Povežite se s nama

U fokusu

U Coningu kriminalističko istraživanje

Objavljeno:

- dana

Već 14 dana štrajkaju Coning, Congama i Coning Ekologija

U Coning je ušla policija. To nam je službeno potvrđeno iz PU varaždinske, čiji policijski službenici provode kriminalističko istraživanje vezano uz prvu prijavu koju suzaposlenici poslali DORH-u prije tjedan dana protiv članova Uprave i nadzornih odbora zbog neisplate plaća, ali u interesu istrage za sada nema nikakvih detalja.

Zbog neisplate sedam plaća već četrnaest dana štrajka osamdesetak zaposlenika Coninga, Congame i Coning Ekologije koji čine većinu od 145 zaposlenika Coning Grupe koja je do prije pet godina imala gotovo 500 zaposlenika.

– Zadnja isplata je bila u listopadu za lipanj, i to samo za pola mjeseca. Krajem prošle godine ostali smo bez grijanja koje su nam htjeli i jučer isključiti. Radili smo u kaputima i na 14 °C, tako da nam nitko ne može predbacivati da nismo imali ili nemamo volje za rad, no sada se pitamo za koga smo to radili. Kad god smo direktora Ptičeka zamolili da nam otvoreno veli kakvi su planovi sa zaposlenicima, nikada nismo dobili odgovor. Stoga zaključujemo da se sve radi kako bi zaposlenici sami otkazivali ugovore o radu jer tako ne mogu ostvariti pravo na otpremninu. Apeliramo na Upravu da konačno veli istinu, da konačno otkrije što je utvrdila strana konzultantska kuća koja je angažirana da snimi financijsko stanje grupe, da vidimo radi li se o gripi li karcinomu poduzeća, što je izglednije – ustvrdila je Božena Puček, članica štrajkačkog odbora u Coningu tijekom susreta s novinarima u prostorijama varaždinskog SSSH.

Mladen Zemljić iz Sindikata graditeljstva Hrvatske rekao je da je Coning u teškoće zapao još prije dvije godine kada su zaposlenici pristali na smanjenje plaća za maksimalno 25 posto samo da se sačuvaju radna mjesta.

– O programu zbrinjavanja dijela zaposlenika tada nisu htjeli ni čuti jer su rekli da imaju stručne zaposlenike. Tada smo dobili obećanje Uprave Coninga da će se prodati slobodne nekretnine i da će isplata plaća biti redovna, ali od toga nije bilo ništa. Plaće su počele sve više kasniti i tako smo došli u sadašnju situaciju kada do izražaja dolazi bahatost. Tako zaposlenici ne mogu vidjeti ni stanje godišnjih odmora ni prekovremene koji se pretvaraju u stimulacije koje se ne isplaćuju – rekla je Nevenka Poljak iz SSSH.

Isplata plaća, kako je naglašeno, i dalje je neizvjesna jer cijelo vrijeme štrajka nema razgovora s Upravom Coninga, a ni tvrtka ne radi.

– Zaposlenici vegetiraju. Ne samo da nema poslovnih aktivnosti, nego ne radi ni porta, kao ni restoran poduzeća, a čak su i zahodi ostali bez osnovnih potrepština. Još nam je lani rečeno da naše plaće ovise o ishodu spora s Ministarstvom vanjskih poslova. No riječ je o spornom potraživanju čiji ishod ne očekujemo tako skoro zbog mogućnih žalbi, a kada bi kojim slučajem brzo bio okončan, ne bismo dobili dovoljno za sve neisplaćene plaće budući da za njih treba već desetak milijuna kuna. No ako je to jedini način isplate plaća, onda je to žalosno – rekao je Srećko Vidaček, predsjednik Štrajkačkog odbora, dodavši da u štrajku nisu djelatnici hotela Trakošćan vjerojatno zato jer imaju ugovore na određeno vrijeme.

Vidaček je posebno upozorio da se u Coningu previše trošilo na stvari koje nisu nužne, osobito ne u vrijeme krize građevinskog sektora.

– Menadžeri su trošili kako su htjeli, odnosno kao pijani milijarderi. U tri godine uzelo se sedam novih vozila za menadžere koji voze na leasing Tuareg, pa i Audi karavan s 400 konja, koji se i danas otplaćuju, dok za naše plaće nema novaca. Nažalost, to je i za predstečajnog upravitelja normalno – upozorila je Vesna Sekulić Modrić, članica Štrajkačkog odbora.

Kriza u Coningu, kako je rečeno, bilo je i prije, ali Coning se uspijevao cijelo vrijeme izvlačiti kreditima koji su potrošeni za uređenje hotela Trakošćan i Pagus te gradnju stanova u Samoboru gdje još nije ništa prodano.

– Koliki su točno dugovi, ne znamo, niti kako se misle vratiti jer ne radimo niti ima slobodnih nekretnina koje su sve založene za kredite. Nije nam poznato ni tko je plaćao vozača koji je još prije desetak godina otišao iz Coninga za Čačićem. To bi trebalo pitati Upravu – rekao je Vidaček odgovarajući na upit je li Coning plaćao vozača Čačića i dok je on otišao u politiku.

Izvor:
Foto: rt

U fokusu

Niste sigurni na koje biralište sutra trebate izaći? Ovdje provjerite koje je vaše biračko mjesto

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Sutra, 17. travnja, održavaju se parlamentarni izbori. Birališta se otvaraju u 7 sati i moći će se glasovati do 19 sati.

Službena promidžba završila je u ponoć, nakon čega je u Hrvatskoj nastupila izborna šutnja. Na parlamentarnim izborima bira se 151 zastupnik i to u 12. izbornih jedinica. Varaždinska, Međimurska, Krapinsko – zagorska i mali dio Zagrebačke županije pripada III. izbornoj jedinici.

Tako je u našoj izbornoj jedinici predano čak 16 pravovaljanih kandidacijskih listi parlamentarnih stranaka i nezavisnih lista. S obzirom da postoji mogućnost preferencijalnog glasanja, u srijedu 17. travnja, moći ćete zaokružiti bilo koje od 224 ponuđenih imena kandidata. Druga je mogućnost naravno zaokružiti samo broj liste.

Svi oni koji žele provjeriti svoje podatke u registru birača te koje je točno njihovo biračko mjesto mogu to učiniti na posebnim stranicama Ministarstva uprave.

Ukoliko niste sigurni, provjerite na kojoj je adresi vaše biračko mjesto. Popis svih biračkih mjesta po izbornim jedinicama možete pronaći OVDJE.

Nastavite čitati

U fokusu

Varaždinska županija, Mali Bukovec i Bukotermal kreću u realizaciju prve geotermalne elektrane na sjeveru Hrvatske

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Varaždinska županija, Općina Mali Bukovec i njihova tvrtka Bukotermal kreću s projektiranjem i ishođenjem dozvola za izgradnju prve geotermalne elektrane na sjeveru i druge u Hrvatskoj.

Bukotermal je, naime, ostvario i posljednji uvjet da se krene u realizaciju ovog najvećeg projekta u povijesti Varaždinske županije: potpisan je ugovor s INA-om o kupoprodaji zemljišta na kojem se nalazi bušotina Lunjkovec-1, čime su riješeni svi imovinsko-pravni odnosi.

– Riječ je o čestici koja je izrazito važna jer se na njoj nalazi bušotina Lunjkovec-1 koja će u proizvodnji električne energije služiti kao utisna bušotina za povrat ohlađene vode natrag u geotermalni rezervoar, odnosno u geotermalno ležište. Riješeni imovinsko-pravni odnosi sada omogućuju projektiranje i ishođenje građevinske dozvole za izgradnju geotermalne elektrane, vrelovoda te pripadajućih naftno-rudarskih, elektro-energetskih i strojarskih objekata. Također, kupnja ovog zemljišta je važna i za projektiranje te ishođenja lokacijskih, naftno-rudarskih i građevinskih dozvola za nove parove proizvodno–utisnih bušotina, jer se upravo na tom zemljištu planiraju dvije nove utisne bušotine – navodi direktor Bukotermala Alen Požgaj.

Ovo važno ulaganje se pokreće nakon što su istraživanja potvrdila da se na eksploatacijskom polju Lunjkovec – Kutnjak na dubini od 2.345 metara nalazi nalazište geotermalne vode topline 142 stupnja Celzija, što je odličan potencijal za proizvodnju električne energije.

Uz proizvodnju električne energije, moći će se koristiti toplinska energija snage oko 90 megavata u agrotermalne svrhe, odnosno za grijanje staklenika i plastenika za proizvodnju cvijeća, voća i povrća.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje