Povežite se s nama

Međimurje

Uhvatite se ukoštac s vrućinom i sparinom te izbjegnite toplinski udar

Objavljeno:

- dana

LJETO U PUNOM JEKU, VRUĆE JE

Nakon prošlotjednog kratkotrajnog osvježenja, ponovno su temperature na oko 30 stupnjeva Celzijevih.

Budite spremni i informirani kako biste izbjegli pretjerano zagrijavanje tijela koje može dovesti do toplinskog udara, posebice kod srčanih bolesnika, djece, trudnica, starijih osoba i kroničnih bolesti kao što su dijabetes i mentalna oboljenja. Osnovna stvar je izbjegavati boravak na izravnom suncu između 11 i 17 sati. Pijte dovoljno tekućine i rashladite tijelo mlakim tuševima. Korisne savjete možete pronaći na stranicama Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo.

Gutljaj po gutljaj

Liječnici savjetuju izbjegavanje alkohola, kofeina i gaziranih pića te jako rashlađenih napitaka. Nude vrlo jednostavan savjet kojime možete izbjeći dehidraciju organizma. Odrasli bi trebali svakih jedan do dva sata piti razrijeđeni sok kao što je limunada, a djeca neka piju svakih 15 do 20 minuta po jednu do dvije žlice soka ili gutljaj obične vode. Tekućinu treba piti tijekom cijelog dana, a ne čekati osjećaj žeđi. Jedite češće, ali manje i lagane obroke bez pretjeranih proteina i masnoća. Najbolje je konzumirati hranu u što tekućijem stanju poput rashlađenih juha ili voćnih “smoothija” i sve vrste salata.

Rashladite tijelo tuširanjem mlakom vodom ili se omotajte mokrim ručnikom. Stavite djeci mokre ručnike na ruke i noge. Prilikom izlaska iz kuće nosite odjeću od laganih, prirodnih materijala svijetlih tonova. Obvezno zaštite glavu kapom ili šeširom širokog oboda i nosite sunčane naočale. Ne možete li rashladiti svoj dom, provedite nekoliko najtoplijih sati u danu u nekoj hlađenoj javnoj zgradi.

Zaštitne kreme

Izbjegavajte naporan fizički rad. Morate li baš nešto fizički raditi, obavite to rano ujutro do 8 sati ili navečer poslije 20. 
Zaštite kožu kremama sa zaštitnim faktorom od UV zračenja. Djecu mažite sredstvima s faktorom zaštite većim od 30. Lijekove držite u hladnjaku, a u slučaju vrtoglavice, slabosti, glavobolje i osjećaja jake žeđi što prije otiđite u rashlađeni prostor, popijte vode ili razrijeđeni sok. U slučaju da vam je i dalje loše, pozovite pomoć.

Rashladite dom

Tijekom dana idealno bi bilo držati sobnu temperaturu ispod 32° C, a noću ispod 24° C.
Spustite rolete da biste spriječili ulazak toplog zraka u dom, a uvečer otvorite prozore da bi ušao svjež noćni zrak
Pripremajte jednostavna jela sa što manje kuhanja, poput salata. Koristite što manje električnih uređaja. Perilicu za suđe i rublje palite u večernjim satima.
Imate li klimauređaj, podesite ga tako da temperatura ne bude niža od 7° C od vanjske.
Ventilatori mogu pomoći bržoj izmjeni zraka u večernjim satima, ali neće puno koristiti pri dnevnim temperaturama iznad 35° C.

Izbjegavajte boravak na izravnom suncu između 11 i 17 sati

Izvor:
Foto:

Međimurje

Usred noći 27-godišnji vozač stisnuo papučicu gasa i Malom Suboticom projurio sa 133 km/h

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Policijski službenici Policijske uprave međimurske u razdoblju od 15. do 21. travnja 2024. godine proveli su pojačane aktivnosti iz akcije “Nadzor brzine kretanja vozila”.

Tijekom akcije utvrđeno je ukupno 262 prekršaja iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama, od čega:

  • 142 prekršaja nepropisne brzine kretanja,
  • devet prekršaja upravljanja vozilima pod utjecajem alkohola,
  • sedam prekršaja nepropisnog zaustavljanja i parkiranja,
  • pet prekršaja nepropisne uporabe svjetala u prometu,
  • sedam prekršaja nepropisne uporabe mobitela tijekom vožnje,
  • jedan prekršaj tehničke neispravnosti vozila,
  • šest prekršaja upravljanja neregistriranim vozilom,
  • tri prekršaja upravljanja vozilom nakon isteka važenje prometne dozvole za više od 15 dana,
  • jedna prekršaj upravljanja za vrijeme izrečene zabrane upravljanja motornim vozilima,
  • 56 prekršaja nekorištenja sigurnosnog pojasa te,
  • 25 ostalih prekršaja.

Najveća brzina od 133 km/h utvrđena je u subotu, 20. travnja, u 2:44 sati u Maloj Subotici, Glavnoj ulici (brzina ograničena na 50 km/h), kod 27-godišnjeg vozača osobnog automobila, čakovečkih registarskih oznaka. Odredbom članka 53. Zakona o sigurnosti prometa, vozač koji se u naselju kreće brzinom koja je za više od 50 km/h veća od dopuštene ili prometnim znakom ograničene brzine, kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 1320 do 2650 eura ili kaznom zatvora do 60 dana. Također, za spomenuti prekršaj predviđena je i zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od 3 do 12 mjeseci.

Nastavite čitati

Međimurje

Autohtoni doživljaji kod Spomen doma rudarstva Cimper

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U sklopu turističko – volonterskog programa Turističke zajednice Međimurske županije „Z cugom v zeleno Međimurje“, turistima – volonterima predstavilo se i Mursko Središće i Spomen dom rudarstva „Cimper“.

Grad Mursko Središće, Centar za kulturu „Rudar“ i Turistička zajednica područja „Mura i gorice“ uz podršku Društva žena Mursko Središće i Udruge međimurska žganica „Tepka“ turistima – volonterima su približeni autohtoni sadržaji koje mogu upoznati samo ovdje.

Po razgledu interpretacijskog centra Spomen dom rudarstva „Cimper“, krenulo se u radionicu izrade tradicijske maske cimeri, maske koja svoje korijene ima upravo u rudarskoj mitologiji. Radionicu su držale članice „Društva žena Mursko Središće“, koje i baštine tradiciju izrade maske. Nekoliko metara dalje pekla se prava međimurska žganica, što su prezentirali članovi Udruge međimurska žganica „Tepka“, a u drugom kraju parkića ispred Spomen doma kuhao se pravi međimurski grah, za što je na području Murskog Središća već tradicionalno zadužen Rudi Mesarić.

Ovaj oblik volonterskog turizma jedinstvena je prilika da se uz razgledavanje povijesnih vrijednosti osjeti i sudjeluje u pravim autohtonim aktivnostima ovog kraja.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje