Povežite se s nama

Kultura

Predavanje o orhidejama Hrvatskog zagorja obilježilo „Srijedu u Muzeju“

Objavljeno:

- dana

Bogatstvo orhideja

U Gradskom Muzeju Varaždin, u palači Herzer jučer su se okupili svi koju su htjeli doznati nešto više o jednim od najljepših biljaka na Zemlji – orhidejama.

Da je malo poznato da orhideje rastu i u Hrvatskom Zagorju, rekao je geotehničar Dubravko Šincek koji se bavi speleološkim i florističkim istraživanjima i jedan je od najboljih poznavatelja brdskog dijela sjeverozapadne Hrvatske. On je sa profesoricom biologije i kemije u osnovnoj školi Đurmanec Ljiljanom Borovečki-Voska, pripremio predavanje o orhidejama, no zbog spriječenosti profesorice održao ga je sam.

U Hrvatskoj je do sada zabilježeno više od 180 svojti razvrstanih u 27 rodova, tako da pripadamo u pet europskih zemalja najbogatijih orhidejama, istaknuto je na predavanju.

– Većinom ljudi znaju za one orhideje iz tropa, kojih ima 99 posto na Zemlji, a ostalih jedan posto nalazi se i na našem području, odnosno na području Zemaljske kugle gledajući od tropa do polarnih krajeva pa do nekih četiri tisuće metara nadmorske visine – rekao je speleolog Šincek te dodao kako su u našem djelu Sjeverozapadne Hrvatske pronađene 43 vrste orhideja.  

Pojavile su se u tercijaru prije otprilike 20 milijuna godina, pa spadaju najmlađe biljne porodice. Do sada je otkriveno oko 850 rodova s više od 30 tisuća vrsta, čime se ubrajaju među najveće biljne porodice, a svakodnevno se otkrivaju i nove.

Nastanile se prirodnim putem

S istraživanjem orhideja Dubravko Šincek  počeo se baviti amaterski još 1995. godine na poticaj doktora Radovana Kranjčeva iz Koprivnice koji mu je dao potrebne savjete te ga uputio kuda da krene s istraživanjem.

– Istraživanje me dovelo do profesorice Ljiljane Borovečki-Voska koja je u to vrijeme pisala knjigu „Orhideje Strahinjčice“. Kad smo se upoznali i kad sam joj pokazao orhideje koje rastu na Ivančici i Ravni Gori, ona je predložila naslov knjige „Orhideje na Strahinjčici i okolnim područjima“ te su u toj njezinoj knjizi obuhvaćene sve vrste koje žive kod nas – objasnio je speleolog Šincek.

Dodao je i kako su u Hrvatsko zagorje došle prirodnim putem, evolucijom.

– Većinom rastu na otvorenim livadama koje se kose, jer kad orhideja ocvate i donese plod. Dobro je što se livada pokosi i sjeme rasipa. Neke vrste rastu i na vlažnim staništima i na šumama – objasnio je speleolog Šincek u svom predavanju.

Izvor: GMV
Foto:

Kultura

Balaševićeva Olivera gostuje u varaždinskom kazalištu

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Olivera Balašević, supruga neprežaljenog Đorđa Balaševića dolazi 11. svibnja sa svojom monobajkom Prezime ruže na Veliku scenu HNK Varaždin. Predstava počinje u 19,30 sati.

Prezime ruže je autentična drama teatra ispovijesti, koja vodi publiku kroz uspomene autorice knjige Planeta Dvorište.

Očima djevojčice koja je odrastala uz obalu Begeja, put sjećanja vodi od djetinjstva punog ljubavi, ali lišenog privilegija svojih vršnjaka, do studentskih dana u Novom Sadu i ljubavi, poezije, obitelji. Prezime ruže je emotivna priča o najvažnijim vrijednostima života, o vremenu koje očekuje da ga ispunimo uspomenama, o borbama i odlukama koje nisu lake. I najviše o neminovnostima koje su indiferentne i neumoljive spram krhkosti dječjih godina…

Nastavite čitati

Kultura

Noć knjige ove godine u parkovima, dvorcima, čak i zatvorima

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Najmasovnija domaća kulturna manifestacija Noć knjige održat će se 23. travnja diljem Hrvatske u povodu Svjetskoga dana knjige i autorskih prava te Dana hrvatske knjige s čak više od 1150 prijavljenih programa i akcija širom Hrvatske.

Ovogodišnja je tema Kad je prizma kataklizma: knjige za izazovna vremena, a zaštitni znak dinosaur Gjuro Nachitanovicz.

Trinaesto izdanje manifestacije predstavili su u četvrtak 11. travnja na konferenciji za medije održanoj u Galeriji Kupola Gradske Knjižnice Dobrila Zvonarek iz Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu, Ivana Radenović i Vanja Štalec Obradović iz Knjižnica grada Zagreba, Mišo Nejašmić i Slavko Kozina iz Zajednice nakladnika i knjižara Hrvatske gospodarske komore te popularni meteorolog i autor niza slikovnica za djecu Zoran Vakula.

U Noći knjige sudjelovat će čak 120 osnovnih i 45 srednjih škola, 40 vrtića, 240 narodnih knjižnica i brojne knjižare, antikvarijati, nakladnici, fakulteti, učenički domovi, domovi za starije, muzeji, bolnice, pa čak i jedan zatvor. Programi će se održavati i u parkovima, dvorcima, na arheološkim lokalitetima te u tramvajima i autobusima.

Noć knjige i ove godine ima humanitarni karakter – nastavlja se akcija pomoći ukrajinskim nakladnicima otkupom knjiga koje se distribuiraju narodnim knjižnicama. Prihod od kupnje specijalnih majica i torbi s motivima Noći knjige u Lumer shopu bit će doniran splitskoj Udruzi MoSt, dok donacijom knjiga Dnevnoj bolnici za ovisnost o kockanju i Psihijatrijskoj bolnici za djecu i mladež organizatori žele skrenuti pozornost na sve veći društveni problem – ovisnost o kockanju.

Dodajmo da će na svečanome otvorenju Noći knjige u utorak 23. travnja u 12 sati u NSK biti predstavljeni rezultati najnovijeg istraživanja čitalačkih navika u Hrvatskoj.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje