Povežite se s nama

Međimurje

Kako izaći iz obiteljskog nasilja?

Objavljeno:

- dana

Život i socijalna skrb

U posljednje vrijeme smo, nažalost, svjedoci sve češćeg obiteljskog nasilja. Uzroci su mnogobrojni, no nažalost u većini slučajeva ljudi zbog teških materijalnih prilika skloni su sve češće iz očaja posegnuti za čašicom te uglavnom iskaljuju bijes na onima koji su im najbliži.

Postoje situacije kada žrtva, unatoč proživljenom nasilju, nije zbog straha ili drugih razloga u datom trenutku spremna prijaviti nasilje i počinitelja nadležnim institucijama ili naprosto fizički nije u mogućnosti prijaviti nasilje. Najveća zabluda žrtve je da smatra da će se problem sam od sebe riješiti. Naprotiv, ukoliko ne prijavimo nasilnika, pogoršavamo situaciju te će se problem samo produbljivati.

Prvi korak je prijava nadležnoj instituciji (policiji, hitnoj pomoći, centru za socijalnu skrb), jer ćemo samo na taj način pokazati nasilniku da je odgovoran za svoje ponašanje i da za to treba snositi posljedice, a drugi korak je pomoći nasilnoj osobi da promijeni svoje ponašanje, stavove i navike, jer ugrožava ne samo obitelj, nego i sebe. Kako bismo izašli iz obiteljskog nasilja, moramo se suočiti hrabro s problemom, i ne oklijevati u prijavi i traženju pomoći od institucija koje nam u tome mogu pomoći.

Ukoliko smatrate da počinjeno nasilje ne možete prijaviti sami, jer se bojite da zbog stresa nećete uspjeti dobro opisati sve što vam se dogodilo, obratite se prijatelju, prijateljici, članu obitelji ili drugoj osobi od povjerenja koja vam može biti pratnja prilikom obraćanja nadležnoj instituciji ili stručnoj osobi.

Nažalost, još uvijek je velika tamna brojka onih koji žive u nasilju godinama te zbog straha i srama ugrožavaju maloljetne članove obitelji i tako ih emocionalno podvrgavaju dugogodišnjem strahu i patnji. Promijenimo svoj život nabolje i pokrenimo se. Nemojmo dozvoliti da zbog naše pasivnosti pate naši najbliži.

Izvor:
Foto:

Međimurje

Usred noći 27-godišnji vozač stisnuo papučicu gasa i Malom Suboticom projurio sa 133 km/h

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Policijski službenici Policijske uprave međimurske u razdoblju od 15. do 21. travnja 2024. godine proveli su pojačane aktivnosti iz akcije “Nadzor brzine kretanja vozila”.

Tijekom akcije utvrđeno je ukupno 262 prekršaja iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama, od čega:

  • 142 prekršaja nepropisne brzine kretanja,
  • devet prekršaja upravljanja vozilima pod utjecajem alkohola,
  • sedam prekršaja nepropisnog zaustavljanja i parkiranja,
  • pet prekršaja nepropisne uporabe svjetala u prometu,
  • sedam prekršaja nepropisne uporabe mobitela tijekom vožnje,
  • jedan prekršaj tehničke neispravnosti vozila,
  • šest prekršaja upravljanja neregistriranim vozilom,
  • tri prekršaja upravljanja vozilom nakon isteka važenje prometne dozvole za više od 15 dana,
  • jedna prekršaj upravljanja za vrijeme izrečene zabrane upravljanja motornim vozilima,
  • 56 prekršaja nekorištenja sigurnosnog pojasa te,
  • 25 ostalih prekršaja.

Najveća brzina od 133 km/h utvrđena je u subotu, 20. travnja, u 2:44 sati u Maloj Subotici, Glavnoj ulici (brzina ograničena na 50 km/h), kod 27-godišnjeg vozača osobnog automobila, čakovečkih registarskih oznaka. Odredbom članka 53. Zakona o sigurnosti prometa, vozač koji se u naselju kreće brzinom koja je za više od 50 km/h veća od dopuštene ili prometnim znakom ograničene brzine, kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 1320 do 2650 eura ili kaznom zatvora do 60 dana. Također, za spomenuti prekršaj predviđena je i zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od 3 do 12 mjeseci.

Nastavite čitati

Međimurje

Autohtoni doživljaji kod Spomen doma rudarstva Cimper

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U sklopu turističko – volonterskog programa Turističke zajednice Međimurske županije „Z cugom v zeleno Međimurje“, turistima – volonterima predstavilo se i Mursko Središće i Spomen dom rudarstva „Cimper“.

Grad Mursko Središće, Centar za kulturu „Rudar“ i Turistička zajednica područja „Mura i gorice“ uz podršku Društva žena Mursko Središće i Udruge međimurska žganica „Tepka“ turistima – volonterima su približeni autohtoni sadržaji koje mogu upoznati samo ovdje.

Po razgledu interpretacijskog centra Spomen dom rudarstva „Cimper“, krenulo se u radionicu izrade tradicijske maske cimeri, maske koja svoje korijene ima upravo u rudarskoj mitologiji. Radionicu su držale članice „Društva žena Mursko Središće“, koje i baštine tradiciju izrade maske. Nekoliko metara dalje pekla se prava međimurska žganica, što su prezentirali članovi Udruge međimurska žganica „Tepka“, a u drugom kraju parkića ispred Spomen doma kuhao se pravi međimurski grah, za što je na području Murskog Središća već tradicionalno zadužen Rudi Mesarić.

Ovaj oblik volonterskog turizma jedinstvena je prilika da se uz razgledavanje povijesnih vrijednosti osjeti i sudjeluje u pravim autohtonim aktivnostima ovog kraja.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje