Povežite se s nama

U fokusu

U Prelogu rastu prihodi, dobit, zaposelnost, ulaganja…

Objavljeno:

- dana

Tradicionalno druženje gospodarstvenika i vlasti Grada Preloga

Dok na nacionalnoj razini vlast i poslodavci razmjenjuju oštre riječi potaknuti lošim gospodarskim pokazateljima, sasvim drugačije ozračje u Prelogu, međimurskom gradiću koji ima više nešto više od četiri tisuće stanovnika te više od dvije tisuće radnih mjesta.

Usprkos daljnjem usložnjavaju prilika, preloško gospodarstvo, čiju okosnicu čini prerađivačka industrija, bolje posluju nego lani. Rečeno je to na zajedničkom, tradicionalnom druženju gospodarstvenika i vlasti Grada Preloga.

U šest mjeseci broj zaposlenih povećan je za 2,1 posto u odnosu na isto razdoblje prošle godine, rasli su i prihodi za 0,2 posto, bruto dobiti za 5,4 posto, a izvoz za čak devet posto. I to je većinom posljedica boljeg rada u preloškoj prerađivačkoj industriji koja je izvozno orijentirana.

„Gospodarstvo je stup razvoja svake sredine, pa tako i Preloga, stoga vam se zahvaljujem i čestitam na rezultatima, rekao je Dragutin Glavina, preloški gradonačelnik i saborski zastupnik, obraćajući se okupljenim obrtnicima i poduzetnicima od kojih je velika većina poslovala s dobiti.

Na području Prelog, koji nema prireza, posluje 102 obrtnika i 204 tvrtke s 2080 zaposlenih koje su prošle godine ostvarile 1,52 milijardi kuna prihoda te 34 milijuna kuna neto dobiti. Značajan dio prihoda otpada na tvrtke u stranom vlasništvu, kao što su američki LPT ili HESPO koji djeluje u sklopu švedske Hilding Anders Grupe. Dok su strana ulaganja gotovo zamrla u nas, Prelog je i ove godine otvorio postao gradilište. U Industrijskoj zoni Sjever  austrijska obućarska tvrtka Poul Green gradi pogone, a na tome se neće stati.

– Vaša je prednost i to što ste postali magnet za ulagače – poručio je međimurski  župan Ivan Perhoč okupljenima na skupu kojim je prevladavao optimizam.

Izvor: prelog.hr
Foto: Siniša Sović

U fokusu

FOTO Mraz uništio kulture i na području Varaždinske županije

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Pad temperature proteklih nekoliko dana opet je pogodio poljoprivrednike.

Naime, tijekom 21. i 22. travnja na nekim je mjestima temperatura otišla u minus, a povrće i voće oštetio je mraz.

– Šteta od mraza je 100 % i to drugu godinu zaredom. U ponedjeljak, 22. travnja, ujutro u voćnjaku je bilo – 3 stupnja – rekao nam je proizvođač jabuka, krušaka i šljiva te vinogradar Josip Žmegač iz Donje Voće.

Predsjednik Kriznog stožera Hrvatske voćarske zajednice (HVZ) Željko Ledinski upozorio je kako veliki problem voćarima predstavlja to što osiguravajuća društva nisu željela osiguravati štete od mraz za ovu godinu.

Ove fotografije su sa Žmegačevog imanja u Donjoj Voći, ali kako saznajemo štete od mraza je bilo na području susjednih općina kao i diljem Hrvatske.

Nastavite čitati

U fokusu

Državni revizori utvrdili hrpu nepravilnosti u poslovanju Međimurske županije

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: Ilustracija

Revizori su u Međimurskoj županiji utvrdili poduži popis onoga što je napravljeno krivo, a Matija Posavec, u službenom očitovanju kaže da je dio nepravilnosti u međuvremenu već ispravljen.

Sada je objavljeno i službeno izvješće Ureda državne revizije u kojem mu se nalaže što sve mora promijeniti u poslovanju županije. Zbog utvrđenih nepravilnosti Međimurska županija je za 2022. dobila uvjetno mišljenje, piše n1info.hr.

Među ostalim, revizori su otkrili da u poslovnim knjigama Međimurske županije rashodi u iznosu od 2.837.430 kuna odnosno nešto više od 378 tisuća eura nisu evidentirani na propisanim računima Računskog plana. Osim toga, pogrešno su iskazani i u financijskim izvještajima.

Također, tijekom 2022. Međimurska županija naručila je razne usluge od tvrtki u svom vlasništvu. Računi su im plaćeni, no revizori su utvrdili da za gotovo 1,6 milijuna kuna odnosno oko 212 tisuća eura nije bilo priloženih specifikacija.

Otkriveni su i ozbiljni propusti u ugovoru o financiranju Županijske bolnice. U pitanju je ugovor za sufinanciranje dijela troškova projekta “Rekonstrukcija i opremanje bolnice za potrebe dnevne bolnice i jednodnevne kirurgije”. Županija je, prema revizorskom izvješću, u prijašnjim razdobljima Županijskoj bolnici doznačila 8.343.804 kuna odnosno oko 1,1 milijun eura, a od 2021. prestala je plaćati preuzetu obvezu sufinanciranja. Krajem 2022. ostao je dug od 6,4 milijuna kuna odnosno oko 855 tisuća eura, ali on nije evidentiran u poslovnim knjigama niti je iskazan u financijskim izvještajima. Županijska bolnica je iz vlastitih sredstava podmirila ovaj iznos, umjesto Međimurske županije.

Više čitajte OVDJE.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje