Povežite se s nama

Međimurje

Deset godina uz miris luka

Objavljeno:

- dana

“LJUTA“ BAŠTINA

U Donjoj Dubravi održana je tradicionalna manifestacija “Dani dobravskog ljuka i ekološke proizvodnje“, koju je otvorio Darko Horvat, tehnički ministar poduzetništva i obrtništva u Vladi RH.

Priredba je proslavila svoj deseti rođendan, na što se tijekom otvaranja osvrnuo Josip Sabol, glavni organizator manifestacije i predsjednik Ekološke udruge Duga, suorganizatora manifestacije.

Bogata tradicija

Pokroviteljstvo nad manifestacijom preuzela je Međimurska županija, a pomogla joj je i Općina Donja Dubrava. Pozdravljajući posjetitelje i izlagače, njih 45 iz pet županija, u dvorištu Doma kulture Zalan općinski načelnik Dražen Miser je rekao da je “ova manifestacija pokazatelj kako se upornošću i kohezijom između Općine, općinskih udruga, Županije, ministarstva i u malim mjestima mogu održavati kvalitetne manifestacije koje imaju svoj karakter i vrijednost i za izlagače, a posebno za mještane, kao i posjetitelje iz susjednih mjesta“. Pohvalio je sve članice Udruge žena, Crvenoga križa te Podružnice umirovljenika na pripremljenim i izloženim jelima u Općinskoj vijećnici, koja je bila premala da primi namjernike koji su željeli probati jela na bazi dubravskog luka.

 

Samo kvalitetne manifestacije imaju svoj karakter i vrijednost koja nadilaze lokalne okvire

Osim tradicijskih vrijednosti ovdje su tako predstavljene i kulinarske majstorije koje je bilo moguće probati samo u Donjoj Dubravi, uz plesne i glazbene prikaze KUD-a Seljačka sloga Donja Dubrava, odnosno Puhačkog orkestra. Iskazali su se i ovdašnji branitelji, koji su pripremili jelo za izlagače. Sav rad je bio volonterski. Miser je posebno zahvalio ministru Horvatu, čije je ministarstvo povodom ove 10. obljetnice i projektne prijave odobrilo znatna sredstva za razvoj manifestacije. Ispred Županije govorili su Sandra Herman, zamjenica međimurskog župana, dok je župan Matija Posavec rekao da je sretan zbog županijske raznolikosti koje vrijedni Međimurci znaju iskoristi. Donja Dubrava je jedan od dokaza korištenja onoga što su baštinili da bi već sutra postala prepoznatljiva diljem Hrvatske.

Izvor:
Foto:

Međimurje

Usred noći 27-godišnji vozač stisnuo papučicu gasa i Malom Suboticom projurio sa 133 km/h

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Policijski službenici Policijske uprave međimurske u razdoblju od 15. do 21. travnja 2024. godine proveli su pojačane aktivnosti iz akcije “Nadzor brzine kretanja vozila”.

Tijekom akcije utvrđeno je ukupno 262 prekršaja iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama, od čega:

  • 142 prekršaja nepropisne brzine kretanja,
  • devet prekršaja upravljanja vozilima pod utjecajem alkohola,
  • sedam prekršaja nepropisnog zaustavljanja i parkiranja,
  • pet prekršaja nepropisne uporabe svjetala u prometu,
  • sedam prekršaja nepropisne uporabe mobitela tijekom vožnje,
  • jedan prekršaj tehničke neispravnosti vozila,
  • šest prekršaja upravljanja neregistriranim vozilom,
  • tri prekršaja upravljanja vozilom nakon isteka važenje prometne dozvole za više od 15 dana,
  • jedna prekršaj upravljanja za vrijeme izrečene zabrane upravljanja motornim vozilima,
  • 56 prekršaja nekorištenja sigurnosnog pojasa te,
  • 25 ostalih prekršaja.

Najveća brzina od 133 km/h utvrđena je u subotu, 20. travnja, u 2:44 sati u Maloj Subotici, Glavnoj ulici (brzina ograničena na 50 km/h), kod 27-godišnjeg vozača osobnog automobila, čakovečkih registarskih oznaka. Odredbom članka 53. Zakona o sigurnosti prometa, vozač koji se u naselju kreće brzinom koja je za više od 50 km/h veća od dopuštene ili prometnim znakom ograničene brzine, kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 1320 do 2650 eura ili kaznom zatvora do 60 dana. Također, za spomenuti prekršaj predviđena je i zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od 3 do 12 mjeseci.

Nastavite čitati

Međimurje

Autohtoni doživljaji kod Spomen doma rudarstva Cimper

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U sklopu turističko – volonterskog programa Turističke zajednice Međimurske županije „Z cugom v zeleno Međimurje“, turistima – volonterima predstavilo se i Mursko Središće i Spomen dom rudarstva „Cimper“.

Grad Mursko Središće, Centar za kulturu „Rudar“ i Turistička zajednica područja „Mura i gorice“ uz podršku Društva žena Mursko Središće i Udruge međimurska žganica „Tepka“ turistima – volonterima su približeni autohtoni sadržaji koje mogu upoznati samo ovdje.

Po razgledu interpretacijskog centra Spomen dom rudarstva „Cimper“, krenulo se u radionicu izrade tradicijske maske cimeri, maske koja svoje korijene ima upravo u rudarskoj mitologiji. Radionicu su držale članice „Društva žena Mursko Središće“, koje i baštine tradiciju izrade maske. Nekoliko metara dalje pekla se prava međimurska žganica, što su prezentirali članovi Udruge međimurska žganica „Tepka“, a u drugom kraju parkića ispred Spomen doma kuhao se pravi međimurski grah, za što je na području Murskog Središća već tradicionalno zadužen Rudi Mesarić.

Ovaj oblik volonterskog turizma jedinstvena je prilika da se uz razgledavanje povijesnih vrijednosti osjeti i sudjeluje u pravim autohtonim aktivnostima ovog kraja.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje