Povežite se s nama

U fokusu

Veće plaće tetama u gradskom vrtiću, u proračunu osigurano dodatnih 500.000 kuna

Objavljeno:

- dana

POTPISAN NOVI KOLEKTIVNI UGOVOR

Odgojiteljice Dječjeg vrtića Varaždin imat će više plaće. To im omogućava novi Kolektivni ugovor za radnike u predškolskoj ustanovi Dječji vrtić Varaždin, koji je potpisan danas u Varaždinu između predstavnika Grada Varaždina te predstavnica iz dva sindikata, Sindikata radnika u predškolskom odgoju i obrazovanju Hrvatske (SRPOOH) i Sindikatu odgoja i obrazovanja Hrvatske (SOOH) koji su sudjelovali u pregovorima.
 

Upravo su plaće bile glavni “kamen spoticanja” u kolektivnim pregovorima koji su počeli još 2012. Prema aktualnom Zakonu o predškolskom odgoju i obrazovanju zaposlenici u javnim predškolskim ustanovama, dakle onima kojima su osnivač država, županija, grad ili općina, ne mogu imati niže plaće nego zaposlenici u osnovnim školama za istu stručnu spremu, što dosad nije bio slučaj.

Plaće izjednačene s onima u osnovnoškolskom obrazovanju

– Sada su plaće izjednačene s onima u osnovnoškolskom obrazovanju, odnosno, koeficijent po kojima se obračunavaju plaće povećan je sa 1,16 na 1.23. Za to povećanje Grad Varaždin je rebalansom proračuna osigurao 500.000 kuna – rekao je zamjenik varaždinskog gradonačelnika Vjeran Radelić, predsjednik Povjerenstva za pregovaranje o Kolektivnom ugovoru za djelatnost predškolskog odgoja i obrazovanja.

Prosječna plaća od 1. siječnja ove godine iznosi 9.300 kuna brutto, što je 400 kuna više nego dosad 

Tako prosječna plaća 89 odgajatelja u gradskom vrtiću koji pohađa 760 djece od 1. siječnja ove godine iznosi 9.300 kuna brutto, odnosno, 400-ak kuna više nego dosad.

Gradonačelnik Goran Habuš rekao je kako će sada za plaće zaposlenika gradskog vrtića godišnje “trošiti” 12,7 milijuna kuna.

– Pri tome 10,7 m” izdvaja direktno iz proračuna za plaće djelatnika, a dva milijuna kuna je od uplata roditelja. – rekao je Habuš.

I predstavnice sindikata zadovoljne su s konačnim potpisivanjem Kolektivnog ugovora.

– Kroz novi Kolektivni ugovor uspjeli smo zaštiti stečena prava i poboljšati materijalni status odgajatelja koji su dosad bili potplaćeni. No, pred nama je novi proces kojim ćemo se boriti za poboljšanje materijalnih prava radnika u Dječjem vrtiću Varaždin – rekla je Marina Babić, povjerenica sindikata odgoja i obrazovanja Hrvatske u Dječjem vrtiću Varaždin.

Porast koeficijenata po kojima se obračunavaju plaće odnosi se na odgajatelje, odgajatelje-mentore i odgajatelje savjetnike.

– Svi ostali zaposlenici ostaju na dosadašnjoj razini, odnosno, njima se plaće neće smanjiti – poručila je Jasenka Husnjak, ravnateljica Dječjg vrtića Varaždin.

 

Izvor:
Foto: Ivan Agnezović

U fokusu

FOTO Mraz uništio kulture i na području Varaždinske županije

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Pad temperature proteklih nekoliko dana opet je pogodio poljoprivrednike.

Naime, tijekom 21. i 22. travnja na nekim je mjestima temperatura otišla u minus, a povrće i voće oštetio je mraz.

– Šteta od mraza je 100 % i to drugu godinu zaredom. U ponedjeljak, 22. travnja, ujutro u voćnjaku je bilo – 3 stupnja – rekao nam je proizvođač jabuka, krušaka i šljiva te vinogradar Josip Žmegač iz Donje Voće.

Ove fotografije su s njegovog imanja u Donjoj Voći, ali kako saznajemo štete od mraza je bilo na području susjednih općina kao i diljem Hrvatske.

Nastavite čitati

U fokusu

Državni revizori utvrdili hrpu nepravilnosti u poslovanju Međimurske županije

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: Ilustracija

Revizori su u Međimurskoj županiji utvrdili poduži popis onoga što je napravljeno krivo, a Matija Posavec, u službenom očitovanju kaže da je dio nepravilnosti u međuvremenu već ispravljen.

Sada je objavljeno i službeno izvješće Ureda državne revizije u kojem mu se nalaže što sve mora promijeniti u poslovanju županije. Zbog utvrđenih nepravilnosti Međimurska županija je za 2022. dobila uvjetno mišljenje, piše n1info.hr.

Među ostalim, revizori su otkrili da u poslovnim knjigama Međimurske županije rashodi u iznosu od 2.837.430 kuna odnosno nešto više od 378 tisuća eura nisu evidentirani na propisanim računima Računskog plana. Osim toga, pogrešno su iskazani i u financijskim izvještajima.

Također, tijekom 2022. Međimurska županija naručila je razne usluge od tvrtki u svom vlasništvu. Računi su im plaćeni, no revizori su utvrdili da za gotovo 1,6 milijuna kuna odnosno oko 212 tisuća eura nije bilo priloženih specifikacija.

Otkriveni su i ozbiljni propusti u ugovoru o financiranju Županijske bolnice. U pitanju je ugovor za sufinanciranje dijela troškova projekta “Rekonstrukcija i opremanje bolnice za potrebe dnevne bolnice i jednodnevne kirurgije”. Županija je, prema revizorskom izvješću, u prijašnjim razdobljima Županijskoj bolnici doznačila 8.343.804 kuna odnosno oko 1,1 milijun eura, a od 2021. prestala je plaćati preuzetu obvezu sufinanciranja. Krajem 2022. ostao je dug od 6,4 milijuna kuna odnosno oko 855 tisuća eura, ali on nije evidentiran u poslovnim knjigama niti je iskazan u financijskim izvještajima. Županijska bolnica je iz vlastitih sredstava podmirila ovaj iznos, umjesto Međimurske županije.

Više čitajte OVDJE.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje