Povežite se s nama

Kultura

Tisuću izvođača privuklo je 10 tisuća posjetitelja

Objavljeno:

- dana

FESTIVAL

U varaždinskoj katedrali u kojoj se nije moglo naći mjesta za sve koji su te večeri željeli biti ondje i na kojemu je nastupilo 180 izvođača, završile su 45. Varaždinske barokne večeri. Za Davora Bobića, ravnatelja, to znači dvije stvari.

Prvo će imati čak “puna” dva dana odmora, drugo – početak priprema za Barokne večeri 2016. godine. – Već pomalo dosadno zvučim s frazom da “je ovaj Festival bio najbolji u njegovoj povijesti”, ali, eto, isto mislim i ove godine, govori Davor Bobić, kojemu tijekom razgovora neprestano zvoni telefon. –

Ove godine smo s Francuskom kao zemljom partnerom zaista napravili vjerojatno najveći festival u povijesti Baroknih večeri. Po opsegu, veličini i duljini trajanja.

“Vodeći umjetnički festival u Hravtskoj” 

Izvodilački dosezi francuskih umjetnika su nemjerljivi. Neću biti skroman – vjerojatno je ovo trenutno vodeći umjetnički festival u Hrvatskoj. Ne samo što je specijaliziran za jedno povijesno razdoblje. Barokne večeri su, zaključimo, stvar prestiža, veli Bobić. Možda zvuči neskromno, ali ravnatelj nema niti razloga biti skroman. Barokne večeri su festival koji za sveukupan budžet od 250 tisuća eura odrađuje bolji posao od festivala istoga ranga koji uglavnom raspolažu s 2,5 milijuna.

To već dokazuje i činjenica da Barokne ne trebaju tražiti zemlju partnera jer zemlje same nude partnerstvo. Sljedeće je godine to Španjolska dok, kako eksluzivno doznajemo zemlja partner Baroknih večeri 2017. će godine biti Mađarska. 

Potvrdan odgovor

– Već dulje vremena razmišljam kako bi bilo dobro da neka od susjednih zemalja bude partner. Neki me dan zove hrvatske generalna konzulica u Mađarskoj i veli da je mađarski ministar kulture osobno zatražio prijem na kojemu je izrazio želju da Mađarska već 2017. godine bude zemlja partner. Već 12. listopada na dan kad Španjolci slave svoju nezavisnost, službeno će biti objavljeno partnerstvo. To dovoljno govori o značaju Festivala u Europi i svijetu, govori Davor Bobić koji vjeruje da su ove godine i nagrade vrlo dobro podijeljene. Zaista su ih dobili oni najbolji. Vjerujem da su ovo zlatna vremena Festivala – priča Bobić. 

 

Konzulica u Mađarskoj mi je rekla da je tamošnji  ministar kulture  izrazio želju da Mađarska već 2017. bude zemlja partner

Na Baroknim je večerima nastupilo više od 1000 izvođača. Iduće će ih godine vjerojatno biti i više. – Jako sam iznenađen. Na moj mail pozivnicu za nastup, u roku 48 sati svi do jednog pozvanog, najvećeg izvođača španjolske glazbe, odgovorilo je potvrdno. Festivalom prodefilira oko 10 tisuća posjetitelja – veli. Točno na dan kad smo vodili ovaj razgovor, 1. listopada, proslavljeno je 45. godina Varaždinskih baroknih večeri. Na Festival uvijek dođe dvadesetak akreditiranih veleposlanika u Hrvatskoj. – To je okupljanje najvećeg diplomatskog zbora nakon Brijuna – odgovara Bobić na naše pitanje zašto hrvatski političari, ako već ne zbog kulture, onda zbog prestiža, osobito pred izbore kad obilaze sve i svašta, nisu vidjeli potencijal u dolasku na Barokne večeri, odgovara da bi to trebalo pitati njih same.

 

– U normalnim, civilizacijskim društvima i sredinama, u velikim državama, nezamislivo je da nitko iz državnog vrha ne bi došao poduprijeti takvu manifestaciju. Ali to je stvar politike u koju ne želim ulaziti, govori Bobić, ističući da je to i zacrtana misija Festivala. – Jako mali grad i jako velika tradicija – ističe.

“Vjerujem da su ovo zlatna vremena Festivala”, Davor Bobić

Barokne večeri su festival s najviše privatnog novca. Dubrovačke ljetne igre imaju 22 posto vlastitih prihoda, a VBV 33 posto. – To dovoljno govori, – zaključuje Bobić.

Ove su godine po prvi put na Festival stigle dvije organizirane grupe švicarskih turista. – Riječ je o bogatim ljudima koji prate festivale sličnog karaktera u Europi i svi zajedno moramo na tome više poraditi. To je budućnost Festivala. Nažalost, premalo je pomoći Ministarstva turizma, Hrvatske turističke zajednice, lokalnih turističkih zajednica. Dok se Festival ne stavi na europsko tržište, da ciljano dođu ljudi koji to prate, nećemo dostići maksimum. Pokušali smo razgovarati, ali turistički djelatnici možda uopće ne shvaćaju potencijal takvog događanja – kaže Bobić. 

Izvor:
Foto:

Kultura

Varaždinski klub kolekcionara ove godine obilježava tri velika jubileja

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Varaždinski klub kolekcionara ostavljajući i sakupljajući neizbrisiv trag bivšeg, sadašnjeg trenutka, vremena i prošlosti ove godine slavi tri velika jubileja, što je rijetkost za jednu udrugu.

Riječ je o 90 godina organizirane filatelije (21.4.1934. osnovano FD Varaždin), potom 45 godina ljubitelja starina (28.6.1979. – osnovano društvo) i 40 godina numizmatike (10.2.1984. osnovano društvo).

Filatelija u našem kraju u suradnji s gradovima, općinama, vjerskim, društvenim zajednicama, pojedincima organizirano 100 godina bilježi i obilježava baštinu, povijest, kulturu našeg kraja. Sve datira iz davne 1920. godine, 58. broja časopisa „Slobodni gradjanin“ gdje se 23. listopada pojavio poziv za osnivanje podružnice hrvatskog filatelističkog društva u Varaždinu u sklopu zagrebačkog filatelističkog društva ili samostalno. Inicijator ideje bio je Major Mrzljak, a ista je rezultirala okupljanjem zaljubljenika u filateliju svaku srijedu u svratištu, gradskoj kavani “Novak“.

Neobaveznim sastajanjem nekoliko sakupljača i entuzijasta, članovima poznatih europskih društava kao što su „Concordia“ iz Berlina, društva iz Beča i gradova diljem Europe gdje su studirali naši sugrađani, „ filatelističko prijateljstvo“ preraslo je u ideju o udruživanju.

– Želja je pretvorena u stvarnost. Najpoznatiji članovi filatelističkog društva koji su i sastavili „Pravila Varaždinskog filatelističkog društva u Varaždinu“ u to vrijeme bili su Josip Kauf, upravitelj Hrvatske štedionice; Drago Čoklica, namještenik „Tivar“; Dragutin Cesarec, sudac; Mr. Dušan Grims, ljekarnik; Stjepan Barbot, privatnik, te Milan Blass. „Pravila društva“ 1934.godine odobrena su od Kraljevske banske Uprave Savke banovine. Ozakonjenjem „Pravila“ 21.travnja 1934. godine društvo je postalo „legalno“, čime je taj datum zabilježen kao dan osnutka Varaždinskog filatelističkog društva – FDV. O tome se brzo saznalo u gradu i počeli su se javljati do tada „nepoznati filatelisti“ čime je društvo zabilježilo velik rast. 1937. godine održana je prva, a 1940. i druga velika filatelistička izložba u prepunoj dvorani gradskog kazališta Varaždin. Filatelija je time zaživjela, a niz istaknutih pojedinaca u prvih je sto godina ostavilo svoj velik filatelistički trag – ističu slavljenici.

Tijekom godina rada puno je zabilježenih događaja vezanih uz nove naraštaje filatelista, od kojih se može izdvojiti osnivanje Male škole filatelije u Trakošćanu, na kojoj je već sudjelovalo preko 2500 mladih. Također je tu i promicanje filatelije zanimljivim radionicama u srednjoj školi te udruzi “Filos“, ali i radionicama koje djeluju u Osnovnim školama u Klenovniku, Varaždinskim Toplicama, Zalužju te Varaždinu.

– Zahvaljujući odličnoj suradnji s poštom Centar Varaždin, i njezinim upraviteljem mag. Ciglarom, rješenjem prostora u sklopu hotela „Turist“, započinje odlična suradnja „Filatelističkog društva Varaždin-FDV“, društva “Ljubitelja starina“ i članova društva „Numizmatičara“. U početku nedjeljom sastanci udruga održavali su se u razmaku od pola sata ali pošto se to pokazalo kao neprikladno jer su pojedini članovi bili u dvije ili tri udruge, područja sakupljanja odlučilo se da se isti spoje u jedno društvo. Predstavnici Filatelističkog društva Varaždin, „Ljubitelja starina“ i „Numizmatičara“ spajaju se 9.5.1993. godine u Varaždinski klub kolekcionara -VKK, i sve udruge postaju Sekcije – objasnili su iz VKK.

I Dodali:

„Da se rad filatelije, ljubitelja starina, Numizmatike, kolekcionarstva nastavi uz spoznaju da s prošlošću u korak sa sadašnjošću idemo u budućnost  nastavljamo naš rad nedjeljom ujutro od 8:00 – 9:30 sati u Hotelu „Turist“, gdje na druženje s veseljem pozivamo i sve kojima je filatelija, Numizmatika, Starine, kolekcionarstvo  ne samo hobby, već i dio svakodnevnog života i na taj način neka „živi“ s nama još dugi niz godina.“

Nastavite čitati

Kultura

Balaševićeva Olivera gostuje u varaždinskom kazalištu

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Olivera Balašević, supruga neprežaljenog Đorđa Balaševića dolazi 11. svibnja sa svojom monobajkom Prezime ruže na Veliku scenu HNK Varaždin. Predstava počinje u 19,30 sati.

Prezime ruže je autentična drama teatra ispovijesti, koja vodi publiku kroz uspomene autorice knjige Planeta Dvorište.

Očima djevojčice koja je odrastala uz obalu Begeja, put sjećanja vodi od djetinjstva punog ljubavi, ali lišenog privilegija svojih vršnjaka, do studentskih dana u Novom Sadu i ljubavi, poezije, obitelji. Prezime ruže je emotivna priča o najvažnijim vrijednostima života, o vremenu koje očekuje da ga ispunimo uspomenama, o borbama i odlukama koje nisu lake. I najviše o neminovnostima koje su indiferentne i neumoljive spram krhkosti dječjih godina…

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje