Povežite se s nama

U fokusu

Otišle mecene iz HNS – a pa napokon otišao i neuspješni Vlado Vlašić

Objavljeno:

- dana

Slučaj Vlašić

Nakon što je direktor Varkoma Vlado Vlašić dao ostavku, većina komentara svodi se na jednu riječ: napokon.

Nikome zapravo nije jasno kako se Vlašić – uz sve nelogične poslovne poteze – uspio pune četiri godine održati na funkciji prvog čovjeka najveće varaždinske komunalne tvrtke.

Trošenje novaca na propale natječaje javne nabave, dugovi za komunalije, problemi sa smradom iz pročistaća, skupo novo sjedište tvrtke i oročeni novac na računima obilježili su njegov četverogodišnji mandat.

Zbog toga vjerojatno nitko ne žali zbog njegovog odlaska, jedino čudi kako je Vlado Vlašić toliko dugo o(p)stao na svojoj, sad izgubljenoj poziciji.

Vlašić kao prepreka

Kad Vlado Vlašić kaže da se njegova i gradska vizija poslovanja Varkoma više ne podudaraju, tu se, saznajemo, između ostaloga, radi i o pitanju zbrinjavanja bala i duga prema Čistoći.

Gradonačelnik Ivan Čehok je nakon preuzimanja funkcije obećao da će prve bale otići iz Varaždina 1. srpnja. Taj je datum prošao, s obećanjem se sprdalo i svi su mislili da je riječ o euforičnom naklapanju pobjednika.

Međutim, sad saznajemo da se između obećanja i Čehoka ispriječio Vlado Vlašić.

– On se nije složio s prijedlogom da se bale koje nisu pod koncesijom odmah premjeste. Tražili smo njihovu kooperaciju, ali su odbili. Iz Varkoma nisu shvaćali da su oni obveznici riješiti i platiti zbrinjavanje. Štoviše, cijelo vrijeme govore da Varkom nema ništa s tim što je glupost. Ovi su kao vlasnici bili dužni to riješiti i tu je kraj priče – decidiran je gradski vijećnik Željko Bunić.

Što točno piše u knjigama Varkoma znaju samo oni koji su u njih i upisivali podatke. Jer Varkom je izdavao račune za prikupljanje i zbrinjavanje smeća, ali ne i za dugotrajno zbrinjavanje. Pretpostavlja se da mnoge stvari računovodstveno nisu riješene pa će se što prije pregledati fakture Varkoma.

Ne želi vratiti novac

Vlado Vlašić nije želio niti vratiti 2,1 milijun kuna duga tvrtki koja se odvojila od Varkoma, Čistoći.  

Čistoća je tvrtka koja puno ulaže u poboljšanje poslovanja – od 27 milijuna kuna prihoda u 2016. godini , na računu je ostalo samo 27 tisuća kuna profita – pa sad sudskim putem pokušava naplatiti dug.

Vlado Vlašić je bio protiv predloženog mirenja.

Njegova izjava kako ne želi da građani moraju platiti taj novac, smatra se licemjernom. Jer brigu o novcu građana Varkom zorno – smatra se – pokazuje velikim profitima. Zbog tog je profita – novac je oročen u banci – vijećnik Davor Patafta  prozvao Vladu Vlašića i pitao zašto građani, ako ima viška novaca, ne plaćaju jeftinije račun za vodu.

Nakon Vlašićeve ostavke je Davor Patafta rekao: – Ako je sam dao ostavku postupio je u skladu s poslovnim običajima za okolnosti kad većinski vlasnik nema povjerenja u njega, kao u upravu poduzeća.

Ležerni Čehok

Direktor Čistoće, Davor Skroza, koji je Vlašića zadnji put vidio na neuspjelom procesu  mirenja prošli tjedan, nema komentar na ostavku. Ipak, on smatra da će se pitanje duga sad riješiti. Kao što rekosmo, tome se protivio Vlado Vlašić, a on nije više taj koji odlučuje.

Gradonačelnik Ivan Čehok je ležeran:

– Čovjek je mislio dati ostavku i dao ju je pa ćemo sad raspisati natječaj za novog predsjednika uprave – veli. Iako neće direktno reći da bi Vlado Vlašić ionako bio smijenjen, gradonačelnik ipak priznaje da je „vladalo takvo raspoloženje“.

Svi se slažu u jednom: S Vladom Vlašićem se nije moglo ništa konstruktivno dogovoriti niti je on bio raspoložen za suradnju. Bivša vlast mu je to tolerirala, ali s odlaskom njegovih mecena otišao je i Vlado Vlašić.

Izvor:
Foto:

U fokusu

FOTO Mraz uništio kulture i na području Varaždinske županije

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Pad temperature proteklih nekoliko dana opet je pogodio poljoprivrednike.

Naime, tijekom 21. i 22. travnja na nekim je mjestima temperatura otišla u minus, a povrće i voće oštetio je mraz.

– Šteta od mraza je 100 % i to drugu godinu zaredom. U ponedjeljak, 22. travnja, ujutro u voćnjaku je bilo – 3 stupnja – rekao nam je proizvođač jabuka, krušaka i šljiva te vinogradar Josip Žmegač iz Donje Voće.

Predsjednik Kriznog stožera Hrvatske voćarske zajednice (HVZ) Željko Ledinski upozorio je kako veliki problem voćarima predstavlja to što osiguravajuća društva nisu željela osiguravati štete od mraz za ovu godinu.

Ove fotografije su s njegovog imanja u Donjoj Voći, ali kako saznajemo štete od mraza je bilo na području susjednih općina kao i diljem Hrvatske.

Nastavite čitati

U fokusu

Državni revizori utvrdili hrpu nepravilnosti u poslovanju Međimurske županije

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: Ilustracija

Revizori su u Međimurskoj županiji utvrdili poduži popis onoga što je napravljeno krivo, a Matija Posavec, u službenom očitovanju kaže da je dio nepravilnosti u međuvremenu već ispravljen.

Sada je objavljeno i službeno izvješće Ureda državne revizije u kojem mu se nalaže što sve mora promijeniti u poslovanju županije. Zbog utvrđenih nepravilnosti Međimurska županija je za 2022. dobila uvjetno mišljenje, piše n1info.hr.

Među ostalim, revizori su otkrili da u poslovnim knjigama Međimurske županije rashodi u iznosu od 2.837.430 kuna odnosno nešto više od 378 tisuća eura nisu evidentirani na propisanim računima Računskog plana. Osim toga, pogrešno su iskazani i u financijskim izvještajima.

Također, tijekom 2022. Međimurska županija naručila je razne usluge od tvrtki u svom vlasništvu. Računi su im plaćeni, no revizori su utvrdili da za gotovo 1,6 milijuna kuna odnosno oko 212 tisuća eura nije bilo priloženih specifikacija.

Otkriveni su i ozbiljni propusti u ugovoru o financiranju Županijske bolnice. U pitanju je ugovor za sufinanciranje dijela troškova projekta “Rekonstrukcija i opremanje bolnice za potrebe dnevne bolnice i jednodnevne kirurgije”. Županija je, prema revizorskom izvješću, u prijašnjim razdobljima Županijskoj bolnici doznačila 8.343.804 kuna odnosno oko 1,1 milijun eura, a od 2021. prestala je plaćati preuzetu obvezu sufinanciranja. Krajem 2022. ostao je dug od 6,4 milijuna kuna odnosno oko 855 tisuća eura, ali on nije evidentiran u poslovnim knjigama niti je iskazan u financijskim izvještajima. Županijska bolnica je iz vlastitih sredstava podmirila ovaj iznos, umjesto Međimurske županije.

Više čitajte OVDJE.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje