830.122 porezna obveznika, a rješenje Porezne uprave počet će stizati od današnjeg dana.

-Na nivou Republike Hrvatske, sa stanjem na dan 15.04.2024. godine,  u postupku utvrđivanja godišnjeg obračuna poreza na dohodak za 2023. godinu kod ukupno 830.122 porezna obveznika utvrđena je razlika više uplaćenog poreza i prireza na dohodak za povrat u iznosu od 332.811.592,99 eura, dok je kod 97.512 poreznih obveznika utvrđena obveza za uplatu poreza na dohodak i prireza na dohodak u iznosu 35.290.255,23 eura – stoji u priopćenju Porezne uprave.

Temeljem godišnjeg obračuna poreza na dohodak za 2023. godinu ukupno će 212.438 poreznih obveznika – mladih osoba ostvariti pravo na povrat više uplaćenog poreza na dohodak i prireza poreza na dohodak s osnove umanjenja poreza fizičkim osobama, od toga 83.528  osoba do 25 godina života u iznosu od  75.881.564,42 eura, odnosno 128.910 mladih osoba od 26 do 30 godina života u iznosu od  100.127.481,51 eura.

Ostatak priopćenja donosimo u nastavku:

Obavijest o privremenim poreznim rješenjima u svezi povrata poreza na dohodak za 2023. građani će početi dobivati od 22. travnja 2024. u svoje Korisničke pretince u sustav eGrađani (https://gov.hr/?lang=hr), a Porezna uprava će tijekom svibnja započeti s dostavom rješenja poštom na adrese prebivališta ili uobičajenog boravišta.

Povrati poreza izvršavat će se onim poreznim obveznicima koji ispunjavaju uvjete za povrat, kontinuirano prema redoslijedu kojim će se izdavati rješenja.

Visina povrata poreza ovisi o visini uplaćenog poreza i prireza, olakšicama na koje porezni obveznik ima pravo, te godinama života za mlade osobe (do 30 g.).

Očekuje se da će većina povrata po godišnjem obračunu poreza na dohodak za 2023. godinu u posebnom postupku biti izvršena do kraja svibnja 2023. godine.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje