Povežite se s nama

U fokusu

“Pao” rebalans proračuna: odluka o javnom prijevozu odgođena, još ništa ni od uređenja Centra T. Špoljar

Objavljeno:

- dana

POSLJEDICE ALJKAVOG PLANIRANJA

Gradsko vijeće u ponedjeljak nije dodijelilo koncesiju za obavljanje javnog gradskog prijevoza tvrtki Vincek, kao najpovoljnijem ponuditelju s cijenom karte od 2,99 kuna. To nije bilo moguće jer su „pale“ druge izmjene i dopune proračuna za ovu godinu, pa nije osigurano potrebnih 314.000 kuna za subvencioniranje prijevoza.

Financijski dokument trebalo je podržati 13 vijećnika, no „za“ je glasovalo njih deset (HNS, SDP, Laburisti, nezavisni Zdravko Golub), osam je bilo protiv (HDZ, Reformisti, HSLS, nezavisni Zlatan Avar, Stjepan Cepanec, Marijan Cingula), a jedan suzdržan (Hrast). Presudio je nedolazak dvoje SDP-ovih vijećnika Danijele Benkus i Dražena Vinceka, koji su se ispričali. Riječ je o dvoje članova SDP-a protiv kojih je pokrenut stranački postupak, a baš kao što smo upozorili, to je sada direktno utjecalo na formiranje većine u Gradskom vijeću.

Sporni kiosk i igralište

Međutim, protiv su glasovali nezavisni Cepanec i HSLS-ov Miodrag Pap. Prvog je razljutilo što Habuš 115.000 kuna želi dati za stari kiosk, a drugi je poručio da će protiv rebalansa glasovati tako dugo dok Grad ne riješi pitanje nogometnog igrališta u Črncu.

Prijedlog rebalansa, kojim je bilo previđeno smanjenje prihoda i rashoda za 520.000 kuna, potvrdio je da planiranje nije jača strana gradonačelnika i njegovih suradnika. Iako je upravo Habuš još lani najavio uvođenje javnog prijevoza, sredstva za subvencioniranje uopće nije uvrstio u izvorni proračun!    

Najžalosniji primjer lošeg planiranja je Spomen-obilježje poginulim hrvatskim braniteljima na Varaždinskom groblju.  Iako je dovršeno i svečano otkriveno u nedjelju, vijećnicima je upućen materijal prema kojem su trebali odlučivati o dodatnim sredstvima potrebnima za „dovršetak radova“. Štoviše, u izmjenama Programa gradnje objekata je navedeno da je dovršetak radova „planiran početkom 2016“. Gradska vlast je planirala 25.000 kuna, no ispostavilo se da je potrebno 89.000 kuna ili čak 64.000 kuna više.

– Prijedlog rebalansa proračuna je nevjerodostojan. U njemu planirate sredstva za dovršetak Spomen-obilježja braniteljima, koji je već dovršen. Nećemo ga podržati – rekao je nezavisni Cingula uime Kluba vijećnika HDZ-a.

Primjer aljkavosti

Još jedan primjer aljkavosti je uređenje bivšeg Centra Tomislav Špoljar za potrebe udruga. Iako se još od lani zna da udruge moraju iseliti iz zgrade u Križanićevoj, u Gradu su tek sad, kada već „gori“ u rebalansu išli osigurati 100.000 kuna za uređenje novih prostora. Ništa od toga nije prošlo.

Uz sve to, HSLS-ov Željko Bunić je odmah upozorio da nema smisla donositi drugi rebalans proračuna s obzirom da je Ministarstvo uprave započelo s nadzorom kojim će utvrditi je li prvi rebalans, usvojen na izvanrednoj sjednici 2. svibnja, donesen protivno Poslovniku o radu Gradskog vijeća, jer se o njemu triput glasovalo.

O rebalansu proračuna bi se moglo ponovno glasovati za dva do tri tjedna.

Kako se planiralo lani: “fulali“ za 119 milijuna!

Dobra je vijest da je Grad Varaždin prošle godine za 4,3 milijuna kuna uspio smanjiti manjak, no i dalje iznosi ogromnih 27 milijuna kuna. Međutim, izvršenje proračuna za 2015. je dodatna potvrda koliko loše gradska vlast planira prihode i rashode: izvorni proračun bio je planiran u iznosu od 332 milijuna kuna. Nakon četiri rebalansa, na kraju je izvršen u iznosu od 213 milijuna kuna, što je čak 119 milijuna kuna manje od izvornog plana.

Međutim, gradonačelnik Habuš je zaključio drugačije. – Ova gradska uprava zna planirati, to se pokazalo na izvršenju – ustvrdio je.

HSLS-ov vijećnik Bunić, inače sudski vještak za financije, istaknuo je da se vidi da je višak prihoda stvoren tako što su smanjene donacije sportu i udrugama. – To što je ostvaren višak, platili su ljudi, a ne građevine, zidovi i beton. To nije dobro – poručio je.
 

Izvor:
Foto: Ivan Agnezović

U fokusu

Hajdaš Dončić nedodirljiv po broju preferencijalnih glasova, drugi je Matija Posavec, a treći Stričak

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U našoj III. izbornoj jedinici na parlamentarnim izborima 17. travnja glasalo je 218.591 birača, odnosno 62,63 %.

Zanimljivo je pogledati raspored preferencijalnih glasova birača. Da bi kandidati preferencijalno ušli u Sabor morali su skupiti više od 10 posto od ukupnih glasova liste. To ovaj put nije uspjelo nikome iz III. izborne jedinice. Najbliže prolazu bio je Siniša Jenkač, kandidat na listi HDZ-a i partnera koji je s 10 mjesta pokušao ˝uloviti˝ mandat.

Na listi koju predvodi SDP u III. izbornoj jedini najviše preferencijalinih glasova dobio je prvi na listi Siniša Hajdaš Dončić. Cijela lista je dobila 77.793 glasova. Hajdaš Dončić prikupio je 21.765 glasova. Drugi je župan Krapinsko-zagorske županije Željko Kolar s 5760 glasova, a treći predsjednik Reformista Radimir Čačić s 4960 glasova.

U III. izbornoj jedinici lista koju predvodi HDZ dobila je 58.346 glasova. Varaždinski župan Anđelko Stričak dobio je 9599 glasova, na drugom mjestu je gradonačelnik Novoga Marofa Siniša Jenkač s 4934 glasa, a treći je predsjednik HDZ-a Krapinsko – zagorske županije Zoran Gregurović s 4649 glasova.

Nezavisna platforma Sjever (NPS) dobila je ukupno 25.829 glasova. Najviše njih, čak 16.241, pripalo je Matiji Posavcu. Drugi po broju glasova je gradonačelnik Ivanca Milorad Batinić s 1502 glasa, a treći gradonačelnik Ludbrega Dubravko Bilić s 832 glasa.

U Sabor iz III. izborne jednice prvi put ide i “Možemo”, čija je lista dobila 13.229 glasova. Najviše glasova dobio je nositelj Luka Korlaet, odnosno 1773. Varaždinka Dubravka Novak je druga s 1028 glasova, a treća je Varaždinka Dorotea Strelec s 373 glasa.

Razina države

Nakon prebrojanih 99,43 posto glasova, predsjednik HDZ-a Andrej Plenković osvojio je, kao nositelj liste u I. izbornoj jedinici, 32.874 preferencijalna glasa, a više od njega dobio je Ivan Anušić, prvi na listi u IV. jedinici, osvojivši 37.520 glasova.

U koaliciji Rijeke pravde najviše preferencijalnih glasova osvojio je Siniša Hajdaš Dončić (21.755), Peđa Grbin (19.844), Arsen Bauk (16.733), Boris Lalovac (13.161) i Mišel Jakšić (12.683).

Nastavite čitati

U fokusu

Marković: Bez Čačića na listi SDP bi dobio sedmi mandat u III. izbornoj jedinici

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U III. izbornoj jedinici SDP je dobio šest mandata odnosno 36,75 % glasova, slijedi HDZ s pet mandata, pa NPS s dva mandata i Možemo s jednim zastupnikom.

S liste Rijeke pravde iz naše izborne jedinice u Hrvatski sabor ulaze Siniša Hajdaš Dončić, Barbara Antolić Vupora, Željko Kolar, Boška Ban Vlahek, Miroslav Marković i Jasenka Auguštan-Pentek.

– Zahvalila bih biračima. SDP Varaždinske županije sada ima dva mandata više. Mladi kandidati odradili su odličnu kampanju i dobili zavidan broj preferencijalnih glasova. Izražavam osobnu, ali i stranačku podršku mladima, a i dalje ćemo raditi na tome da postanemo faktor koji će upravljati ovom županijom. Nadam se i da će vladu sastaviti SDP i da se više neće crvene sredine zaobilaziti prilikom dodjele sredstava sa nacionalne razine – istaknula je Barbara Antolić Vupora, predsjednica Županijskog SDP-a.

U Sabor je prvi put ušao varaždinski dogradonačenik Miroslav Marković.

– Žao mi je što smo kao Županijska organizacija morali prihvatiti trule kompromise s nacionalne razine i da se pokazalo da su ti kompromisi loši za ukupan rezultat stranke na što smo i upozoravali središnjicu – rekao je Marković.

Taj kompromis odnosio se na Reformiste koji se našli na listi Rijeka pravde.

– SDP bi bez Radimira Čačića na listi, odnosno da je na listi bio varaždinski gradonačelnik Neven Bosilj, dobio i sedmi mandat – naglasio je Marković.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje