Povežite se s nama

Kultura

Niti sam maštala niti željela biti umjetnicom

Objavljeno:

- dana

Izložba grafika Vide Meić u Galeriji Matice Hrvatske

Prije: uzbuđenje, strah, ispunjenost. Poslije: zbunjenost, tuga, veselje. Ovo su prve tri emocije koje padaju na pamet mladoj varaždinskoj umjetnici Vidi Meić kad odgovara na pitanje kako se osjećala prije i poslije otvorenja svoje prve samostalne izložbe prošloga tjedna u zagrebačkoj Galeriji Matice hrvatske. Jer, prva je izložba sama po sebi vjerojatno već stresna, pa kad se tomu pridoda mjesto njezina održavanja… Hrabar korak studentice završne godine diplomskog studija Akademije likovne umjetnosti u Zagrebu.

Izvan stereotipa

Izložene grafike završetak su dvogodišnjeg ciklusa, a kao najbitniji njihov segment Vida ističe istraživanje i proces

No, 53 grafike istog formata, 64×64, u kojima kombinira kartonski tisak s kolografijom,  tehnika lijepljenja materijala na matricu čime nastaje niz apstraknih formi, različitih tekstura oblika i boja koje je izložila na svom prvom samostalnom koraku na umjetničkoj sceni, Vidi Meić su donijele pohvalne kritike publike i struke. Tako je gužva na otvorenju, kojom je umjetnica i sama bila iznenađena, bila tek uvod u odličnu posjećenost izložbe, koja će za razgled ostati otvorena do 13. ožujka.
Dok će velik broj umjetnika uglavnom reći da su to oduvijek željeli biti, Vidin je slučaj suprotan. 

Smatram da je umjetnost  za mene najbolji put zato jer sam naučila biti kreativna, a u današnjem svijetu smatram da je krativnost bitna u svim aspektima života,  a ne samo u umjetnosti

Prva ljubav – fotografija

– Niti sam maštala niti željela biti umjetnicom. Štoviše, ja sam ta koja je razmišljala kako mi to može biti hobi i kako je bolje naći si neko sigurnije zanimanje – veli. I dodaje: – Tijekom osnovne škole jako me privlačila fotografija i zaista sam se njom i bavila. Tek tu i tamo bih doma nešto nacrtala. Tijekom gimnazije doslovno nisam taknula kist, a i fotoaparat sam koristila rijetko. Stoga mi upis na Akademiju nije bio na kraj pamet – govori Vida. I dok njoj to, dakle, nije padalo na pamet, roditelji su, kaže, ti koji su joj povremeno natuknuli tu opciju, ali nikad je ni na što nisu nagovarali. Tako je Akademiju upisala nizom (ne)sretnih okolnosti. 

Kreativnost

 

Gužva na otvorenju izložbe Vide Meić, kritike struke i publike – pohvalne

– Nikad to nisam požalila. Štoviše, smatram da je za mene to najbolji put zato jer sam naučila biti kreativna, a u današnjem svijetu smatram da je krativnost bitna u svim aspektima života a ne samo u umjetnosti – priča Vida, koja, suprotno stereotipu o umjetnicima-boemima, kaže da ne vidi sebe “zatvorenu u atelieru na tavanu”. Izložene grafike završetak su dvogodišnjeg ciklusa, a kao najbitniji njihov segment Vida ističe istraživanje i proces. Na pitanje mora li umjetnik danas podilaziti tržištu, odgovorit će kako umjetnik to niti ne mora. 

– Naravno da mora zaraditi za život, ali ako podilazi tržištu više nije umjetnik. Zato mora imati i neki posao – zaključuje Vida Meić nakon što se još uvijek nisu slegle one tri emocije poslije otvorenja: zbunjenost, tuga i veselje. – Čula sam šale da je postizložbena depresija sasvim normalna. Ako je suditi prema odazivu na njezinu prvu izložbu, takvih će depresija biti još mnogo.

Originalnost i  zrelost

“Vidine grafike, u koje je unijela didaktičku komponentu, progovaraju autentičnošću i originačnošću. Zrelost i ozbiljnost kojom je Vida pristupila ostvarenju izložbe odaju istinsku predanost i senzibilitet mlade umjetnice i najavljuju još mnogo zanimljivih i uspješnih projekata koje će ostvariti njezin prduktivan i kreativan um”, Iva Bagarić.

Izvor:
Foto:

Kultura

Denis Peričić u Karlovcu primio svoju 111. književnu nagradu

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U Gradskoj knjižnici „Ivan Goran Kovačić“ u Karlovcu na pjesnikov je rođendan, 21. ožujka,
održana svečana dodjela nagrada najboljima na drugom Natječaju „Na tragu pjesnika“,
posvećenom velikom hrvatskom književniku Ivanu Goranu Kovačiću, poginulom u Drugom
svjetskom ratu.

Natječaj je organiziran uz potporu Ministarstva kulture i medija RH. Varaždinski književnik Denis Peričić dobio je drugu nagradu za pjesmu „Što je preostalo“.

Prema procjeni stručnog povjerenstva, u kojem su bili Mojca Rapo Waite, Bruno Vojvodić i
Nataša Vojnović, prvu nagradu osvojio je Tin Fresl iz Jastrebarskog, a treću Jelena Stanojčić
iz Zagreba.

Na prošlogodišnjem, prvom izdanju ovog natječaja, prvu nagradu osvojio je upravo – Denis
Peričić.

– Nakon prve i druge, volio bih iduće godine dobiti i treću nagradu! Pa da kompletiram te
svoje ‘male Gorane’… Naravno, šalim se, ali nimalo se ne šalim kad kažem da svaka nagrada
vezana uz Goranovo ime zauzima posebno mjesto u mom srcu. Organizatorima i stručnom
povjerenstvu upućujem svoju duboku zahvalnost na ovom priznanju – ističe Denis Peričić kojem je ovo već 111. književna nagrada.

Nastavite čitati

Kultura

Nagrada Porin za zbor Chorus angelicus i Dječji zbor glazbene škole u Varaždinu

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: Glazbena škola u Varaždinu/Facebook

Dodjela 31. po redu glazbene nagrade Porin održana je u subotu, 23. ožujka.

Dvorana u zagrebačkom HoB-u bila je prepuna velikih, dobro poznatih i priznatih imena hrvatske glazbene scene, kao i onih koji „tek kreću“ na svoj glazbeni put. Crvenim tepihom prošetali su nominirani glazbenici zajedno s brojnim poznatim licima koja su se našla na ovogodišnjoj dodjeli u ulozi gostiju ili uručitelja najpoželjnije glazbene statue.

Veliki uspjeh na ovogodišnjem Porinu postigli su Berislav Šipuš i Vojko V sa suradnicima osvojivši po četiri statue Porina. Tri statue Porina pripale su Letu 3 i Tamari Obrovac sa suradnicima, a još jedna posebnost ovogodišnjeg Porina su i čak tri dobitnika u kategoriji Najbolja izvedba klasične glazbe.

U kategoriji Najbolja izvedba klasične glazbe su čak tri dobitnika, a u ovoj karegoriji nagrade su otišle i u Varaždin.

Među dobitnicima je Chorus angelicus, Capella Savaria, Dječji zbor glazbene škole u Varaždinu, Ivana Lazar, sopran; Tia Pikija, sopran; Sonja Runje, alt; Hugo Hymas, kontratenor; Franko Klisović, kontratenor; Emanuel Tomljenović, tenor; Grga Peroš, bariton; Krešimir Stražanac, bas; Zsolt Kalló; umjetnički voditelj; Capelle Savarie; dirigent: Anđelko Igrec, za skladbu „Johann Sebastian Bach: Muka po Mateju BWV 244“.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje