Povežite se s nama

U fokusu

Varaždinski čelnici za vlastitu promociju dali 682.000 kuna!

Objavljeno:

- dana

NOVAC POREZNIH OBVEZNIKA

Plaća li se novcem građana Varaždina, točnije poreznih obveznika, predizborna kampanja gradonačelnika Gorana Habuša i bliskih mu suradnika? Iako je prisutna već neko vrijeme, ova sumnja posebno se nametnula nakon što je početkom godine izašao prvi broj besplatne Gradske revije VaraždIN, čiji je nakladnik International press u vlasništvu Igora Čolakovića.

Naime, dvotjednik VaraždIN, koji se tiska na 20 stranica u 23 tisuće primjeraka i besplatno dostavlja na kućne adrese, gotovo da nema niti jednog oglasa zahvaljujući kojima žive drugi besplatni mediji, od televizija i radija do tiskovina. No zato u VaraždINu gotovo da nema teksta koji izravno ili neizravno nije vezan za aktualno gradsko vodstvo, i to uvijek afirmativno, bez ijedne kritičke note jer se sve za vlast neugodne stvari jednostavno prešućuju.

S obzirom na ovakav sadržaj Gradske revije, moguće su dvije stvari: ili je nakladnik silno zaljubljen u varaždinsko gradsko vodstvo pa vidi sve lijepo u Gradskoj vijećnici i nemilice troši vlastiti novac, ili se uopće ne radi o tome, nego o promidžbenom poslu u korist gradske vlasti, osobito gradonačelnika, a na račun građana.

Iako je tvrtka International press 2011. imala 164 tisuće kuna prihoda, što je gotovo dvostruko više nego 2010., pretprošlu poslovnu godinu završila je s gubitkom od oko 10 tisuća kuna. Stoga je vlasnik donio odluku o pokriću gubitka iz zadržane dobiti te dobiti budućeg razdoblja. Prošle godine je, čini se, puno bolje poslovao jer se odlučio na izdavanje besplatnog dvotjednika Gradske revije VaraždIN. Čolaković, naime, tvrdi da njegova tvrtka plaća sve troškove izdavanja revije koji, prema procjenama, mjesečno iznose barem 70 tisuća kuna.

Što rade za Grad?

Aktualna vlast ne da je prekinula žalosnu praksu financiranja medija i agencija, nego ju je proširila

S obzirom na dosadašnje poslovanje te troškove izdavanja i distribucije besplatne tiskovine, a osobito sadržaj Gradske revije VaraždIN, ipak nam se više nego opravdanom činila sumnja da nakladnik posluje s Gradom Varaždinom. Stoga smo, temeljem Zakona o pravu na pristup informacija, zatražili iznose koje je Grad Varaždin platio medijskim i marketinškim kućama. Iz odgovora se vidi da je na račun International pressa iz gradske blagajne od početka siječnja do 19. veljače uplaćeno 17.287,50 kuna. U tom razdoblju Gradska revija VaraždIN izašla je dva puta, ali njezin glavni urednik i vlasnik International pressa tvrdi da taj novac nema veze s tim.

– Radi se o poslu iz prošle godine koji nema nikakve veze s Gradskom revijom – odgovorio nam je Čolaković putem SMS-a opovrgavajući time da se njegova tiskovina financira (i) novcem poreznih obveznika.

Koje mu je to poslove obavljene prošle godine Grad Varaždin platio ove godine, nismo uspjeli saznati. No od Grada Varaždina smo zatražili ugovore na temelju kojih je International pressu te svim ostalim medijskim i marketinškim kućama iz gradske blagajne u 13 mjeseci otišlo ukupno gotovo 700.000 kuna!

Tijekom prošle i ove godine taj je novac dobilo šest tvrtki: VTV, Varaždinske vijesti, Radio Varaždin, International press, IM&C Agencija i D Menagement, varaždinska tvrtka koja također sudjeluje u projektu Gradske revije VaraždIN, a ujedno imaju i portal Aktualno.hr. U razdoblju od 1. siječnja 2012. pa do 19. veljače 2013., Grad Varaždin je najviše dao Varaždinskim vijestima – 184.808,84 kune. Slijedi VTV sa 161.705 kuna, zatim IM&C agencija sa 142.350 kuna, Radio Varaždin s 99.200,04 kune te D Management sa 78.142,00 kune. Prošle godine izdvojeno je 545.026,70 kuna, a ove godine do 19. veljače već 137.216,66 kuna.

Žalosnu praksu (netransparentnog) financiranja medija i osobito marketinških agencija iz gradskog proračuna radi (osobne) promocije, aktualna vlast ne samo da je nastavila, nego i proširila. Iako je Grad Varaždin lani zaposlio još jednu osobu upravo na poslovima informiranja, to nije bila prepreka za angažman International Pressa i zagrebačke IM&C Agencije vlasnice i direktorice Ankice Mamić. Toj agenciji i Varaždinska županija plaća otprilike isti iznos kao i Grad Varaždin. Međutim, zanimljivo je da se Županija nalazi na popisu njihovih klijenata, ali Grada Varaždina nema.

Stavka o promidžbi – nestala

Jesu li izdvajanja za usluge marketinških agencija i medijskih kuća opravdani, točnije sukladni gradskom proračunu? – Prilikom rebalansa proračuna za 2012. i donošenja proračuna za 2103. godinu, što je bilo istog dana, uočio sam u Upravnom odjelu za poslove gradonačelnika stavku „Promidžba grada i ostale manifestacije“ s troškovima od 546.170 kuna. Sjećam se da sam u raspravi o nacrtu proračuna za 2013. na kolegiju kod gradonačelnika uočio da je ta stavka bila drastično povećana, čini mi se na oko 900.000 kuna. Tom prilikom rekao sam da je to sigurno zbog izbora i da to ne smatram korektnim. Vjerojatno upravo zbog mog prigovora stavka o promidžbi Grada je nestala u prijedlogu proračuna koji se našao na Gradskom vijeću, a u Odjelu gradonačelnika ostale su dvije nove stavke – protokol s 90.000 kuna i informiranje sa 120.000 kn. Dakle, ukupno 210.000 kuna. Ostalo što je bilo predviđeno za promidžbu je “prebačeno” negdje drugdje u proračunu. Očigledno, riječ je o klasičnoj netransparentnosti proračuna – kaže prof. dr. Robert Podolnjak, nezavisni vijećnik.

“S Gradom nemamo ništa!”

– Nemamo ništa s Gradom Varaždinom, izuzev molbe za Ugovor o medijskom praćenju, ali takav zahtjev predalo je još nekoliko medija, koliko znam, i vaš – kaže Igor Čolaković, izdavač i glavni urednik Gradske revije VaraždIN, koji je za suradnike u VaraždINu izabrao novinare s portala Aktualno.hr u vlasništvu tvrtke D Management.
Čolakovića smeta što se njegova tiskovina koja je izašla u zahtjevna vremena doživljava kao dio predizborne kampanje Gorana Habuša i suradnika budući da je „samo želio biti drukčiji od drugih“. – Sada je pravo vrijeme za početak jer imamo vremena polako se uhodavati dok traje kriza tako da kasnije ne moramo „trčati“. Kad kriza prestane, mi ćemo biti već etablirani na tržištu, a budući da Hrvatska 1. srpnja ulazi u EU, nadamo se profilaciji na regionalnom povezivanju. Naravno da računamo na oglašivače. Ali, koliko vidite, izlazimo u skromnom izdanju i na jeftinom papiru, pa troškovi i nisu veliki. Radim sam uz pomoć nekoliko kolega s Aktualno.hr. Prvi broj tiskan je o vlastitom trošku. Dosta mi je da se Varaždin, koji ima toliko toga za ponuditi, odjednom uglavnom prezentira kao grad smeća. Cilj je napraviti pozitivne novine koje će pisati i o onome lijepome u gradu, što je totalno „prekrilo smeće“. Varaždin sada ima tri tjednika koji su gotovo identični, pa vjerujem da ima prostora za novine poput naših. Također se nadam da će grad i oglašivači prepoznati naše namjere – ističe Čolaković.

Izvor:
Foto:

U fokusu

Poznat je datum kad kreće isplata povrata poreza

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Porezna uprava objavila je da isplata povrata poreza na dohodak kreće 2. svibnja. Pravo na povrat ima čak 830.122 porezna obveznika, a rješenje Porezne uprave počet će stizati od današnjeg dana.

-Na nivou Republike Hrvatske, sa stanjem na dan 15.04.2024. godine,  u postupku utvrđivanja godišnjeg obračuna poreza na dohodak za 2023. godinu kod ukupno 830.122 porezna obveznika utvrđena je razlika više uplaćenog poreza i prireza na dohodak za povrat u iznosu od 332.811.592,99 eura, dok je kod 97.512 poreznih obveznika utvrđena obveza za uplatu poreza na dohodak i prireza na dohodak u iznosu 35.290.255,23 eura – stoji u priopćenju Porezne uprave.

Temeljem godišnjeg obračuna poreza na dohodak za 2023. godinu ukupno će 212.438 poreznih obveznika – mladih osoba ostvariti pravo na povrat više uplaćenog poreza na dohodak i prireza poreza na dohodak s osnove umanjenja poreza fizičkim osobama, od toga 83.528  osoba do 25 godina života u iznosu od  75.881.564,42 eura, odnosno 128.910 mladih osoba od 26 do 30 godina života u iznosu od  100.127.481,51 eura.

Ostatak priopćenja donosimo u nastavku:

Obavijest o privremenim poreznim rješenjima u svezi povrata poreza na dohodak za 2023. građani će početi dobivati od 22. travnja 2024. u svoje Korisničke pretince u sustav eGrađani (https://gov.hr/?lang=hr), a Porezna uprava će tijekom svibnja započeti s dostavom rješenja poštom na adrese prebivališta ili uobičajenog boravišta.

Povrati poreza izvršavat će se onim poreznim obveznicima koji ispunjavaju uvjete za povrat, kontinuirano prema redoslijedu kojim će se izdavati rješenja.

Visina povrata poreza ovisi o visini uplaćenog poreza i prireza, olakšicama na koje porezni obveznik ima pravo, te godinama života za mlade osobe (do 30 g.).

Očekuje se da će većina povrata po godišnjem obračunu poreza na dohodak za 2023. godinu u posebnom postupku biti izvršena do kraja svibnja 2023. godine.

Nastavite čitati

U fokusu

Gong: “Milanović se ne ponaša kao odgovoran državnik, a Ustavni sud ne djeluje kao čuvar Ustava“

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Gong smatra da se Ustavni sud svojim loše obrazloženim upozorenjem predsjedniku Milanoviću stavio iznad Ustava.  Ako predsjednik Republike podnese ostavku, ništa ne smije sprječavati izabrane zastupnike Sabora da odaberu Milanovića za predsjednika Vlade.

Tako u jučerašnjoj objavi ove organizacije civilnog društva koja je usmjerena unaprjeđenju demokratskih procesa i institucija te demokratske političke kulture podsjećaju da većina na Ustavnom sudu smatra da je predsjednik svojim sudjelovanjem u kampanji kontinuirao kršio Ustav.

. No Ustavni sud nikad nije donio odluku da je predsjednik kršio Ustav. Dapače, većina ustavnih sudaca ističe kako rezultati izbora nisu na bilo koji način sporni. Nejasno je stoga, kako izostanak bitne povrede može za posljedicu imati drakonsku kaznu koja nije predviđena nijednom odredbom Ustava. Svojim zaključkom prijete uskratom političkih prava Zoranu Milanoviću, i volji zastupnika da biraju tko će biti mandatar – ističu u Gongu.

I dodaju:

„U skladu s njegovom ulogom čuvara stabilnosti državne vlasti, Zoran Milanović morao je dati ostavku na mjesto predsjednika države kada se odlučio sudjelovati u parlamentranim izborima. Predsjednik države to nije učinio nego je čak i najavljivao svoje buduće ministre. Važna ustavna uloga predsjednika jest povjeravanje mandata za sastavljanje Vlade. Kako taj proces može biti nepristran, ako Milanović s pozicije predsjednika pomaže jednoj strani u sastavljanju većine?“

Tvrde i da je Ustavni sud po svojoj već ustaljenoj praksi, na koju su već upozoravali kroz slučaj Markovog trga, propustio kvalitetno i precizno argumentirati odluku.

– I to odluku koja je po svojoj formi upozorenje protiv kojeg nema pravnog lijeka, stoga ni mogućnosti predsjedniku da se eventualno obrati Europskom sudu za ljudska prava. Sud izriče zabrane na temelju paušalnog pozivanja na određene ustavne norme, dok u isto vrijeme navodi da tijekom cijelog predizbornog razdoblja predsjednik svojim ponašanjem nije napravio značajan utjecaj na ishod izbora – zaključuju u Gongu.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje