Povežite se s nama

U fokusu

Savjetnici imenovani prema Statutu s ocjenom “zakonit”

Objavljeno:

- dana

Savjet načelnika u Vidovcu

Savjet načelnika s pet članova osnovao je i načelnik općine Vidovec Bruno Hranić. Nakon što smo u prošlom broju pisali o dvojbama vezanim uz plaćanje savjetnika novcem poreznih obveznika, o tome su nas u pismu izvijestili čitatelji koji su se potpisali kao nezadovoljni mještani općine Vidovec.

I dok smo objavili da su savjetnike 2009. godine imenovali varaždinski župan, bivši varaždinski gradonačelnik, aktualni novomarofski gradonačelnik te načelnici Bednje, Cestice i Martijanca, Savjet vidovečkog načelnika smo ispustili.

No za razliku od ostalih, odluke o osnivanju tog savjeta i imenovanju pet članova nisu bile objavljene u Službenom vjesniku Varaždinske županije. Zašto?

– Savjet načelnika sam 2009. godine osnovao sukladno Statutu Općine Vidovec. Prema Statutu, načelnik može imenovati Savjet koji ima od tri do pet članova, koji za svoj rad primaju naknadu. Sukladno tome, donio sam odluku o imenovanju pet savjetnika koji su primali naknadu u iznosu od 150 kuna, ali ne mjesečno, nego po dolasku na sjednicu. Savjet više ne radi. Posljednju sjednicu održali smo u rujnu prošle godine, a za rad Savjeta je izdvojeno oko 20.000 kuna – rekao nam je načelnik Hranić.

Pet savjetnika je primalo naknadu od 150 kuna po sjednici. Ukupno je izdvojeno oko 20.000 kuna

Čitatelji u pismu ističu da je takvim “samovoljnim i bahatim ponašanjem Hranića oštećen proračun” te su zbog toga prisiljeni zamoliti nadležne institucije kao što su PU varaždinska te Državni ured za reviziju da reagiraju.

– Svrha ovog pisma je da se konačno u Republici Hrvatskoj radi po zakonu – ističu.
Iako je PU varaždinska zbog savjeta kaznenu prijavu podnijela protiv načelnika općine Cestice, u Hrvatskoj nije lako utvrditi što je (protu)zakonito kad su u pitanju savjetnici načelnika.

Hranić ističe važnu činjenicu: Statut Općine Vidovec, u kojem je i odredba o tome da načelnik ima pravo osnovati savjet, uredno je dostavljen Uredu državne uprave u Varaždinskoj županiji. Tijelo koje kontrolira jesu li akti jedinica lokalne samouprave u skladu sa zakonima na njega nisu imali nikakve primjedbe. Da je takav statut u skladu sa zakonom, naveli su u svojem izvješću i državni revizori.

Apsurd s Cesticom

Stav Ministarstva uprave je da se, kao što smo objavili prošli tjedan, novac poreznih obveznika ne smije trošiti na plaćanje savjetnika koji će savjete davati za ono za što plaću primaju zaposleni u upravnim odjelima. Općine, međutim, nemaju cijelu “vojsku” službenika i namještenika kao što je to slučaj u županijama i većim gradovima.

– Općina Vidovec, kao i velika većina drugih općina, ima samo jedan, Jedinstveni upravni odjel. Dakle, mi nemamo upravne odjele koji bi se posebno bavili gospodarstvom, školstvom ili poslovima načelnika – ističe Hranić, koji je ujedno član Upravnog odbora Udruge općina Republike Hrvatske.

Samo tri općine, Cestica, Sv. Ilija i Sv. Đurđ u statutima nemaju odredbu o savjetu načelnika

Da imenovanje savjetnika, barem kad su u pitanju općine i racionalne naknade, ne bi smjelo biti protuzakonito, za Hranića proizlazi i iz Ustava RH.

– Prema članku 137. Ustava, jedinice lokalne u područne samouprave imaju pravo na vlastite prihode kojima slobodno raspolažu u obavljanju poslova iz svojeg djelokruga. Niti jedan zakon, koji regulira ustroj lokalne i područne samouprave, izričito ne zabranjuje osnivanje tijela kao što je Savjet načelnika. I EU, čija će članica postati Hrvatska, zalaže se za jaku lokalnu samoupravu – napominje.

U Varaždinskoj županiji, a vjerojatno je tako i u ostalim dijelovima Hrvatske, velika većina općina i svih šest gradova ima statute prema kojem (grado)načelnici imaju pravo osnivati svoje savjete ili radna tijela.

Iznimka su samo općine Sveti Ilija, Sveti Đurđ i Cestica, u čijim statutima takve odredbe nema. Da bi sve bilo još apsurdnije, kaznenu prijavu “zaradio” je baš načelnik Cestice iako savjetnike nije imenovao osobno, nego je takvu odluku donijelo Općinsko vijeće!

Izvor:
Foto:

U fokusu

FOTO Mraz uništio kulture i na području Varaždinske županije

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Pad temperature proteklih nekoliko dana opet je pogodio poljoprivrednike.

Naime, tijekom 21. i 22. travnja na nekim je mjestima temperatura otišla u minus, a povrće i voće oštetio je mraz.

– Šteta od mraza je 100 % i to drugu godinu zaredom. U ponedjeljak, 22. travnja, ujutro u voćnjaku je bilo – 3 stupnja – rekao nam je proizvođač jabuka, krušaka i šljiva te vinogradar Josip Žmegač iz Donje Voće.

Ove fotografije su s njegovog imanja u Donjoj Voći, ali kako saznajemo štete od mraza je bilo na području susjednih općina kao i diljem Hrvatske.

Nastavite čitati

U fokusu

Državni revizori utvrdili hrpu nepravilnosti u poslovanju Međimurske županije

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: Ilustracija

Revizori su u Međimurskoj županiji utvrdili poduži popis onoga što je napravljeno krivo, a Matija Posavec, u službenom očitovanju kaže da je dio nepravilnosti u međuvremenu već ispravljen.

Sada je objavljeno i službeno izvješće Ureda državne revizije u kojem mu se nalaže što sve mora promijeniti u poslovanju županije. Zbog utvrđenih nepravilnosti Međimurska županija je za 2022. dobila uvjetno mišljenje, piše n1info.hr.

Među ostalim, revizori su otkrili da u poslovnim knjigama Međimurske županije rashodi u iznosu od 2.837.430 kuna odnosno nešto više od 378 tisuća eura nisu evidentirani na propisanim računima Računskog plana. Osim toga, pogrešno su iskazani i u financijskim izvještajima.

Također, tijekom 2022. Međimurska županija naručila je razne usluge od tvrtki u svom vlasništvu. Računi su im plaćeni, no revizori su utvrdili da za gotovo 1,6 milijuna kuna odnosno oko 212 tisuća eura nije bilo priloženih specifikacija.

Otkriveni su i ozbiljni propusti u ugovoru o financiranju Županijske bolnice. U pitanju je ugovor za sufinanciranje dijela troškova projekta “Rekonstrukcija i opremanje bolnice za potrebe dnevne bolnice i jednodnevne kirurgije”. Županija je, prema revizorskom izvješću, u prijašnjim razdobljima Županijskoj bolnici doznačila 8.343.804 kuna odnosno oko 1,1 milijun eura, a od 2021. prestala je plaćati preuzetu obvezu sufinanciranja. Krajem 2022. ostao je dug od 6,4 milijuna kuna odnosno oko 855 tisuća eura, ali on nije evidentiran u poslovnim knjigama niti je iskazan u financijskim izvještajima. Županijska bolnica je iz vlastitih sredstava podmirila ovaj iznos, umjesto Međimurske županije.

Više čitajte OVDJE.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje