Povežite se s nama

Međimurje

Međimurje svira jazz: braća Massej, Abel i Joshua Kovačević najbolji promotori sjevernjačkog jazza

Objavljeno:

- dana

DONOSIMO

Međimurje svira jazz, a braća Kovačević – Massei, Abel i Joshua – su prototip međimurskih jazzera: mladi, jazz su završili na Akademiji i sviraju takozvani svingerski jazz iz pedesetih.

Njih su trojica dobra promocija 23. Jazz faira, koji počinje ovaj tjedan u Centru za kulturu Čakovec. Festival, koji se profilirao u jedan od najjačih jazz festivala u ovom dijelu Europe, imao je presudni utjecaj u okretanju mnogih mladih Međimuraca k jazzu.
U poplavi pop kulture, klinci sa hrvatskog sjevera imali su priliku čuti i nešto drukčije. Festival je najzaslužniji da se njih desetak odlučilo na akademsko jazz obrazovanje pa Međimurje danas ima najveći broj „završenih“ jazz glazbenika prema broju stanovnika u Hrvatskoj. Brača Kovačević su bili među prvima.

Jazzeri

Iako je Festival i na njih utjecao te im bio prva velika pozornica na kojoj su nastupili – Massej je bio na Festivalu sedam puta – Kovačevići su upoznali jazz zahvaljujući očevom prijatelju, Peteu Jamesu. On je završio Royal Jazz Academy u Londonu, a u vrijeme rata je došao pomagati bosanskim i hrvatskim ratnim stradalnicima. Bio je gost Kovačevićevih u Mačkovcu i najstariji Massej se odmah zaljubio u jazz pa je kasnije zarazio i oba brata.

Akademski jazzeri Kovačevići zajedno s ocem redovito sviraju u baptističkoj crkvi u Mačkovcu 

– Kad sam ga prvi put čuo kako svira, sam sebi sam rekao „To“. Želim tako svirati. Budio sam se rano i nestrpljivo čekao da sjedne za klavir – govori danas Massej Kovačević. Njega su u Glazbenoj školi prozvali „jazzer“ jer je poznavao harmonijske trikove kojima ga je naučio Pete James.
– Doma se nikad nije slušao radio nego drukčija vrsta glazbe, često gospel. Kad smo čuli jazz bilo nam je zanimljivo, drukčije, drukčija harmonija, ritam. Od Petea smo čuli klasike jazza iz pedesetih i šezdesetih – beep boop, swing i to nas je privuklo – kaže.

Massej je diplomu jazz klavira dobio na Jazz akademiji u Klagenfurtu i danas, desetak godina kasnije nema poznatog jazz glazbenika u Hrvatskoj s kojim nije svirao. Često je angažiran i na pop projektima, redovni je član Gibbonijevog banda.
S inicijatorom Jazz faira, Ladislavom Vargom, svirao je u njegovom Big band orkestru, a stalni bubnjar u Orkestru je bio njegov godinu dana mlađi brat Abel. On je jazz bubanj završio u Grazu, a najmlađi brat Joshua još uvijek je student jazz saksofona na bečkom Konzervatoriju.

Scifidelity orchestra

I Abel Kovačević, poput Masseja, redovno svira s velikim imenima hrvatske glazbe, kao s Matijom Dedićem i Antom Gelom. Zajedno sa starijim bratom je dvaput uz Zagrebačku filharmoniju nastupio za Dan državnosti na zagrebačkom Bundeku, a ovih se dana vratio s turneje po Kini, gdje je s američkim glazbenicima nastupao po kineskim univerzitetima glazbe.

Massej je na Jazz fairu nastupio sedam puta, što je velik uspjeh. Od 30-ak prijavljenih, nastupaju samo četiri izvođača.

Najmlađi Joshua još studira na Konzervatoriju u Beču, često svira sa braćom i tek se probija. I on je svirao s Gibbonijem, a danas zajedno s bratom Abelom nastupa u bandu Scifidelity orchestra, koji se probio u finale Supertalenta. Dvojica braće u tom bandu sviraju dixiland jazz s trojicom braće Horvat – Filipom, Petrom i Markom i glazbenikom iz Karlovca.
Massej je na Jazz fairu nastupio sedam puta, što je veliki uspjeh. Jer, godišnje se na Festival prijavi tridesetak izvođača – iz godinu u godinu sve više – a nastupaju samo četiri izvođača.

 

Massej Kovačević

Diplomu jazz klavira dobio na je Jazz akademiji u Klagenfurtu i danas, desetak godina kasnije, nema poznatog jazz glazbenika u Hrvatskoj s kojim nije svirao. Često je angažiran i na pop projektima, redovni je član Gibonnijevog banda. S inicijatorom Jazz faira Ladislavom Vargom svirao je u njegovu Big band orkestru.

Abel Kovačević

I Abel Kovačević, poput Masseja, redovno svira s velikim imenima hrvatske glazbe, primjerice s Matijom Dedićem i Antom Gelom. Zajedno sa starijim bratom je dva puta uz Zagrebačku filharmoniju nastupio za Dan državnosti na zagrebačkom Bundeku, a ovih se dana vratio s turneje po Kini, gdje je s američkim glazbenicima nastupao po kineskim glazbenim univerzitetima.

Joshua Kovačević

Najmlađi Joshua još studira na Konzervatoriju u Beču, često svira s braćom i tek se probija. I on je svirao s Gibonnijem, a danas zajedno s bratom Abelom nastupa u bandu Scifidelity orchestra, koji se probio u finale Supertalenta. Dvojica braće u tom bandu sviraju dixiland jazz s trojicom braće Horvat – Filipom, Petrom i Markom – i glazbenikom 
iz Karlovca.
 

  23. Jazz fair 

Ovogodišnji, 23. Jazz fair održava se 23. i 24. studenoga. U Centru za kulturu Čakovec. Na Festivalu nastupaju renomirana imena jazz glazbe. Osnivač Festivala ravnatelj CZK –a, Ladislav Varga, je za ovogodišnje izdanje Festivala najavio okretanje prema domaćim jazz glazbenicima. U četvrtak će Massimo Savić pjevati Sinatru, nastupiti će i saksofonist Igor Geržina će nastupiti sa svojim dugogodišnjim suradnikom Juricom Leikauffazom i specijalnom gošćom večeri Ivanom Kindl, a u petak će zasvirati austrijski glazbenik David Helbock.

Izvor:
Foto: Privatna arhiva

Međimurje

Usred noći 27-godišnji vozač stisnuo papučicu gasa i Malom Suboticom projurio sa 133 km/h

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Policijski službenici Policijske uprave međimurske u razdoblju od 15. do 21. travnja 2024. godine proveli su pojačane aktivnosti iz akcije “Nadzor brzine kretanja vozila”.

Tijekom akcije utvrđeno je ukupno 262 prekršaja iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama, od čega:

  • 142 prekršaja nepropisne brzine kretanja,
  • devet prekršaja upravljanja vozilima pod utjecajem alkohola,
  • sedam prekršaja nepropisnog zaustavljanja i parkiranja,
  • pet prekršaja nepropisne uporabe svjetala u prometu,
  • sedam prekršaja nepropisne uporabe mobitela tijekom vožnje,
  • jedan prekršaj tehničke neispravnosti vozila,
  • šest prekršaja upravljanja neregistriranim vozilom,
  • tri prekršaja upravljanja vozilom nakon isteka važenje prometne dozvole za više od 15 dana,
  • jedna prekršaj upravljanja za vrijeme izrečene zabrane upravljanja motornim vozilima,
  • 56 prekršaja nekorištenja sigurnosnog pojasa te,
  • 25 ostalih prekršaja.

Najveća brzina od 133 km/h utvrđena je u subotu, 20. travnja, u 2:44 sati u Maloj Subotici, Glavnoj ulici (brzina ograničena na 50 km/h), kod 27-godišnjeg vozača osobnog automobila, čakovečkih registarskih oznaka. Odredbom članka 53. Zakona o sigurnosti prometa, vozač koji se u naselju kreće brzinom koja je za više od 50 km/h veća od dopuštene ili prometnim znakom ograničene brzine, kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 1320 do 2650 eura ili kaznom zatvora do 60 dana. Također, za spomenuti prekršaj predviđena je i zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od 3 do 12 mjeseci.

Nastavite čitati

Međimurje

Autohtoni doživljaji kod Spomen doma rudarstva Cimper

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U sklopu turističko – volonterskog programa Turističke zajednice Međimurske županije „Z cugom v zeleno Međimurje“, turistima – volonterima predstavilo se i Mursko Središće i Spomen dom rudarstva „Cimper“.

Grad Mursko Središće, Centar za kulturu „Rudar“ i Turistička zajednica područja „Mura i gorice“ uz podršku Društva žena Mursko Središće i Udruge međimurska žganica „Tepka“ turistima – volonterima su približeni autohtoni sadržaji koje mogu upoznati samo ovdje.

Po razgledu interpretacijskog centra Spomen dom rudarstva „Cimper“, krenulo se u radionicu izrade tradicijske maske cimeri, maske koja svoje korijene ima upravo u rudarskoj mitologiji. Radionicu su držale članice „Društva žena Mursko Središće“, koje i baštine tradiciju izrade maske. Nekoliko metara dalje pekla se prava međimurska žganica, što su prezentirali članovi Udruge međimurska žganica „Tepka“, a u drugom kraju parkića ispred Spomen doma kuhao se pravi međimurski grah, za što je na području Murskog Središća već tradicionalno zadužen Rudi Mesarić.

Ovaj oblik volonterskog turizma jedinstvena je prilika da se uz razgledavanje povijesnih vrijednosti osjeti i sudjeluje u pravim autohtonim aktivnostima ovog kraja.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje