Povežite se s nama

U fokusu

Štromar: Dosta smo griješili kod elementarnih nepogoda

Objavljeno:

- dana

OPREZ

– Hoćemo li opet ostati bez lipe odštete? – pitaju se mještani koji su u proteklih desetak dana zbog poplava i klizišta pretrpjeli štete na kućama, gospodarskim objektima i poljoprivrednim površinama.

Unatoč tome što su 21 grad i općina s područja Varaždinske županije prošle godine, nakon proglašenja elementarne nepogode od klizišta, zatražili pomoć od države, Državno povjerenstvo za procjenu šteta odbilo je cjelokupni zahtjev. Njihovo objašnjenje je bilo da su podaci za klizišta, ali i poplave bili “nepotpuni i nepravilno dostavljeni”.
I dok je činjenica da su pojedine jedinice lokalne samouprave kasnile sa slanjem zahtjeva Županijskom povjerenstvu, a i krivo iskazale podatke, sramotan je način na koji je Državno povjerenstvo dalo odbijenicu. Kao što smo već pisali, odluku o neisplati pomoći donijeli su punih mjeseca dana prije nego je u Županiju stigao njihov dopis u kojem traže ispravne podatke. Tada se više ništa nije moglo učiniti.

Kišić: Propisane procedure su vrlo zahtjevne i nitko nema pravo na grešku

U Županiji su očito odlučili da nakon najnovijih poplava i pojava klizišta više ništa neće prepustiti slučaju. Naime, deset općina i gradova – Bednja, Donja Voća, Ludbreg, Gornji Kneginec, Maruševec, Sveti Ilija, Martijanec, Mali Bukovec, Vidovec i Veliki Bukovec – svoj su posao odradili bez greške, ali su i njihovi mještani ostali bez kune zbog preostalih 11 općina i gradova koji štete nisu ispravno prikazali.
– Zadnjih nekoliko puta prilikom proglašenja elementarne nepogode dosta se griješilo. Zato je sada dogovoren sastanak s načelnicima i gradonačelnicima, a potom će biti obavljene konzultacije sa svim službenicima koji se bave proglašenjem elementarnih nepogoda i obradom podataka. Štete želimo utvrditi na siguran i precizan način kako bi Ministarstvo poljoprivrede i Ministarsrstvo financija nadoknadili štetu onima koji su je zaista imali, a nisu je sami skrivili – rekao je župan Predrag Štromar prošli tjedan u Lepoglavi.

Oštećeni građani

Koje su obveze gradskih i općinskih povjerenstava u slučaju elementarne nepogode, načelnicima i gradonačelnicima prezentirano je u petak u Županijskoj palači.
– Procedure koje propisuje Državno povjerenstvo su vrlo zahtjevne i nitko nema pravo na grešku. A procedura počinje prijavom općinskih, odnosno gradskih povjerenstava, slijedi Županijsko povjerenstvo i potom eventualno proglašenje elementarne nepogode od strane župana.

ODBIJENICA

Državno povjerenstvo lani je odbilo cjelokupni zahtjev za isplatom pomoći, jer je 11 općina i gradova od ukupno 21 dostavilo neispravne podatke o štetama.

Nakon proglašenja koje bi moglo uslijediti za pet do deset dana, svaka će općina ili grad morati prijaviti specificirane štete – rekao je zamjenik župana Alen Kišić.
Najavio je da će biti održan još jedan sastanak o istoj temi kako ne bi došlo do greške u proceduri i kako bi oštećeni građani uspjeli nadoknaditi što veći dio svojih šteta.

 

Izvor:
Foto:

U fokusu

FOTO Mraz uništio kulture i na području Varaždinske županije

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Pad temperature proteklih nekoliko dana opet je pogodio poljoprivrednike.

Naime, tijekom 21. i 22. travnja na nekim je mjestima temperatura otišla u minus, a povrće i voće oštetio je mraz.

– Šteta od mraza je 100 % i to drugu godinu zaredom. U ponedjeljak, 22. travnja, ujutro u voćnjaku je bilo – 3 stupnja – rekao nam je proizvođač jabuka, krušaka i šljiva te vinogradar Josip Žmegač iz Donje Voće.

Predsjednik Kriznog stožera Hrvatske voćarske zajednice (HVZ) Željko Ledinski upozorio je kako veliki problem voćarima predstavlja to što osiguravajuća društva nisu željela osiguravati štete od mraz za ovu godinu.

Ove fotografije su sa Žmegačevog imanja u Donjoj Voći, ali kako saznajemo štete od mraza je bilo na području susjednih općina kao i diljem Hrvatske.

Nastavite čitati

U fokusu

Državni revizori utvrdili hrpu nepravilnosti u poslovanju Međimurske županije

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: Ilustracija

Revizori su u Međimurskoj županiji utvrdili poduži popis onoga što je napravljeno krivo, a Matija Posavec, u službenom očitovanju kaže da je dio nepravilnosti u međuvremenu već ispravljen.

Sada je objavljeno i službeno izvješće Ureda državne revizije u kojem mu se nalaže što sve mora promijeniti u poslovanju županije. Zbog utvrđenih nepravilnosti Međimurska županija je za 2022. dobila uvjetno mišljenje, piše n1info.hr.

Među ostalim, revizori su otkrili da u poslovnim knjigama Međimurske županije rashodi u iznosu od 2.837.430 kuna odnosno nešto više od 378 tisuća eura nisu evidentirani na propisanim računima Računskog plana. Osim toga, pogrešno su iskazani i u financijskim izvještajima.

Također, tijekom 2022. Međimurska županija naručila je razne usluge od tvrtki u svom vlasništvu. Računi su im plaćeni, no revizori su utvrdili da za gotovo 1,6 milijuna kuna odnosno oko 212 tisuća eura nije bilo priloženih specifikacija.

Otkriveni su i ozbiljni propusti u ugovoru o financiranju Županijske bolnice. U pitanju je ugovor za sufinanciranje dijela troškova projekta “Rekonstrukcija i opremanje bolnice za potrebe dnevne bolnice i jednodnevne kirurgije”. Županija je, prema revizorskom izvješću, u prijašnjim razdobljima Županijskoj bolnici doznačila 8.343.804 kuna odnosno oko 1,1 milijun eura, a od 2021. prestala je plaćati preuzetu obvezu sufinanciranja. Krajem 2022. ostao je dug od 6,4 milijuna kuna odnosno oko 855 tisuća eura, ali on nije evidentiran u poslovnim knjigama niti je iskazan u financijskim izvještajima. Županijska bolnica je iz vlastitih sredstava podmirila ovaj iznos, umjesto Međimurske županije.

Više čitajte OVDJE.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje