Povežite se s nama

U fokusu

Radio Varaždin pred gašenjem uoči 70. rođendana: jedini spas je novi vlasnik?

Objavljeno:

- dana

BORBA ZA OPSTANAK

“Ne dajte da vas ugase!”, u eter su prošli tjedan poručili slušatelji Radija Varaždin djelatnicima jedne od najstarijih radiopostaja u Hrvatskoj. Od 1945. godine, kada je počeo emitirati program, Radio Varaždin nikada nije bio u težoj situaciji: račun im je blokiran, Porezna uprava je najavila popis pokretne radijske imovine radi pljenidbe, a djelatnici još uvijek nisu dobili plaću za travanj.

No to čak nije ni najgore: zbog neplaćenih računa, radiju prijeti iskopčanje električne energije. Dođe li do toga, glavni odašiljač bit će bez struje i Radio Varaždin neće dočekati 70. rođendan. Ukupni dug iznosi oko 1,5 milijuna kuna zbog čega je predan i prijedlog za otvaranje predstečajne nagodbe, koja još nije odobrena, jer nisu pribavljeni svi potrebni dokumenti.
Na sve to su djelatnici radija upozorili u srijedu u Novinarskom domu u Zagrebu.

I to je moguće: Radio Varaždin je u srpnju blokirao njihov vlasnik, Termoplin!

– Problem Radija Varaždin je u prezaduženosti, odnosno nemogućnost otplate čak tri kredita podignuta u posljednjih deset godina. Kad tome dodate recesiju i česte smjene uprava, pogrešne poteze i loše odluke, onda nije niti čudno da je Radio Varaždin gotovo pred stečajem. Stečaj ne želimo, jer ne možemo naplatiti svoja potraživanja budući da je sva oprema založena zbog kredita. Postoji bolje rješenje. Vlasnik nas može prodati. Ako se odluči za prodaju, to treba biti prije nego što radiju isključe struju na odašiljaču – rekla je Andrea Žigić Dolenec, glavna sindikalna povjerenica Podružnice Sindikata novinara Hrvatske Radio Varaždin.

Većinski vlasnik Radija Varaždin s više od 80 posto udjela je distributer plina Termoplin. I dok se drugi vlasnici grčevito bore da njihove tvrtke opstanu, nevjerojatno zvuči podatak da je Radio Varaždin prošli mjesec blokirao upravo vlasnik. On je ujedno i najveći vjerovnik: nakon što je banka raskinula ugovor o kreditu (jedan od čak tri koja otplaćuje Radio) i naplatila se od Termoplina kao sudužnika, direktor Ivan Topolnjak je aktivirao zadužnicu i blokirao vlastiti radio.

Kritična situacija je i posljedica čestih smjena uprava, pogrešnih poteza i loših odluka

– Termoplin više ne blokira račun Radija Varaždin. Za poslovanje nije i ne može biti odgovoran vlasnik, nego direktorica i nitko drugi. Na posljednjoj skupštini društva početkom srpnja od direktorice je zatražen prijedlog plana sanacije dugova. Međutim, još uvijek ga nisam primio. U svakom slučaju, na novoj sjednici Skupštine društva razgovarat ćemo o mogućim rješenjima – rekao nam je Topolnjak prošli utorak.

Zanimljivo je da je baš tog dana nakon punih mjesec dana odlučio povući zadužnicu i deblokirati račun Radija. To smo doznali od Kristine Androić, sada već bivše direktorice Radija Varaždin. I ne samo to: predočila nam je dokument koji opovrgava Topolnjakove tvrdnje. Ne samo da je dobio njezin prijedlog za sanaciju dugova, nego je 18. srpnja potvrdio da ga prihvaća. Međutim, uz neuobičajeni uvjet.

Djelatnicima Radija Varaždin posljednja plaća isplaćena je za ožujak

– Gospodin Topolnjak je zatražio da mu za uspješnost provedbe plana jamčim osobnom imovinom. Čak je naveo da će deblokirati Radio ako to učinim. Ne znam kako to drugačije nazvati nego sramotnim. Najveći problem Radija Varaždin su krediti u iznosu od 2,5 milijuna kuna, zatim 500.000 i 700.000 kuna, koje su u posljednjih deset godina podigle bivše uprave. Na radio sam se s rodiljnog dopusta vratila u svibnju. Zatekla sam tešku financijsku situaciju, a kada sam u srpnju uspjela donekle posložiti poslovanje, vlasnik nas je blokirao. S obzirom na to da me vlasnik ne podržava u nastojanjima da spasim njegovu imovinu, u ponedjeljak sam podnijela izvanredni otkaz ugovora o radu zbog neisplate plaća i ostavku na mjesto direktorice – rekla je Kristina Androlić u srijedu.

Ima spasa!

Ističe da se Radio Varaždin može spasiti od gašenja.
– Rješenje je prodaja novom vlasniku ili pronalazak novog strateškog partnera, a usporedo s tim Radio bi se morao preseliti u manji prostor – ističe bivša direktorica.
Da je prodaja rješenje, smatra i varaždinski gradonačelnik Goran Habuš. – HRT je iskazao interes za kupnju, a postoji još zainteresiranih za preuzimanje. S tim je upoznat i gospodin Topolnjak i vjerujem da će se postići dogovor i da se neće dogoditi da se radio ugasi – ističe Habuš, kojem su djelatnici Radija zahvalili na pomoći.

 

No djelovati se počelo tek prošli tjedan kada se “požar” već rasplamsao. Na tešku situaciju na Radiju Varaždin već dugo upozorava nezavisni gradski vijećnik Zlatan Avar.
Još je 15. srpnja predsjedniku Gradskog vijeća Josipu Hehetu poslao pismo u kojem iskazuje čuđenje činjenicom da je Termoplin, trgovačko društvo u većinskom vlasništvu Grada Varaždina, vlasnik Radija Varaždina u kojem se djelatnicima ne isplaćuju plaće.

Avar: Kazneno djelo!

– Nepojmljivo je da Termoplin u 2013. godini iskaže dobit od 13,9 milijuna kuna, a istovremeno čini kazneno djelo neisplate plaća za osam radnika – naveo je Avar u pismu i zatražio da se razriješi direktor Ivan Topolnjak i naloži nezavisna revizija. Međutim, do prošlog tjedna nikakve reakcije nije bilo.
Iz gradonačelnikovih izjava se može naslutiti zašto.

 

– Grad Varaždin već godinama nema utjecaja na poslovanje Termoplina. Bivša vlast je 1996. ili 1997. godine u Statut te tvrtke unijela odredbu po kojoj se odluke donose sa 75-postotnom većinom. Grad Varaždin ima 50,99 posto udjela i bez Ivana Topolnjaka, kao drugog suvlasnika po veličini, ne može donijeti niti jednu odluku – naveo je Habuš. Iz toga se može zaključiti da je sudbina Radija Varaždin u rukama Ivana Topolnjaka. S obzirom na to da je riječ o višestruko nagrađivanom direktoru, treba vjerovati da će već ovaj tjedan početi rješavati probleme i donijeti odluke kojima će spasiti Radio Varaždin od gašenja.

Program emitiraju, plaće ne dobivaju

– Prvi veći financijski problemi Radija Varaždin počinju prije deset godina, kad je Radio Varaždin digao kredit od 2,5 milijuna kuna za uređenje prostora od 600 četvornih metara, koju je unajmio od Grada Varaždina. Unatoč tome što je već tada bilo problema u isplati plaća, kasnije su dignuta još dva kredita za održavanje likvidnosti i kupnju nove opreme. Uz visoke režijske troškove, najamninu i spomeničku rentu (budući da se radi o zgradi koja je spomenik kulture u središtu grada), te pad prihoda od marketinga zbog gospodarske krize, to je presudno utjecalo na teško financijsko stanje tvrtke, koja se danas suočava sa stečajem – istaknuli su djelatnici Radija Varaždin u prošlotjednom priopćenju.

Napomenuli su da je Radio Varaždin prije desetak godina imao 24 zaposlena, a danas ih ima pet. – Rade i dalje, iako nisu dobili plaću za posljednja četiri mjeseca. Zadnja plaća isplaćena je za ožujak ove godine – napomenuli su.
Istaknuli su da vlasnik, koji je ujedno i najveći vjerovnik, dosad nije bio spreman na dogovor i nagodbu. – Radnici se boje da je to put prema stečaju – naveli su.
Podršku su im pružili Anton Filić, predsjednik Sindikata novinara Hrvatske i Ana Raić-Knežević, potpredsjednica Hrvatskog novinarskog društva.
– Danas mnogi mediji služe za izvlačenje novca te u njima poslovanje nije transparentno. Upravo zbog toga i dolazi do takvih situacija, kakva je trenutno na Radiju Varaždin – rekla je Ana Raić-Knežević.

Mlada SDP-ovka nova direktorica?!

Ovaj tjedan trebala bi biti održana Skupština Radija Varaždin, na kojoj bi se uz predstavnika većinskog vlasnika Termoplina trebali okupiti i predstavnici ostalih suvlasnika, Varteksa, Varaždinske županije, Colasa Hrvatska i Zelendvora (zajedno imaju 20-ak posto udjela u tvrtki). Doznajemo da je direktor Termoplina Ivan Topolnjak za novu članicu Uprave predložio Dariju Sakač. Njegov prijedlog je veliko iznenađenje: radio bi od gašenja trebala spasiti članica Foruma mladih SDP-a Varaždinske županije, koja dosad nije vodila niti jednu tvrtku.

Izvor:
Foto:

U fokusu

Poznat je datum kad kreće isplata povrata poreza

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Porezna uprava objavila je da isplata povrata poreza na dohodak kreće 2. svibnja. Pravo na povrat ima čak 830.122 porezna obveznika, a rješenje Porezne uprave počet će stizati od današnjeg dana.

-Na nivou Republike Hrvatske, sa stanjem na dan 15.04.2024. godine,  u postupku utvrđivanja godišnjeg obračuna poreza na dohodak za 2023. godinu kod ukupno 830.122 porezna obveznika utvrđena je razlika više uplaćenog poreza i prireza na dohodak za povrat u iznosu od 332.811.592,99 eura, dok je kod 97.512 poreznih obveznika utvrđena obveza za uplatu poreza na dohodak i prireza na dohodak u iznosu 35.290.255,23 eura – stoji u priopćenju Porezne uprave.

Temeljem godišnjeg obračuna poreza na dohodak za 2023. godinu ukupno će 212.438 poreznih obveznika – mladih osoba ostvariti pravo na povrat više uplaćenog poreza na dohodak i prireza poreza na dohodak s osnove umanjenja poreza fizičkim osobama, od toga 83.528  osoba do 25 godina života u iznosu od  75.881.564,42 eura, odnosno 128.910 mladih osoba od 26 do 30 godina života u iznosu od  100.127.481,51 eura.

Ostatak priopćenja donosimo u nastavku:

Obavijest o privremenim poreznim rješenjima u svezi povrata poreza na dohodak za 2023. građani će početi dobivati od 22. travnja 2024. u svoje Korisničke pretince u sustav eGrađani (https://gov.hr/?lang=hr), a Porezna uprava će tijekom svibnja započeti s dostavom rješenja poštom na adrese prebivališta ili uobičajenog boravišta.

Povrati poreza izvršavat će se onim poreznim obveznicima koji ispunjavaju uvjete za povrat, kontinuirano prema redoslijedu kojim će se izdavati rješenja.

Visina povrata poreza ovisi o visini uplaćenog poreza i prireza, olakšicama na koje porezni obveznik ima pravo, te godinama života za mlade osobe (do 30 g.).

Očekuje se da će većina povrata po godišnjem obračunu poreza na dohodak za 2023. godinu u posebnom postupku biti izvršena do kraja svibnja 2023. godine.

Nastavite čitati

U fokusu

Gong: “Milanović se ne ponaša kao odgovoran državnik, a Ustavni sud ne djeluje kao čuvar Ustava“

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Gong smatra da se Ustavni sud svojim loše obrazloženim upozorenjem predsjedniku Milanoviću stavio iznad Ustava.  Ako predsjednik Republike podnese ostavku, ništa ne smije sprječavati izabrane zastupnike Sabora da odaberu Milanovića za predsjednika Vlade.

Tako u jučerašnjoj objavi ove organizacije civilnog društva koja je usmjerena unaprjeđenju demokratskih procesa i institucija te demokratske političke kulture podsjećaju da većina na Ustavnom sudu smatra da je predsjednik svojim sudjelovanjem u kampanji kontinuirao kršio Ustav.

. No Ustavni sud nikad nije donio odluku da je predsjednik kršio Ustav. Dapače, većina ustavnih sudaca ističe kako rezultati izbora nisu na bilo koji način sporni. Nejasno je stoga, kako izostanak bitne povrede može za posljedicu imati drakonsku kaznu koja nije predviđena nijednom odredbom Ustava. Svojim zaključkom prijete uskratom političkih prava Zoranu Milanoviću, i volji zastupnika da biraju tko će biti mandatar – ističu u Gongu.

I dodaju:

„U skladu s njegovom ulogom čuvara stabilnosti državne vlasti, Zoran Milanović morao je dati ostavku na mjesto predsjednika države kada se odlučio sudjelovati u parlamentranim izborima. Predsjednik države to nije učinio nego je čak i najavljivao svoje buduće ministre. Važna ustavna uloga predsjednika jest povjeravanje mandata za sastavljanje Vlade. Kako taj proces može biti nepristran, ako Milanović s pozicije predsjednika pomaže jednoj strani u sastavljanju većine?“

Tvrde i da je Ustavni sud po svojoj već ustaljenoj praksi, na koju su već upozoravali kroz slučaj Markovog trga, propustio kvalitetno i precizno argumentirati odluku.

– I to odluku koja je po svojoj formi upozorenje protiv kojeg nema pravnog lijeka, stoga ni mogućnosti predsjedniku da se eventualno obrati Europskom sudu za ljudska prava. Sud izriče zabrane na temelju paušalnog pozivanja na određene ustavne norme, dok u isto vrijeme navodi da tijekom cijelog predizbornog razdoblja predsjednik svojim ponašanjem nije napravio značajan utjecaj na ishod izbora – zaključuju u Gongu.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje