Povežite se s nama

Kultura

U karanteni čitao literaturu o umjetnosti i educirao se

Objavljeno:

- dana

KOLEKCIONARSTVO

Davor Vugrinec donedavno je bio poznat kao nogometaš koji se nakon 20 godina igre u velikim klubovima odlučio “smiriti” u koprivničkom Slaven Belupu. No, zahvaljujući izložbi u zagrebačkom Umjetničkom paviljonu otkrivena je još jedna strast Davora Vugrinca – kolekcionarstvo.

Upravo je s njegovom kolekcijom umjetničkih djela započeo novi ciklus Umjetničkog paviljona, nazvan “Privatne kolekcije u javnoj instituciji”. Razloge te, komotno bismo mogli reći časti, da ciklus počne njegovom kolekcijom, Varaždinci mogu vidjeti u palači Sermage, gdje je izloženo 46 slika i devet skulptura iz kolekcije Davora Vugrinca.

Slučajnost

Vugrinec kaže da je sve počelo slučajno. – S prijateljem, varaždinskim kolekcionarem Ninom Horvatom, krenuo sam za Zagreb kupovati slike, pa sam stjecajem okolnosti kupio jednog Stančića. Dok su suigrači vrijeme u karanteni kratili drugim aktivnostima, on je čitao prikupljenu literaturu o umjetnosti i, kako veli, “educirao se”. – Sa Stančića sam “otišao” u hrvatsku modernu… – veli Vugrinec.

 

Od Stančića do “jedne od najboljih kolekcija moderne umjetnosti u Hrvatskoj”

Na cijeloj se izložbi provlačila teza o potrebi razbijanja mita o kolekcionarstvu kao nečemu uza što se uglavnom vežu skandali. Svi su govornici to spomenuli, pa smo pitali i Vugrinca čemu percepcija kolekcionarstva kao “sumnjivog posla”. – Slike jako ljude “bodu u oči”. Možete voziti skupe aute ili razmetati se novcem na bilo koji način, ali ne znam zašto se tako negativistički gleda na skupljanje slika. Percepcija javnosti je vjerojatno povezana s crnim tržištem, što je pak povezano s ljudima koji su vodili državu – kaže.

“Svaka čast”

Jasminka Poklečki Stošić, ravnateljica zagrebačkog Umjetničkog paviljona, kaže da je razlog pokretanja ciklusa “upravo razbijanje tog uvriježenog mišljenja u društvu o kolekcionarima, koje se formiralo na nekoliko pojedinačnih primjera”. – U konkretnom slučaju Davora Vugrinca stvar je vrlo čista. Čovjek je 20 godina igrao nogomet, zarađivao novac i investirao ga u likovna djela, kupovinu umjetnina. Jednako je mogao sakupljati Mercedese, Rolexe… Ali nije. Svaka čast. Po meni je ovo jedna od najboljih kolekcija moderne umjetnosti u Hrvatskoj – istaknula je.

Između mnogobrojnih gostiju u palači Sermage, vrzmao se i donedavni hrvatski predsjednik Ivo Josipović. – Zbog putovanja nisam stigao pogledati izložbu u Zagrebu, pa sam, eto, došao u Varaždin – otkrio je Josipović.

Izvor:
Foto:

Kultura

Denis Peričić u Karlovcu primio svoju 111. književnu nagradu

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U Gradskoj knjižnici „Ivan Goran Kovačić“ u Karlovcu na pjesnikov je rođendan, 21. ožujka,
održana svečana dodjela nagrada najboljima na drugom Natječaju „Na tragu pjesnika“,
posvećenom velikom hrvatskom književniku Ivanu Goranu Kovačiću, poginulom u Drugom
svjetskom ratu.

Natječaj je organiziran uz potporu Ministarstva kulture i medija RH. Varaždinski književnik Denis Peričić dobio je drugu nagradu za pjesmu „Što je preostalo“.

Prema procjeni stručnog povjerenstva, u kojem su bili Mojca Rapo Waite, Bruno Vojvodić i
Nataša Vojnović, prvu nagradu osvojio je Tin Fresl iz Jastrebarskog, a treću Jelena Stanojčić
iz Zagreba.

Na prošlogodišnjem, prvom izdanju ovog natječaja, prvu nagradu osvojio je upravo – Denis
Peričić.

– Nakon prve i druge, volio bih iduće godine dobiti i treću nagradu! Pa da kompletiram te
svoje ‘male Gorane’… Naravno, šalim se, ali nimalo se ne šalim kad kažem da svaka nagrada
vezana uz Goranovo ime zauzima posebno mjesto u mom srcu. Organizatorima i stručnom
povjerenstvu upućujem svoju duboku zahvalnost na ovom priznanju – ističe Denis Peričić kojem je ovo već 111. književna nagrada.

Nastavite čitati

Kultura

Nagrada Porin za zbor Chorus angelicus i Dječji zbor glazbene škole u Varaždinu

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: Glazbena škola u Varaždinu/Facebook

Dodjela 31. po redu glazbene nagrade Porin održana je u subotu, 23. ožujka.

Dvorana u zagrebačkom HoB-u bila je prepuna velikih, dobro poznatih i priznatih imena hrvatske glazbene scene, kao i onih koji „tek kreću“ na svoj glazbeni put. Crvenim tepihom prošetali su nominirani glazbenici zajedno s brojnim poznatim licima koja su se našla na ovogodišnjoj dodjeli u ulozi gostiju ili uručitelja najpoželjnije glazbene statue.

Veliki uspjeh na ovogodišnjem Porinu postigli su Berislav Šipuš i Vojko V sa suradnicima osvojivši po četiri statue Porina. Tri statue Porina pripale su Letu 3 i Tamari Obrovac sa suradnicima, a još jedna posebnost ovogodišnjeg Porina su i čak tri dobitnika u kategoriji Najbolja izvedba klasične glazbe.

U kategoriji Najbolja izvedba klasične glazbe su čak tri dobitnika, a u ovoj karegoriji nagrade su otišle i u Varaždin.

Među dobitnicima je Chorus angelicus, Capella Savaria, Dječji zbor glazbene škole u Varaždinu, Ivana Lazar, sopran; Tia Pikija, sopran; Sonja Runje, alt; Hugo Hymas, kontratenor; Franko Klisović, kontratenor; Emanuel Tomljenović, tenor; Grga Peroš, bariton; Krešimir Stražanac, bas; Zsolt Kalló; umjetnički voditelj; Capelle Savarie; dirigent: Anđelko Igrec, za skladbu „Johann Sebastian Bach: Muka po Mateju BWV 244“.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje