Povežite se s nama

Međimurje

Nije sve u lijekovima: pogledajte koje su nove metode liječenja PTSP-a koje su razvili hrvatski stručnjaci

Objavljeno:

- dana

ZNANOST I MEDICINA

Sve više liječnika upozorava na štetnost prekomjernog trošenja lijekova u medicini, a to se odnosi i na psihijatriju.

Upravo je na tom tragu i nova metoda liječenja PTSP-ija koja se već desetak godina razvija u Laboratoriju za interaktivne simulacijske sustave na Fakultetu elektronike i računarstva u Zagrebu. Riječ je o spajanju najnovijih tehnologija i medicine. Projekt je zasad u eksperimentalnoj fazi predkliničkih istraživanja.

Potpora branitelja

Inženjeri laboratorija u suradnji s drugim institucijama u Hrvatskoj, Izraelu i SAD-u razvijaju specijalne računalne programe koji bi se koristili u kognitivno-bihevioralnoj terapiji. Pomoću audiovizualnih podražaja kod pacijenata se izazivaju emocionalna i mentalna stanja te se prate promjene koje ona izazivaju u psihi ratnih veterana. Ovi se alati mogu koristiti u dijagnostici, ali i u terapijske svrhe. Projekt vodi umirovljeni general-pukovnik Krešimir Ćosić, a u njemu su sudjelovali branitelji HVIDR-e na čelu s varaždinskim braniteljem Vukovara Dragutinom Špacom. 

“Lijekovi su važni, ali ne mogu biti jedini put do mentalnog zdravlja i oporavka

– Suradnja s klinikama i psihijatrijskim odjelima je prespora jer država nije u stanju za to osigurati sredstva. Projekt ovisi o spremnosti pojedinaca u državnim institucijama da prepoznaju nešto što može biti važno u jačanju mentalnog zdravlja veterana. I psihijatrijska struka je prilično troma pri uvođenju novih metoda liječenja te se praksa svodi na trošenje lijekova. Farmakologija je važna, ali ne može biti jedini put do mentalnog oporavka. Pojedini hrvatski branitelji popili su na desetke tisuća tableta, a i dalje pate od ozbiljnih psihičkih tegoba. Kognitivno-bihevioralna terapija uz računalnu potporu ima izuzetan potencijal – smatra general Ćosić čije su metode više priznate u svijetu nego kod nas. Dosad su za svoj rad dobili priznanja u EU, Izraelu i SAD-u. Njihov znanstveni rad danas financira NATO, čiji je cilj razvoj tehnologija koje će se koristiti preventivno, u psihičkoj pripremi vojnika za vojne akcije.

– Za sada se u Hrvatskoj istraživanja svode na demonstracije ove tehnnologije pred raznim institucijama i braniteljskim udrugama, ali još nismo došli do kliničkih istraživanja i primjene. Za to je potrebno osigurati liječnike koji bi se prvo educirali za korištenje naših uređaja – objašnjava naš sugovornik.

Izvor:
Foto:

Međimurje

Autohtoni doživljaji kod Spomen doma rudarstva Cimper

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U sklopu turističko – volonterskog programa Turističke zajednice Međimurske županije „Z cugom v zeleno Međimurje“, turistima – volonterima predstavilo se i Mursko Središće i Spomen dom rudarstva „Cimper“.

Grad Mursko Središće, Centar za kulturu „Rudar“ i Turistička zajednica područja „Mura i gorice“ uz podršku Društva žena Mursko Središće i Udruge međimurska žganica „Tepka“ turistima – volonterima su približeni autohtoni sadržaji koje mogu upoznati samo ovdje.

Po razgledu interpretacijskog centra Spomen dom rudarstva „Cimper“, krenulo se u radionicu izrade tradicijske maske cimeri, maske koja svoje korijene ima upravo u rudarskoj mitologiji. Radionicu su držale članice „Društva žena Mursko Središće“, koje i baštine tradiciju izrade maske. Nekoliko metara dalje pekla se prava međimurska žganica, što su prezentirali članovi Udruge međimurska žganica „Tepka“, a u drugom kraju parkića ispred Spomen doma kuhao se pravi međimurski grah, za što je na području Murskog Središća već tradicionalno zadužen Rudi Mesarić.

Ovaj oblik volonterskog turizma jedinstvena je prilika da se uz razgledavanje povijesnih vrijednosti osjeti i sudjeluje u pravim autohtonim aktivnostima ovog kraja.

Nastavite čitati

Međimurje

Općina Mala Subotica organizira predstavu “Legenda o Pozoju” 24. travnja

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Općina Mala Subotica organizira predstavu “Legenda o Pozoju” u Društvenom domu u Palovcu.

Predstava će se odigrati u srijedu, 24. travnja, s početkom u 17:30 sati.

Predaja o zmaju Pozoju zaintrigirala je i članove teatra.002 i tako je, u suradnji s Muzejom Međimurja Čakovec, nastala predstava o strašnom biću koje spava, ali se povremeno i budi, ispod Staroga grada. Međutim, to nije samo priča o Pozoju. To je i priča o hrabrom učeniku, Đaku, Grabancijašu koji se usudio suprotstaviti strašnoj zvijeri. Bi li uopće grad, naše Međimurje, postojalo i danas da nije bilo Matije? Spava li Pozoj još uvijek ispod Staroga grada? Pitanje je to koje si postavljamo još i dan danas, a jedan od odgovora svakako ćete saznati pogledate li ovu zanimljivu i neobičnu predstavu.

Legenda o Pozoju teatra002. ispričana je kao pričopredstava s pop-up scenografijom. Predstava kombinira igrano-lutkarsko-glazbenu tehniku i vjerovali ili ne, u njoj se može naći i nešto kemije. Tekst i režiju potpisuje Bruno Kontrec, glazbu Stjepan Horvat i 2cooleles, autor pop-up knjige je Bruno Kontrec, za vizualni identitet zaslužni su Bruno Kontrec i Mario Jakšić koji također i glume u predstavi.

Ulaz je besplatan, a predstava traje 30 minuta i namijenjena je za djecu od 5 godina na dalje.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje