Povežite se s nama

U fokusu

O zapošljavanju u varaždinskim školama odlučuju Parlaj, Lorbek, Hehet, Pajtlar…

Objavljeno:

- dana

HNS I SDP U ŠKOLSKIM ODBORIMA

Politika je naveliko u školama. Kao što je već poznato, direktor Varkoma Vlado Vlašić i financijski direktor te tvrtke Ratko Špirelja, obojica iz HNS-a, od prosinca prošle godine sjede u Školskom odboru Gospodarske škole Varaždin, a njihov stranački kolega, tajnik županijskog HNS-a i član Nadzornog odbora Varkoma Zlatan Mošmondor imenovan je u čak dva školska odbora: OŠ Ljubešćica i OŠ Visoko.

Župan Predrag Štromar je prošle godine u ime Varaždinske županije kao osnivača u školske odbore osnovnih i srednjih škola imenovao nove članove, a među njima su se našli, posebno u školskim odborima srednjih škola, i brojni drugi poznati članovi HNS-a, ali i članovi SDP-a, stranke s kojom zajedno obnašaju vlast u Varaždinskoj županiji.

Parlaj, Vrdoljak, Šipek. Lorbek, Hehet… 

Prema Zakonu o odgoju i obrazovanju osnovnih i srednjih škola, u školskim odborima, uz predstavnika Radničkog vijeća, nastavnika i roditelje, sjede po tri člana iz redova osnivača, a među njima se našao i Enriko Parlaj, HNS-ov gradski vijećnik i direktor  tvrtke Slobodne zona Varaždin koja će se preimenovati i nastaviti baviti istom djelatnosti kao i sada.

– Novi članovi školskih odbora osnovnih i srednjih škola u ime Varaždinske županije imenovani su u prosincu 2016. i to na mandat od četiri godine

Njega je župan imenovao u školski odbor Elektrostrojarske škole Varaždin, u kojem je još i ravnatelj Centra za odgoj i obrazovanje “Tomislav Špoljar” Marin Vučić, inače HNS-ov kandidat iz 2014. godine za Europski parlament.

Dubravko Vrdoljak, direktor Vartopa iz HNS-a, član je Školskog odbora Strojarske i prometne škole Varaždin, a Leonardo Lorbek, bivši glasnogovornik županijskog HNS-a, član je Školskog odbora Glazbene škole Varaždin.

U školske odbore srednjih škola “smjestili” su se i zaposlenici Varaždinske županije iz redova HNS-a. Mario Bednarek, viši stručni suradnik za poslove za koncesije u zdravstvenoj zaštiti i socijalnoj skrbi i za poslove Civilne zaštite, imenovan je u Školski odbor Medicinske škole, a Tomislav Pajtlar, savjetnik za protokol Varaždinske županije,  postao je član Domskog odbora Učeničkog doma. U Školski odbor Druge gimnazije Varaždin imenovan je Tomislav Šipek, direktor GARA-e iz HNS-a.

U Školskom odboru Glazbene škole je Ivan Obadić, član Gradskog odbora SDP-a Varaždin, dok je Nada Zadravec, predsjednica Foruma seniora SDP-a Varaždin, imenovana je u Školski odbor Graditeljske, prirodoslovne i rudarske škole.

Njezin stranački kolega, ujedno i predsjednik Gradskog vijeća Grada Varaždina Josip Hehet, sljedeće četiri godine bit će u Školskom odboru Druge gimnazije Varaždin, a potpredsjednik varaždinskog SDP-a Neven Bosilj mjesto je našao u Školskom odboru Prve gimnazije Varaždin.

Važno tko je u njima, makar rade besplatno

Zakonom o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi nije određeno da za svoj rad članovi primaju naknadu. Iz Ministarstva znanosti i obrazovanja poručuju da odluku o tome samostalno donosi osnivač školske ustanove, u ovom slučaju Varaždinska županija, a u njoj tvrde da članovi školskih odbora ne primaju ništa.

Ipak, s obzirom na činjenicu da je školski odbor taj upravlja školom, imenuje ravnatelja, daje prethodnu suglanost u vezi sa sa zasnivanjem radnog odnosa u školskoj ustanovi, donosi Statut i druge opće akte na prijedlog ravnatelja, županu je jako važno tko u njima sjedi, čak i pod cijenu da svi oni za svoj rad ne dobivaju nikakvu naknadu.

ZAŠTO SU VAŽNI ŠKOLSKI ODBORI?

Školski odbor upravlja školom, imenuju ravnatelja i daje suglasnost oko zapošljavanja u školskim ustanovama, pa je važno tko u njemu sjedi. Prema Zakonu o odgoju i obrazovanju, u osnovnim i srednjim školama školski odbor ima sedam članova, od kojih troje imenuje osnivač (Grad ili Županija).

Izvor: RT
Foto: Arhiva

U fokusu

U Općini Sračinec moraju se ponoviti parlamentarni izbori

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: Ilustracija

DIP je 18. travnja održao konferenciju za medije na kojem su govorili i o nepravilnostima na koje su birači naišli tijekom samih izbora.

Otkrili su kako će se u dvije izborne jedinice izbori ponoviti, piše 24sata.hr.

Riječ je o III. i V. izbornoj jedinici, gdje se utvrđene nepravilnosti.

– Što se tiče III. izborne jedinice, riječ je o Općini Sračinec, a odnosi se na listu kandidata u 12 izbornoj jedinici. Što se tiče V. izborne jedinice, radi se o općini Markušica, tamo je pronađeno više glasačkih listića nego što ih je trebalo biti – komentirao je potpredsjednik Povjerenstva Josip Salapić.

Na tim će se biračkim mjestima izbori ponoviti i to ove nedjelje za predstavnika manjina.

Nastavite čitati

U fokusu

Hajdaš Dončić nedodirljiv po broju preferencijalnih glasova, drugi je Matija Posavec, a treći Stričak

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U našoj III. izbornoj jedinici na parlamentarnim izborima 17. travnja glasalo je 218.591 birača, odnosno 62,63 %.

Zanimljivo je pogledati raspored preferencijalnih glasova birača. Da bi kandidati preferencijalno ušli u Sabor morali su skupiti više od 10 posto od ukupnih glasova liste. To ovaj put nije uspjelo nikome iz III. izborne jedinice. Najbliže prolazu bio je Siniša Jenkač, kandidat na listi HDZ-a i partnera koji je s 10 mjesta pokušao ˝uloviti˝ mandat.

Na listi koju predvodi SDP u III. izbornoj jedini najviše preferencijalinih glasova dobio je prvi na listi Siniša Hajdaš Dončić. Cijela lista je dobila 77.793 glasova. Hajdaš Dončić prikupio je 21.765 glasova. Drugi je župan Krapinsko-zagorske županije Željko Kolar s 5760 glasova, a treći predsjednik Reformista Radimir Čačić s 4960 glasova.

U III. izbornoj jedinici lista koju predvodi HDZ dobila je 58.346 glasova. Varaždinski župan Anđelko Stričak dobio je 9599 glasova, na drugom mjestu je gradonačelnik Novoga Marofa Siniša Jenkač s 4934 glasa, a treći je predsjednik HDZ-a Krapinsko – zagorske županije Zoran Gregurović s 4649 glasova.

Nezavisna platforma Sjever (NPS) dobila je ukupno 25.829 glasova. Najviše njih, čak 16.241, pripalo je Matiji Posavcu. Drugi po broju glasova je gradonačelnik Ivanca Milorad Batinić s 1502 glasa, a treći gradonačelnik Ludbrega Dubravko Bilić s 832 glasa.

U Sabor iz III. izborne jednice prvi put ide i “Možemo”, čija je lista dobila 13.229 glasova. Najviše glasova dobio je nositelj Luka Korlaet, odnosno 1773. Varaždinka Dubravka Novak je druga s 1028 glasova, a treća je Varaždinka Dorotea Strelec s 373 glasa.

Razina države

Nakon prebrojanih 99,43 posto glasova, predsjednik HDZ-a Andrej Plenković osvojio je, kao nositelj liste u I. izbornoj jedinici, 32.874 preferencijalna glasa, a više od njega dobio je Ivan Anušić, prvi na listi u IV. jedinici, osvojivši 37.520 glasova.

U koaliciji Rijeke pravde najviše preferencijalnih glasova osvojio je Siniša Hajdaš Dončić (21.755), Peđa Grbin (19.844), Arsen Bauk (16.733), Boris Lalovac (13.161) i Mišel Jakšić (12.683).

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje