Povežite se s nama

U fokusu

Nova obustava rada zbog neisplate plaća

Objavljeno:

- dana

VARTEKS

Petstotinjak radnika Varteksa obustavilo je proizvodnju i izašlo ispred pogone zbog neisplate plaća. Velikoj većini plaće nisu isplaćene za travanj, svibanj i lipanj, a manjem dijelu, među kojem je i uprava, i za ožujka.

Varteks, kako je rekao predsjednik Uprave Zoran Košćec, danas uspijeva kako tako održavati tekuće poslovanje, ali je problem   „rupa“ od nekoliko mjeseci koja je nastala prije pokretanja predstečajne nagodbe.

-Ne znam što bih vam mogao novog reći. Ljudi traže plaće, odnosno informacije kada će biti isplaćene zaostale plaće jer im nije jednostavno ovako živjeti.  Nažalost, sve se otegnulo jer smo jedni od prvih koji prolazi kroz predstečajnu nagodbu i ima jako puno opreza. Sada se svi skupa moramo još malo strpjeti  jer je u završnoj fazi.  Istina, nakon lipanjskog  ročišta na kojem su vjerovnici podržali izmijenjeni plan financijskog restrukturiranja očekivali smo svi, kako zaposlenici, tako i uprava, da će se stvari brže odvijati.  Međutim,  neke stvari još nemamo do kraja gotove, a i procedure zakonski traju dulje, tako da je tek za 11. Srpnja sazvano je ročište na varaždinskom Trgovačkom sudu radi sklapanja predstečajne nagodbe koja je izglasovana na ročištu održavanom 4 lipnja u Zagrebu,  rekao je Košćec pred pogonom.

Nakon prihvaćanja predstečajne nagodbe, kako je dodao, krenut će isplata zaostalih plaća prema dinamici koja će biti moguća.

-Razgovarali smo puno oko programa restrukturiranja i predstečajnoj nagodbi čiji je sastavni dio kreditna linija koja bi nam omogućila stabilizaciju poslovanja, kako u proizvodnom, tako i u komercijalnom dijelu,  te isplatu zaostalih plaća u cijelosti.  Kreditnu liniju od 10 milijuna eura očekujemo nakon sklapanja predstečajne nagodbe  i to prije nego što to rješenje postane pravomoćno. Naime, ne vidimo nikakve potrebe čekati pravomoćnost jer ne vidimo ništa što bi moglo srušiti nagodbu, naglašava predsjednik Uprave Varteksa.

-Zgradu City centar na Trgu bana Jelačića prodaje Varteks, a ne Zagrebačka banka, naglasio je Košćec koji je upitan mogu li radnici očekivati plaće od prodaje tog reprezentativnog objekta njemačkom Mülleru.  -Varteks, koji je vlasnik zgrade,  već je s najpovoljnijim ponuditeljem potpisao predugovor.  Ne prodaje se cijela zgrada, već dio, tako da ćemo i dalje sa svojim asortimanom biti prisutni na Trgu bana Jelačića, ali u jednom novom konceptu za što je nužna adaptacija koju će izvoditi kupac. Novac od prodaje, sukladno predstečajnoj nagodbi, ići će za namirenje postojećih kredita, pojasnio je Košćec.

Izvor:
Foto:

U fokusu

FOTO Mraz uništio kulture i na području Varaždinske županije

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Pad temperature proteklih nekoliko dana opet je pogodio poljoprivrednike.

Naime, tijekom 21. i 22. travnja na nekim je mjestima temperatura otišla u minus, a povrće i voće oštetio je mraz.

– Šteta od mraza je 100 % i to drugu godinu zaredom. U ponedjeljak, 22. travnja, ujutro u voćnjaku je bilo – 3 stupnja – rekao nam je proizvođač jabuka, krušaka i šljiva te vinogradar Josip Žmegač iz Donje Voće.

Ove fotografije su s njegovog imanja u Donjoj Voći, ali kako saznajemo štete od mraza je bilo na području susjednih općina kao i diljem Hrvatske.

Nastavite čitati

U fokusu

Državni revizori utvrdili hrpu nepravilnosti u poslovanju Međimurske županije

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: Ilustracija

Revizori su u Međimurskoj županiji utvrdili poduži popis onoga što je napravljeno krivo, a Matija Posavec, u službenom očitovanju kaže da je dio nepravilnosti u međuvremenu već ispravljen.

Sada je objavljeno i službeno izvješće Ureda državne revizije u kojem mu se nalaže što sve mora promijeniti u poslovanju županije. Zbog utvrđenih nepravilnosti Međimurska županija je za 2022. dobila uvjetno mišljenje, piše n1info.hr.

Među ostalim, revizori su otkrili da u poslovnim knjigama Međimurske županije rashodi u iznosu od 2.837.430 kuna odnosno nešto više od 378 tisuća eura nisu evidentirani na propisanim računima Računskog plana. Osim toga, pogrešno su iskazani i u financijskim izvještajima.

Također, tijekom 2022. Međimurska županija naručila je razne usluge od tvrtki u svom vlasništvu. Računi su im plaćeni, no revizori su utvrdili da za gotovo 1,6 milijuna kuna odnosno oko 212 tisuća eura nije bilo priloženih specifikacija.

Otkriveni su i ozbiljni propusti u ugovoru o financiranju Županijske bolnice. U pitanju je ugovor za sufinanciranje dijela troškova projekta “Rekonstrukcija i opremanje bolnice za potrebe dnevne bolnice i jednodnevne kirurgije”. Županija je, prema revizorskom izvješću, u prijašnjim razdobljima Županijskoj bolnici doznačila 8.343.804 kuna odnosno oko 1,1 milijun eura, a od 2021. prestala je plaćati preuzetu obvezu sufinanciranja. Krajem 2022. ostao je dug od 6,4 milijuna kuna odnosno oko 855 tisuća eura, ali on nije evidentiran u poslovnim knjigama niti je iskazan u financijskim izvještajima. Županijska bolnica je iz vlastitih sredstava podmirila ovaj iznos, umjesto Međimurske županije.

Više čitajte OVDJE.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje