Povežite se s nama

Međimurje

Peciva su “out”, a žganci su “in”

Objavljeno:

- dana

ZDRAVi OBROCI:

U Varaždinskoj županiji zasad je samo varaždinska V. osnovna škola uvela zdrave obroke za svoje učenike. 

Riječ je o pilot-projektu koji je u školi proveden uz pomoć nutricionista s Graditeljske, prirodoslovne i rudarske škole Varaždin, koji su osmislili nove, zdrave jelovnike, na kojima više nema mjesta za slatka peciva, pizze, bureke i sličnu hranu.

Dobra praksa

Kao primjer dobre prakse projekt je predstavljen prošlog tjedna u Varaždinu na stručnom skupu o primjeni načela pravilne prehrane u formiranju prehrambenih navika djece u osnovnim školama. Organizirao ga je Zavod za javno zdravstvo Varaždinske županije, a bio je namijenjen ravnateljima škola i vrtića te voditeljima školskih kuhinja. Stručnjaci Zavoda ukazali su na rizike nepravilne prehrane i debljine kod djece predškolske i školske dobi. Prema riječima zamjenice ravnatelja Zavoda Irene Stipešević Rakamarić, 20 posto djece je prekomjerno teško ili pretilo. 

– Dijete koje je prekomjerno teško kod upisa u školu ima 50 posto šanse od pretilosti u odrasloj dobi. Uđe li s prekomjernom težinom u adolescenciju, šanse za pretilost u odrasloj dobi su 70 posto – rekla je.

Jedu i mahune

Ravnatelj V. OŠ Mario Šipek opisao je kako je na početku bilo manjih poteškoća oko promjene jelovnika, ali su da sada djeca i roditelji jako zadovoljni novim obrocima te da projekt ide dalje. 

V. OŠ uspjela je uvesti zdrave obroke, a da pritom nisu morali mijenjati cijenu od 4,5 kn po obroku

– Nitko ne voli promjene, pa je zato prvo trebalo sve informirati o novom jelovniku. Neki dan me zaustavila jedna majka, koja mi je na početku kazala da nema šanse da njezin sin jede mahune, ali ih je sad počeo jesti. Djeci je potrebna motivacija – rekao je Šipek, istaknuvši  da su novi jelovnik uspjeli uvesti ne mijenjajući cijenu od 4,5 kune po dnevnom obroku.

Isprva je, kaže, bio skeptičan hoće li se novi obroci moći uvesti bez sufinanciranja, ali su uspjeli zadržati staru cijenu. 
Za to su najzaslužniji profesori-nutricionisti s varaždinske Rudarske škole, koji su osmislili novi jelovnik.
– Proveli smo anketu među učenicima i napravili jelovnik prihvatljiv i s nutritivne strane, ali i ukusu učenika. Uveli smo namirnice specifične za naše krajeve, počevši od žganaca i griza te slanutka i mahunarki, a izbacili junk food i sve rafinirane namirnice – istaknuo je profesor s Rudarske škole Davor Hostić. Nakon uspješnog pilot-projekta želja im je uvesti zdrave jelovnike i u druge škole te vrtiće.

20 posto djece je prekomjerno teško ili pretilo, podsjeća dr. Irena Stipešević Rakamarić

Izvor:
Foto:

Međimurje

Usred noći 27-godišnji vozač stisnuo papučicu gasa i Malom Suboticom projurio sa 133 km/h

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Policijski službenici Policijske uprave međimurske u razdoblju od 15. do 21. travnja 2024. godine proveli su pojačane aktivnosti iz akcije “Nadzor brzine kretanja vozila”.

Tijekom akcije utvrđeno je ukupno 262 prekršaja iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama, od čega:

  • 142 prekršaja nepropisne brzine kretanja,
  • devet prekršaja upravljanja vozilima pod utjecajem alkohola,
  • sedam prekršaja nepropisnog zaustavljanja i parkiranja,
  • pet prekršaja nepropisne uporabe svjetala u prometu,
  • sedam prekršaja nepropisne uporabe mobitela tijekom vožnje,
  • jedan prekršaj tehničke neispravnosti vozila,
  • šest prekršaja upravljanja neregistriranim vozilom,
  • tri prekršaja upravljanja vozilom nakon isteka važenje prometne dozvole za više od 15 dana,
  • jedna prekršaj upravljanja za vrijeme izrečene zabrane upravljanja motornim vozilima,
  • 56 prekršaja nekorištenja sigurnosnog pojasa te,
  • 25 ostalih prekršaja.

Najveća brzina od 133 km/h utvrđena je u subotu, 20. travnja, u 2:44 sati u Maloj Subotici, Glavnoj ulici (brzina ograničena na 50 km/h), kod 27-godišnjeg vozača osobnog automobila, čakovečkih registarskih oznaka. Odredbom članka 53. Zakona o sigurnosti prometa, vozač koji se u naselju kreće brzinom koja je za više od 50 km/h veća od dopuštene ili prometnim znakom ograničene brzine, kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 1320 do 2650 eura ili kaznom zatvora do 60 dana. Također, za spomenuti prekršaj predviđena je i zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od 3 do 12 mjeseci.

Nastavite čitati

Međimurje

Autohtoni doživljaji kod Spomen doma rudarstva Cimper

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U sklopu turističko – volonterskog programa Turističke zajednice Međimurske županije „Z cugom v zeleno Međimurje“, turistima – volonterima predstavilo se i Mursko Središće i Spomen dom rudarstva „Cimper“.

Grad Mursko Središće, Centar za kulturu „Rudar“ i Turistička zajednica područja „Mura i gorice“ uz podršku Društva žena Mursko Središće i Udruge međimurska žganica „Tepka“ turistima – volonterima su približeni autohtoni sadržaji koje mogu upoznati samo ovdje.

Po razgledu interpretacijskog centra Spomen dom rudarstva „Cimper“, krenulo se u radionicu izrade tradicijske maske cimeri, maske koja svoje korijene ima upravo u rudarskoj mitologiji. Radionicu su držale članice „Društva žena Mursko Središće“, koje i baštine tradiciju izrade maske. Nekoliko metara dalje pekla se prava međimurska žganica, što su prezentirali članovi Udruge međimurska žganica „Tepka“, a u drugom kraju parkića ispred Spomen doma kuhao se pravi međimurski grah, za što je na području Murskog Središća već tradicionalno zadužen Rudi Mesarić.

Ovaj oblik volonterskog turizma jedinstvena je prilika da se uz razgledavanje povijesnih vrijednosti osjeti i sudjeluje u pravim autohtonim aktivnostima ovog kraja.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje