Povežite se s nama

Kultura

Cilj: Muzej arheološke te etnološke zbirke

Objavljeno:

- dana

ARHEOLOGIJA Utvrda Čanjevo

Trinaest godina znatiželjni arheolozi, uporni općinari, pomoć Ministarstva kulture… i odrađeno je 90 posto arheoloških iskapanja utvrde Čanjevo u Visokom. 

Konkretno, svi zidovi Čanjeva, ili, kako mještani zovu utvrdu – “staroga grada” – su iskopani. Predviđa se kako će cijeli projekt do kraja biti zgotovljen najkasnije za pet godina. Svi involvirani u ovaj projekt, na koji je do sada potrošeno 1,5 milijuna kuna, zajedno su proveli zadnji dan iskapanja za ovu godinu, u petak.

Poseban čar

Zbrajali su se rezultati, razgovaralo o budućim potezima te pokušalo vizualno zamisliti izgled utvrde i njezinih stanovnika. Jer, iako se utvrda spominje u povijesnim zapisima te je čak i ucrtana u karte iz doba najezde Turaka u ove krajeve – od 15. do 17. stoljeća, nigdje ne postoji slika Čanjeva iz tog doba. Nikakva skica, tlocrt… ništa. Upravo ta činjenica dodatni je podstrek arheolozima, jer, kako vele, “to daje poseban čar”. – Svaki iskopan zid bio je otkriće – govore. Osim bedemskih zidova i stambenog dijela, otkrivene su i četiri kule na stranama blažeg uspona.

Predviđa se kako će cijeli projekt do kraja biti zgotovljen najkasnije za pet godina.

Brončana ruža vjetrova

– Od najvrijednijih nalaza izdvojili bismo brončanu ružu vjetrova – dosad jedinu otkrivenu u kontinentalnom djelu, husarsku sablju – jedinu dosad otkrivenu cijelu. Drvo i koža su istrunuli, ali sablja je ostala cijela i nakon što je 200-300 godina bila zakopana pod zemljom, brončane pipe za koje ne znamo što je kroz njih teklo – vino ili rakija – ali očigledno stanovnici nisu oskudijevali pićem, zatim metalni djelić ručnog sata, vrhove strijela, kopalja, sačme, pribora za kućanstvo, primjerice vilica.

Iskopano je tu i stakla, keramike, pećnjaka… Šteta što nemamo više novca za kopanje ispod sjevernog dijela. Ondje bi vjerojatno našli najviše toga. S obzirom na to da je s te strane litica bila visoka 15 do 20 metara, tko zna kakve bismo sve zanimljive predmete koje su bacali pronašli dolje – rekao nam je Dragutin Mateković, načelnik Općine Visoko. Dio ove vrijedne zbirke iz hrvatske prošlosti već je restauriran i u četiri vitrine izložen u OŠ Visoko.

Vidikovac

Jedan od najvrijednijih nalaza  je brončana ruža vjetrova

Utvrda Čanjevo, ako je suditi prema današnjim planovima, neće biti do kraja rekonstruirana. – Planiramo naznačiti pojedine zidove kako bi se dočarala namjena prostorije i osigurati sigurna šetnja brojnim posjetiteljima. S obzirom na položaj – pogled na Koprivničko–križevačku županiju, Sisačko–moslavačku, Zagrebačku i Krapinsko-zagorsku županiju – sigurno ćemo napraviti i vidikovac – ističe načelnik.

Praškocijeve haramije

Čanjevu se odlučilo udahnuti život pa su formirane Praškocijeve haramije.

Tri godine nakon početka uređenja, kad su mještani još sami uređivali prostor oko utvrde, Čanjevu se odlučilo udahnuti život pa su formirane Praškocijeve haramije. Haramije u odorama sašivenima do u detalj originalnima, prikazuju život stanovnika 1590. godine, za vrijeme dok je vlasnik posjeda, utvrde i zapovjednik 30-ak haramija bio Juraj Praškoci. Uz hrvatsku prikazana je i turska strana – u također originalnoj kostimografiji. Taj, logistički dio priče započeo je, a i danas radi bivši načelnik Anđelko Stričak, koji je s nekolicinom prijatelja obilazio muzeje u južnom djelu Mađarske, Slovenije… – Istraživali smo ima li bilo kakvih izložaka vezanih uz te godine. Onaj glavni, operativni dio odrađivao je dr. sc. Luka Bekić, u ono vrijeme arheolog Hrvatskog restauratorskog zavoda, danas ravnatelj Međunarodnog instituta za podmorsku arheologiju u Zadru – otkriva.

Osim dovršetka planiranog istraživanja, u Visokom, općini s najmanjim županijskim proračunom, željeli bi i otvoriti Muzej arheološke i etnološke zbirke. Uz Čanjevo, u Visokom su još tri arheološka lokaliteta. 

Izvor:
Foto: Ivan Agnezović

Kultura

Varaždinski skladatelj Davor Bobić dobio prostor u stalnom postavu “Kuće tambure“

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Varaždinski skladatelj Davor Bobić dobio je ovih dana prostor u stalnom izložbenom postavu u osebujnijoj „Kući tambure“ koja je svečano otvorena u petak, 12. travnja, u Slavonskom Brodu.

Odnosno u gradu koji ima najstariju folklornu manifestaciju u Slavoniji „Brodsko kolo“. Tambura je dobila još jedno priznanje na muzejskom prostoru površine gotovo 2500 metara četvornih.

U Tvrđavi Brod svečano je otvoren interpretacijski centar „Kuća tambure – slavonska notna bajka“. Svečanost je otvorio gradonačelnik Mirko Duspara, a svojim je dolaskom istu uveličao predsjednik Republike Hrvatske Zoran Milanović sa svojom pratnjom, a koji je istaknuo kako grad Slavonski Brod može biti iznimno ponosan na realizaciju ovako velikoga projekta.

Jer malo se koji grad u Republici Hrvatskoj a i regiji može pohvaliti impozantnom građevinom, posebice u očuvanom spomeniku nulte kategorije Tvrđavi Brod. Predsjednik Svjetske tamburaške asocijacije i osnivač Tamburica Festa u Novom Sadu Jovan Pejčić također je posjetio Slavonski Brod i novootvorenu Kuću tambure te se pohvalio kako dobra suradnja među tamburaškim orkestrima dviju susjednih zemalja postoji već godinama jer i Hrvati sudjeluju na Tamburica festu.

 Za glazbeni program bili su zaduženi učenici Glazbene škole Slavonski Brod, student Akademije za umjetnost i kulturu u Osijeku, članovi Folklornog ansambla Broda i Hrvatskog pjevačkog društva „Davor“ te svjetski poznat duo Hojsak&Novosel. Moderator programa otvorenja bio je Branko Uvodić, dobitnik nagrade za životno djelo od strane Svjetske tamburaške asocijacije.

Obilaskom postava Interpretacijskog centra „Kuća tambure – slavonska notna bajka“ posjetitelji se upoznaju s poviješću toga glazbenog instrumenta, starim i suvremenim sustavima tambure, tamburaškim orkestrima i komornim tamburaškim sastavima, tamburom u školstvu kao i tradicijskom kulturom Slavonije. Osim postava, u Kuću tambure smještena je i majstorska radionica gdje posjetitelji mogu svjedočiti izgradnji tambura.

Također, Kuća tambure sadrži koncertnu dvoranu, ambijentalnu dvoranu, kao i suvremeni tonski studio.
Dodajmo da je varaždinski skladatelj Davor Bobić dobio prostor u stalnom izložbenom postavu!

– Velika je čast i privilegija dobiti prostor i vrijeme u stalnom postavu muzeja Nova kuće tambure – “Slavonska notna bajka”. Iznimno mi je drago da sam mogao podijeliti ove dragocjene trenutke otvaranja izložbenog prostora s mojim velikim prijateljem Ivanom Enjingijem. Naime, njemu je ujedno posvećena Vinska Simfonija  za tamburašku filharmoniju, koja je briljantno praizvedena uz  sjajni Tamburaški orkestar HRT-a pod ravnanjem uglednog maestra Siniše Leopolda. Radujem se skorom izlasku nosača zvuka u nakladi udruge Aulos i Koncertnog ureda Varaždin – ističe Bobić.

“Kuća tambure – slavonska notna bajka“ ne predstavlja samo očuvanje glazbenog stvaralaštva već je i promocija tambure kao simbola regije te potiče stvaralaštvo inovativnih kulturno-umjetničkih, edukativnih i drugih sadržaja. Projekt je trajao 72 mjeseca i financiran je sredstvima Europske unije iz Europskog fonda za regionalni razvoj, ukupne vrijednosti 4.296.585,80 eura, uključujući infrastrukturne radove i opremanje novoobnovljenih prostora ukupne površine 2.429,65 metara četvornih.

Iz EU fondova sufinancirano je 3.652.097,85 eura, a iz proračuna Grada Slavonskog Broda osigurano je 644.487,95 eura.

Nastavite čitati

Kultura

Filmovi varaždinske Vanime na međunarodnim festivalima

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Nakon što su filmovi nastali u produkciji varaždinskog Filmsko kreativnog studija Vanima protekle godine neobično uspješno predstavljali ovaj filmsko kreativni studio i varaždinske animatore kako na festivalima i filmskim smotrama u Hrvatskoj i u njenom širem okruženju, tako i na brojnim europskim i svjetskim festivalima, uspješan put prošlogodišnje produkcije Vaniminih animiranih filmova po svjetskim filmskim festivalima i smotrama nastavlja se i dalje.

Film „Bastet-Božica mačaka“ čije su autorice Vita Dvoržak, Sara Majnarić i Inja Đolonga našao se tako u službenoj selekciji međunarodnog festivala „Smile“ u New Delhiju, a isto tako je odabran za prikazivanje u konkurenciji međunarodnog festivala CMS u Lucknowu u Indiji. Oba festivala održavaju se sredinom travnja.

Dva Vanimina filma našla su se i u službenoj selekciji međunarodnog filmskog festivala Baloss u Milanu u Italiji. Riječ je o filmovima „Što usta zbore to ruke stvore“ koji potpisuju autorice: Lucija Kranjčić, Kala Šmic, Franka Bogović, Vita Dvoržak i Anabela Mlinarić i „Treće oko“ autorice Anabele Mlinarić koji će biti prikazani u sklopu ovog festivala u svibnju u Milanu.

U sklopu internacionalnog, jubilarnog 15. Vafi-Rafi festivala u Varaždinu koncem svibnja i početkom lipnja, u službenoj će konkurenciji biti prikazana četiri Vanimina filma. Bit će to filmovi „Bastet-Božica mačaka“, „Što usta zbore to ruke stvore“, „Oko moje glave“ autora Viga Gulića, Oleksandra Saška Moskalova, Brune Tomašković, Brune Jovan, Kale Šmic, Bernarda Hercega, Klare Nagy i Lovra Ledenka, te film „GPT Meni“, stop animacija koju potpisuju Kala Šmic, Klara Nagy, Franka Bogović, Vita Dvoržak, Sara Majnarić, Anabela Mlinarić i Lucija Kranjčić.

Inače, varaždinski animatori redovno se sastaju nekoliko puta tjedno u svojim prostorima u Preradovićevoj 4 u Varaždinu učeći, zabavljajući se i intenzivno pripremajući nove filmove čije se finaliziranje očekuje do lipnja ove godine.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje