Povežite se s nama

Kultura

Od glazbene poduke u Varaždinu do stipendije fancuske Vlade

Objavljeno:

- dana

U čast akademika Jurice Muraia

Zavod za znanstveni rad Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti u Varaždinu i Koncerti ured Varaždin u petak, 26. rujna, u 10 sati u Skupštinskoj dvorani Varaždinske županije organiziraju skup u čast akademika Jurice Muraia (1927. – 1999.)  Nakon skupa slijedi prigodni koncert Hrvoja Jugovića.

Jedan od najistaknutijih hrvatskih pijanista, Jurica Murai, rođen je 26. ožujka 1927.g. u Varaždinu gdje je stekao prvu glazbenu poduku. Od 1935. godine bio je privatni đak prof. Svetislava Stančića u Zagrebu. Tijekom Drugog svjetskog rata školuje se u Budimpešti na Muzičkoj akademiji “F. Liszt” kod prof. B.Bőszőrmény-Nagy da bi  nakon rata nastavio studij u Zagrebu na Muzičkoj akademiji u klasi prof. S. Stančića. Diplomirao je 1950.g. i dobio Klaićevu nagradu.

Stipendist francuske Vlade

Kao stipendist francuske vlade studirao je u Parizu kod Marguerite Long, a u Sieni je na Accademia Chigiana pohađao majstorske tečajeve kod Guida Agostia i Alfreda Cortota. Od 1951. godine pa do smrti 26. siječnja 1999. godine djeluje na Odjelu za glasovir Muzičke Akademije Sveučilišta u Zagrebu, najprije kao asistent prof. Stančića, a od 1966. godine kao redoviti profesor i pročelnik Odjela za glasovir u dva mandata. Umirovljen je 1994. godine.

Nagrade Jurice Muraia

O ugledu i značaju profesora Jurice Muraja svjedoči niz nagrada i priznanja koje je primio za svoju svestranu i vrijednu reproduktivnu djelatnost: Nagrada Vladimir Nazor – godišnja nagrada (1970.) i Nagrada za životno djelo (1993.), Nagrada Milka Trnina (1959. i 1972.), Nagrada grada Zagreba (1962.), „Zlatna lira“(1970.), „Ivo Tijardović“ (1978.), „Ivan Lukačić“ (1985.), Nagrada Lovro pl. Matačić za životno djelo (1996.), a najveća počast dodjeljena je prof. Muraju 1997.g. kada je na temelju svog vrhunskog pijanizma i muzikološke djelatnosti izabran za redovitog člana Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti (HAZU). Nastupao je na brojnim domaćim i međunarodnim festivalima. Zastupljen je u glazbenim enciklopedijama Hrvatske, Jugoslavije, Velike Britanije i Nizozemske.

Izvor:
Foto:

Kultura

Balaševićeva Olivera gostuje u varaždinskom kazalištu

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Olivera Balašević, supruga neprežaljenog Đorđa Balaševića dolazi 11. svibnja sa svojom monobajkom Prezime ruže na Veliku scenu HNK Varaždin. Predstava počinje u 19,30 sati.

Prezime ruže je autentična drama teatra ispovijesti, koja vodi publiku kroz uspomene autorice knjige Planeta Dvorište.

Očima djevojčice koja je odrastala uz obalu Begeja, put sjećanja vodi od djetinjstva punog ljubavi, ali lišenog privilegija svojih vršnjaka, do studentskih dana u Novom Sadu i ljubavi, poezije, obitelji. Prezime ruže je emotivna priča o najvažnijim vrijednostima života, o vremenu koje očekuje da ga ispunimo uspomenama, o borbama i odlukama koje nisu lake. I najviše o neminovnostima koje su indiferentne i neumoljive spram krhkosti dječjih godina…

Nastavite čitati

Kultura

Noć knjige ove godine u parkovima, dvorcima, čak i zatvorima

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Najmasovnija domaća kulturna manifestacija Noć knjige održat će se 23. travnja diljem Hrvatske u povodu Svjetskoga dana knjige i autorskih prava te Dana hrvatske knjige s čak više od 1150 prijavljenih programa i akcija širom Hrvatske.

Ovogodišnja je tema Kad je prizma kataklizma: knjige za izazovna vremena, a zaštitni znak dinosaur Gjuro Nachitanovicz.

Trinaesto izdanje manifestacije predstavili su u četvrtak 11. travnja na konferenciji za medije održanoj u Galeriji Kupola Gradske Knjižnice Dobrila Zvonarek iz Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu, Ivana Radenović i Vanja Štalec Obradović iz Knjižnica grada Zagreba, Mišo Nejašmić i Slavko Kozina iz Zajednice nakladnika i knjižara Hrvatske gospodarske komore te popularni meteorolog i autor niza slikovnica za djecu Zoran Vakula.

U Noći knjige sudjelovat će čak 120 osnovnih i 45 srednjih škola, 40 vrtića, 240 narodnih knjižnica i brojne knjižare, antikvarijati, nakladnici, fakulteti, učenički domovi, domovi za starije, muzeji, bolnice, pa čak i jedan zatvor. Programi će se održavati i u parkovima, dvorcima, na arheološkim lokalitetima te u tramvajima i autobusima.

Noć knjige i ove godine ima humanitarni karakter – nastavlja se akcija pomoći ukrajinskim nakladnicima otkupom knjiga koje se distribuiraju narodnim knjižnicama. Prihod od kupnje specijalnih majica i torbi s motivima Noći knjige u Lumer shopu bit će doniran splitskoj Udruzi MoSt, dok donacijom knjiga Dnevnoj bolnici za ovisnost o kockanju i Psihijatrijskoj bolnici za djecu i mladež organizatori žele skrenuti pozornost na sve veći društveni problem – ovisnost o kockanju.

Dodajmo da će na svečanome otvorenju Noći knjige u utorak 23. travnja u 12 sati u NSK biti predstavljeni rezultati najnovijeg istraživanja čitalačkih navika u Hrvatskoj.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje