Povežite se s nama

U fokusu

Tvrtke koje se bave otpadom žele seliti kraj MBO tvornice!

Objavljeno:

- dana

ZBOROVI

Sve tvrtke koje se bave skupljanjem i obradom otpada čelnici Grada Varaždina namjeravaju preseliti na istu lokaciju: u Brezje pokraj MBO-tvornice.

Informacija da se upravo to predviđa prijedlogom novog Generalnog urbanističkog plana ogorčila je stanovnike Biškupca i Gornjeg Kučana, koji su se okupili u srijedu i četvrtak na zborovima građana.

U zadnji tren

Čelni ljudi 7. MO-a i MO-a Kučan Gornji Juraj Rožić (Reformisti) i Tamara Šabić (SDP) su tek 7. siječnja doznali za namjeru da se 20 hektara zemljišta (južno od prometnice koja od obilaznice  ide prema MBO-u) želi rezervirati za tvrtke koje se bave gospodarenjem otpada. Tog dana je, naime, održano javno izlaganje rješenja iz prijedloga GUP-a i to u sklopu javne rasprave koju je komunalni pročelnik Mario Sambolec zakazao u terminu od 29. prosinca do 12. siječnja.

– To je doista neuobičajeni termin za javnu raspravu, za koju sam poziv dobio svega nekoliko dana prije. Prema popisu koji su mi dali u Gradu, u Varaždinu je 30-ak tvrtki koje se bave otpadom. Objasnili su nam da svaka od njih može tražiti i dobiti zemljište u Brezju nakon što im istekne postojeća dozvola. To ne smijemo dopustiti. Zar nije dovoljno to što se ovdje već nalaze bale smeća? – upitao se Rožić u četvrtak u Biškupcu.

Tamara Šabić je napomenula da prigovore treba hitno pripremiti, jer je rok do 20. siječnja.
– Najgore od svega je što sam u Gradu bila tražila da se novi vrtić izgradi u Gornjem Kučanu. Tada su mi rekli da to nije moguće, jer je u blizini MBO tvornica, što nije dobro za djecu. I sada pokraj te tvornice planiraju preseliti sve tvornice koje se bave otpadom! – istaknula je.

Suprotstavimo se!

Da se tome moraju suprotstaviti rekli su i nezavisni gradski vijećnik Stjepan Cepanec te županijska vijećnica ZS-a Mirjana Kolarek Karakaš. – Protiv ovakve namjere moraju se pobuniti svi stanovnici Varaždina, jer već sada bale smeća utječu na naše zdravlje. Kada su poplave, sve ide pod zemlju. Na našem području je najviša incidencija malignih bolesti – upozorila je.

 

Javna rasprava je održana u neuobičajenom terminu od 29. prosinca do 12. siječnja

I dok se pročelnik Mario Sambolec ispričao, stigao je dogradonačelnik Vjeran Radelić (SDP), koji živi u Biškupcu. Iako je u izvršnoj vlasti, istaknuo je da ni on nije dobio odgovor zašto se u Brezju želi rezervirati prostor za tvrtke koje se bave otpadom! – Nisam zadovoljan što se to planira svega 500-tinjak metara od obiteljskih kuća. Zašto baš u Brezju? Moramo poslati prigovor, dajte da se čuje i naš glas! – poručio je.

Josip Vrček, stanovnik južnog dijela grada, ustvrdio je da termin u kojem je održana javna rasprava te kratki rok za predaju prigovora upućuju na to da se sve radi “na prepad“.

– Protiv smo ovoga. Doktorica je rekla koliko je to opasno. Budimo složni! – pozvao je 40-ak okupljenih građana.
Odlučeno je da će 7. MO Biškupec i MO Kučan Gornji podnijeti zajednički prigovor, zatražiti da se odustane od takve namjere budući da je vodocrpilište Bartolovec već sada ugroženo zbog bala, a nove tvrtke koje se bave otpadom značile bi još veću prijetnju.

“To su zahtijevali građani i vijećnici“

“Važećim GUP-om Grada Varaždina je gradnja građevina za gospodarenje otpadom omogućena na svim površinama zona gospodarske namjene proizvodno-poslovne – G. Sukladno zahtjevima građana i opetovanim upitima gradskih vijećnika, u Prijedlogu izmjena i dopuna GUP-a ta je mogućnost svedena na jedno određeno područje, isključivo na rubno, južno područje Brezja, južno od prometnice koja ide od obilaznice prema MBO-u, označeno kao gospodarsko komunalna – GK zona. Samo na tom području bit će moguće obavljati gospodarsku djelatnost gospodarenja otpadom”, odgovorili su iz Grada Varaždina.

Naveli su da su izmjene i dopune GUP-a pokrenute na temelju starog zakona, a važeći propisuje da se javna rasprava održi u roku od dvije godine od stupanja na snagu, što je isteklo 31. prosinca. – Uzimajući u obzir kraj godine i blagdane, rok za podnošenje očitovanja i primjedbi produžen je nakon završetka javnog uvida još tjedan dana i to do 20. siječnja i ne može biti produžen – istaknuli su.

Izvor:
Foto:

U fokusu

U Općini Sračinec moraju se ponoviti parlamentarni izbori

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: Ilustracija

DIP je 18. travnja održao konferenciju za medije na kojem su govorili i o nepravilnostima na koje su birači naišli tijekom samih izbora.

Otkrili su kako će se u dvije izborne jedinice izbori ponoviti, piše 24sata.hr.

Riječ je o III. i V. izbornoj jedinici, gdje se utvrđene nepravilnosti.

– Što se tiče III. izborne jedinice, riječ je o Općini Sračinec, a odnosi se na listu kandidata u 12 izbornoj jedinici. Što se tiče V. izborne jedinice, radi se o općini Markušica, tamo je pronađeno više glasačkih listića nego što ih je trebalo biti – komentirao je potpredsjednik Povjerenstva Josip Salapić.

Na tim će se biračkim mjestima izbori ponoviti i to ove nedjelje za predstavnika manjina.

Nastavite čitati

U fokusu

Hajdaš Dončić nedodirljiv po broju preferencijalnih glasova, drugi je Matija Posavec, a treći Stričak

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U našoj III. izbornoj jedinici na parlamentarnim izborima 17. travnja glasalo je 218.591 birača, odnosno 62,63 %.

Zanimljivo je pogledati raspored preferencijalnih glasova birača. Da bi kandidati preferencijalno ušli u Sabor morali su skupiti više od 10 posto od ukupnih glasova liste. To ovaj put nije uspjelo nikome iz III. izborne jedinice. Najbliže prolazu bio je Siniša Jenkač, kandidat na listi HDZ-a i partnera koji je s 10 mjesta pokušao ˝uloviti˝ mandat.

Na listi koju predvodi SDP u III. izbornoj jedini najviše preferencijalinih glasova dobio je prvi na listi Siniša Hajdaš Dončić. Cijela lista je dobila 77.793 glasova. Hajdaš Dončić prikupio je 21.765 glasova. Drugi je župan Krapinsko-zagorske županije Željko Kolar s 5760 glasova, a treći predsjednik Reformista Radimir Čačić s 4960 glasova.

U III. izbornoj jedinici lista koju predvodi HDZ dobila je 58.346 glasova. Varaždinski župan Anđelko Stričak dobio je 9599 glasova, na drugom mjestu je gradonačelnik Novoga Marofa Siniša Jenkač s 4934 glasa, a treći je predsjednik HDZ-a Krapinsko – zagorske županije Zoran Gregurović s 4649 glasova.

Nezavisna platforma Sjever (NPS) dobila je ukupno 25.829 glasova. Najviše njih, čak 16.241, pripalo je Matiji Posavcu. Drugi po broju glasova je gradonačelnik Ivanca Milorad Batinić s 1502 glasa, a treći gradonačelnik Ludbrega Dubravko Bilić s 832 glasa.

U Sabor iz III. izborne jednice prvi put ide i “Možemo”, čija je lista dobila 13.229 glasova. Najviše glasova dobio je nositelj Luka Korlaet, odnosno 1773. Varaždinka Dubravka Novak je druga s 1028 glasova, a treća je Varaždinka Dorotea Strelec s 373 glasa.

Razina države

Nakon prebrojanih 99,43 posto glasova, predsjednik HDZ-a Andrej Plenković osvojio je, kao nositelj liste u I. izbornoj jedinici, 32.874 preferencijalna glasa, a više od njega dobio je Ivan Anušić, prvi na listi u IV. jedinici, osvojivši 37.520 glasova.

U koaliciji Rijeke pravde najviše preferencijalnih glasova osvojio je Siniša Hajdaš Dončić (21.755), Peđa Grbin (19.844), Arsen Bauk (16.733), Boris Lalovac (13.161) i Mišel Jakšić (12.683).

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje