Povežite se s nama

U fokusu

a prostoru Barutane Gospodarska zona Vidovec, no hoće li Ministarstvo državne imovine dati zemljište?

Objavljeno:

- dana

PODNESEN ZAHTJEV

Općina Vidovec podnijela je Ministarstvu državne imovine zahtjev za darovanje zemljišta na kojima se nalazi bivši vojni objekt Barutana. 

Na tom prostoru Općina planira oformiti Gospodarsku zonu, a Općina sada kreće u njezino osnivanje, zajedno s Varaždinskom županijom, izvjestili su iz Općine Vidovec.

Hranić: Nadamo se pozitivnom odgovoru iz Ministarstva

– Budući da smo poljoprivredni kraj, htjeli bismo da naša Gospodarska zona zaživi u poljoprivrednom smislu i da od nje najviše koristi imaju svi naši poljoprivredni proizvođači. To je bio jedan od glavnih razloga zašto smo se i odlučili na osnivanje Gospodarske zone i pokretanje postupka za darovanje zemljišta te se ubrzo nadamo pozitivnom odgovoru Ministarstva – rekao je načelnik Općine Vidovec Bruno Hranić.  

Općina planira izgraditi komunalnu infrastrukturu i prometnice u zoni

Na prostoru od 34,47 ha zemljišta, na koliko bi se prostirala buduća Gospodarska zona, Općina planira izgraditi potrebnu komunalnu infrastrukturu i urediti javne prometne površine na kojima je planirana  izgradnja objekata za preradu, smještaj i distribuciju poljoprivrednih proizvoda te drugih vrsta proizvodnih i/ili uslužnih pogona malog i srednjeg poduzetništva sukladno važećoj prostorno planskoj i strateškoj dokumentaciji. Dio novaca za zonu Općina će osigurati u općinskom proračunu, dok drugi dio planira ostvariti prijavom na otvorene nacionalne i europske natječaje za ostvarenje bespovratnih financijskih sredstava.

Na području buduće zone već deset godina uspješno posluje Poljoprivredna zadruga „Varaždinsko povrće“ koja je izgradila skladište, a tamo bi trebala biti postavljena i automatska meteorološka postaja, s obzirom da Općina uključena u projekt METMONIC Državnog hidrometeorološkog zavoda.

Izvor:
Foto: ILUSTRACIJA

U fokusu

Varaždinska županija, Mali Bukovec i Bukotermal kreću u realizaciju prve geotermalne elektrane na sjeveru Hrvatske

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Varaždinska županija, Općina Mali Bukovec i njihova tvrtka Bukotermal kreću s projektiranjem i ishođenjem dozvola za izgradnju prve geotermalne elektrane na sjeveru i druge u Hrvatskoj.

Bukotermal je, naime, ostvario i posljednji uvjet da se krene u realizaciju ovog najvećeg projekta u povijesti Varaždinske županije: potpisan je ugovor s INA-om o kupoprodaji zemljišta na kojem se nalazi bušotina Lunjkovec-1, čime su riješeni svi imovinsko-pravni odnosi.

– Riječ je o čestici koja je izrazito važna jer se na njoj nalazi bušotina Lunjkovec-1 koja će u proizvodnji električne energije služiti kao utisna bušotina za povrat ohlađene vode natrag u geotermalni rezervoar, odnosno u geotermalno ležište. Riješeni imovinsko-pravni odnosi sada omogućuju projektiranje i ishođenje građevinske dozvole za izgradnju geotermalne elektrane, vrelovoda te pripadajućih naftno-rudarskih, elektro-energetskih i strojarskih objekata. Također, kupnja ovog zemljišta je važna i za projektiranje te ishođenja lokacijskih, naftno-rudarskih i građevinskih dozvola za nove parove proizvodno–utisnih bušotina, jer se upravo na tom zemljištu planiraju dvije nove utisne bušotine – navodi direktor Bukotermala Alen Požgaj.

Ovo važno ulaganje se pokreće nakon što su istraživanja potvrdila da se na eksploatacijskom polju Lunjkovec – Kutnjak na dubini od 2.345 metara nalazi nalazište geotermalne vode topline 142 stupnja Celzija, što je odličan potencijal za proizvodnju električne energije.

Uz proizvodnju električne energije, moći će se koristiti toplinska energija snage oko 90 megavata u agrotermalne svrhe, odnosno za grijanje staklenika i plastenika za proizvodnju cvijeća, voća i povrća.

Nastavite čitati

U fokusu

Hrvatska ima najveći pad industrijske proizvodnje u Europskoj uniji

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Industrijska proizvodnja u veljači u Europskoj uniji veća je za 0,7 posto u odnosu na ovogodišnji siječanj, otkrivaju novi podaci Eurostata.

Najveći mjesečni rast zabilježen je u Irskoj (3,8 posto), Mađarskoj (3,5) i Sloveniji (3,3 posto). Najveći pad industrijske proizvodnje u veljači bilježi Hrvatska, čak 4,6 posto u odnosu na siječanj. Slijede Litva s padom od tri posto te Belgija s padom od 2,7 posto, piše Danica.hr.

Najveći međugodišnji pad u odnosu na lanjsku veljaču zabilježen je u Irskoj, čak 36 posto, Belgiji (12,7) i Bugarskoj (8,4). Najveći rast zabilježen je u Španjolskoj (3,5 posto), Sloveniji (2,8) i Danskoj (2,7). Dobro stoji i Mađarska s rastom od 1,3 posto.

Međugodišnji pad industrijske proizvodnje u veljači u odnosu na isti mjesec lani u Hrvatskoj je iznosio 5,7 posto. U prosjeku, industrijska proizvodnja u cijeloj Europskoj uniji pala je za 5,4 posto. I na godišnjoj smo razini, dakle, gori od prosjeka.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje