Povežite se s nama

Međimurje

Depresija je dvostruko češća u žena i prisutnija na sjeveru zemlje

Objavljeno:

- dana

KAMPANJA

Stručnjaci najavljuju da će idućih godina depresija postati glavni zdravstveni problem kod žena i drugi kod muškaraca.

Stoga je ove godine za obilježavanje Svjetskog dana zdravlja odabrana tema depresije. Svjetski dan zdravlja obilježava se svake godine 7. travnja povodom obljetnioce osnivanja Svjetske zdravstvene organizacije. Podaci na razini Hrvatske pokazuju da od depresije boluje 19 posto žena i 10 posto muškaraca, što znači da je depresija dvostruko učestalija kod žena nego muškaraca, a prema nekim pokazateljima prisutnija je u sjevernim krajevima Hrvatske nego u južnim.

Sramota!

Također se uz oboljele još uvijek veže stigma, tj. za mnoge obitelji oboljelih depresija i slične psihičke tegobe još su uvijek sramota. Stoga se naglasak kampanje posebno stavlja na potrebu govorenja o depresiji u društvu. Glavni ciljevi ovogodišnjeg obilježavanja Svjetskog dana zdravlja su bolje informiranje građana o depresiji, njezinim uzrocima i posljedicama, ali i mogućnostima liječenja, koje uključuje antidepresive i psihoterapiju, pri čemu se osobito učinkovitom pokazala kognitivno-bihevioralna terapija. Na taj se način psihičke bolesti poput depresije mogu bolje razumjeti i liječiti, što može doprinijeti smanjenju društvene stigme, pa će time veći broj oboljelih tražiti stručnu pomoć.

Što je točno depresija? Riječ je o bolesti koja je karakterizirana tugom i gubitkom interesa za svakodnevne aktivnosti i nesposobnost za obavljanje obveza i poslova. Simptomi uključuju gubitak apetita, nesanicu, probleme s koncentracijom, nervozu, tjeskobu, osjećaj bezvrijednosti, beznađe, suicidalne misli, a posljedice mogu biti fatalne i završiti samoubojstvom.

Simptomi uključuju gubitak energije i apetita, nesanicu te osjećaj beznađa 

Svatko može oboljeti od depresije, a na svjetskoj razini posebna je pozornost posvećena najosjetljivim skupinama: adolescentima, mladima, ženama u fertilnoj dobi (osobito nakon porođaja) i osobama starijima od 60 godina. Rizik od razvoja depresije povećava se sa siromaštvom, nezaposlenošću, gubitkom voljene osobe, raspadom emocionalnog odnosa, fizičkom bolešću te konzumacijom alkohola i psihoaktivnih tvari.

Prema procjenama Svjetske zdravstvene organizacije, depresija će do 2020. godine postati drugo obolijevanje po učestalosti nakon kardiovaskularnih bolesti. U 2013. godini u Hrvatskoj je zbog depresije hospitalizirano 13,3 posto građana, a prema broju dana bolničkog liječenja zbog mentalnih poremećaja vodeća je dijagnoza shizofrenija (29,2 %), a slijedi alkoholizam (13,1 %) te depresija na trećemu mjestu s 11 %. Više o ovim temama moći će se čuti na skupu pod nazivom “Pričajmo o depresiji” koji se 7. travnja održava u velikoj dvorani Varaždinske županije od 10 sati. I u Čakovcu se povodom Svjetskog dana zdravlja i Dana borbe protiv alkoholizma održava javna tribina pod nazivom “Nove ovisnosti, stari problemi – kako ih spriječiti i/ili liječiti”

Samopouzdanjem protiv alkoholizma i kockanja

Ovisnost, patološko kockanje i samopouzdanje bit će glavne teme javne tribine koja se 6. travnja održava u zgradi Scheier u Čakovcu pod nazivom „Nove ovisnosti, stari problemi – kako ih spriječiti i/ili liječiti“, s početkom u 17.00 sati. Psihijatar Zoran Zoričić govorit će o tretmanu patoloških kockara i intervenciji u obitelji. Diana Uvodić-Đurić s međimurskog Zavoda za javno zdravstvo govorit će o ovisnosti u Međimurskoj županiji, a psihologinja Berta Bacinger-Klobučarić o samopouzdanju kao zaštitnom faktoru. Tribina je namijenjena svima koji se u radu ili privatnom životu susreću s potrebom rješavanja problema ovisnosti. Skup organiziraju županijski Zavod za javno zdravstvo i Savez klubova liječenih alkoholičara Međimurske županije povodom Dana borbe protiv alkoholizma (1. travnja) i Svjetskog dan zdravlja (7. travnja).

Izvor:
Foto:

Međimurje

Stiže novi parket u sportsku dvoranu u Murskom Središću

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Ministarstvo turizma i sporta krajem prosinca prošle godine objavilo je Javni poziv za iskaz interesa za sufinanciranje izgradnje, obnove, održavanja, opremanja i rekonstrukcije sportskih građevina u 2024. godini na koji je Grad Mursko Središće prijavio projekt „Rekonstrukcija sportske dvorane u Murskom Središću – zamjena sportskog poda“

U srijedu, 24. travnja, gradonačelnik Grada Mursko Središće Dražen Srpak prisustvovao je potpisivanju i uručivanju Ugovora za spomenuti projekt u vrijednosti od 136.419,00 eura.

Sportska dvorana u Murskom Središću će tako uskoro dobiti novi sportski pod, a uskoro će se potpisati i ugovor u vrijednosti od 883.501,39 eura za kompletnu energetsku obnovu sportske dvorane – novi krov, fasada, prozori, rasvjeta, solari, toplinske pumpe…

Time će sportska dvorana svakako postati atraktivnije mjesto za sportske događaje, treniranje i natjecanja, a također će se time u idućim desetljećima osigurati funkcionalnost sportske dvorane i neće biti potrebe za nekim većim investicijskim ulaganjima.

Obzirom što je iz ova dva javna poziva Gradu Mursko Središće dodijeljeno više od milijun eura značajno se rasterećuje gradski proračun. Uz Grad Mursko Središće više jedinica lokalne samouprave iz Međimurske županije dobilo je sredstva.

Nastavite čitati

Međimurje

Usred noći 27-godišnji vozač stisnuo papučicu gasa i Malom Suboticom projurio sa 133 km/h

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Policijski službenici Policijske uprave međimurske u razdoblju od 15. do 21. travnja 2024. godine proveli su pojačane aktivnosti iz akcije “Nadzor brzine kretanja vozila”.

Tijekom akcije utvrđeno je ukupno 262 prekršaja iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama, od čega:

  • 142 prekršaja nepropisne brzine kretanja,
  • devet prekršaja upravljanja vozilima pod utjecajem alkohola,
  • sedam prekršaja nepropisnog zaustavljanja i parkiranja,
  • pet prekršaja nepropisne uporabe svjetala u prometu,
  • sedam prekršaja nepropisne uporabe mobitela tijekom vožnje,
  • jedan prekršaj tehničke neispravnosti vozila,
  • šest prekršaja upravljanja neregistriranim vozilom,
  • tri prekršaja upravljanja vozilom nakon isteka važenje prometne dozvole za više od 15 dana,
  • jedna prekršaj upravljanja za vrijeme izrečene zabrane upravljanja motornim vozilima,
  • 56 prekršaja nekorištenja sigurnosnog pojasa te,
  • 25 ostalih prekršaja.

Najveća brzina od 133 km/h utvrđena je u subotu, 20. travnja, u 2:44 sati u Maloj Subotici, Glavnoj ulici (brzina ograničena na 50 km/h), kod 27-godišnjeg vozača osobnog automobila, čakovečkih registarskih oznaka. Odredbom članka 53. Zakona o sigurnosti prometa, vozač koji se u naselju kreće brzinom koja je za više od 50 km/h veća od dopuštene ili prometnim znakom ograničene brzine, kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 1320 do 2650 eura ili kaznom zatvora do 60 dana. Također, za spomenuti prekršaj predviđena je i zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od 3 do 12 mjeseci.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje