Povežite se s nama

U fokusu

Sve više gladnih: svojoj djeci obrok u školi neće moći platiti 1.500 roditelja

Objavljeno:

- dana

ALARMANTNO

Svaki peti učenik OŠ Andrije Kačića Miošića u Donjoj Voći ne jede u školi. Ne zato jer to ne želi, nego zato što mama i tata nemaju 100-tinjak kuna da bi platili školsku kuhinju.

Roditelja koji ne mogu svojoj djeci osigurati ni jedan obrok u školi ima u gotovo svim osnovnim školama Varaždinske županije, no zabrinjava da se taj broj povećava.

Financijski sve teže

– U našoj školi je sve više učenika koji nemaju mogućnost hraniti se u školskoj kuhinji. U prošloj školskoj godini to je bilo oko 20 posto od ukupno 165 učenika. Neki su roditelji ostali bez posla, drugi su samohrani, a mnogima koji imaju dvoje, troje djece školska kuhinja od 100 -ak kuna mjesečno je preveliki teret za kućni budžet. Zbog sve teže financijske situacije roditelja, prošle školske godine smo organizirali međuobrok zahvaljujući 10.000 kuna koje nam je na naš zahtjev dala Varaždinska županija. Kako nitko ne bi bio gladan svaki učenik, hranio se ili ne u školskoj kuhinji, mogao je tijekom “radnog” dana doći u kuhinju i pojesti šnitu kruha s namazom  – rekla je Rahela Blažević, ravnateljica OŠ Donja Voća, inače članice stručnog tijela Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta koje je trebalo rješavati problematiku prehrane učenika u školama.

 

Zabrinjavajuće: liste učenika čiji roditelji ne mogu plaćati školsku kuhinju duže su od prijavljenih

Da je u porastu broj osnovnoškolaca kojima roditelji zbog financijskih prilika ne mogu platiti školsku kuhinju, pokazuju i podaci koji su se prikupljali od škola za projekt “Unapređenje kvalitete života djece iz socijalno ugroženih obitelji u školama Varaždinske županije”. U ovaj projekt bile su uključene sve županijske osnovne škole, a Crveni križ Varaždinske županije prijavio ga je Ministarstvu socijalne skrbi i mladih za financijsku potporu. Prema prikupljenim podacima, u novoj godini čak 1.482 osnovnoškolaca nemaju mogućnost hraniti se u školskoj kuhinji! To je više u odnosu na prošlu školsku godinu u kojoj je Varaždinska županija zajedno s jedinicama lokalne samouprave sufinancirala prehranu u 33 osnovne škole za ukupno 1.289 učenika.

– To je 11 posto učenika s obzirom da ih je u prošloj školskoj godini bilo ukupno 14.617 – izračunao je HDZ-ov vijećnik Ivo Loborec.
Bio je zatečen činjenicom da je zapravo svaki deveti osnovnoškolac s područja Varaždinske županije bez užine u školi. – U ovoj godini taj broj je još veći. Što ako se ne dobiju novci za ovaj projekt? Hoće li Varaždinska županija osigurati toj djeci obroke? – pitao je Loborec na zadnjoj sjednici Županijske skupštine.

 

Poduzetna OŠ Donja Voća organizirala je međuobrok kako nitko od učenika ne bi bio gladan

Župan Predrag Štromar rekao je da će u tom slučaju pomoći učenicima. – Ako od Ministarstva nećemo dobiti novce, imamo stari, uhodani model prema kojem Varaždinsak županija uz gradove i općine sufinanciraju školsku kuhinju siromašnoj djeci – rekao je Štromar. 

No, čini se da je tim modelom i projektom prijavljenim na Ministarstvo obuhvaćen samo dio učenika. Liste učenika kojima roditelji ne mogu plaćati školsku kuhinju puno su veće i to je ono što najviše zabrinjava.

– Općina Donja Voća je prošle školske godine platila školsku kuhinju za 11-ero učenika koji su onda imali osiguran obrok u školi, a potrebe su bile veće. Kad je u pitanju nova školska godina, utvrdili smo da imamo 65 učenika kojima bi trebalo potpuno ili djelomično financirati prehranu na našoj školi, međutim za projekt smo mogli prijaviti njih tridesetak – rekla je ravnateljica Blažević.

Bez obroka od 6 pa do 17 sati popodne!

– Srednjoškolac iz Draškovića u Općini Breznica mora ustati u šest sati ujutro da bi stigao na autobus za Varaždin kako bi stigao na vrijeme na nastavu. Ako mu nastava traje do 14 sati, vraća se kući autobusom u 15 sati i kod kuće je oko 16, 17 sati. Da li to dijete može biti cijeli dan bez obroka? Može li se i srednjoškolcima koji su u teškoj financijskoj situaciji osigurati prehrana u školama?- pitao je na zadnjoj sjednici Županijske skupštine vijećnik HDZ-a Ivo Loborec koji je pokrenuo inicijativu za osiguranje prehrane i učenicima srednjih škola kojih je u prošloj školskoj godini na području Varaždinske županije bilo 7980.
Varaždinski župan Predrag Štromar odgovorio je da Varaždinska županija puno izdvaja za srednjoškolce, posebno što se tiče prijevoza, što ih godišnje košta, rekao je, dva milijuna kuna.

– Vidjet ćemo možemo li još nekako pomoći – rekao je varaždinski župan.
No, požalio se kako je još uvijek neizvjesno hoće li sufinanciranje prijevoza ići dalje jer Vlada, unatoč pritiscima i pregovorima koji traju, još nije donijela odluku o sufinanciranju prijevoza srednjoškolaca koji svakodnevno putuju u školu od rujna do prosinca ove godine.
– Nadamo se da će se čim prije donijeti ta odluka, jer bez nje neće biti besplatnog prijevoza za srednjoškolce – rekao je župan Štromar.

PROSJEČNA CIJENA OBROKA

U osnovnim školama Varaždinske županije školska kuhinja roditelje u prosjeku mjesečno košta 100-ak kuna. Dnevna cijena obroka po učeniku je pet kuna.

Izvor:
Foto:

U fokusu

Hajdaš Dončić nedodirljiv po broju preferencijalnih glasova, drugi je Matija Posavec, a treći Stričak

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U našoj III. izbornoj jedinici na parlamentarnim izborima 17. travnja glasalo je 218.591 birača, odnosno 62,63 %.

Zanimljivo je pogledati raspored preferencijalnih glasova birača. Da bi kandidati preferencijalno ušli u Sabor morali su skupiti više od 10 posto od ukupnih glasova liste. To ovaj put nije uspjelo nikome iz III. izborne jedinice. Najbliže prolazu bio je Siniša Jenkač, kandidat na listi HDZ-a i partnera koji je s 10 mjesta pokušao ˝uloviti˝ mandat.

Na listi koju predvodi SDP u III. izbornoj jedini najviše preferencijalinih glasova dobio je prvi na listi Siniša Hajdaš Dončić. Cijela lista je dobila 77.793 glasova. Hajdaš Dončić prikupio je 21.765 glasova. Drugi je župan Krapinsko-zagorske županije Željko Kolar s 5760 glasova, a treći predsjednik Reformista Radimir Čačić s 4960 glasova.

U III. izbornoj jedinici lista koju predvodi HDZ dobila je 58.346 glasova. Varaždinski župan Anđelko Stričak dobio je 9599 glasova, na drugom mjestu je gradonačelnik Novoga Marofa Siniša Jenkač s 4934 glasa, a treći je predsjednik HDZ-a Krapinsko – zagorske županije Zoran Gregurović s 4649 glasova.

Nezavisna platforma Sjever (NPS) dobila je ukupno 25.829 glasova. Najviše njih, čak 16.241, pripalo je Matiji Posavcu. Drugi po broju glasova je gradonačelnik Ivanca Milorad Batinić s 1502 glasa, a treći gradonačelnik Ludbrega Dubravko Bilić s 832 glasa.

U Sabor iz III. izborne jednice prvi put ide i “Možemo”, čija je lista dobila 13.229 glasova. Najviše glasova dobio je nositelj Luka Korlaet, odnosno 1773. Varaždinka Dubravka Novak je druga s 1028 glasova, a treća je Varaždinka Dorotea Strelec s 373 glasa.

Razina države

Nakon prebrojanih 99,43 posto glasova, predsjednik HDZ-a Andrej Plenković osvojio je, kao nositelj liste u I. izbornoj jedinici, 32.874 preferencijalna glasa, a više od njega dobio je Ivan Anušić, prvi na listi u IV. jedinici, osvojivši 37.520 glasova.

U koaliciji Rijeke pravde najviše preferencijalnih glasova osvojio je Siniša Hajdaš Dončić (21.755), Peđa Grbin (19.844), Arsen Bauk (16.733), Boris Lalovac (13.161) i Mišel Jakšić (12.683).

Nastavite čitati

U fokusu

Marković: Bez Čačića na listi SDP bi dobio sedmi mandat u III. izbornoj jedinici

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U III. izbornoj jedinici SDP je dobio šest mandata odnosno 36,75 % glasova, slijedi HDZ s pet mandata, pa NPS s dva mandata i Možemo s jednim zastupnikom.

S liste Rijeke pravde iz naše izborne jedinice u Hrvatski sabor ulaze Siniša Hajdaš Dončić, Barbara Antolić Vupora, Željko Kolar, Boška Ban Vlahek, Miroslav Marković i Jasenka Auguštan-Pentek.

– Zahvalila bih biračima. SDP Varaždinske županije sada ima dva mandata više. Mladi kandidati odradili su odličnu kampanju i dobili zavidan broj preferencijalnih glasova. Izražavam osobnu, ali i stranačku podršku mladima, a i dalje ćemo raditi na tome da postanemo faktor koji će upravljati ovom županijom. Nadam se i da će vladu sastaviti SDP i da se više neće crvene sredine zaobilaziti prilikom dodjele sredstava sa nacionalne razine – istaknula je Barbara Antolić Vupora, predsjednica Županijskog SDP-a.

U Sabor je prvi put ušao varaždinski dogradonačenik Miroslav Marković.

– Žao mi je što smo kao Županijska organizacija morali prihvatiti trule kompromise s nacionalne razine i da se pokazalo da su ti kompromisi loši za ukupan rezultat stranke na što smo i upozoravali središnjicu – rekao je Marković.

Taj kompromis odnosio se na Reformiste koji se našli na listi Rijeka pravde.

– SDP bi bez Radimira Čačića na listi, odnosno da je na listi bio varaždinski gradonačelnik Neven Bosilj, dobio i sedmi mandat – naglasio je Marković.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje