Povežite se s nama

U fokusu

FOTO Vrijedni učenici VII. OŠ Varaždin gradili snjegoviće iz fondan mase i učili tkati

Objavljeno:

- dana

POHVALILI SE I JASLICAMA

Nakon što zakoračite u jednu od najstarijih varaždinskih škola – VII. osnovnu školu u Kučanu Donjem, i to nakon završetka nastave, odmah se da naslutiti kako je to mjesto u koje učenici dolaze s voljom i željom za znanjem.

Dječji koraci, iako ih se čuje nešto manje nego prijepodne kada se održava nastava, odzvanjaju hodnicima koje krase radovi snjegovića i božićnih drvca, izrađenih na satovima likovne kulture ili pak na nekoj od izvannastavnih aktivnosti.

Tijekom prosinca, škola se pretvara u pravu božićnu bajku. Na ulazu stoje velike jaslice koje djeci još više približavaju pravi duh Božića, posebice zato jer su sami učenici sudjelovali u izradi. Za jaslice su također, osim vrijednih ručica učenika, zaslužni svi redom Kučanci – pokojni Franjo Rusman, Davor Vrbanić i Stjepan Rusman.

U jednoj od učionica održala se radionica izrade ukrasa od fondan mase koju je vodila nastavnica prehrambene skupine predmeta iz Graditeljske, prirodoslovne i rudarske škole Lidija Vrbanić.

– Cilj takve radionice je, osim izrade ukrasa, naučiti djecu važnosti higijene pri izradi takvih predmeta i poticati kreativnost učenika te rad u skupini – objasnila je učiteljica razredne nastave Julijana Petrina.

– Izrađujemo ukrase iz fondan mase koja je pripremljena od šećera u prahu, glukoze, glicerola i želatine, sve jestive sirovine. S obzirom da vlada predblagdansko raspoloženje, radili smo snjegoviće, anđele, boriće i slično – objasnila je nastavnica Lidija Vrbanić koja godinama održava prigodne radionice. Već ih je odradila nekoliko u varaždinskim školama – u II., IV. i V. osnovnoj školi, školi u Beletincu, u jednom od varaždinskih vrtića i u Prvoj gimnaziji.

Učiteljica vjeronauka Melanija Crnković istaknula je kako su se djeca vrlo rado odazvala sudjelovanju na radionici.

– Bitno je da se djeca malo zabave i da to znanje mogu prenijeti ukućanima. Sirovine nisu skupe, sve bojamo jestivim gel bojama – objasnila je nastavnica Lidija Vrbanić.

Učiteljica vjeronauka Melanija Crnković istaknula je kako su se djeca vrlo rado odazvala sudjelovanju na radionici.

– Sudjeluje 24 učenika, a svi su oni polaznici likovno biblijske i vjeronaučne grupe – navela je učiteljica Crnković.

Posebno je vrijedno i petnaestak učenika koji polaze izvannastavnu aktivnost ručnoga rada koja se u VII. osnovnoj školi odvija već više od deset godina.

– Otada je mnogo učenika i učenica naučilo kačkati i heklati, jer su to bile aktivnosti ručnoga rada kojima smo se svih ovih godina najviše bavili – objasnila je ravnateljica VII. osnovne škole Ruža Levatić.

Ove školske godine, uz pomoć stručnih osoba iz Tekstilno-tehnološkog fakulteta u Zagrebu, krenuli su s novom aktivnošću, a to je tkanje.

Radionice tkanja započele su mjesnom manifestacijom „Dani hajdine“. Prve radionice su održane u rujnu ove godine za učenike drugog i trećeg razreda i djecu Dječjeg vrtića Varaždin iz Kučana, a ukupno je sudjelovalo osamdesetak djece.

Radionice su se odvijale u prostoru školske knjižnice. Tkalački stan napravila su  djeca svojim tijelima, a tkanje vršili pokretima tijela. Već na prvim radionicama upoznali su strukturu vunene niti, kao i tkanine koja je nastala tkanjem. Djecu je stručno vodio dr. sc. Željko Knezić, predstojnik studijske jedinice Varaždin Tekstilno-tehnološkog fakulteta u Zagrebu, koji je učenicima održao i predavanje „Komu je još znana od lana robača tkana“.

– Kroz sve navedene aktivnosti osamdesetak djece upoznalo je vještinu tkanja na razini prepoznavanja, dok je 15-tak učenika od prvog do četvrtog razreda polazilo radionice i tijekom listopada i studenoga, te usavršilo vještinu tkanja do razine usvojenosti i primjenjivosti, usvojivši i tehniku izrade pojedinih ukrasa na tkanini te osnovnu vještinu izrade prebora – objasnila je ravnateljica Ruža Levatić, te dodala da su učenici postali kompetentni za izradu na tkalačkom stanu te da su naučili da se može reciklirati stari tekstil.

– Ono što je najvažnije jest to da su spoznali da se vlastitim rukama uz malo znanja i puno truda može stvoriti vrijedan proizvod. U radionicama je tako nastao živopisan tepih dugačak oko tri metra  – rekla je ravnateljica Ruža Levatić.

U izvannastavnoj grupi „Ručni rad“ već deset godina volontira i svoja znanja prenosi na djecu mještanka Dragica Perši.

– Deset sam godina u školi i moja prva generacija učenika već je na fakultetima. Učim ih kako raditi lančić, možda im ide malo teže jer su još mali, ali uspjevamo. Samo trebaju biti strpljivi – rekla je Dragica Perši, koja je tkanje, štrikanje i našivavanje naučila još u osnovnoj školi.

Zadovoljni su i učenici koji su nam radosno pokazali tkalački stan i predmete koje su izradili.

– Da bi se tkalo potreban je čunak, tkalački stan i zijev. A najvažniji su nit i tkalac – objasnio je učenik Jan Magić, koji je nogom radosno lupao po tkalačkom stanu, te tako izrađivao još jedan rad na koji će svi iz škole zasigurno biti ponosni.

Izvor: Foto: Ivan Agnezović

U fokusu

Niste sigurni na koje biralište sutra trebate izaći? Ovdje provjerite koje je vaše biračko mjesto

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Sutra, 17. travnja, održavaju se parlamentarni izbori. Birališta se otvaraju u 7 sati i moći će se glasovati do 19 sati.

Službena promidžba završila je u ponoć, nakon čega je u Hrvatskoj nastupila izborna šutnja. Na parlamentarnim izborima bira se 151 zastupnik i to u 12. izbornih jedinica. Varaždinska, Međimurska, Krapinsko – zagorska i mali dio Zagrebačke županije pripada III. izbornoj jedinici.

Tako je u našoj izbornoj jedinici predano čak 16 pravovaljanih kandidacijskih listi parlamentarnih stranaka i nezavisnih lista. S obzirom da postoji mogućnost preferencijalnog glasanja, u srijedu 17. travnja, moći ćete zaokružiti bilo koje od 224 ponuđenih imena kandidata. Druga je mogućnost naravno zaokružiti samo broj liste.

Svi oni koji žele provjeriti svoje podatke u registru birača te koje je točno njihovo biračko mjesto mogu to učiniti na posebnim stranicama Ministarstva uprave.

Ukoliko niste sigurni, provjerite na kojoj je adresi vaše biračko mjesto. Popis svih biračkih mjesta po izbornim jedinicama možete pronaći OVDJE.

Nastavite čitati

U fokusu

Varaždinska županija, Mali Bukovec i Bukotermal kreću u realizaciju prve geotermalne elektrane na sjeveru Hrvatske

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Varaždinska županija, Općina Mali Bukovec i njihova tvrtka Bukotermal kreću s projektiranjem i ishođenjem dozvola za izgradnju prve geotermalne elektrane na sjeveru i druge u Hrvatskoj.

Bukotermal je, naime, ostvario i posljednji uvjet da se krene u realizaciju ovog najvećeg projekta u povijesti Varaždinske županije: potpisan je ugovor s INA-om o kupoprodaji zemljišta na kojem se nalazi bušotina Lunjkovec-1, čime su riješeni svi imovinsko-pravni odnosi.

– Riječ je o čestici koja je izrazito važna jer se na njoj nalazi bušotina Lunjkovec-1 koja će u proizvodnji električne energije služiti kao utisna bušotina za povrat ohlađene vode natrag u geotermalni rezervoar, odnosno u geotermalno ležište. Riješeni imovinsko-pravni odnosi sada omogućuju projektiranje i ishođenje građevinske dozvole za izgradnju geotermalne elektrane, vrelovoda te pripadajućih naftno-rudarskih, elektro-energetskih i strojarskih objekata. Također, kupnja ovog zemljišta je važna i za projektiranje te ishođenja lokacijskih, naftno-rudarskih i građevinskih dozvola za nove parove proizvodno–utisnih bušotina, jer se upravo na tom zemljištu planiraju dvije nove utisne bušotine – navodi direktor Bukotermala Alen Požgaj.

Ovo važno ulaganje se pokreće nakon što su istraživanja potvrdila da se na eksploatacijskom polju Lunjkovec – Kutnjak na dubini od 2.345 metara nalazi nalazište geotermalne vode topline 142 stupnja Celzija, što je odličan potencijal za proizvodnju električne energije.

Uz proizvodnju električne energije, moći će se koristiti toplinska energija snage oko 90 megavata u agrotermalne svrhe, odnosno za grijanje staklenika i plastenika za proizvodnju cvijeća, voća i povrća.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje