Povežite se s nama

Međimurje

FOTO Međimurci su pomogli da Biškupec na jedan dan postane velika luka, aerodrom i svemirski centar

Objavljeno:

- dana

DOZNAJEMO

Pravi entuzijasti nikada ne miruju. Ovo pravilo u subotu su potvrdili vrsni zrakoplovni modelari Igor Dodlek iz Male Subotice i Čakovčanin Marko Tenšić.

Tko rano rani…

Naime, umjesto da u dane vikenda odmaraju, njih dvojica su rano ustala i s tri ogromna modela zrakoplova krenuli put Biškupca, u kojem je održana 13. po redu manifestacija “Kup Autokluba Varteks“. Ovog puta sudjelovali su u popratnom, izložbenom dijelu programa, koji je bio dobro posjećen.
– Modelarstvom i maketarstvom se bavim od 1985. godine i kada ne letim, rado dolazim na ovakve priredbe. Znatiželjnicima sam predstavio leteći model aviona Piper cub i jedrilicu Condor – rekao je Dodlek.

S njim je stigao i Marko Tenšić, ponosni vlasnik jedinog na svijetu letećeg modela nadzvučnoga borbenog aviona MiG-21 UMD.
– Izrađivao sam popularnu HRZ-ovu „kockicu“ u mjerilu 1:8 punih 7 mjeseci u kućnoj radinosti. Model razvija maksimalnu brzinu od oko 100 km/h – pohvalio se Tenšić svojim avionom.

Osim u predgrađu, međimurske izlagače pronašli smo i u centru Varaždina, odnosno u hotelu Turist, u kojem je tadicionalno priređen 11. Sajam starina, filatelije, militarije i numizmatike. Predstavilo se 19 izlagača pristiglih iz Slovenije, Podravine, Moslavine, Zagreba… a našao se tu i Sanjin Tomšić iz Murskog Središča.
– Prvi sam kolekcionar u obitelji, a ova strast me zaokuplja već 15 godina. Okosnicu moje zbirke čini numizmatika s područja Hrvatske. Dosad sam prikupio bezbroj kovanica, novčanica, dionica… ali u Varaždinu izlažem medalje, odličja i poštanske marke – pojasnio je Tomšić. Otkrio nam je da u svojoj zbirci najviše od svega želi imati jednu novčanicu iz ratne 1943. godine.

– Riječ je o novčanici od 500 kuna iz vremena NDH. Nakon što su tiskane, zbog diverzije na pruzi skoro sve su odletjele u zrak skupa s vagonima u kojima su prevožene. Jako su rijetke, pa primjerak danas stoji oko 4000 eura – zaključio je Tomšić.

Izvor: Foto: Marta Konjačić

Međimurje

Usred noći 27-godišnji vozač stisnuo papučicu gasa i Malom Suboticom projurio sa 133 km/h

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Policijski službenici Policijske uprave međimurske u razdoblju od 15. do 21. travnja 2024. godine proveli su pojačane aktivnosti iz akcije “Nadzor brzine kretanja vozila”.

Tijekom akcije utvrđeno je ukupno 262 prekršaja iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama, od čega:

  • 142 prekršaja nepropisne brzine kretanja,
  • devet prekršaja upravljanja vozilima pod utjecajem alkohola,
  • sedam prekršaja nepropisnog zaustavljanja i parkiranja,
  • pet prekršaja nepropisne uporabe svjetala u prometu,
  • sedam prekršaja nepropisne uporabe mobitela tijekom vožnje,
  • jedan prekršaj tehničke neispravnosti vozila,
  • šest prekršaja upravljanja neregistriranim vozilom,
  • tri prekršaja upravljanja vozilom nakon isteka važenje prometne dozvole za više od 15 dana,
  • jedna prekršaj upravljanja za vrijeme izrečene zabrane upravljanja motornim vozilima,
  • 56 prekršaja nekorištenja sigurnosnog pojasa te,
  • 25 ostalih prekršaja.

Najveća brzina od 133 km/h utvrđena je u subotu, 20. travnja, u 2:44 sati u Maloj Subotici, Glavnoj ulici (brzina ograničena na 50 km/h), kod 27-godišnjeg vozača osobnog automobila, čakovečkih registarskih oznaka. Odredbom članka 53. Zakona o sigurnosti prometa, vozač koji se u naselju kreće brzinom koja je za više od 50 km/h veća od dopuštene ili prometnim znakom ograničene brzine, kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 1320 do 2650 eura ili kaznom zatvora do 60 dana. Također, za spomenuti prekršaj predviđena je i zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od 3 do 12 mjeseci.

Nastavite čitati

Međimurje

Autohtoni doživljaji kod Spomen doma rudarstva Cimper

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U sklopu turističko – volonterskog programa Turističke zajednice Međimurske županije „Z cugom v zeleno Međimurje“, turistima – volonterima predstavilo se i Mursko Središće i Spomen dom rudarstva „Cimper“.

Grad Mursko Središće, Centar za kulturu „Rudar“ i Turistička zajednica područja „Mura i gorice“ uz podršku Društva žena Mursko Središće i Udruge međimurska žganica „Tepka“ turistima – volonterima su približeni autohtoni sadržaji koje mogu upoznati samo ovdje.

Po razgledu interpretacijskog centra Spomen dom rudarstva „Cimper“, krenulo se u radionicu izrade tradicijske maske cimeri, maske koja svoje korijene ima upravo u rudarskoj mitologiji. Radionicu su držale članice „Društva žena Mursko Središće“, koje i baštine tradiciju izrade maske. Nekoliko metara dalje pekla se prava međimurska žganica, što su prezentirali članovi Udruge međimurska žganica „Tepka“, a u drugom kraju parkića ispred Spomen doma kuhao se pravi međimurski grah, za što je na području Murskog Središća već tradicionalno zadužen Rudi Mesarić.

Ovaj oblik volonterskog turizma jedinstvena je prilika da se uz razgledavanje povijesnih vrijednosti osjeti i sudjeluje u pravim autohtonim aktivnostima ovog kraja.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje