Povežite se s nama

Međimurje

Edukacija djece iz sigurnosti prometa stoji 50.000 kuna

Objavljeno:

- dana

PREVENCIJA

U Maloj vijećnici Međimurske županije održana je 30. sjednica Savjeta za sigurnost prometa na cestama, na kojoj su članovi, uz verifikaciju zapisnika s posljednje sjednice, prvo raspravljali o programu rada i financijskom planu Savjeta za iduću godinu.

No, zapelo je na drugoj točki dnevnog reda. Naime, izvješće Grada Čakovca o održavanju i gradnji cestovne infrastrukture na području Grada za 2015. i planu za 2016. godinu prolongirano je za sljedeću sjednicu zbog odsutnosti predstavnika Grada. Sjednici su nazočili članovi Smiljka Kovačić, Josip Topolko, Stjepan Marković, Darinka Tompoš, Marija Prekupec, Antun Šimunić i Željko Poreduš te predsjednica Savjeta Alenka Hošnjak, koja je i otvorila sjednicu. Potonja je predložila dnevni red, koji je jednoglasno prihvaćen uz dopunu članice Kovačić vezanu uz aktivnosti provođenja preventivnih aktivnosti u sklopu Europskog tjedna mobilnosti. Naime, na njezin je prijedlog istaknuta Gospodarska škola kao jedan od nositelja. Kako su na sjednici razmatrane teme od velike važnosti za zajednicu, uz članove, sjednici su prisustvovali i župan Međimurske županije Matija Posavec te pročelnik Upravnog odjela za gospodarske djelatnosti Darko Radanović.

Pripadnici prometnih jedinica i mladeži dobit će nove odore, a poligoni sigurnosne opremu i signalizaciju

Hošnjak je predstavila zadaće te predstojeće aktivnosti vezane za sigurnost i prevenciju u prometu u Međimurskoj županiji. Njima se predloženim mjerama žele spriječiti neželjene pojave s osobitim naglaskom na edukaciju predškolske djece te učenika osnovnih i srednjih škola, a osobito mladih vozača u završnim razredima, koji su u kategoriji ranjivih skupina.

Savjet za sigurnost u planiranim se stavkama pojavljuje kao nositelj projekta ili aktivni partner dionicima u procesu koji zajedničkom suradnjom čine naše društvo sigurnijim. Također, predstavljen je prijedlog plana prihoda i rashoda koji čine stavku proračuna Međimurske županije, gdje je potrebno osigurati 50.000 kuna za potrebe rada Savjeta, što je na sjednici i prihvaćeno. Kako je rečeno, spomenuta sredstva utrošit će se na natjecanja i edukaciju djece i učenika osnovnih škola, nabavu odora i troškove pripreme pripadnika prometnih jedinica i mladeži te nabavu promidžbenih materijala, sigurnosne opreme i prometne signalizacije za poligone.

Nacionalni program

Dio novca bit će utrošen i za provođenje programa „Strategija prometne preventive u dječjim vrtićima, osnovnim i srednjim školama“. U ovoj prigodi istaknuta je potreba izrade novog Registra opasnih mjesta u Međimurskoj županiji. Dokument bi se predstavio stručnim službama Županije, koje bi ga do kraja idućeg mjeseca kandidirale na natječaj Nacionalnog programa financiranog od strane fondova Europske unije.

Izvor:
Foto:

Međimurje

Usred noći 27-godišnji vozač stisnuo papučicu gasa i Malom Suboticom projurio sa 133 km/h

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Policijski službenici Policijske uprave međimurske u razdoblju od 15. do 21. travnja 2024. godine proveli su pojačane aktivnosti iz akcije “Nadzor brzine kretanja vozila”.

Tijekom akcije utvrđeno je ukupno 262 prekršaja iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama, od čega:

  • 142 prekršaja nepropisne brzine kretanja,
  • devet prekršaja upravljanja vozilima pod utjecajem alkohola,
  • sedam prekršaja nepropisnog zaustavljanja i parkiranja,
  • pet prekršaja nepropisne uporabe svjetala u prometu,
  • sedam prekršaja nepropisne uporabe mobitela tijekom vožnje,
  • jedan prekršaj tehničke neispravnosti vozila,
  • šest prekršaja upravljanja neregistriranim vozilom,
  • tri prekršaja upravljanja vozilom nakon isteka važenje prometne dozvole za više od 15 dana,
  • jedna prekršaj upravljanja za vrijeme izrečene zabrane upravljanja motornim vozilima,
  • 56 prekršaja nekorištenja sigurnosnog pojasa te,
  • 25 ostalih prekršaja.

Najveća brzina od 133 km/h utvrđena je u subotu, 20. travnja, u 2:44 sati u Maloj Subotici, Glavnoj ulici (brzina ograničena na 50 km/h), kod 27-godišnjeg vozača osobnog automobila, čakovečkih registarskih oznaka. Odredbom članka 53. Zakona o sigurnosti prometa, vozač koji se u naselju kreće brzinom koja je za više od 50 km/h veća od dopuštene ili prometnim znakom ograničene brzine, kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 1320 do 2650 eura ili kaznom zatvora do 60 dana. Također, za spomenuti prekršaj predviđena je i zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od 3 do 12 mjeseci.

Nastavite čitati

Međimurje

Autohtoni doživljaji kod Spomen doma rudarstva Cimper

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U sklopu turističko – volonterskog programa Turističke zajednice Međimurske županije „Z cugom v zeleno Međimurje“, turistima – volonterima predstavilo se i Mursko Središće i Spomen dom rudarstva „Cimper“.

Grad Mursko Središće, Centar za kulturu „Rudar“ i Turistička zajednica područja „Mura i gorice“ uz podršku Društva žena Mursko Središće i Udruge međimurska žganica „Tepka“ turistima – volonterima su približeni autohtoni sadržaji koje mogu upoznati samo ovdje.

Po razgledu interpretacijskog centra Spomen dom rudarstva „Cimper“, krenulo se u radionicu izrade tradicijske maske cimeri, maske koja svoje korijene ima upravo u rudarskoj mitologiji. Radionicu su držale članice „Društva žena Mursko Središće“, koje i baštine tradiciju izrade maske. Nekoliko metara dalje pekla se prava međimurska žganica, što su prezentirali članovi Udruge međimurska žganica „Tepka“, a u drugom kraju parkića ispred Spomen doma kuhao se pravi međimurski grah, za što je na području Murskog Središća već tradicionalno zadužen Rudi Mesarić.

Ovaj oblik volonterskog turizma jedinstvena je prilika da se uz razgledavanje povijesnih vrijednosti osjeti i sudjeluje u pravim autohtonim aktivnostima ovog kraja.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje