Povežite se s nama

U fokusu

U Domu umirovljenika neplaćanje smještaja više se neće tolerirati

Objavljeno:

- dana

ALARMANTNO

U Domu za starije i nemoćne osobe Varaždin smješteni su i umirovljenici za koje čak osam godina nitko nije platio smještaj. To više neće biti moguće.

Korisnici Doma za koje dva mjeseca zaredom neće biti podmireni troškovi boravka, iz ustanove će morati iseliti. Ova drastična mjera rezultat je ogromnih potraživanja koji su premašili pola milijuna kuna. Točnije, dug za smještaj se ovaj mjesec popeo na 570 tisuća kuna.

Nemaju za hranu

Da je riječ o ogromnom iznosu, dovoljno govori podatak da je ustanovi, čiji je osnivač Varaždinska županija, mjesečno za normalno poslovanje potrebno nešto više od milijun kuna, a zbog dugovanja korisnika, Dom je dužan čak par stotina tisuća kuna. Situacija je kritična, jer su najviše dužni za hranu i energente.

Ravnateljica Doma Tamara Ljubić zbog toga je prošli tjedan organizirala obiteljski sastanak, na kojem je obveznike plaćanja obavijestila o primjeni novih mjera, koja će se primijenjivati bez iznimke. Za sve korisnike pripremljeni su novi ugovori o međusobnim pravima i obvezama s vrlo jasnim i strogim pravilima, u kojima se jasno navodi da se smještaj mora platiti do kraja tekućeg mjeseca. Međutim, nije to sve: novim ugovorima djeca, odnosno drugi obveznici plaćanja morat će redovito posjećivati svoje roditelje!

 

Žalosno: veliki broj djece godinama nije došao posjetiti svoje roditelje

Ujedno će morati voditi brigu o organizaciji njihovog liječenja izvan Doma, primjerice u bolnici, kao i voditi brigu o njihovim osobnim potrebama poput higijene i džeparca.
– Nemamo izbora. Velika većina djece nije došla godinama u Dom. Išlo se na utuženja, pisalo ovrhe, molili smo, apelirali na savjest, emocije… Zvučat će grubo, ali mi nismo besplatna socijalna ustanova. Dom mora svaki mjesec osigurati 80 posto vlastitih prihoda, dok su 20 posto dotacije iz proračuna – rekla je Tamara Ljubić.

Neodgovornost

Ističe da više jednostavno ne mogu tolerirati da netko u Domu boravi besplatno. – Ne možemo riskirati da 360 ljudi izgubi smještaj zbog neodgovornih osoba, koje su očigledno “zaboravile” da na kilometar od njih žive njihovi roditelji koje moraju zbrinuti. Prepustili su to drugima i prebacili troškove. Samo za plaće naših djelatnika izdvaja se 1.134 kune po krevetu u dvokrevetnoj sobi. Pribrojimo li tome 1.269 kune materijalnih rashoda, od kojih su najveći troškovi energenata, cijena boravka u stacionaru košta točno 2.568 kuna, a u dvokrevetnoj sobi stambenog djela gotovo 2.000 kuna – objasnila je.

Česi: Starci neće završiti na ulici

– Većina korisnika Doma nisu tamo smješteni preko Centra. Prvi put čujem da je situacija alarmantna. Naravno da nećemo dozvoliti da bilo tko završi na cesti. Država jedno vrijeme može pokrivati troškove, ali neplatiša tada nema šanse izvući se. Djeca su Zakonom o socijalnoj skrbi dužna uzdržavati roditelje, jednako kao što su roditelji dužni uzdržavati maloljetnike. Ako se odvoje od njih, dužni su plaćati alimentaciju. Dakle, kad dijete roditelja smjesti u Dom, nije dužan samo Ustanovi nego je i zakonom obavezan plaćati uzdržavanje. Mnoga djeca to ne shvaćaju. Ali shvatit će kad im svi računi dođu na naplatu – upozorava Siniša Česi, ravnatelj Centra za socijalnu skrb Varaždin.

Izvor:
Foto:

U fokusu

Zbog krize u Njemačkoj drvoprerađivači smanjili proizvodnju, Požgaj grupa našla nova tržišta

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Kako je drvno-prerađivačku industriju i graditeljstvo pogodila kriza, ponajprije u Njemačkoj, čini se da se po prvi put događa da Hrvatske šume ne mogu prodati predviđenu količinu trupaca. Odnosno, prema nekim informacijama do kojih je došao Lider, imaju višak.

Pad narudžbi je očekivan, jer nakon štete izazvane olujnim nevremenom uslijedila je kriza u Njemačkoj koju sve više osjećaju i druge europske zemlje. Potvrđuje to i čelni čovjek Požgaj grupe Nikola Požgaj koji kaže da se pad narudžbi mogao očekivati čak i da krize u Njemačkoj nije bilo s obzirom na to da su 2021. i 2022. bile rekordne godine u proizvodnji i izvozu drvno-prerađivačke industrije.

Naime, to su godine nakon pandemije kada su kupci nastojali popuniti skladišta robom koju su k tome plaćali skuplje, pa kad su se trgovci namirili, bilo je za očekivati pad bez obzira na krizu u Njemačkoj.

Doduše, on ne vjeruje da je došlo do ukupnog pada narudžbi drvnoprerađivačkih proizvoda i posljedično tome pojave viška trupaca zbog toga, nego kao jedini mogući uzrok neprodanih trupaca vidi u spomenutoj vjetrolomnoj oluji koja je oštetila mnoga stabla.

– Nisam siguran da ima viška trupaca u Hrvatskim šumama jer ih i oni režu onoliko koliko treba. Ako bi ih rezali više, to bi značilo da trupci negdje leže i postoji opasnost da počnu trunuti. Ali u HŠ najbolje znaju taj podatak, a ono što se može reći jeste da je s nekih tržišta, tu prvenstveno mislim na njemačko, naručeno manje drvno-prerađivačke robe u zadnje vrijeme – kaže Požgaj.

No dodao je da Požgaj grupa i dalje radi s istim kapacitetom, odnosno, pad njemačkih narudžbi nadomještaju novim narudžbama iz drugih zemalja.

Više o svemu pročitajte OVDJE

Nastavite čitati

U fokusu

Poznat je datum kad kreće isplata povrata poreza

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Porezna uprava objavila je da isplata povrata poreza na dohodak kreće 2. svibnja. Pravo na povrat ima čak 830.122 porezna obveznika, a rješenje Porezne uprave počet će stizati od današnjeg dana.

-Na nivou Republike Hrvatske, sa stanjem na dan 15.04.2024. godine,  u postupku utvrđivanja godišnjeg obračuna poreza na dohodak za 2023. godinu kod ukupno 830.122 porezna obveznika utvrđena je razlika više uplaćenog poreza i prireza na dohodak za povrat u iznosu od 332.811.592,99 eura, dok je kod 97.512 poreznih obveznika utvrđena obveza za uplatu poreza na dohodak i prireza na dohodak u iznosu 35.290.255,23 eura – stoji u priopćenju Porezne uprave.

Temeljem godišnjeg obračuna poreza na dohodak za 2023. godinu ukupno će 212.438 poreznih obveznika – mladih osoba ostvariti pravo na povrat više uplaćenog poreza na dohodak i prireza poreza na dohodak s osnove umanjenja poreza fizičkim osobama, od toga 83.528  osoba do 25 godina života u iznosu od  75.881.564,42 eura, odnosno 128.910 mladih osoba od 26 do 30 godina života u iznosu od  100.127.481,51 eura.

Ostatak priopćenja donosimo u nastavku:

Obavijest o privremenim poreznim rješenjima u svezi povrata poreza na dohodak za 2023. građani će početi dobivati od 22. travnja 2024. u svoje Korisničke pretince u sustav eGrađani (https://gov.hr/?lang=hr), a Porezna uprava će tijekom svibnja započeti s dostavom rješenja poštom na adrese prebivališta ili uobičajenog boravišta.

Povrati poreza izvršavat će se onim poreznim obveznicima koji ispunjavaju uvjete za povrat, kontinuirano prema redoslijedu kojim će se izdavati rješenja.

Visina povrata poreza ovisi o visini uplaćenog poreza i prireza, olakšicama na koje porezni obveznik ima pravo, te godinama života za mlade osobe (do 30 g.).

Očekuje se da će većina povrata po godišnjem obračunu poreza na dohodak za 2023. godinu u posebnom postupku biti izvršena do kraja svibnja 2023. godine.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje