Povežite se s nama

Kultura

Napokon izlobirano: počinje spašavanje crkve u Martijancu

Objavljeno:

- dana

DONOSIMO

Počinje statička sanacija župne crkve sv. Martina biskupa u Martijancu. Konzervatori i restauratori su obavili svoj posao, odabran je izvođač radova i Ministarstvo kulture je platilo 100 tisuća kuna. Budući da je obračun troškova 273 tisuće, ostatak će se platiti iz općinskog proračuna.

Sanacija je bila nužna i načelnik Marijan Horvat je dulje vrijeme upozoravao i inzistirao na potrebi hitne obnove. Oslikani zidovi crkve su popucali na puno mjesta i šteta je vidljiva, ali, prema riječima Božidara Magdalenića, nadzornog inženjera, pravi razmjeri će se vidjeti tek nakon što se zidovi “otvore”. Radovi će početi u drugoj polovici lipnja, a koliko će oni trajati sad je nemoguće reći. U svakom slučaju se svi nadaju da će to biti što skorije, kako šteta ne bi bila i veća. – Čuvanje baštine u Martijancu nije samo fraza. Crkva je blago Općine i duže vrijeme se borimo za njezinu obnovu i zadovoljni smo što smo se napokon izborili za barem dio potrebnog novca – rekao je načelnik Marijan Horvat dok je prošlog tjedna u crkvi dogovarao detalje s restauratorima, konzervatorima i izvođačima.

Kriva magistrala?

Velika oštećenja crkve povezana su s drugim velikim problemom Martijanca – iznimno velikim prometom Podravskom magistralom. Načelnik Horvat i suradnici uporni su u lobiranju za izgradnju Podravske brze ceste. Osim opasnog prometa koji uzrokuje česte prometne nesreće – nerijetko sa smrtno stradalima – velike vibracije su najvjerojatnije uzrokovale oštećenja na crkvi, ali i na okolnim kućama. Kad počnu radovi ustanovit će se što je točno uzrok oštećenjima. Ako je to zaista promet, stručnjaci za očuvanje baštine će sugerirati moguća rješenja problema.

– Dugo vremena upozoravamo na sve posljedice velikih problema koje imamo zahvaljujući Podravskoj magistrali. Sve općine uz tu cestu trpe veliku štetu. Promet je pregust, događaju se nesreće, uništavaju objekti, buka je nesnosna… Nije čudno da nitko ne želi tako živjeti i da ljudi odlaze. Ako se već mučimo s gospodarskim pitanjima, žalosno je da nam ova cesta dodatno otežava život. A problem se, uz dobru volju, može riješiti – govori načelnik Horvat. Martijanec je žestoko krenuo u kampanju za izgradnju Podravske brze ceste pa je nedavno održana i tribina na tu temu, svojevrstan dogovor svih načelnika i gradonačelnika mjesta uz magistralu. Zaključke su poslali resornom ministru. Nedugo zatim je saborski zastupnik Josip Križanić rekao da je ministar prometa Oleg Butković upoznat s problemom i da se uskoro očekuje prijedlog rješenja.

Opasnosti?

Ako promet magistralom ostane takvog intenziteta, šteta će uskoro biti i puno veća. Crkva zasad nije opasna, sad će se riješiti statička sanacija, ali načelnik bi volio prevenirati eventualnu novu štetu. Zato bi izmještanje prometa bilo jedino rješenje. U svakom slučaju će veliki dio posla za spašavanje crkve do ljeta biti obavljen. Ali ne sav. Općina je odlučila da obnova krene neovisno o raspoloženju Ministarstva što se tiče novaca, pa je u proračunu predviđeno 250 tisuća kuna za crkvu.  Ministarstvo je sad dalo novac, ali ne i dovoljno da se uz statičku sanaciju obavi i drenaža, pa uskoro opet slijede radovi.

Struka o uzrocima i opasnostima oštećenja

“Zasad nije opasno, ali može postati, pa se mora preventivno reagirati i vratiti se statička stabilnost. Ovo nije šminka, nego nužna potreba. Na ljestvici od 1 do 10, razina štete je 4, znači na granici s opasnom. Sad ćemo napraviti osnovnu sanaciju jer još uvijek ne znamo uzroke pucanja zidova. Sanacija će se provesti s vanjske strane, postavit će se kabanatne, najmanje vidljive trake. Pukotine su tu već godinama i najvjerojatnije su ih uzrokovale vibracije s ceste, jer nalazi temelja su dobri, pri gradnji je sve odrađeno kako treba. To samo potvrđuje sumnju da je šteta nastala zbog konstantnih vibracija i možda nekih laganih potresa. Mijenja se i razina podzemnih voda, što također utječe na disbalans, ali ne u bitnijoj mjeri. Ako se utvrdi da je uzrok cesta, može se izmjeriti kolnička konstrukcija da se vidi koje opterećenje podnosi, ispitivanje nosivosti i vibracije – a što danas nije problem – pa da se sukladno rezultatima ide na novu kolničku konstrukciju ili ograničenje prometa. Danas su to zaista sofisticirane mogućnosti i ne može biti puno grešaka.”

Izvor:
Foto:

Kultura

Balaševićeva Olivera gostuje u varaždinskom kazalištu

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Olivera Balašević, supruga neprežaljenog Đorđa Balaševića dolazi 11. svibnja sa svojom monobajkom Prezime ruže na Veliku scenu HNK Varaždin. Predstava počinje u 19,30 sati.

Prezime ruže je autentična drama teatra ispovijesti, koja vodi publiku kroz uspomene autorice knjige Planeta Dvorište.

Očima djevojčice koja je odrastala uz obalu Begeja, put sjećanja vodi od djetinjstva punog ljubavi, ali lišenog privilegija svojih vršnjaka, do studentskih dana u Novom Sadu i ljubavi, poezije, obitelji. Prezime ruže je emotivna priča o najvažnijim vrijednostima života, o vremenu koje očekuje da ga ispunimo uspomenama, o borbama i odlukama koje nisu lake. I najviše o neminovnostima koje su indiferentne i neumoljive spram krhkosti dječjih godina…

Nastavite čitati

Kultura

Noć knjige ove godine u parkovima, dvorcima, čak i zatvorima

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Najmasovnija domaća kulturna manifestacija Noć knjige održat će se 23. travnja diljem Hrvatske u povodu Svjetskoga dana knjige i autorskih prava te Dana hrvatske knjige s čak više od 1150 prijavljenih programa i akcija širom Hrvatske.

Ovogodišnja je tema Kad je prizma kataklizma: knjige za izazovna vremena, a zaštitni znak dinosaur Gjuro Nachitanovicz.

Trinaesto izdanje manifestacije predstavili su u četvrtak 11. travnja na konferenciji za medije održanoj u Galeriji Kupola Gradske Knjižnice Dobrila Zvonarek iz Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu, Ivana Radenović i Vanja Štalec Obradović iz Knjižnica grada Zagreba, Mišo Nejašmić i Slavko Kozina iz Zajednice nakladnika i knjižara Hrvatske gospodarske komore te popularni meteorolog i autor niza slikovnica za djecu Zoran Vakula.

U Noći knjige sudjelovat će čak 120 osnovnih i 45 srednjih škola, 40 vrtića, 240 narodnih knjižnica i brojne knjižare, antikvarijati, nakladnici, fakulteti, učenički domovi, domovi za starije, muzeji, bolnice, pa čak i jedan zatvor. Programi će se održavati i u parkovima, dvorcima, na arheološkim lokalitetima te u tramvajima i autobusima.

Noć knjige i ove godine ima humanitarni karakter – nastavlja se akcija pomoći ukrajinskim nakladnicima otkupom knjiga koje se distribuiraju narodnim knjižnicama. Prihod od kupnje specijalnih majica i torbi s motivima Noći knjige u Lumer shopu bit će doniran splitskoj Udruzi MoSt, dok donacijom knjiga Dnevnoj bolnici za ovisnost o kockanju i Psihijatrijskoj bolnici za djecu i mladež organizatori žele skrenuti pozornost na sve veći društveni problem – ovisnost o kockanju.

Dodajmo da će na svečanome otvorenju Noći knjige u utorak 23. travnja u 12 sati u NSK biti predstavljeni rezultati najnovijeg istraživanja čitalačkih navika u Hrvatskoj.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje