Povežite se s nama

U fokusu

Krimpolicija u Aquatehnici, a što istražuju, nije poznato

Objavljeno:

- dana

Sumnjivi radovi?

I dok izvješća o poslovanju za 2015. godinu pokazuju da je varaždinska Aquatehnika uspjela stabilizirati poslovanje, sve je u drugi plan bacila vijest da je tvrtku posjetila krimpolicija. Da su policijski službenici bili u tvrtki koja je u 100-postotnom vlasništvu Varkoma, potvrdio je direktor Gordan Novak.

– Postupali su po prijavi protiv jedne druge tvrtke, a mi smo povezani putem zajedničkoga gradilišta, na kojem je bilo više izvođača radova. Više od toga ne mogu vam reći – rekao je Novak.

U kuloarima se mogu čuti priče da krimpolicija navodno istražuje radove koje je obavljala Aquatehnika. Direktor, međutim, o tome nema saznanja. – To mi je prvi glas.  Dokumente, pa tako i račune Aquatehnike, nitko nije pregledavao niti ih bilo kakvim dopisom zatražio – rekao je Novak.

Predsjednik Nadzornog odbora Aquatehnike Božidar Kolarić nam je u ponedjeljak rekao da službenih informacija o provođenju istrage u toj tvrtki nema.

– Zatražio sam od Uprave tvrtke  da se što je prije moguće sazove sjednica Nadzornog odbora, a vezano uz polugodišnje izvješće o poslovanju, ali i za raspravu o bilo kojoj drugoj temi. Dobio sam odgovor da se nakon konzultacija s vlasnikom Varkomom kao mogući termin sjednice NO-a predlaže 15. kolovoza   – naveo je.

Porezni gubici

Aquatehnika sudjeluje na izgradnji Aglomeracije Čakovec, projektu vrijednom 105 milijuna kuna

Kad je u pitanju poslovanje u 2015. godini, Aquatehnika je ostvarila dobit u iznosu od gotovo 600.000 kuna, čime je zaustavljeno negativno poslovanje iz 2014. godine, kad je gubitak iznosio gotovo pet milijuna kuna.

„Tijekom 2015. godine došlo je do stabilizacije poslovanja društva temeljem normalizacije općeg stanja u društvu, povećanog radnog angažmana svih zaposlenika te blagog oporavka tržišta u našoj branši. Društvo se prilagodilo na smanjenje financiranja projekata od strane Hrvatskih voda Zagreb, pa je sve veće težište stavljeno na javne natječaje na koje smo aplicirali sami ili u zajednici sa srodnim tvrtkama iz našeg okruženja. Od takvih značajnih projekata svakako treba spomenuti suradnju na izgradnji Aglomeracije Čakovec, na projektu vrijednom 105 milijuna kuna“, naveo je Novak u izvješću o financijskom poslovanju za 2015.

Izdvojio je i projekt izgradnje cjevovoda Črešnjevo – Vidovec – Nova Ves – Petrijanec. „Na tom projektu smo dobili čak dva rebalansa sredstava od Hrvatskih voda, a zbog brzine ostvarivanja planiranih rokova“, naveo je.

Međutim, iz izvješća Aquatehnike je vidljivo da društvo ima prenesene porezne gubitke iz prošlih godina. – Ukupni preneseni porezni gubitak za prijenos u sljedeća porezna razdoblja iznosi 5,5 milijuna kuna – navedeno je.

O čemu se radi, direktor Novak nije nam znao reći, te nas je uputio na voditeljicu knjigovodstva u Varkomu, tvrtki-majci, no nju prošlog tjedna nismo uspjeli dobiti.

Izvor:
Foto:

U fokusu

FOTO Radovi u punom jeku, voda će se u jezero Trakošćan početi puštati već u svibnju

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Trakošćansko jezero uskoro bi napokon trebalo dobiti stari sjaj. Direktor Hrvatskih voda VGO za Muru i gornju Dravu Milan Rezo rekao nam je da su se radovi intenzivirali i maksimalno se koriste povoljni vremenski uvjeti. Radi se i po 12 sati dnevno, svaki dan, uključujući subote i nedjelje.

Radnici s bagerima, kamionima i ostalim radnim strojevima na jezeru u Trakošćanu nisu bili samo u dane uskrsnih blagdana i na Cvjetnu nedjelju.

Radovi na jezeru traju više od 30 dana, a nataloženi sediment koji se prikuplja odvozi se na dva i pol kilometra udaljenu deponiju. Bez obzira na blagdane, praznike i vremenske uvjete izvađen je sav sediment iz prvog dijela jezera. Prema sadašnjem planu voda bi se mogla puštati u taj prvi dio jezera već s prvim danima svibnja, otkriva nam Milan Rezo.

– Do današnjeg dana izvađeno je približno 60 tisuća kubika sedimenta, što bi značilo da se dnevno iskopa i odveze oko dvije tisuće kubika. Paralelno s vađenjem sedimenta pokrenuli smo i projekt i odabrali najpovoljnijeg projektanta za projektiranje i sanaciju erozija. Na lijevoj obali će se obaviti sanacija u dužini od 120 metara i taj dio ćemo urediti kamenim oblogom s kamenim nabačajem. Na desnoj obali, gdje je bilo takozvano bivše kupalište, uredit ćemo 100 metara uz potporni zid pomoću gabionskih zidova na visinu od metar i pol – objašnjava nam Milan Rezo.

Nakon završetka vađenja sedimenta na prvom jezeru, servisni, odnosno gradilišni putevi povlače se dalje, na druge dijelove jezera, a po potrebi će se ugraditi i kameni materijal.

– Kada povučemo sve servisne, odnosno gradilišne puteve, i to očekujemo oko 1. svibnja, onda krećemo s puštanjem vode unutar tog prvog dijela i paralelno s prestankom ispumpavanja, što bi značilo da će voda slobodno kroz temeljni ispust istjecati u rijeku Bednju – kaže Rezo.

Podsjetimo da su Hrvatske vode nakon završetka pripremnih radova uređenja deponije i gradilišnih puteva, 26. veljače krenule s nastavkom čišćenja jezera Trakošćan od nataloženog sedimenta. Podsjetimo i da je i nedavna obilna kiša zakomplicirala tijek radova, ali sve se uspjelo nadoknaditi..

Prema potpisanom ugovoru Hidroing d.d. se obvezao da će radove završiti do kraja lipnja uz povoljno vremenske uvjete. Nakon završetka radova vađenja sedimenta iz jezera, Hrvatske vode su se odvezale urediti obalu uz samo jezero. U međuvremenu će se obaviti sanacija erozija i klizišta.

Za sanaciju erozija Hrvatske vode osigurale su dodatna sredstva.

– Vrijednost investicija uređenja ovih pokosa koji su nastali erozijom je 500 tisuća eura i taj iznos se ne odnosi na onaj iznos koji je ugovoren za čišćenje jezera. Sanaciju Hrvatske vode financiraju kroz svoje preventivne, redovne i izvanredne mjere održavanja od poplava – objasnio nam je Rezo.

Što se tiče kompletnih radova i puštanja vode u jezero, s obzirom na sušni period u srpnju i kolovozu, za očekivati je da će se jezero do kraja popuniti u jesenskim i zimskim mjesecima.

Nastavite čitati

U fokusu

HSRM: Srijeda kao datum izbora onemogućava radnicima koji rade u inozemstvu njihovo pravo glasanja

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Hrvatski sindikat radnika migranata (HSRM) poslao je priopćenje medijima, a kojim upozoravaju na to zašto je 17. travnja, srijeda, loš datum za parlamentarne izbore.

Njihovo priopćenje u nastavku prenosimo u cijelosti:

Poštovani, predsjednikov datum izbora koji će se održati 17. travnja 2023 godine ONEMOGUĆAVA se SVIM NAŠIM HRVATSKIM RADNICIMA sa zaposlenjem u inozemstvu njihovo pravo glasanja!

Dnevni migranti RH koji imaju zaposlenje u nama susjednim zemljama te njihov svakodnevni poziv za radno mjesto koje započinje u 05:00 sve do 19:00 ne pruža im izvršenje građanske dužnosti.

Tjedni migranti:
Njihovo udaljenje od samog mjesta boravka u inozemnim zemljama je čak i do 300 km gdje su u nemogućnosti povratka do 19:00 sati na izborna mjesta u hrvatskim konzulatima.

Također svi vozači kamiona koji su na svojim rutama vožnje kao i ujedno njegovateljice koje su na 24-satnoj njezi kao i svi ostali naši radnici migranti spriječeni su pozivu obavljanja građanske dužnosti koji im je izborom datuma glasanja oduzeto pravo.

Svi naši građani izuzeti su protiv ne svoje volje, ne izvršavanju prava glasanja.

HSRM se prošle godine obratio predsjedniku RH i predsjedniku Vlade uzevši u obzir također sve ministre gdje nismo dobili nijedan odgovor na naše apele i ponovno se potvrdilo da smo građani drugog reda.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje