Povežite se s nama

Kultura

Svi smo mi unikati

Objavljeno:

- dana

DIZAJN

Nakon kožnih torbi u obliku ribe i nakita od kože, remenja sa zakovicama i nježnim perlama, isprepletenosti starinskoga i suvremenoga, varaždinska dizajnerica sa zagrebačkom adresom Marija Gradečak,otišla je korak dalje u svom umjetničkom radu.

Na ovogodišnjem, šestom izdanju zagrebačkog Međunarodnog festivala dizajna, Dan D, izložene su Marijine – tapiserije. ReM rugs collection serija je tapiserija, koja uključuje pet primjera dizajna nepravilnih oblika, koje su izrađene u zabočkoj “Regeneraciji”. 

Tapiserija iz sna

– Zapravo je riječ o pokušaju prijenosa vizualizacije misli stvorenih iza zatvorenih očiju, za vrijeme REM faze sna. Svaka od tapiserija predstavlja jednu od slika REM faze. S obzirom na to da čovjek tijekom noći sanja čak do pet snova, projekt je svojevrstan podsjetnik na proživljeno i iskustvo koje se svakim opuštajućim stanjem pretvara u novu potrebu da bude zabilježeno u dizajnersko konceptualni oblik, govori Marija.

Na pitanje zašto baš tepisi ili tapiserije odgovara kako je “odabir medija i pretvorbe likovnog u tapiserije svoje ishodište pronašlo u levitaciji tepiha, prenoseći simboliku na levitiranje misli tijekom sna”. – Simbolizam u produkt dizajnu tako postaje materijalan i opipljiv, a često zaboravljanje radnje tijekom snova postaju ostaci sjećanja koja su vidljiva i u nepravilnosti oblika samih tapiserija, govori varaždinska konceptualka.

– Kao konceptualnoj umjetnici i dizajnerici izazov mi je istraživati nove materijale i medije, rekla nam je Marija, čiji je svaki rad do sada unikatan. – Jednako kao što smo i svi mi unikati, veli. Pritom, svaki je rad stvoren na zanimljiv i ekološki prihvatljiv način.

Jer, Marija Gradečak sve predmete izrađuje od recikliranog materijala. – Skupljam komadiće odjeće, odbačene kože, sve iskoristim do zadnjeg komadića radije nego da bacim u smeće, veli djevojka koja je zanat “ispekla” u Sloveniji, nadala se povratku u Varaždin, ali ipak završila na većoj i šarolikoj zagrebačkoj umjetničkoj sceni.

Marija Gradečak traži izazov u istraživanju novih materijala i medija

Zanimljive radove ove konceptualne umjetnice do sada je vidjela brojna publika na izložbama po cijeloj Hrvatskoj. Njezina svestranost daje joj dodatni umjetnički kredibilitet. Marija Gradečak je, napisala i zbirku poezije “Aritmija” te izvodi happeninge i performanse ekološke i zelene tematike.

O Mariji Gradečak će u specijaliziranim časopisima napisati da je riječ o umjetnici koja djeluje na području dizajna s primarnim usmjerenjem dizajna tepiha i tapiserija, reciklaže predmeta te izrade modnih dodataka iz recikliranog materijala. 

– Aktivno se razvija i preko konceptualnih projekata, uključujući eksperimentalni film i umjetničke instalacije, riječi su likovnog kritičara.

Kad sve te umjetničke vizije i koncepte svede na laički jezik, Marija će reći: – Volim se poigravati materijalima. Primjerice odjećom. Ljudi su danas uniformirani i vjerujuda je teško spajati stilove, ali živimo u vrijeme kad nema ograničenosti. Toliko se znam zanijeti u svom radu da sam se morala naučiti “stati na loptu”, kako predmet ne bi ostao samo lijepa kreacija, već i dobio svoju uporabnu vrijednost, govorila je Marija prije dvije godine, a jednako misli i danas.

Izvor:
Foto:

Kultura

Denis Peričić u Karlovcu primio svoju 111. književnu nagradu

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U Gradskoj knjižnici „Ivan Goran Kovačić“ u Karlovcu na pjesnikov je rođendan, 21. ožujka,
održana svečana dodjela nagrada najboljima na drugom Natječaju „Na tragu pjesnika“,
posvećenom velikom hrvatskom književniku Ivanu Goranu Kovačiću, poginulom u Drugom
svjetskom ratu.

Natječaj je organiziran uz potporu Ministarstva kulture i medija RH. Varaždinski književnik Denis Peričić dobio je drugu nagradu za pjesmu „Što je preostalo“.

Prema procjeni stručnog povjerenstva, u kojem su bili Mojca Rapo Waite, Bruno Vojvodić i
Nataša Vojnović, prvu nagradu osvojio je Tin Fresl iz Jastrebarskog, a treću Jelena Stanojčić
iz Zagreba.

Na prošlogodišnjem, prvom izdanju ovog natječaja, prvu nagradu osvojio je upravo – Denis
Peričić.

– Nakon prve i druge, volio bih iduće godine dobiti i treću nagradu! Pa da kompletiram te
svoje ‘male Gorane’… Naravno, šalim se, ali nimalo se ne šalim kad kažem da svaka nagrada
vezana uz Goranovo ime zauzima posebno mjesto u mom srcu. Organizatorima i stručnom
povjerenstvu upućujem svoju duboku zahvalnost na ovom priznanju – ističe Denis Peričić kojem je ovo već 111. književna nagrada.

Nastavite čitati

Kultura

Nagrada Porin za zbor Chorus angelicus i Dječji zbor glazbene škole u Varaždinu

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: Glazbena škola u Varaždinu/Facebook

Dodjela 31. po redu glazbene nagrade Porin održana je u subotu, 23. ožujka.

Dvorana u zagrebačkom HoB-u bila je prepuna velikih, dobro poznatih i priznatih imena hrvatske glazbene scene, kao i onih koji „tek kreću“ na svoj glazbeni put. Crvenim tepihom prošetali su nominirani glazbenici zajedno s brojnim poznatim licima koja su se našla na ovogodišnjoj dodjeli u ulozi gostiju ili uručitelja najpoželjnije glazbene statue.

Veliki uspjeh na ovogodišnjem Porinu postigli su Berislav Šipuš i Vojko V sa suradnicima osvojivši po četiri statue Porina. Tri statue Porina pripale su Letu 3 i Tamari Obrovac sa suradnicima, a još jedna posebnost ovogodišnjeg Porina su i čak tri dobitnika u kategoriji Najbolja izvedba klasične glazbe.

U kategoriji Najbolja izvedba klasične glazbe su čak tri dobitnika, a u ovoj karegoriji nagrade su otišle i u Varaždin.

Među dobitnicima je Chorus angelicus, Capella Savaria, Dječji zbor glazbene škole u Varaždinu, Ivana Lazar, sopran; Tia Pikija, sopran; Sonja Runje, alt; Hugo Hymas, kontratenor; Franko Klisović, kontratenor; Emanuel Tomljenović, tenor; Grga Peroš, bariton; Krešimir Stražanac, bas; Zsolt Kalló; umjetnički voditelj; Capelle Savarie; dirigent: Anđelko Igrec, za skladbu „Johann Sebastian Bach: Muka po Mateju BWV 244“.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje