Povežite se s nama

Kultura

Sakralne relikvije zaintrigirale javnost

Objavljeno:

- dana

IZLOŽBA

Izložba “Religiozni predmeti i predmeti pučke pobožnosti”, postavljena u ludbreškom dvorcu Bathanny, ovih je dana zasigurno jedno od najposjećenijih županijskih kulturnih događanja. Isti postav, izložen i 2013. godine u Varaždinu, polučio je tada jednake efekte.

Predmeti koji čine okosnicu izložbe su tridesetak devocionalija, od kojih je dvadesetak restaurirano u ludbreškom Zavodu. Ljerka Šimunić, koja je, uz Veniju Bobnjarić-Vučković, autorica izložbe, smatra da je za sve „kriva“ dobra suradnja muzealaca, konzervatora i restauratora. – Ta je suradnja neophodna želimo li prikupljene i u muzejima pohranjene predmete kulturne baštine pravilno zbrinuti te ih jednako tako, nakon stručne valorizacije i obrade, adekvatno izložiti, rekla nam je Ljerka Šimunić, aludirajući na suradnje Gradskog muzeja Varaždin i Hrvatskog restauratorskog zavoda u Zagrebu i područnog odjela u Ludbregu. Sveti predmet odnosi se na osobu s kojom je povezan u molitvi, u pričama i legendama. U isto vrijeme, svaki sveti predmet ima samostalni život ili život u zajednici s drugim sličnim predmetima koje nazivamo devocionalije. 

– To su predmeti koji potiču na pobožnost ili su podsjetnici na neke religiozne misterije. Obično su to križevi, krunice, medaljice, privjesci, nabožne sličice koje potiču i šire pobožnost. Sveti predmeti sadržajem i oblikovanjem dokumentiraju stilska obilježja vremena svojeg nastanka: sveci su obično odjeveni u baroknu, plemićku ili bidermajersku odjeću upotpunjenu stilskim nakitom. Dakle, prate modu svojeg vremena. Takvi su predmeti doneseni s posjeta poznatim hodočasničkim mjestima, poput Loreta, Lourdesa, Fatime, Marije Bistrice, Landshuta, Mariazella, Majke Božje Jeruzalemske pokraj Krapine. Njihovim unosom u kuću, vlasnik metaforički unosi crkvu u svoj dom, a sveti predmet postaje predmet obožavanja članova obitelji, pojasnila je Ljerka Šimunić.
Predmete na izložbi povezuje duhovni aspekt i kršćanska tematika.

 Religiozna umjetnost ima snažan utjecaj ne samo na umjetničke već i na upotrebne predmete, a štovanje Bogorodice i svetaca i kult Marijinih svetišta jedan je od načina promicanja vjere. Iako imaju stilske karakteristike određenog vremena, takvi predmeti prije svega nose izraze pučkog duha s mnogo narativnih elemenata. 
Odlikuje ih pobožnost koja nije isključivo liturgijska, već ima elemente pučke duhovnosti isprepletene s legendama i pričama.

Izvor:
Foto:

Kultura

Proširena stvarnost omogućila posjetiteljima da dožive kakav je bio život u dvorcu Trakošćan

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U nedjelju, 21.travnja, u muzeju Dvora Trakošćan održano je uzbudljivo predstavljanje proširene stvarnosti kao novog dodatka stalnom postavu muzeju.

Posjetitelji su s oduševljenjem doživjeli ovu tehnologiju, koja je oživjela povijesni ambijent dvorca. Mnogi su iskoristili priliku za fotografiranje, stvarajući nezaboravne uspomene u ovom jedinstvenom okruženju.

Proširena stvarnost proizašla je iz uspješne suradnje Dvora Trakošćan te poduzeća Delta Reality. Posjetiteljima je omogućeno preuzimanje aplikacije „Oživjeli Trakošćan“ kojom, nakon skeniranja markera u muzeju, mogu vidjeti oživljene prikaze koji dočaravaju kakav je zapravo bio život u dvorcu.

Nastavite čitati

Kultura

Nikola Vudrag izlaže u Europskom kulturnom centru u Veneciji, a izložbu će vidjeti stotine tisuća ljudi

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Proteklog tjedna, u Europskom kulturnom centru u palači Palazzo Mora u Veneciji, paralelno s otvorenjem 60. Venecijanskog bijenala, otvorena je izložba “Personal Structures – Beyond Boundaries” u sklopu koje izlaže i varaždinski kipar Nikola Vudrag.

Vudragove skulpture Prometheusa i Atlasa postavljene na samom ulazu u palaču moći će vidjeti tisuće ljudi iz cijelog svijeta koji dolaze posjetiti 60. Venecijanski bijenale, ali i brojne komplementarne izložbe koje će do 24. studenog biti održane u Veneciji.

Izložba Europskog kulturnog centra (ECC) najstarija je takva izložba suvremene umjetnosti koja se održava tijekom Venecijanskog bijenala, a iz godine u godinu privlači sve više posjetitelja. Prema riječima glavne organizatorice izložbe, Sare Danielli, do kraja studenog izložbu će posjetiti oko pola milijuna ljudi.

– Tema ovogodišnje izložbe ECC-a nastoji izraziti složenost izazova globalnih migracija i zamršene mreže nacionalnih identiteta, ali i činjenice kako je svatko od nas pod utjecajem određenih okolnosti i granica koje mora nadići. Rad Nikole Vudraga “Prometheus i Atlas” postavljen na samom ulazu u Palazzo Mora simbolično je i ulaz na putovanje kompletnom temom izložbe koja problematizira suočavanje s granicama koje su nam nametnute. Prometheus i Atlas predstavljaju pobunu protiv nepravde u mitološkom kontekstu i te dvije skulpture, visoke tri metra, na ulazu u Palazzo Mora artikuliraju glavnu poruku izložbe, a to je kako je moguće nadići svoje osobne granice, bez obzira na vanjske pritiske i izazove – istaknula je glavna organizatorica izložbe Sara Danielli.

Vudrag u Veneciji izlaže pod produkcijom Metamorphosis Art Projects s londonskom adresom, a podršku varaždinskom kiparu u Veneciji su pružili i predstavnici Grada Varaždina, gradonačelnik Neven Bosilj i zamjenik gradonačelnika Miroslav Marković.

– Izuzetno smo ponosni što smo mogli doći u znak podrške izložbi kipara Nikole Vudraga tijekom prestižnog Venecijanskog bijenala. Varaždin je grad koji cijeni kulturu, kreativnost i inovativnost, a imati umjetnika koji je prepoznat na međunarodnoj razini učvršćuje našu predanost razvoju umjetničkih nastojanja Nikole Vudraga, ali i drugih varaždinskih umjetnika. Ovakve izložbe, ne samo da povećavaju ugled našeg grada, već također potiču veze i suradnje koje mogu doprinijeti prepoznatljivosti Varaždina na inozemnoj karti kulture u godinama koje dolaze – rekao je gradonačelnik Neven Bosilj nakon svečanog otvorenja izložbe.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje