Povežite se s nama

U fokusu

Međimurci spašavaju varaždinski aerodrom na kojem su zamrle sve aktivnosti

Objavljeno:

- dana

Stižu li “nebeski“ turisti?

Iako su Gradu Varaždinu partneri iz Austrije krajem 2015. godine obećali da će ponovo oživjeti događanja na aerodromu, na njemu su ove godine skoro potpuno zamrle letačke operacije.

Naime, najavljena uspostava regionalnog zrakoplovnog centra sa svim sadržajima vezanim uz zrakoplovstvo s pratećim djelatnostima te investiranje u infrastrukturu  ostalo je mrtvo slovo na papiru.

I dok novi zakupnik i operator Diamond Aircraft Center nije uspio otvoriti ni restoran, za budućnost varaždinskog aerodroma živo su zainteresirani u Prelogu. Podsjećamo, u Međimurju oko godinu dana djeluje prva hrvatska geotermalna energana, te je u sklopu iste u pripremi još veći projekt.

Riječ je o projektu Hibridne geotermalne energane AAT Geothermae, odnosno o investiciji koja će se provesti u Draškovcu, a odnosi se na nastavak izgradnje budućeg lječilišno-turističkog kompleksa u tom kraju, ukupne vrijednosti oko 140 milijuna eura.

– Realizacijom spomenutog projekta na području Grada Preloga riješit će se brojni problemi gospodarstva Međimurske županije i regije sjever. Prelog je idealna destinacija za odmor i lječilišni turizam, a za projekt je ključna prometna povezanost, odnosno blizina autoputa i susjedne varaždinske zračne luke – naglasio je preloški gradonačelnik Ljubomir Kolarek.

Inače, lječilišno-turistički kompleks u Draškovcu je strateški projekt Vlade te Priločani s pravom očekuju dolazak poduzetnika i brojne klijentele dubokog džepa.

Potonji do ovakvih destinacija najčešće stižu privatnim poslovnim ili sportsko-turističkim zrakoplovima, ali teško da će slijetati u Varaždinu ukoliko se na aerodromu zaraslom u visoku travu stvari ne promijene na bolje.

Izvor:
Foto: Ivan Agnezović

U fokusu

Varaždinska županija, Mali Bukovec i Bukotermal kreću u realizaciju prve geotermalne elektrane na sjeveru Hrvatske

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Varaždinska županija, Općina Mali Bukovec i njihova tvrtka Bukotermal kreću s projektiranjem i ishođenjem dozvola za izgradnju prve geotermalne elektrane na sjeveru i druge u Hrvatskoj.

Bukotermal je, naime, ostvario i posljednji uvjet da se krene u realizaciju ovog najvećeg projekta u povijesti Varaždinske županije: potpisan je ugovor s INA-om o kupoprodaji zemljišta na kojem se nalazi bušotina Lunjkovec-1, čime su riješeni svi imovinsko-pravni odnosi.

– Riječ je o čestici koja je izrazito važna jer se na njoj nalazi bušotina Lunjkovec-1 koja će u proizvodnji električne energije služiti kao utisna bušotina za povrat ohlađene vode natrag u geotermalni rezervoar, odnosno u geotermalno ležište. Riješeni imovinsko-pravni odnosi sada omogućuju projektiranje i ishođenje građevinske dozvole za izgradnju geotermalne elektrane, vrelovoda te pripadajućih naftno-rudarskih, elektro-energetskih i strojarskih objekata. Također, kupnja ovog zemljišta je važna i za projektiranje te ishođenja lokacijskih, naftno-rudarskih i građevinskih dozvola za nove parove proizvodno–utisnih bušotina, jer se upravo na tom zemljištu planiraju dvije nove utisne bušotine – navodi direktor Bukotermala Alen Požgaj.

Ovo važno ulaganje se pokreće nakon što su istraživanja potvrdila da se na eksploatacijskom polju Lunjkovec – Kutnjak na dubini od 2.345 metara nalazi nalazište geotermalne vode topline 142 stupnja Celzija, što je odličan potencijal za proizvodnju električne energije.

Uz proizvodnju električne energije, moći će se koristiti toplinska energija snage oko 90 megavata u agrotermalne svrhe, odnosno za grijanje staklenika i plastenika za proizvodnju cvijeća, voća i povrća.

Nastavite čitati

U fokusu

Hrvatska ima najveći pad industrijske proizvodnje u Europskoj uniji

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Industrijska proizvodnja u veljači u Europskoj uniji veća je za 0,7 posto u odnosu na ovogodišnji siječanj, otkrivaju novi podaci Eurostata.

Najveći mjesečni rast zabilježen je u Irskoj (3,8 posto), Mađarskoj (3,5) i Sloveniji (3,3 posto). Najveći pad industrijske proizvodnje u veljači bilježi Hrvatska, čak 4,6 posto u odnosu na siječanj. Slijede Litva s padom od tri posto te Belgija s padom od 2,7 posto, piše Danica.hr.

Najveći međugodišnji pad u odnosu na lanjsku veljaču zabilježen je u Irskoj, čak 36 posto, Belgiji (12,7) i Bugarskoj (8,4). Najveći rast zabilježen je u Španjolskoj (3,5 posto), Sloveniji (2,8) i Danskoj (2,7). Dobro stoji i Mađarska s rastom od 1,3 posto.

Međugodišnji pad industrijske proizvodnje u veljači u odnosu na isti mjesec lani u Hrvatskoj je iznosio 5,7 posto. U prosjeku, industrijska proizvodnja u cijeloj Europskoj uniji pala je za 5,4 posto. I na godišnjoj smo razini, dakle, gori od prosjeka.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje